Subwoofer , προσθέτει Ohm ???

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Νομίζω οτι είναι ο κατάλληλος χώρος να διατυπώσω μια απορίτσα που έχω....

Έχω ενα ζευγάρι ηχεία , τα οποία είναι 8 ohm , συνδεδεμένα στον ενισχυτή μου.
μια χαρά μέχρι εδώ.

Αν συνδέσω ενα subwoofer , απο τις εξόδους του ενισχυτή , στις υψηλές εισόδους του sub ,
και απο στις αντίστοιχες εξόδους του , συνδέσω τα (8 ohm) , ηχεία , είμαι ακόμη στα 8 ohm ?
ή έχω ανέβει ?

κοιτάζοντας τα specs του sub μου , δεν βλέπω πουθενά ωμική αντίσταση.
έριξα μια ματιά και σε άλλα , και επίσης δεν είδα.
 


Μηνύματα
7
Reaction score
1
Καλά , δεν είναι και τίποτα σοβαρό.......
το sub είναι Kenwood SW-1010 , το ενισχυτάκι είναι Kenwood RD-VH7 , και τα ηχεία είναι Energy take-5.

αλλα η ερώτηση , είναι και γενικότερη , θα μπορούσε να αφορά και άλλα συστήματα.
Το σήμα περνάει απο το SUB , έτσι , χωρίς αντίσταση ?
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Γενικα λοιπον ,παντα θα υπαρχει μια αντισταση ηλεκτρικα , οχι δεν επηρεαζει οπως το εννοεις φανταζομαι ..
Αναλογως το πως ειναι δομημενο το καθε σαμπ, εαν εχει ή τι φιλτρα , θα ελαφρυνει το βαρος του ενισχυτη απο τις χαμηλες συχνοτητες που επρεπε να διαχειριστει στους δορυφορους.
Αλλωστε αυτος ειναι και ο ρολος του...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Να ανέβεις σε αντίσταση γίνεται μόνο με την εν σειρά συνδεσμολογία φορτίων, πράγμα που δεν ισχύει στην περίπτωση σου. Σε κάθε περίπτωση η παράλληλη σύνδεση ή αφήνει ίδια την αντίσταση, αν το ένα φορτίο είναι πολύ μεγαλύτερο, ή την μειώνει.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Νομίζω οτι είναι ο κατάλληλος χώρος να διατυπώσω μια απορίτσα που έχω....

Έχω ενα ζευγάρι ηχεία , τα οποία είναι 8 ohm , συνδεδεμένα στον ενισχυτή μου.
μια χαρά μέχρι εδώ.

Αν συνδέσω ενα subwoofer , απο τις εξόδους του ενισχυτή , στις υψηλές εισόδους του sub ,
και απο στις αντίστοιχες εξόδους του , συνδέσω τα (8 ohm) , ηχεία , είμαι ακόμη στα 8 ohm ?
ή έχω ανέβει ?

κοιτάζοντας τα specs του sub μου , δεν βλέπω πουθενά ωμική αντίσταση.
έριξα μια ματιά και σε άλλα , και επίσης δεν είδα.
Στις σύγχρονες εφαρμογές η μεταβολή της εμπέδησης ως προς το φορτίο που βλέπει η έξοδος του τελικού ενισχυτή θα είναι αμελητέα.Αυτό συμβαίνει επειδή η σύνδεση sub - main στην εν λόγω έξοδο είναι παράλληλη και όχι εν σειρά.Εφόσον η αντίσταση εισόδου στα ενεργά sub είναι τάξης χιλιάδων Ωμ.η παράλληλη σύνδεση αυτής με αντίσταση τάξης ολίγων Ωμ όπως ισχύει στα παθητικά main ηχεία θα έχει ως αποτέλεσμα μηδαμινή κάθοδο για την κατώτερη τάξη τιμής.

Παραδείγματος χάριν,συνδέοντας παθητικά main φέροντα μέση εμπέδηση 8 Ωμ από τη σχετική έξοδο σε ενεργό sub φέρον μέση αντίσταση στη δική του είσοδο όπου πηγαίνει το σήμα από την έξοδο του τελικού (΄΄hi΄΄ ή ΄΄speaker΄΄ level) 10 Kilo Ωμ (= 10000 Ωμ),η ολική εμπέδηση που θα βλέπει τότε η έξοδος του τελικού θα έχει μέση τιμή :
8*10000 / 8+10000 = 7,993605.... Ωμ.

Καθοριστικός παράγοντας διακυμάνσεων κατά την οδήγηση θα εξακολουθούν να είναι οι αντίστοιχες διακυμάνσεις στην εμπέδηση των main σε συνάρτηση προς τη συχνότητα.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
...Εφόσον η αντίσταση εισόδου στα ενεργά sub είναι τάξης χιλιάδων Ωμ...
Στο High που αναφέρθηκε είναι λίγων εκατοντάδων. Και πάλι το 8 της εμπέδησης ελάχιστα θα επηρεαστεί.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Στο High που αναφέρθηκε είναι λίγων εκατοντάδων. Και πάλι το 8 της εμπέδησης ελάχιστα θα επηρεαστεί.
Δεκτόν...Στο ανωτέρω παράδειγμα αν τεθεί main 8ωμο με sub 500 Ωμ θα προκύπτει νέα μέση τιμή 7,87401...Ωμ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.575
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top