Sub σε κεντρικό

Μηνύματα
1.226
Reaction score
2.039
Πώς θα σας φαινόταν η ιδέα ενσωμάτωσης ξεχωριστού sub στο κεντρικό κανάλι;
Τα ηχεία μου έχουν ενσωματωμένα sub. Crossover στους 120 από μεσαία.
Το κεντρικό έχει τις ίδιες μονάδες με τα κυρίως ηχεία.
Αν τώρα βάλω ένα sub, και συνδέσω το κεντρικό με τον ενισχυτή μέσω high pass filter, δε θα μπορώ να έχω την ίδια απόδοση με τα κυρίως ηχεία;
Και αποκοπή όλων στα 40 ή 50Ηz προς τα ξεχωριστά sub.
Να σημειώσω πως το sub του κεντρικού θα έμπαινε θεωρητικά ακριβώς κάτω από το κεντρικό με το μεγάφωνο να κοιτάει προς θέση ακρόασης.
 





Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν νομιζω οτι εχουν δυνατοτητα να παιξουν ψηλα spl εκει που θες να τα κοψεις, αν ακους σε reference σταθμες.
 

Μηνύματα
1.226
Reaction score
2.039
Ακόμη και ψηλότερα να τα κόψω, το κεντρικό πως θα ήταν με το sub του;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν ξερω, θελουν μετρηση.
.......θελει ομοιομορφια χαμηλα, οποτε μινιμουμ 60hz
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.399
Πώς θα σας φαινόταν η ιδέα ενσωμάτωσης ξεχωριστού sub στο κεντρικό κανάλι;
Τα ηχεία μου έχουν ενσωματωμένα sub. Crossover στους 120 από μεσαία.
Το κεντρικό έχει τις ίδιες μονάδες με τα κυρίως ηχεία.
Αν τώρα βάλω ένα sub, και συνδέσω το κεντρικό με τον ενισχυτή μέσω high pass filter, δε θα μπορώ να έχω την ίδια απόδοση με τα κυρίως ηχεία;
Και αποκοπή όλων στα 40 ή 50Ηz προς τα ξεχωριστά sub.
Δεν κατάλαβα τι συνδεσμολογία/cross θέλεις για το κεντρικό και το sub του.
Μπορείς να το αναλύσεις;

Επίσης το cross του Triton νομίζω πως ειναι ψηλότερα, όχι στους 120, αλλά αυτο δεν εχει σημασία
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Είναι άλλο το subwoofer και άλλο το woofer. Για να πάρεις 40 και 50 κύκλους δεν χρειάζεται subwoofer αλλά woofer. Ακόμα και 8 ιντσών μονάδα αρκεί συνήθως, εξαρτάται τη σχεδίαση, γι αυτές τις συχνότητες.
 

Μηνύματα
1.226
Reaction score
2.039
Δεν κατάλαβα τι συνδεσμολογία/cross θέλεις για το κεντρικό και το sub του.
Μπορείς να το αναλύσεις;

Επίσης το cross του Triton νομίζω πως ειναι ψηλότερα, όχι στους 120, αλλά αυτο δεν εχει σημασία
Συνδέεις το κανάλι του κεντρικού από τον ενισχυτή στο high level in του sub.
Από το high level out του sub συνδέεις το κεντρικό ηχείο.
Ρυθμίζεις συχνότητα αποκοπής εκεί που θες π.χ. 120Hz στο sub.
Τώρα παίρνοντας από τον ενισχυτή full σήμα τα πάντα κάτω από τα 120 τα παίζει το sub και πάνω από αυτά πάνε στο ηχείο.
Αν βάλουμε στην εξίσωση και την αποκοπή του av, ρυθμίζεται το σετ σα να είναι ένα ηχείο.
Ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω. :lolsign:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.399
Συνδέεις το κανάλι του κεντρικού από τον ενισχυτή στο high level in του sub.
Από το high level out του sub συνδέεις το κεντρικό ηχείο.
Ρυθμίζεις συχνότητα αποκοπής εκεί που θες π.χ. 120Hz στο sub.
Τώρα παίρνοντας από τον ενισχυτή full σήμα τα πάντα κάτω από τα 120 τα παίζει το sub και πάνω από αυτά πάνε στο ηχείο.
Αν βάλουμε στην εξίσωση και την αποκοπή του av, ρυθμίζεται το σετ σα να είναι ένα ηχείο.
Ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω. :lolsign:
Δεν ειναι ιδανικό. Περνάς το σήμα του κεντρικού απο ενα συνήθως λυπηρής ποιότητας cross, και επίσης αυτα τα δυο θα πρέπει να είναι και χρονικά/φασικά/συχνοτικά ευθυγραμμισμένα μεταξύ τους ως αποτέλεσμα πριν τα δει ο AV στο δικό του software. Πάνε παίξε και κανα τζόκερ.
:lolsign:

