Sub για Μουσική 800-1000Ε.

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ναι,έχεις δίκιο για το απλό 1000.Στα rca outputs εφαρμόζει high pass στα 80hz.Μια χαρά δηλαδή.

Ωστόσο μπορείς να παρεμβάλλεις μεταξύ προ και τελικού κανα mini dsp ή κάτι τέτοιο για να εφαρμόσεις εσύ ότι θες στα subs και να στείλεις επίσεις ότι θες στον τελικό


Τα'χει και προσφορά τα 1000 αυτόν τον καιρό. $400
Δεν ξέρω πόσο θα σου βγει τελικά βέβαια!
 

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Ναι,έχεις δίκιο για το απλό 1000.Στα rca outputs εφαρμόζει high pass στα 80hz.Μια χαρά δηλαδή.

Ωστόσο μπορείς να παρεμβάλλεις μεταξύ προ και τελικού κανα mini dsp ή κάτι τέτοιο για να εφαρμόσεις εσύ ότι θες στα subs και να στείλεις επίσεις ότι θες στον τελικό


Τα'χει και προσφορά τα 1000 αυτόν τον καιρό. $400
Δεν ξέρω πόσο θα σου βγει τελικά βέβαια!
Μπορεις να μου πεις που τα εχει πρόσφορα και θα τα παρω χθες!!😁
Μπορεις να μου πεις που τα εχει πρόσφορα και θα τα παρω χθες!!😁
Εδω κατω απο 650 δε πεφτουν!
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Έβαλα το λινκ στην τιμή.Από τους ιδίους.Τα μεταφορικά δεν ξέρω!
https://www.svsound.com/products/sb-1000-black-ash-outlet-1

Είναι outlet λένε.Δεν ξέρω τί σημαίνει αυτό.Επιστροφές ίσως?
" Outlet Special: No damage. Factory inspected and tested. 5-Year Unconditional Warranty and complete Bill of Rights coverage. "
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
παρτε και τα 2
....αν δεν μπορειτε παρτε το 1

 


Μηνύματα
208
Reaction score
48
Καλησπερα σε όλους.
Χθες μου ηρθε τελικά το sub που επέλεξα.
Svs sb 2000 pro.
Δυστυχώς δε μπορεσα να παρω 2 λόγω χώρου.
Το σημειο τοποθέτησης ειναι ενα και είναι στην γωνια του καναπε.
Το εβαλα και αναμεσα απο το δεξι ηχειο- τζακι αλλα εβγαινε πολυ μπροστα και υπήρξε οικογενειακό προβλημα.....
Καποιες συμβουλες απο εδω και περα για ρυθμίσεις.
Το πολυ θετικο με αυτο ειναι οτι μπορω να το ρυθμίσω απο τον καναπε.
A52A6EBF-FA9F-487C-A085-F9C4CAB8911F.jpeg
905405F0-E0C2-4950-BB47-87B0A310032E.jpeg
E6A4D48B-AF16-4BB9-A66C-CCCC1C477DA3.jpeg
 

