Spinorama,ή πώς θα έπρεπε να διαλέγουμε τα ηχεία μας...

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ναι μωρέ τώρα σιγά το πράγμα, πλάκα κάνουμε, το σημαντικό είναι βιβλία να γράφονται, θεωρίες να συνθέτονται που ship products. :D
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
O Jansen προσπαθει να εξηγησει συνοπτικα γιατι ο τροπος ακτινοβολιας ενος ηχειου παιζει ρολο στον ηχο που φτανει στα αυτια μας κατα την ακροαση. Την ιδια ακριβως επιχειρηματολογια χρησιμοποιει τοσο για το coaxial της genelec οσο και για αυτο της kef.
Δεν περασε αρκετος καιρος που ειχε για rewiew το 8351Β της Genelec οπου εμεινε εντυπωσιασμενος απο τον ηχο του και τωρα εχει την τυχη να εχει μπροστα του ενα ακομη ηχειο ιδιας φιλοσοφιας, αυτο της KEF. Και οι 2 κατασκευαστες τελειοποιησαν με το περασμα του χρονου το θεμα ,,Coaxial - Chassis,, , η KEF μαλιστα αρκετα ξεκινησε ηδη απο το 1988 την πρωτη γενια.

Το βασικο ερωτημα: Για ποιο λογο ολη αυτη η προσπαθεια και ο κοπος?

Αυτο που το κανει τοσο μοναδικο ειναι η προσεγγιση προς το θεωρητικο ιδεωδες της σημειακης πηγης ακτινοβολιας. Σε αντιθεση με κλασσικα ηχεια που εχουν σε διαφορετικα σημεια τις πηγες ακτινοβολιας των χαμηλων/μεσαιων και υψηλων πραγματοποιειται η εκπομπη ιδανικα χωρις χρονικη καθυστερηση αφου βρισκονται στο ιδιο σημειο.
Με αυτο τον τροπο εκπεμπει το κοαξιαλ σασι ακτινικα συμμετρικα και κατα συνεπεια ολες οι πρωιμες ανακλασεις εχουν παρομοια πορεια στο φασμα των συχνοτητων με αυτην της on-axis ακτινοβολιας - εφοσον η κατευθυντικοτητα δεν ειναι υπερβολικα ισχυρη και εφοσον το επιτρεπει ο χωρος.
Επειδη εκτιμουμε τον ηχο ενος ηχειου οχι μονο μεσω της αμεσης αλλα επισης μεσω της εμμεσης ακτινοβολιας που μεσω ολων των ανακλασεων φθανει στα αυτια μας, συνεισφερει αυτος ο τροπος ακτινοβολιας στον καλο ηχο.
Τα κλασικά ηχεία πολλαπλών δρομων από την άλλη πλευρά, εμφανίζουν ισχυρές ακυρώσεις και αυξήσεις στην απόκριση συχνότητας και κατα συνεπεια πολύ διαφορετικές λειτουργίες μεταφοράς μέσω των αντανακλάσεων του δωματίου στην θέση ακρόασης. Εδω εχουν οι ανακλασεις εναν διαφορετικο ,,ηχο,,.Η λέξη-κλειδί είναι "Constant Directivity".
Ένα μέτρο καλής "Constant Directivity"είναι η μέτρηση της ηχητικής ισχύος, ας πούμε έτσι μια απόκριση συχνότητας που αντιπροσωπεύει τον μέσο όρο όλων των αποκρίσεων συχνότητας που μετρώνται σε διαφορετικες γωνίες. Αν αυτό έχει σταθερη πορεία, τότε ο ήχος φαίνεται καλός. Υπήρξε μια πρόσφατη τάση βελτίωσης αυτής της "σταθερής κατευθυντικότητας" στα παραδοσιακά μεγάφωνα πολλαπλών δρόμων, τουλάχιστον στην οριζόντια περιοχή διασποράς, μέσω μιας σύντομης διαδρομής ήχου μπροστά από το tweeter. Αυτό λειτουργεί αρκετά καλά, αλλά το πρόβλημα της παρεμβολής στην περιοχή μετάβασης μεταξύ των κατακόρυφα κατανεμημενων ηχητικων πηγων παραμένει.


