Surround - Immersive. Συνεντευξη του RONALD PRENT απο τα VALHALLA STUDIOS

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Προτού να προβληματιστεί κάποιος πώς να στήσει το καλύτερο setup αναπαραγωγής στο χώρο του,θα έπρεπε να έχει ξεκαθαρίσει στο νου του πόσο τον νοιάζει και πόσο μακριά είναι διατεθειμένος να το πάει αυτό...:wink:
Συμφωνώ.
Πρέπει να τα ξεκαθαρίσει όλα αυτά πρώτα, και κυρίως με την παντόφλα.

Αλλά αυτό είναι διαφορετικό θέμα.

Μπορεί κάποιος να μην ενδιαφέρεται καν να εχει σύστημα αναπαραγωγής στον χώρο του. Παρόλα αυτά να ενδιαφέρεται για το ποιο φορμάτ είναι το καλύτερο. Ακαδημαϊκά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.112
Reaction score
124.681
Προτού να προβληματιστεί κάποιος πώς να στήσει το καλύτερο setup αναπαραγωγής στο χώρο του,θα έπρεπε να έχει ξεκαθαρίσει στο νου του πόσο τον νοιάζει και πόσο μακριά είναι διατεθειμένος να το πάει αυτό...:wink:
Να συμπληρώσω πως όσοι την σήμερον ημέρα, ασχολούνται με ηχεία και ενισχυτές, είναι βλαμμένα.

Άνευ πλάκας.



Ας δώσω ένα παράδειγμα. Ήμουν στο σπίτι ενός φίλου, που ξέρει και 10 πράγματα από ήχο και εικόνα (παλιό μέλος από δω και ψαγμένος) και που λέτε με ρωτούσε τι να στήσει στο χώρο του για μουσική και ταινίες.

Χωρίς τίποτα ο χώρος, πρακτικά ακατάλληλος για οτιδήποτε.

Στενός, δύσκολος ρε, ζόρι.

Ε, το σκεφτήκαμε από δω, το σκεφτήκαμε από κει, έτσι αλλιώς κλπ, τες πα να φτάσω στο ρεζουμέ : ηχομπαρα.

Προ λίγων ημερών πήγα από κει και το άκουσα.
Πρόκειται για ηχομπαρα jbl, με δυνατότητες αναπαραγωγής atmos, και με το δικό της σαμπ.

Το λοιπόν η ακρόαση έχει μομπι.
Παιδιά, παίζει σπουδαία, άνευ πλάκας.
Και προσέξτε, παίζει με απμιξινγκ, 3D μάλιστα.

Στάθμες επαρκεστατες (ούτε καν το τερμάτισε, διότι αφενός έπαιζε ήδη πολύ δυνατά, αφετέρου οι γείτονες θα φώναζαν το 100)..

Τιποτα δεν με ενοχλούσε, μια χαρά όλο το φάσμα, σίγουρα όμως.

Και πάμε σε ταινίες. Αεροπλάνα και σφαίρες, κανονικά από το ταβάνι η αίσθηση, άτμος αίσθηση 100%, όχι αστεία.
Σε περικυκλώνει κανονικά ο ηχος.
Έβγαλε 2 μαραφέτια μια σταλιά από τις άκρες της ηχομπαρας, τα έβαλε πίσω στον καναπέ που καθόμασταν τέρμα άκρη δεξιά αριστερά, και ήταν πραγματικά ολοκληρωμένη η αίσθηση της περιέλιξης.

Στο νετφλιξ αναγνώριζε άτμος κανονικά, στο σποτιφαι έκανε κανονικά απμιξινγκ, από το κινητό παίζεις με ένα μίντια πλειερ. Τέλος.

Δικό του σύστημα ισοστάθμισης.

Χωρίς υπερβολές, ακούς άριστα και τη μουσική σου και τις ταινίες σου.


Παιδιά, κακά τα ψέματα, οτιδήποτε παραπάνω, είναι για βλαμμένα.

