SSD upgrade σε iMac.

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Ναι.
Έτσι και αλλιώς είναι μέσα στο keychain access.
Αν χρησιμοποιείς μόνο Chrome είναι στο account σου στα Passwords.

κάποιος μοδ να το σβήσει παρακαλώ....μας χαλάνε τη μπίζνα κάποιοι >:( :laugh:
 


Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
Ναι μπορείς. Μπορεί να ξεκινήσει από όπου θες.
Το θέμα είναι ότι για να μπορέσω να αξιοποιήσω τις ταχύτητες του SSD θα πρέπει με κάποιο τρόπο να τον βάλω πάνω στην Firewire 800 ή την Thunderbolt γιατί όλες οι άλλες είναι USB 2.0.

Σχετικά με το κόστος δεν είναι κάτι τρελό. Η εργασία είναι ένα πενηντάρικο +ΦΠΑ. Τοποθέτηση, εγκατάσταση OS και εσωτερικό καθαρισμό.
Αυτό να μου πεις, όταν έχεις μηχάνημα του διχίλιαρου, τα 150 είναι.... αέρας. Σε εμάς τους φτωχούληδες των windows pc, μας φαίνονται πολλά o_O
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.417
Reaction score
27.704
Σιγά ρε @tanto. Ένα πενηντάρικο είναι η διαφορά Mac vs PC. Όλα τα άλλα ίδια είναι. Που να δεις Certified Service που μου έστειλε κόστος 240€ για την ίδια δουλειά.
Όσο για τα iMacs, αυτή τη στιγμή με 1299€ παίρνεις τελευταίο μοντέλο 21.5", από Apple Store μάλιστα, ούτε καν reseller. Έτσι πήρα και το δικό μου. 1150€ έδωσα και μου το έφεραν στην πόρτα από Ολλανδία όταν εδώ ήθελαν 1400€.

Τώρα αν μιλάμε για PCs του 500αρικου, οκ πάσο. :drinks:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.417
Reaction score
27.704
Έγινε η αναβάθμιση. Μπήκε 500αρης EVO. Έγινε clean installation του OS, μπήκαν κάποια απαραίτητα προγράμματα και το μηχανάκι πετάει. Μπουτάρει σε 5", όνειρο :o, μηχανάκι του 2011.
Κράτησα και τον παλιό βασικό δίσκο μέσα σαν δεύτερο για αρχεία.
Πιστεύω ότι με τη χρήση που κάνω του έδωσα μια τριετία σίγουρα. Μετά βλέπουμε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.417
Reaction score
27.704
Όταν ανοίγει το iMac ανοίγουν και οι τουρμπίνες :gotcha:, με αποτέλεσμα να κάνει τρελή φασαρία και να μου σπάει τα νεύρα. Χθές έφθασα στο σημείο να βάλω τα Sony με noice cancelation για να κάνω κάποια πράγματα.

Παλιά είχα δει μια ρύθμιση που ρίχνεις στροφές στους ανεμιστήρες, αλλά δεν θυμάμαι.

Για πείτε καμιά ιδέα; 🙂

Η αντικατάσταση του δεν είναι εφικτή αυτή την περίοδο, συν ότι περίμενω να πέσουν τα M2 MacBooks Pro.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.417
Reaction score
27.704
Πόσο νομίζεις ότι θα πέσουν; 100-200€ ? Αξίζει το μαρτύριο;
Δεν ξέρω αν αξίζει, ξέρω όμως ότι τώρα λεφτά για υπολογιστή δεν παίζουν.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.417
Reaction score
27.704
Το βρήκα.

Macs Fan Control.

Ήταν όλα στο auto, με το CPU Fan να δουλεύει στο max, 4000rpm. Τα υπόλοιπα ήταν στα 1000-1200rpm.

Tο έβαλα custom στις 2000rpm και δεν ακούω τίποτα. Μια χαρά. 🙂
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.502
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top