Βλεπεις @thva ποσο απλα ειναι τα πραγματα?:D
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
O Jansen προσπαθει να εξηγησει συνοπτικα γιατι ο τροπος ακτινοβολιας ενος ηχειου παιζει ρολο στον ηχο που φτανει στα αυτια μας κατα την ακροαση. Την ιδια ακριβως επιχειρηματολογια χρησιμοποιει τοσο για το coaxial της genelec οσο και για αυτο της kef.
Δεν περασε αρκετος καιρος που ειχε για rewiew το 8351Β της Genelec οπου εμεινε εντυπωσιασμενος απο τον ηχο του και τωρα εχει την τυχη να εχει μπροστα του ενα ακομη ηχειο ιδιας φιλοσοφιας, αυτο της KEF. Και οι 2 κατασκευαστες τελειοποιησαν με το περασμα του χρονου το θεμα ,,Coaxial - Chassis,, , η KEF μαλιστα αρκετα ξεκινησε ηδη απο το 1988 την πρωτη γενια.

Το βασικο ερωτημα: Για ποιο λογο ολη αυτη η προσπαθεια και ο κοπος?

Αυτο που το κανει τοσο μοναδικο ειναι η προσεγγιση προς το θεωρητικο ιδεωδες της σημειακης πηγης ακτινοβολιας. Σε αντιθεση με κλασσικα ηχεια που εχουν σε διαφορετικα σημεια τις πηγες ακτινοβολιας των χαμηλων/μεσαιων και υψηλων πραγματοποιειται η εκπομπη ιδανικα χωρις χρονικη καθυστερηση αφου βρισκονται στο ιδιο σημειο.
Με αυτο τον τροπο εκπεμπει το κοαξιαλ σασι ακτινικα συμμετρικα και κατα συνεπεια ολες οι πρωιμες ανακλασεις εχουν παρομοια πορεια στο φασμα των συχνοτητων με αυτην της on-axis ακτινοβολιας - εφοσον η κατευθυντικοτητα δεν ειναι υπερβολικα ισχυρη και εφοσον το επιτρεπει ο χωρος.
Επειδη εκτιμουμε τον ηχο ενος ηχειου οχι μονο μεσω της αμεσης αλλα επισης μεσω της εμμεσης ακτινοβολιας που μεσω ολων των ανακλασεων φθανει στα αυτια μας, συνεισφερει αυτος ο τροπος ακτινοβολιας στον καλο ηχο.
Τα κλασικά ηχεία πολλαπλών δρομων από την άλλη πλευρά, εμφανίζουν ισχυρές ακυρώσεις και αυξήσεις στην απόκριση συχνότητας και κατα συνεπεια πολύ διαφορετικές λειτουργίες μεταφοράς μέσω των αντανακλάσεων του δωματίου στην θέση ακρόασης. Εδω εχουν οι ανακλασεις εναν διαφορετικο ,,ηχο,,.Η λέξη-κλειδί είναι "Constant Directivity".
Ένα μέτρο καλής "Constant Directivity"είναι η μέτρηση της ηχητικής ισχύος, ας πούμε έτσι μια απόκριση συχνότητας που αντιπροσωπεύει τον μέσο όρο όλων των αποκρίσεων συχνότητας που μετρώνται σε διαφορετικες γωνίες. Αν αυτό έχει σταθερη πορεία, τότε ο ήχος φαίνεται καλός. Υπήρξε μια πρόσφατη τάση βελτίωσης αυτής της "σταθερής κατευθυντικότητας" στα παραδοσιακά μεγάφωνα πολλαπλών δρόμων, τουλάχιστον στην οριζόντια περιοχή διασποράς, μέσω μιας σύντομης διαδρομής ήχου μπροστά από το tweeter. Αυτό λειτουργεί αρκετά καλά, αλλά το πρόβλημα της παρεμβολής στην περιοχή μετάβασης μεταξύ των κατακόρυφα κατανεμημενων ηχητικων πηγων παραμένει.