Με τα ίδια περιπου ηχεία, αλλά με prepro με πολυ ευέλικτη διαχείριση μπάσου, εγω στέλνω το μπασο απο το κεντρικό κάτω απο τα 130Hz στα L-R, τα οποία με τη σειρά τους το στέλνουν στον εαυτό τους (μέσω της RCA σύνδεσης τους) και στα SVS κάτω απο τα 80Hz.

Τριγωνική συναλλαγή.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Συνδέεις το κανάλι του κεντρικού από τον ενισχυτή στο high level in του sub.
Από το high level out του sub συνδέεις το κεντρικό ηχείο.
Ρυθμίζεις συχνότητα αποκοπής εκεί που θες π.χ. 120Hz στο sub.
Τώρα παίρνοντας από τον ενισχυτή full σήμα τα πάντα κάτω από τα 120 τα παίζει το sub και πάνω από αυτά πάνε στο ηχείο.
Αν βάλουμε στην εξίσωση και την αποκοπή του av, ρυθμίζεται το σετ σα να είναι ένα ηχείο.
Ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω. :lolsign:
μάλλον χειρότερα θα κανεις.
αν το κεντρικο σου είναι μικρο και ο ενισχυτής σου εχει
τη δυνατότητα ξεχωριστής ρύθμισης κρος για κάθε καναλι
απλα βαλτο στα 120hz.
αν έχει μεγάφωνα ικανής διατομής αστό ήσυχο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.317
Συνδέεις το κανάλι του κεντρικού από τον ενισχυτή στο high level in του sub.
Από το high level out του sub συνδέεις το κεντρικό ηχείο.
Ρυθμίζεις συχνότητα αποκοπής εκεί που θες π.χ. 120Hz στο sub.
Τώρα παίρνοντας από τον ενισχυτή full σήμα τα πάντα κάτω από τα 120 τα παίζει το sub και πάνω από αυτά πάνε στο ηχείο.
Αν βάλουμε στην εξίσωση και την αποκοπή του av, ρυθμίζεται το σετ σα να είναι ένα ηχείο.
Ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω. :lolsign:
Από 80 και πάνω, θες σίγουρα ένα καλό γουφερ, κι όχι "σαμπ".

Η γενική κατεύθυνση πως από 80 κύκλους και κάτω παίζουν τα σαμπ, είναι καλό να τηρείται σε κάθε περίπτωση, πλην ελαχίστων και "ψαγμένων" επιλογών, που απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Δεν ξερω με τι τα οδηγεις αλλα αν εχεις προ και εξωτερικους τελικους (η λογικη επιλογη για ηχεια αυτης της κατηγοριας τιμης) θα μπορουσες να βαλεις ενα Adam T10s με το κρος στα 120Hz (κανει κρος και στους δορυφορους).
Αν εχεις ολοκληρωμενο φανταζομαι θα εχει preouts οποτε θα μπορεις να κανεις το ιδιο και να προσθεσεις και εναν εξωτερικο τελικο για το κεντρικο (θα χαρει πολυ και ο ολοκληρωμενος σου με αυτο).
Το σετ Sub+center μπορεις να το κοψεις με τη σειρα του κατω απο τους 30-40 κυκλους (η και ψηλοτερα) αν δεν μπορει να συμβαδισει με τα sub των Triton.
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.462
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top