Sony XR-83A90J: Η μεγάλη 83 ιντσών ΟLED TV



loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Κατά την άποψη μου ναι.
Σίγουρα είναι ένα μεγάλο άλμα (κυρίως φωτεινότητας) οι MLA Oled, αλλά βγαίνουν μέχρι τις 65''.
Αν μπορείς να πέσεις στις 77'' πας σε qd oled.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Ξεκίνησα για 65 η 77 a80k λογω μπατζετ και κατέληξα σε 83 a90j και τωρα προβληματιζομαι αν εκανα καλη επιλογή στα κατω απο 5k
 

Μηνύματα
2.394
Reaction score
3.596
Ξεκίνησα για 65 η 77 a80k λογω μπατζετ και κατέληξα σε 83 a90j και τωρα προβληματιζομαι αν εκανα καλη επιλογή στα κατω απο 5k
Εγώ θα σου πώ να την απολαύσεις και μην σκέφτεσαι τίποτα.

Αν πρέπει όμως να σου δώσω μια απάντηση είναι, ΝΑΙ αξίζει.
83" Oled κάτω απο 5K απο Sony δε νομίζω να δούμε.
 



Μηνύματα
2.672
Reaction score
1.393
Την έχω εδώ κι ένα χρονο και πραγματικά δεν έχω μετανιώσει στο παραμικρό. Αν καταφέρεις να βρεις και εκείνο τον ακριβοθώρητο να στη ρυθμίσει δε θα σκεφτείς άλλη τηλεόραση. Εγώ ακόμα τον ψάχνω :p:p:p:p
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Καλημέρα
Παρέλαβα χθες επιτέλους...😁
Δεν εχω ακομα παραλάβει το 4k media player και δοκίμασα να παίξω 4κ αρχεία, απο ενα usb 3 της sony 5-6 ετιας
Top gun maverick >70gb
Dungeons and dragons >20gb
Η εικόνα στην ρύθμιση imax με εντυπωσίασε ενω δεν το περίμενα τόσο.
Κάποια θέματα, με τα ηχεια της tv η εικόνα δεν κόλλησε ποτέ όμως ο ηχος σε κάποια σημεία έκανε διακοπές, γυρνώντας πίσω στο σημείο πουις έκανε μετα έπαιζε κανονικά, οπότε να θεωρήσω πως ήταν θέμα του usb?
Στο μενού της τηλεόρασης έκανε κάποια κολλήματα, δηλαδή στην περιήγηση στο μενου.
Ξεκίνησα σε κάποια φαση να παίζω με τον anthem και μετα γύρισα την πηγή ήχου στα ηχεια της τηλεόρασης και δεν είχα ήχο. Χρειάστηκε να επανεκκίνησω και να φτιάξει.
Το μενού δεν με τρελαίνει καθόλου σαν πρώτη εντύπωση.
Τελος μια πρόταση, θα ήθελα να παρω καινούργια καλώδια hdmi για την σύνεση με τον avm 60 και για το Apple tv 4k που αναμένω τι να προτιμήσω;
Όσον αφορά την επιτοιχια βαση πήρα..ο χαζος στην αρχή μια dmp κινεζική απο Sony center την οποίο μόλις άνοιξα αφησα στην άκρη και πηρα μια Vogels tvm 5855
 

Μηνύματα
2.394
Reaction score
3.596
Δες αν έχει κάποιο update για το λογισμικό της αρχικά.

Το Android βγάζει σκαλωματάκια καμία φορά, κι εμένα η xh9505 έχει κάνει παγωματακια η χαζόκολληματα.

Απ'οσα έγραψες δεν βλέπω κάτι περίεργο.
Η αναπαραγωγή αρχείου από την tv με αφήνει αδιάφορο, θα πάρεις player και θα κάνει η κάθε συσκευή την δουλειά της σωστά και όπως πρέπει.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Έκανα το update, αλλα να πάρει είναι τραγικό να υπάρχουν θέματα έστω αστεία,στην περιήγηση στο μενου. Anyway εικόνα για εμένα που ήμουν outdated φαίνεται να είναι πολλα βήματα μπροστά.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Μετα απο λιγες μερες χρησης, να πω πως τα κολληματα στο μενου εχουν σταματησει...δεν υπαρχει πλεον κανενα τετοιο θεμα (ευτυχως), το dolby vision σημα περνα μεσω του anthem και ολα αψογα ευτυχως. Χορταστικη τηλεοραση πραγματικα.
Εχουμε μιλησει και με τον Μανωλη φυσικα. 😁
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
901
Reaction score
951
Έχω την 83ρα την Α90, σχεδόν ίδιες, κανένα απολύτως κόλλημα με anthem 70/90 που δοκίμασα. Δοκίμασε απευθείας σύνδεση να δεις αν φταίει anthem ή κάτι άλλο. Ο 60 ειναι παλιος και ασύμβατος με σήματα vision, atmos απο sony.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.581
Μηνύματα
2.864.922
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top