Βλεπεις @thva ποσο απλα ειναι τα πραγματα?:D
Ναι, αλλά με λάμπατο τα constant directivity .... πάνε τσάμπα έτσι και αλλιώς. Δεν παίζουν. Φταίει η λάμπα. "Τζάμπα καίει η λάμπα", γελάκια κτλ. όποτε δεν με ενδιαφέρει. :D :D


Υ.Γ. : Ναι κατάλαβα, και εγώ αυτά έχω διαβάσει, αλλά αυτά είναι άρθρα και απόψεις. Εγώ εαν δεν διαβάσω σοβαρά και να καταλάβω βαθιά κάτι γιατί ισχύει, και αφού ακούσω κιόλας .... δεν πιστεύω τίποτε όσον αφορά το HI Fi. Εγώ τα KEF, εάν ακολουθούν τέτοια αρχιτεκτονική, που τα άκουσα στην έκθεση δεν θεώρησα ότι έχουν κάτι ξεχωριστό απο άλλα ηχεία που γνωριζω και έχω ακούσει και είναι πολλών δρόμων που δεν ακολουθούν τέτοια σχεδίαση. Άρα παίζουν ρόλο , και άλλα πολλά πράγματα, φαντάζομαι. Εγώ δεν είμαι διατεθείμενος να διαθέσω χρόνο να διαβάσω εάν αυτά ισχύουν, σε τι ποσοστό (στην πράξη -αποτέλεσμα) είναι υπεύθυνα για την καλυτέρευση του ήχου στην πράξη κλπ. Εξάλλου έχω εμπιστοσύνη στο τι γνωρίζουν τα αυτιά μου για καλό ήχο και έχω άποψη. Αυτά και 1002 άλλα στο Χαι Φαι, που αλλάζουν κιόλας, και υπάρχει διαφωνία ξέρεις πόσα υπάρχουν ; ¨Απειρα. Να ασχολούμαστει μέχρι να πεθάνουμε και να συζητάμε καφενείο μέχρι να εκτιναχθεί ο Ερμής απο την τροχιά του, σε 5 εκατομμύρια χρόνια δηλαδή. Μπορεί να είμαστε και τυχεροί και να πέσει πάνω μας, αλλά μάλλον εάν δεν εκτιναχθεί εντελώς εκτός συστήματος, δυστυχώς θα πέσει στην Αφροδίτη.
:D:D
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Εγώ τα KEF που τα άκουσα στην έκθεση δεν θεώρησα ότι έχουν κάτι ξεχωριστό απο άλλα ηχεία που γνωριζω και έχω ακούσει και είναι πολλών δρόμων που δεν ακολουθούν τέτοια σχεδίαση.
αφου σ αρεσαν τα KEF πιο πολυ απ ολα στην εκθεση αν δεν κανω λαθος.Τωρα ξερεις το γιατι :p :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Η ιδανική συνταγή είναι αυτή:

έχω εμπιστοσύνη στο τι γνωρίζουν τα αυτιά μου για καλό ήχο και έχω άποψη.
δεν είμαι διατεθείμενος να διαθέσω χρόνο να διαβάσω

Την ανωτέρω συνταγή επιτυχίας, ακολουθούν πιστά στο ΤΑS.

Κλασσικά εικονογραφημένα παλιάς κοπής χαϊεντάδων.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Η ιδανική συνταγή είναι αυτή:





Την ανωτέρω συνταγή επιτυχίας, ακολουθούν πιστά στο ΤΑS.

Κλασσικά εικονογραφημένα παλιάς κοπής χαϊεντάδων.
Εγω δεν την ακολουθώ γιατί την ακολουθούν στο TAS. Δεν ξέρω κάν τι είναι το TAS. Εδώ το έμαθα και αφού το γκούγκλαρα. Και ακόμη δεν ξέρω σίγουρα τι είναι, περιοδικό ;

Εγώ την ακολουθώ γιατί δεν έχω άλλη επιλογή. Αλλά και την δική σας να ακολουθούσα, θα την τσέκαρα και αυτήν με τα αυτιά μου, με αυτά που έχω δει και ακούσει και τι παπαριές λέγονται, ακούγονται, γραφονται, αποδεικνύονται κλπ στο Hi Fi.
 