Άμα είστε βλαμμένα, και οκ, ασχολείστε με ήχο, εγώ μαζί σας. Αλλά αν το αποτέλεσμα που έχετε είναι υποδεέστερων δυνατοτήτων από την ηχομπαρα του φίλου μου, κάτι κάνετε σοβαρά λάθος.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Να συμπληρώσω πως όσοι την σήμερον ημέρα, ασχολούνται με ηχεία και ενισχυτές, είναι βλαμμένα.

Άνευ πλάκας.



Ας δώσω ένα παράδειγμα. Ήμουν στο σπίτι ενός φίλου, που ξέρει και 10 πράγματα από ήχο και εικόνα (παλιό μέλος από δω και ψαγμένος) και που λέτε με ρωτούσε τι να στήσει στο χώρο του για μουσική και ταινίες.

Χωρίς τίποτα ο χώρος, πρακτικά ακατάλληλος για οτιδήποτε.

Στενός, δύσκολος ρε, ζόρι.

Ε, το σκεφτήκαμε από δω, το σκεφτήκαμε από κει, έτσι αλλιώς κλπ, τες πα να φτάσω στο ρεζουμέ : ηχομπαρα.

Προ λίγων ημερών πήγα από κει και το άκουσα.
Πρόκειται για ηχομπαρα jbl, με δυνατότητες αναπαραγωγής atmos, και με το δικό της σαμπ.

Το λοιπόν η ακρόαση έχει μομπι.
Παιδιά, παίζει σπουδαία, άνευ πλάκας.
Και προσέξτε, παίζει με απμιξινγκ, 3D μάλιστα.

Στάθμες επαρκεστατες (ούτε καν το τερμάτισε, διότι αφενός έπαιζε ήδη πολύ δυνατά, αφετέρου οι γείτονες θα φώναζαν το 100)..

Τιποτα δεν με ενοχλούσε, μια χαρά όλο το φάσμα, σίγουρα όμως.

Και πάμε σε ταινίες. Αεροπλάνα και σφαίρες, κανονικά από το ταβάνι η αίσθηση, άτμος αίσθηση 100%, όχι αστεία.
Σε περικυκλώνει κανονικά ο ηχος.
Έβγαλε 2 μαραφέτια μια σταλιά από τις άκρες της ηχομπαρας, τα έβαλε πίσω στον καναπέ που καθόμασταν τέρμα άκρη δεξιά αριστερά, και ήταν πραγματικά ολοκληρωμένη η αίσθηση της περιέλιξης.

Στο νετφλιξ αναγνώριζε άτμος κανονικά, στο σποτιφαι έκανε κανονικά απμιξινγκ, από το κινητό παίζεις με ένα μίντια πλειερ. Τέλος.

Δικό του σύστημα ισοστάθμισης.

Χωρίς υπερβολές, ακούς άριστα και τη μουσική σου και τις ταινίες σου.


Παιδιά, κακά τα ψέματα, οτιδήποτε παραπάνω, είναι για βλαμμένα.

Άμα είστε βλαμμένα, και οκ, ασχολείστε με ήχο, εγώ μαζί σας. Αλλά αν το αποτέλεσμα που έχετε είναι υποδεέστερων δυνατοτήτων από την ηχομπαρα του φίλου μου, κάτι κάνετε σοβαρά λάθος.
Άμα αναφέρεσαι στην παρακάτω,τότε καλώς να ορίσει,αφού έρχεται και στο μισό κόστος ενός αντίστοιχου Sonos...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.112
Reaction score
124.681
Ειδικά ο ..."Βασιλάκης"... άμα δε δεις τη μύτη πίσω του ως σκια από τους προβολείς... :p
Η τελευταία συναυλία που είδα του Βασιλάκη μας, ήταν διαδικτυακή.
Νομίζω 5€ ήταν το εισιτήριο.

Το λοιπόν, την ώρα της συναυλίας, είχαμε στηθεί στις κεντρικές πολυθρόνες μας, τρινοβ απμιξινγκ 3D, και βεβαίως εικόνα στο πανί, 117".

Πραγματικά ήταν απολαυστικός.