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Η πολυθρονα επισης θα γυρισει διπλα απο το τραπεζακι.
Το δεδομένο ειναι οτι γεμησε ο ηχος κετευθειαν.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Καλησπερα σε όλους.
Χθες μου ηρθε τελικά το sub που επέλεξα.
Svs sb 2000 pro.
Δυστυχώς δε μπορεσα να παρω 2 λόγω χώρου.
Το σημειο τοποθέτησης ειναι ενα και είναι στην γωνια του καναπε.
Το εβαλα και αναμεσα απο το δεξι ηχειο- τζακι αλλα εβγαινε πολυ μπροστα και υπήρξε οικογενειακό προβλημα.....
Καποιες συμβουλες απο εδω και περα για ρυθμίσεις.
Το πολυ θετικο με αυτο ειναι οτι μπορω να το ρυθμίσω απο τον καναπε. View attachment 203358 View attachment 203359 View attachment 203360
Τους καλοκαιρινούς μήνες να το βάζεις...μέσα στο τζάκι κι ΄΄έδεσε το γλυκό΄΄...:wink:
Στα λιγότερο αστεία τώρα,δοκίμασε να το βάλεις στο μέσον της απόστασης μεταξύ των ηχείων μπροστά από το τζάκι όταν δεν θα είναι αναμμένο - το τζάκι εννοείται.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Τους καλοκαιρινούς μήνες να το βάζεις...μέσα στο τζάκι κι ΄΄έδεσε το γλυκό΄΄...:wink:
Στα λιγότερο αστεία τώρα,δοκίμασε να το βάλεις στο μέσον της απόστασης μεταξύ των ηχείων μπροστά από το τζάκι όταν δεν θα είναι αναμμένο - το τζάκι εννοείται.
Δοκιμαστικά να το βαλω απλα ειναι δυσκολο να μεινει εκει. Αξιζει ενε dsp?
Δε θα ηθελα να παιδευτω πολυ λογο χρονου.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δοκιμαστικά να το βαλω απλα ειναι δυσκολο να μεινει εκει. Αξιζει ενε dsp?
Δε θα ηθελα να παιδευτω πολυ λογο χρονου.
Αξίζει,εφόσον θα υπήρχε προμελετημένο σχέδιο για τον τρόπο σύνδεσης και τη χρήση του.Αναφέρεται έτσι καθότι θα πρέπει να παρεμβληθεί στη διαδρομή του σήματος με δόκιμο τρόπο...Εάν πάλι δεν υπάρχει σαφές σχέδιο και θες να μείνεις με απλό ακουστικό κροσάρισμα sub-main,τότε δοκίμασε να τοποθετήσεις το sub εφαπτόμενο σε πλευρικό τοίχωμα πάνω στο μέσον διάστασης και από την πλευρά που θα βρισκόταν πιο κοντά στη συνήθη θέση ακρόασης.Να δοκιμάσεις επιπλέον με το ρυθμιστικό πολικότητας από το sub στo 180deg.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Τους καλοκαιρινούς μήνες να το βάζεις...μέσα στο τζάκι κι ΄΄έδεσε το γλυκό΄΄...:wink:
Στα λιγότερο αστεία τώρα,δοκίμασε να το βάλεις στο μέσον της απόστασης μεταξύ των ηχείων μπροστά από το τζάκι όταν δεν θα είναι αναμμένο - το τζάκι εννοείται.
Ετσι κατέληξα και εγω "ακουστικα" πάρα πολύ πρόσφατα , σε ενα δεύτερο σύστημα που έστησα στο υπνοδωμάτιο με απομεινάρια που δεν χρημοποιούνταν, απο παλιά (Audiophysic Brilon 2, Rotel RA1070, Yamaha Yst sw515 κλπ). To sub στη μέση ακριβως μεταξύ ηχείων και λίγο πίσω και κολλητά στον τοίχο (front wall) (καινει και για σκαμπο χα χα).

Καλούτσικα είναι , βοηθάνε λίγο και οι διαστάσεις του δωματίου με τους ιδιορρυθμούς που στάθηκα λίγο τυχερός νομίζω (από το λίγο που τσέκαρα μετά).