D

Deleted member 50795

Guest
θα την τσέκαρα και αυτήν με τα αυτιά μου, με αυτά που έχω δει και ακούσει και τι παπαριές λέγονται, ακούγονται, γραφονται, αποδεικνύονται κλπ στο Hi Fi.
το «αποδεικνύονται», με ιντριγκάρει πιο πολύ..:biggrin:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
το «αποδεικνύονται», με ιντριγκάρει πιο πολύ..:biggrin:
Ξέρεις πόσα κουφά δημοσιεύονται σαν επιστημονικές εργασίες σε σοβαρά journals, όχι αστεία, και κανένας σοβαρός επιστήμονας δεν ασχολείται ή δεν βρίσκει το χρόνο, γιατί φυσικά ασχολείται και καλά κάνει με τον δικό του μόνο τομέα, να τα διαβάσει ή να τα αποδομήσει ; Μην κάνεις και έχθρούς. Υπάρχουν τομείς που ο ένας κάνει ριβιού του άλλου. :D
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Θεουλης :D
Εγώ δεν είμαι διατεθείμενος να διαθέσω χρόνο να διαβάσω εάν αυτά ισχύουν, σε τι ποσοστό (στην πράξη -αποτέλεσμα) είναι υπεύθυνα για την καλυτέρευση του ήχου στην πράξη κλπ. Εξάλλου έχω εμπιστοσύνη στο τι γνωρίζουν τα αυτιά μου για καλό ήχο και έχω άποψη.
1674309687411.png
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ναι ρε οι ταξίτζήδες πολύ γέλιο, ωραίοι, αφασία. Όποιος μπαίνει τον ρωτάνε τι επάγγελμα κάνει και αναλόγως τον ρωτάνε πράγματα. Εγώ τους λέω πλέον ότι είμαι φύλακας στο Πανεπιστήμιο και με έχουν αφήσει στην ησυχία μου. :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Εγω δεν την ακολουθώ γιατί την ακολουθούν στο TAS
Όχι βεβαίως.

Δικιά σου επινόηση ήταν εξ'αρχης.

Μη σου πω ότι εσένα μιμήθηκε το TAS.

Το ότι επιτήδειοι έμποροι σου πιπίλιζαν από παιδί τη γνωστή καραμέλα (άκου'τα κι αποφάσισε, αυτιά έχεις, εσύ ξέρεις) και ότι στα περιοδικά ο κάθε ημίκουφος τρελός σε αχταρμά χώρο γράφει δοκίμια έως ποίηση για το τι "άκουσε", δεν έπαιξαν κανένα ρόλο.

Είσαι δυνατός χαρακτήρας εσύ, δε σε παρασέρνουν αυτά.

Και ξέρεις να ακούς. Εννοείται.
Βασικό.

Καταρχήν ξέρεις τι ακούς.
Να μη τα ξαναλέμε.
Εκπαιδευμένα αυτιά. Οντιοφιλ.
Με εμπειρία.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Όχι βεβαίως.

Δικιά σου επινόηση ήταν εξ'αρχης.

Μη σου πω ότι εσένα μιμήθηκε το TAS.

Το ότι επιτήδειοι έμποροι σου πιπίλιζαν από παιδί τη γνωστή καραμέλα (άκου'τα κι αποφάσισε, αυτιά έχεις, εσύ ξέρεις) και ότι στα περιοδικά ο κάθε ημίκουφος τρελός σε αχταρμά χώρο γράφει δοκίμια έως ποίηση για το τι "άκουσε", δεν έπαιξαν κανένα ρόλο.

Είσαι δυνατός χαρακτήρας εσύ, δε σε παρασέρνουν αυτά.

Και ξέρεις να ακούς. Εννοείται.
Βασικό.

