Subwoofer DIY ή έτοιμο;;;

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Η ερώτηση του τίτλου αφορά τις εξής συνθήκες:

α) Ύπαρξη AV και minidsp για σωστή ρυθμιση/ενσωμάτωση (άρα το ενσωματωμένο dsp που εχει ενα sub δεν χρησιμοποιείται).
β) Αδιαφορία για το αισθητικό κομμάτι.
β) Όρεξη για λίγη μαστοροδουλειά

Έβλεπα ότι € 334,95 + € 449,95 αγοράζεις καμπίνα και woofer (dayton 18''). Θες και ενίσχυτη, πχ 2.099 € (QSC PLD 4.5 B-Stock, 4*1250 watt/4ohm). Οπότε 5238,6 σύνολο για τετράδα με 18''.


Για έτοιμα νομίζω πρέπει να πάμε στα 2000/τεμάχιο.

Οπότε συμφέρει για όχι; Υπάρχει κάτι που ξεχνάω να βάλω στην εξίσωση;
 


Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Δεν ξέρω αν θα βρείς 18ιντσα έτοιμα και σε τι κόστος.
Ναι, εχεις δικιο, το 2000/τεμάχιο το αναφέρω γενικά, υπο την έννοια του σοβαρού δυνατού σαμπ πχ monolith, svs, arendal, μεταχειρισμένων καθότι καινουργια ειναι πιο ακριβά. Για 18'' στην Ελλάδα δύσκολο....
 

Μηνύματα
27.196
Reaction score
25.145
Μάλλον σε συμφέρει οικονομικά για DIY.
Το θέμα είναι πως θα φέρεις τα RE από usa χωρίς να σε σκίσει το τελωνείο .
 


Μηνύματα
501
Reaction score
705
Δες τα Monolith (πχ το 16ρι) ή το 3Χ12 της XTZ, γλυτώνεις κόστος από εργαλεία (αν δεν υπάρχουν) και το αισθητικό του θέματος. Έχουν και τα δυο άπειρο χαμηλό σε συχνότητες γύρω από τα 15Ηζ. Σε 4δα πρέπει να γκρεμίζουν τοίχο άνετα...
Γενικώςπροσωπικά έχω καταλήξει ότι αξίζει να ασχοληθείς αν θες σώνει και ντε άπειρο output σε πολύ χαμηλές συχνότητες (5-15Ηζ), δε θες να δώσεις 5-10Κ για το κάθε sub και δε σε ενδιαφέρει το αισθητικό.
Έχουν εξελιχθεί τόσο πολύ τα έτοιμα που πλέον μόνο σαν hobby έχει αξία να κινηθείς σε DIY μονοπάτια για sub κάτω από 1.5-2Κ€.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Επειδή αναφέρθηκε το <<αισθητικό κομμάτι>>...
Τι το ιδιαίτερο, ή δύσκολο κατασκευαστικά, έχει αυτή η καμπίνα;
1681477618858.png

Τις τέσσερις πλευρές περασμένες στη σβούρα πριν το βάψιμο; Υπόθεση δέκα λεπτών είναι.
Η κάλυψη των βιδών της μονάδας θέλει έναν μικρό προβληματισμό, επειδή μιλάμε για κομμάτι λάστιχο, αλλά είναι και ολίγων τι Κινεζιά πλέον.
 

Μηνύματα
3.658
Reaction score
5.492
Επειδή έχω δύο Dayton um18-22 σε sealed καμπίνα θα πω ότι σίγουρα αξίζει με τον behringer nx6000 που τα οδηγώ. Βέβαια η έλλειψη αυτού του ενισχυτή είναι ένα πρόβλημα αυτή τη στιγμή γιατί δεν ξέρω κάτι άλλο αντίστοιχο σε αυτά τα λεφτά που να μπορεί να τα οδηγήσει αποτελεσματικά.
Επίσης σε diy δεν θα έφτιαχνα ποτέ ported εκτός αν ήταν κάποια δοκιμασμένη υλοποίηση όπως πχ το full marty sub.
Βέβαια και πάλι θα απέφευγα τα πορτ αν δεν ήταν απολύτως απαραίτητα για να επιτευχθεί η μέγιστη στάθμη.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.552
Μηνύματα
2.864.077
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top