Εχεις γράψει κάπου ή οποιαδήποτε παραπομπή της θεωρητικής προσέγγισης , όσον αφορά στο ποια είναι τα μειονεκτήματα ή πλεονεκτήματα της επιλογής (αναγκαστικής εξάλλου στην περιπτωσή μου) , εαν κάποιος εχει δηλαδή μόνο ενα sub, της τοποθέτησης αυτού ανάμεσα στα δυο ηχεία (κυρίως για τα μεινεκτήματα και πως μπορεί να αντιμετωπιστούν καθως τα πλεονεκτήματα τα φαντάζομαι κάπως). ? Ρωτάω γιατί όλα τα manual που εχω δεί, δε προτείνουν αυτό σαν καλή λύση, αλλά μονο κοντα στο δεξι ή αριστερό ηχείο. (Καλά θα ήταν βέβαια να το στρίψω για να "χτυπά" σε καμμιά απέναντι γωνία ασύμμετρα, αλλα θα ηταν πολύ άσχημο και δε θα έκανε και για σκαμπό χα χα).
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.567
Tα καημένα τα xanadu..... τα έχεις κάνει εντοιχιζομενα. Καταλαβαίνω ότι έχεις θέμα, ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσεις να τα βγάλεις από εκεί, να τα βάλεις σε δυο καλές βάσεις και φυσικά το υπογουφερ, ανάμεσα τους.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Ρωτάω γιατί όλα τα manual που εχω δεί, δε προτείνουν αυτό σαν καλή λύση, αλλά μονο κοντα στο δεξι ή αριστερό ηχείο.
Με ένα μόνο σαμπ, μόνο ο χώρος (έπιπλα, ανοίγματα, κλπ συμπεριλαμβάνονται) αποφασίζει. Ξεκίνα από το 1/4 του πλάτους του δωματίου. Το κέντρο ανάμεσα στα ηχεία θα το δοκιμάσεις οπωσδήποτε (αλλά... αμφιβάλλω αν θα προτιμηθεί).
Το διαγώνιο στρίψιμο κάνει μικρές διαφορές, το ποιόν τοίχο κοιτάζει το μεγάφωνο αρκετά μεγαλύτερες γιατί οι διαστάσεις του ίδιου του σαμπ δεν είναι αμελητέες
 

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Tα καημένα τα xanadu..... τα έχεις κάνει εντοιχιζομενα. Καταλαβαίνω ότι έχεις θέμα, ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσεις να τα βγάλεις από εκεί, να τα βάλεις σε δυο καλές βάσεις και φυσικά το υπογουφερ, ανάμεσα τους.
Δυστυχώς είναι καινούριο το σπίτι και είναι ότι καλύτερο μπορούσα να κάνω.
Στο μέλλον ίσως τα βγάλω αλλά τότε είναι που το sυb δε θα μπαίνει ανάμεσα γιατί είναι κ το τζάκι.
Πάντως δοκίμασα και τη θέση δίπλα από το τζάκι και στο ξεξι ηχείο που κατευθειαν το sub κρυφτηκε ηχητικα και ηταν σαφως καλυτερα απ'οτι στην ακρη.
Το έχω βάλει να παίζει κάτω από τα 50Hz και δεν έχω τόσο θέμα ότι το ακούω.
Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα free ώστε να μετρήσω την καμπύλη κ των δυο μαζί?
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ετσι κατέληξα και εγω "ακουστικα" πάρα πολύ πρόσφατα , σε ενα δεύτερο σύστημα που έστησα στο υπνοδωμάτιο με απομεινάρια που δεν χρημοποιούνταν, απο παλιά (Audiophysic Brilon 2, Rotel RA1070, Yamaha Yst sw515 κλπ). To sub στη μέση ακριβως μεταξύ ηχείων και λίγο πίσω και κολλητά στον τοίχο (front wall) (καινει και για σκαμπο χα χα).

Καλούτσικα είναι , βοηθάνε λίγο και οι διαστάσεις του δωματίου με τους ιδιορρυθμούς που στάθηκα λίγο τυχερός νομίζω (από το λίγο που τσέκαρα μετά).