Μερικά αποσπάσματα τα έγραψα κιολας:
(με το κινητό μου, την οθόνη του προβολέα)






Ο ηχος ήταν άριστος, δεν έχω παράπονο.
Τυπικά έπαιζε το σεταπ στα ~110 ντεσιμπέλ (συναυλιακός ήχος κανονικός λαιβ)

Και η εικόνα καλή ήταν, δεν ήταν τίποτα σπουδαίο (1080) αλλά δεν ενοχλούσε κιόλας.

Αν η συναυλία ήταν σε κάποιο μαγαζί, όπως οι πολλές συναυλίες του που έχω πάει ως τώρα, είναι βέβαιο ότι χειρότερο ήχο θα είχα, και χειρότερη εικόνα (από κάποια γωνία, να μου κρύβουν σκηνές οι μπροστινοί, κλπ).

Τώρα, αν είδες τα παραπάνω βιντεακια, κάνε το εξής: ξανάκου τα χωρίς να τα βλέπεις, χωρίς εικόνα, σκέτος ήχος. :lol:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.112
Reaction score
124.681
Άμα αναφέρεσαι στην παρακάτω,τότε καλώς να ορίσει,αφού έρχεται και στο μισό κόστος ενός αντίστοιχου Sonos...
Ναι, αυτή.

Σε κείνο το χώρο, τα ενσωματωμένα (δήθεν καλά) ηχεία στην 75-αρα τηλεόραση, ήταν άθλιου αποτελέσματος, πραγματικά μια αηδία.

Κάναμε σκέψεις για ομοαξονικά, μικρά, με κόλπα, πολλές σκέψεις περίεργες, σε συνδυασμό με κάποιον ακριβούτσικο av. Ευτυχώς που καταλήξαμε σε αυτήν την ηχομπαρα.
Πολύ αμφιβάλλω αν θα είχε ανάλογο αποτέλεσμα με τα σχέδια που κάναμε.

Κι αυτός είναι πολύ ευχαριστημένος.
Είναι ο αρχικός κάτοχος των ενεργών focal του ζιζικου.
Κάτι ξέρει δηλαδή από ήχο, δεν είναι κάνας χθεσινός.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Τώρα, αν είδες τα παραπάνω βιντεακια, κάνε το εξής: ξανάκου τα χωρίς να τα βλέπεις, χωρίς εικόνα, σκέτος ήχος. :lol:
Όσοι βεβαίως συνηθίζουν κατά τη διάρκεια ακροάσεων είτε να κλείνουν μάτια,είτε να έχουν στραμμένο το κεφάλι προς κατεύθυνση άλλη από την on-axis σε σχέση με τη θέαση οθόνης,είτε να περιφέρονται ελεύθερα στο χώρο κάνοντας και άλλες δραστηριότητες,μπορεί κάλλιστα να μη νοιάζονταν και τόσο...
 




Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.141
Reaction score
26.704
Άμα αναφέρεσαι στην παρακάτω,τότε καλώς να ορίσει,αφού έρχεται και στο μισό κόστος ενός αντίστοιχου Sonos...
Αυτή τώρα, κάνει την αποκωδικοποίηση που κάνει ένα AV?
Αν είναι όντως έτσι, κάποιοι (έμποροι και κατασκευαστές εννοώ) δεν μάς τα λένε καλά...
 


Μηνύματα
254
Reaction score
219
Μα Κωστα θελεις μονοκατοικια αλεως τα 120 ντιμπια θα ακουστουν σε ολο το Χαριλαου
με τα παραπανω που εγραψες συμφωνω :drinks:
.....με μπέρδεψες, Χαριλάου ( γείτονας δηλ ) Η παγουρας ??????????
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.112
Reaction score
124.681
Δημόσια τα έχω, αλλά μάλλον λόγω πνευματικής ιδιοκτησίας τα έκανε έτσι το γιουτχιουμπ.

Τα ανέβασα με app του γουι τρανσφερ, μπορείτε να τα δείτε εδω:



Πείτε μου άμα τα δείτε..
 




christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Κωστα: δεν παιζουν μη διαθεσιμο βιντεο γραφει
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.370
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top