Καταρχήν ξέρεις τι ακούς.
Να μη τα ξαναλέμε.
Εκπαιδευμένα αυτιά. Οντιοφιλ.
Με εμπειρία.
Ούτε εμπόρους άφησα να μου πιπιλίσουν κανένα αυτί, ούτε περιοδικά έχω διαβάσει ποτέ στη ζωή μου. Ούτε ήχο. Ούτε ξέρω αυτά που λέτε εδώ. Μάλιστα οι έμποροι μου λέγανε να πάρω άλλα πράγματα.

Μετά αφού αγόρασα, όντως είδα κάποιες περιγραφές που ταιριάζουν στο τι άκουγα και κάποιες που δεν ταιριάζουν. Το λεξιλόγιο να εκφράσει κάποιος τι ακούει , είναι δύσκολο, δεν περιγράφεται γενικά η μουσική και η εμπειρία. Δεν είμαι απο αυτούς που κοροιδεύουν τους ριβιουερς για το λεξιλόγιο που χρησιμοποιούν. Είμαι απο αυτόυς όμως που κατάλαβα ότι το έχουν πάρει όλοι (και οι κ@λοι) και το λένε για όλα τα μηχανήματα και δεν βγάζεις άκρη με λόγια και ριβιους (πέρα απο όλα τα άλλα συμφέροντα ριβιιουερς, γιουτιουμπερς, φόρουμ κλπ)

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να ξέρεις τι εστί καλός ήχος.... εσείς όλοι τον τρόπο σας , εγώ το δικό μου.

Εσύ ασχολείσαι 50 χρόνια τώρα,και τα ξέρεις όλα , όχι εγώ. Που τα έμαθες ; Μόνος σου ; χα χα

Σου φαίνομαι για μη δυνατός χαρακτήρας ; Συγκρατούμαι κιόλας κατά 90 %. :D
 
Last edited:



Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
δε μας ενδιαφέρει αυτός ο ήχος. :biggrin:
εμείς θελουμε τον «μετρημένο» ήχο. :geek:
Φαντάσου να μετράει καλά και να μην τους αρέσει. Θα πελαγώσουν και θα το καταπιούν χα χα. Δεν θα ξέρουν τι να κάνουν. :D ΘΑ πείσουν το έαυτό τους ότι όλα είναι καλά και θα γράφουν σε φόρουμ για να "βοηθήσουν"¨ τους άλλους τους τυφλούς χα χα να τους σώσουν.
 

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Φαντάσου να μετράει καλά και να μην τους αρέσει. Θα πελαγώσουν και θα το καταπιούν χα χα. Δεν θα ξέρουν τι να κάνουν. :D ΘΑ πείσουν το έαυτό τους ότι όλα είναι καλά και θα γράφουν σε φόρουμ για να "βοηθήσουν"¨ τους άλλους τους τυφλούς χα χα να τους σώσουν.
Μην το γελάς καθόλου. Συμβαίνει.
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
μου φέρνει λίγο σε placebo αυτό..:geek:
Τα έχω πει .... αυτά είναι nocebo. :D Ξεχασμένο το κακόμοιρο, όλοι ξέρουν μόνο το placebo. χα χα

Some experts state that the nocebo effect may have a larger effect on clinical outcomes than the placebo effect as negative perceptions are formed much faster than positive ones1.

The nocebo effect can be influenced by ‘media storms’.

Τα φόρουμ εννοεί. χα χα. και τις γρήγορες 5 sec τυφλές δοκιμές που κάνουν. :D


 
Last edited:


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
…βλέπω να μας «μεταφέρουν» πάλι..:biggrin:
Δεν πειράζει, εμείς δεν έχουμε βλέψεις ούτε να επηρρεάσουμε κανέναν, ούτε να αφήσουμε παρακαταθήκη. Πωλήτές δεν είμαστε, απλοί μουσικόφιλοι, οπότε μας νοιάζει μόνο το "τώρα".

Εάν ήταν αλλιώς θα γράφαμε αλλιώς και άλλα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.165
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top