Εχεις γράψει κάπου ή οποιαδήποτε παραπομπή της θεωρητικής προσέγγισης , όσον αφορά στο ποια είναι τα μειονεκτήματα ή πλεονεκτήματα της επιλογής (αναγκαστικής εξάλλου στην περιπτωσή μου) , εαν κάποιος εχει δηλαδή μόνο ενα sub, της τοποθέτησης αυτού ανάμεσα στα δυο ηχεία (κυρίως για τα μεινεκτήματα και πως μπορεί να αντιμετωπιστούν καθως τα πλεονεκτήματα τα φαντάζομαι κάπως). ? Ρωτάω γιατί όλα τα manual που εχω δεί, δε προτείνουν αυτό σαν καλή λύση, αλλά μονο κοντα στο δεξι ή αριστερό ηχείο. (Καλά θα ήταν βέβαια να το στρίψω για να "χτυπά" σε καμμιά απέναντι γωνία ασύμμετρα, αλλα θα ηταν πολύ άσχημο και δε θα έκανε και για σκαμπό χα χα).
Ξεκίνα από το μήνυμα στον παρακάτω σύνδεσμο...Έχει παρουσιαστεί αναλυτικώς πληθώρα σεναρίων τοποθέτησης...
Δυστυχώς είναι καινούριο το σπίτι και είναι ότι καλύτερο μπορούσα να κάνω.
Στο μέλλον ίσως τα βγάλω αλλά τότε είναι που το sυb δε θα μπαίνει ανάμεσα γιατί είναι κ το τζάκι.
Πάντως δοκίμασα και τη θέση δίπλα από το τζάκι και στο ξεξι ηχείο που κατευθειαν το sub κρυφτηκε ηχητικα και ηταν σαφως καλυτερα απ'οτι στην ακρη.
Το έχω βάλει να παίζει κάτω από τα 50Hz και δεν έχω τόσο θέμα ότι το ακούω.
Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα free ώστε να μετρήσω την καμπύλη κ των δυο μαζί?
Υπάρχουν δωρεάν προγράμματα όπως το REW,αλλά δεν διατίθενται δωρεάν...μικρόφωνα όπως το UMIK-1
Με ένα μόνο σαμπ, μόνο ο χώρος (έπιπλα, ανοίγματα, κλπ συμπεριλαμβάνονται) αποφασίζει. Ξεκίνα από το 1/4 του πλάτους του δωματίου. Το κέντρο ανάμεσα στα ηχεία θα το δοκιμάσεις οπωσδήποτε (αλλά... αμφιβάλλω αν θα προτιμηθεί).
Το διαγώνιο στρίψιμο κάνει μικρές διαφορές, το ποιόν τοίχο κοιτάζει το μεγάφωνο αρκετά μεγαλύτερες γιατί οι διαστάσεις του ίδιου του σαμπ δεν είναι αμελητέες
Η αποστολή με συνθήκη μονού sub ως προς τη διαχείριση ιδιορρυθμών μπορεί να διευκολυνθεί υπό κατάλληλη τοποθέτηση εφόσον τα main θα έπαιζαν full range - οπότε θα είχαμε ανώτερο πλήθος πηγών για τις χαμηλές.Αυτό που δεν θα διευκολυνθεί είναι το δυναμικό εύρος του setup...
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Τους καλοκαιρινούς μήνες να το βάζεις...μέσα στο τζάκι κι ΄΄έδεσε το γλυκό΄΄...:wink:
Στα λιγότερο αστεία τώρα,δοκίμασε να το βάλεις στο μέσον της απόστασης μεταξύ των ηχείων μπροστά από το τζάκι όταν δεν θα είναι αναμμένο - το τζάκι εννοείται.
Τοποθέτηση του subwoofer κάτω από το τραπεζάκι αν χωράει πώς την βλέπεις;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τοποθέτηση του subwoofer κάτω από το τραπεζάκι αν χωράει πώς την βλέπεις;
Πολύ ευνοϊκά,αρκεί ο τόπος του να ήταν στη μέση του δωματίου ισαπέχοντας από τα main,με την προτροπή κιόλας να δοκιμαζόταν οπωσδήποτε και σε αντίστροφη πολικότητα (180 deg) ως προς το σήμα που θα δέχονταν τα δεύτερα.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top