Stanton 881Mk.IIS

Μηνύματα
16
Reaction score
12
Χαιρετώ ξανά το forum! ;)

Μετά το thread με τα ηχεία πάμε σε κάτι πιο light.

Πέρα από την Ortofon 2M Red διαθέτω και την κεφαλή Stanton στην οποία κατόπιν ατυχήματος πριν χρόνια (καταραμένο πιτσιρίκι) έσπασε η βελόνα.

8120E258-5668-4FC7-BF6E-B85E2794CD53.jpeg

Είχα ψάξει πριν κάποιο καιρό και δεν είχα βρει original ανταλλακτική. Είχα διαβάσει επίσης ότι δεν είναι κατάλληλη για το Technics MK2 οπότε αγόρασα την Ortofon. Αντιλαμβανόμενος ωστόσο την αξία της συγκεκριμένης, θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζεται κάποια καλή συμβατή με την κεφαλή και αν αξίζει να επενδύσω σε κάτι τέτοιο.
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.567
Γιατι δεν ειναι καταλληλη για το mk ii απο την στιγμη που ολα αυτα τα πικαπ φορουσαν αντιστοιχες κεφαλες(680)την δεκαετια του 90. Δεν γνωριζω αν παιρνει τις ιδιες με την 881 s που βρηκα εδω ,αλλα αυτη σιγουρα κανει.Ειναι λιγο δυσκολη για να ερθει σωστα σε ρυθμιση αλλα αξιζει σε σχεση με την 2m Red που εχω και εγω.Αν εισαι Αθηνα μπορω να σου φερω την 680 πανω στο headshell να την ακουσεις,και να αποφασισεις.
Σε καμια περιπτωση μην πεταξεις το original βουρτσακι που εχει η βελονα σου. Τα αλλα που δινουν οι aftermarket ειναι ποιο σκληρες οι τριχες και δημιουργουν προβληματα.Και στην δικη μου το αφαιρεσα γιατι αλλαζει τον τροπο που παιζει η κεφαλη.
 

Μηνύματα
3.089
Reaction score
8.864
Γεια σου φίλε argy.b
Πριν από κανά 8μηνο πούλησα ένα Technics mk2 στο οποίο φόραγα τη συγκεκριμένη κεφαλή και ήταν άψογη ακουστικά, αλλά το πούλησα χωριστά, και φυσικά εσύ μάλλον πρέπει να έχεις την ποιο κομπλέ έκδοση με ποιο πολλά αξεσουάρ.
Τώρα για βελόνα σου βρήκα μόνο αυτό.......
https://www.ebay.com/itm/392130043863
είναι δύσκολο να βρεις από εδώ και πουλιούνται ακόμα ακριβά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.777
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top