Spotify vs Bandcamp

Μηνύματα
228
Reaction score
162
a-tale-of-two-ecosystems-on-bandcamp-spotify-and-the-wide-open-future
Ένα ενδιαφέρον (αντί-Spotify κατά βάση) άρθρο το οποίο από τη μία αντικατοπτρίζει την παγκόσμια τάση στην ακρόαση μουσικής την τελευταία 20ετία (singles/playlists/podcasts vs albums) και από την άλλη δημιουργεί τροφή για σκέψη σχετικά με την επιβίωση των δημιουργών εν μέσω αλλά και στη μετά-Covid εποχή και τα νέα δεδομένα που αυτή θα δημιουργήσει.
 


Μηνύματα
228
Reaction score
162
Μια πλατφόρμα στην οποία οι δημιουργοι διαθέτουν τη μουσική τους προς ακρόαση (συνήθως όμως όχι για απεριόριστο free streaming) και ταυτόχρονα παρέχεται η δυνατότητα αγοράς ενός album είτε σε ψηφιακή μορφή (σε αρκετές περιπτώσεις με μηδενικό αντίτιμο) είτε ως φυσικου μέσου, με μια ελάχιστη τιμη που καθορίζει ο ίδιος ο δημιουργός.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Μια πλατφόρμα στην οποία οι δημιουργοι διαθέτουν τη μουσική τους προς ακρόαση (συνήθως όμως όχι για απεριόριστο free streaming) και ταυτόχρονα παρέχεται η δυνατότητα αγοράς ενός album είτε σε ψηφιακή μορφή (σε αρκετές περιπτώσεις με μηδενικό αντίτιμο) είτε ως φυσικου μέσου, με μια ελάχιστη τιμη που καθορίζει ο ίδιος ο δημιουργός.
Ναι,οκ το είδα. Ξεκίνησα και μια εγγραφή. Ενδιαφέρον φαίνεται, δεν πρέπει να έχει από ό,τι είδα την ποικιλία του spotify, αλλά από την άλλη έχω την αίσθηση ότι ακούγεται καλύτερα από το spotify;
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Σίγουρα δεν έχει την ποικιλία και σίγουρα έχει πολύ λιγότερες mainstream επιλογές σε σύγκριση με το Spotify. Είναι όμως και διαφορετικη η λειτουργία, ο σκοπός και το κοινό πιστεύω που απευθύνεται η κάθε πλατφόρμα. Όσο για τον αν ακούγεται καλύτερα δε μπορώ να απαντήσω καθώς δεν έχω premium λογαριασμό Spotify, στα δικά μου αυτιά πάντως ακούγεται άψογα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγώ δεν κατάλαβα γιατί το άρθρο είναι Bandcamp vs Spotify και όχι Bandcamp vs All Other Streaming Services.
 


Μηνύματα
782
Reaction score
990
Δεν έχει καμία σχέση το bandcamp με το spotify.
Συμφωνω. Απο bandcamp αγοραζεις προιοντα απο τις μπαντες οπως βινυλια σιντι μπλουζες και σου δινουν και λινκ να κατεβασεις τη μουσικη που αγορασες.
Απο κει παιρνω naxatras δισκους πχ και αλλους.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Συμφωνω. Απο bandcamp αγοραζεις προιοντα απο τις μπαντες οπως βινυλια σιντι μπλουζες και σου δινουν και λινκ να κατεβασεις τη μουσικη που αγορασες.
Απο κει παιρνω naxatras δισκους πχ και αλλους.
Ακριβώς, είναι μία πλατφόρμα που φέρνει σε επαφή καλλιτέχνες με κοινό. Απευθύνεται κυρίως σε καλλιτέχνες που δεν έχουν τη δυνατότητα να επικοινωνήσουν τη δουλειά τους μέσω των εταιριών. Το streaming εκεί αφορά δείγμα της μουσικής, δεν είναι streaming platform.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δεν έχει καμία σχέση το bandcamp με το spotify.
Συμφωνω. Απο bandcamp αγοραζεις προιοντα απο τις μπαντες οπως βινυλια σιντι μπλουζες και σου δινουν και λινκ να κατεβασεις τη μουσικη που αγορασες.
Απο κει παιρνω naxatras δισκους πχ και αλλους.
Ακριβώς, είναι μία πλατφόρμα που φέρνει σε επαφή καλλιτέχνες με κοινό. Απευθύνεται κυρίως σε καλλιτέχνες που δεν έχουν τη δυνατότητα να επικοινωνήσουν τη δουλειά τους μέσω των εταιριών. Το streaming εκεί αφορά δείγμα της μουσικής, δεν είναι streaming platform.
Μα για αυτό και η απορία μου παραπάνω..
Εγώ δεν κατάλαβα γιατί το άρθρο είναι Bandcamp vs Spotify και όχι Bandcamp vs All Other Streaming Services.
Συγκρίνοντας (ή κάνοντας πολεμική) Spotify & Bandcamp, συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Το άρθρο θα είχε νόημα αν έφερνε σε αντιπαράθεση τη λογική που διέπει την πλατφόρμα Bandcamp με τη λογική που διέπει τις υπηρεσίες Streaming εν γένει και όχι μόνο το Spotify.
Πάντως εγώ εγγραφή έκανα και για αρχή μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον για αυτό που είναι.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δυστυχώς πλέον το bandcamp είναι απαρχαιωμένο, εδώ και 4-5 χρόνια τουλάχιστο. Οι τιμές του έχουν ξεφύγει και γενικά δεν προσφέρει κάτι. Πριν 10 χρόνια το έλεγες κι επανάσταση.


Το θέμα που αναλύει το άρθρο είναι περίπλοκο. Πρέπει να το δει κάποιος από διάφορες πλευρές και να συγκρίνει διάφορα είδη καλλιτεχνών για να μπορεί να πει αν το spotify βοηθά ή όχι τη μουσική.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.191
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top