Swordfish HD-DVD

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728


Αυτο ειναι το πρωτο δειγμα απο το νεο φορμα HD-DVD που ειδα και νομιζω πως αξιζει να πουμε δυο λογια.
Δυο λογια οχι για την υποθεση αφου υποθετω πως οι περισσοτεροι απο εμας εχουν ηδη δει την ταινια σε κανονικο φορμα DVD.

Η μαγεια του νεου φορμα ηταν οτι προσωπικα με καθηλωσε και θα επιασα τον εαυτο μου να παρακολουθει την ταινια σαν να την εβλεπα πρωτη φορα.Λεπτομερειες που δεν ηταν ορατες πριν, η σωστοτερα που το ματι δεν ειχε εστιασει σωστα ειναι τωρα εκει μπροστα σου και σε "εξαναγκαζουν" να δεις την ταινια ξανα και ξανα.
Πολυ φοβαμαι αγαπητοι μου φιλοι πως εφτασε η στιγμη που θα πρεπει να ανανεωσουμε την ταινιοθηκη μας για ακομα μια φορα.
Διοτι εαν το συναισθημα παραμεινει ιδιο και στις υπολοιπες ταινιες-που δεν βλεπω τον λογο να μην παραμεινει- τοτε δυστυχως θα πρεπει να τα αλλαξουμε ολα παλι απο την αρχη.

Εικονα 9/10


Διαθεση και προσφορα:
HOUSE OF LASER TEL / FAX 210 8983478 (Kος Παρης)
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Συμφωνώ με την άποψη του Αντρέα (την είδα κι εγώ στην παρουσίαση του Qosmio), αλλά... πρέπει να δούμε πιο σύστημα θα επικρατήσει. Το πάθημα Beta - VHS δεν αφήνει περιθώρια.
Εκτός κι αν προμηθευόμαστε από 1 HD-DVD &1 Bluray. very :? :?
 

Μηνύματα
14.555
Reaction score
1.467
Δεν πα να' ναι σε ό,τι μορφή θέλει!!!!!!!!!!!!!!!!!!

HUGH JACKMAN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Υ.Γ. Η σκηνή στην αρχή όπου τον βάζουν να σπάσει κωδικούς υπό την "πίεση" ξανθιάς κοπέλας δεν έχει πολύ γέλιο;;;;;;;;;;
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Δεν πα να' ναι σε ό,τι μορφή θέλει!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Κι αν έχεις πάρει BLuRay player και η ταινία κυκλοφορεί σε HD-DVD, πως θα τον απολαύσεις;
Ξέρω, θα μας πεις ότι για πάρτι του θα πάρεις και HD-DVD player. :lol: :lol: :lol:
Μα αυτό ακριβώς θέλουμε να αποφύγουμε: να πληρώνουμε δυό φορές για τα καπρίτσια των εταιρειών
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Έχω δει την συγκεκριμένη και μάλιστα με τον VW100
Και προφανές είναι ότι ο ήχος ήταν off για να απολαύσω την ΕΙΚΟΝΑ.

Το δε καλύτερο ήταν ότι τα είδα σε άμεση σύγκριση με BR :shock:

H εικόνα από το HD-DVD (στο Swordfish) ήταν απλά άψογη.
Όχι σπασίματα στην κίνηση (σε αντίθεση με το BR, σε άλλη ταινία βεβαίως, στο ΧΧΧ, όπου τα σπασίματα στην κίνηση έβγαζαν μάτι) και τρομερό βάθος.
Τόσο στο βάθος πεδίου όσο και στα χρώματα.

Ήταν τόση η λεπτομέρεια που μπορούσες να διακρίνεις τα πάντα ακόμα και στα πιο μακρινά πλάνα.
Εκεί που σε ένα απλό DVD να παίζει σε ένα καλό DVDp (έγινε άμεσα η σύγκριση του HD-DVD με το απλό Pal DVD) υπάρχει θαμπάδα στο βάθος, με το HD-DVD τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα και άψογα.
Αν θα ήθελα να ξεκαθαρίσω την κατάσταση θα μπορούσα να παρομοιάσω την περίπτωση ως εξής:
Βάλτε έναν μύωπα (με μυωπία κάπου στα 1.5 με 2) να δει μακριά με γυαλιά και χωρίς.
Η περίπτωση των γυαλιών είναι το HD-DVD και με χωρίς το απλό DVD.

Έπαθα δε πλάκα με το κόκκινο φόρεμα της Χάλυ!!!
Σε HD βλέπεις σχεδόν και την πλέξη του υφάσματος. Τους πόρους και τις ραφές!! Και όλα αυτά όταν καθόμουν στα 6+ μέτρα από την οθόνη!!!!!!

Εντυπωσιακό!!!
Πιστεύω ότι όταν το πραγματικό HD μπει στα σπίτια μας (και σε players και σε μέσα προβολής αλλά και σε δισκάκια) θα πρέπει πολύ απλά να κάνουμε Alt-Ctrl-Delete στα όσα έχουμε δει και συνηθίσει μέχρι σήμερα!!!
Υπερπληροφόρηση........Θα χάσουμε και τα αυγά και τα Πασχάλια!! :D :D
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Και κάτι ακόμα.....Το ΧΧΧ σε BR είχε τόσο κόκκο που νόμιζα ότι έβλεπα κακογραμμένη ταινία σε VHS!!
Πολύ χάλι......
Αν η Sony βγάλει κι άλλους τέτοιους τίτλους (και ΔΕΝ βελτιώσει την κίνηση στην εικόνα) βλέπω το BR να εξαφανίζεται άπατο........ :( :( :( :(
 



Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
unforgiven said:
Εδώ κοντεύει να το ξεχάσει η Sony... :?
Βασίλη, η καθυστέριση του PS3 τελικά πρέπει να είναι η εξής: μετά τα Χριστούγεννα θα κυκλοφορήσει στην αγορά η νέα σειρά HDMI (1.3) για να μπορούν να περάσουν DD+, Dolby TrueHD & DTS HD
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
163
Δηλαδή θα βγει άλλη σειρά για τώρα για την Ιαπωνία και την Αμερική, και άλλη μετά με το HDMI 1.3; Αυτή η Sony κάνει φοβερό σχεδιασμό! :lol:
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Πάντως η συγκεκριμένη ταινία από αυτό που είδα se HD στο προβόλή=η δεν παίζετε.
Απίστευτα ανάγλυφη εικόνα.
Αν δεν υπηρχαν και οι ανόητες παρεμβάσεις στην εικονα από τους δημιουργούς της ( κατι κίτρινες αποχρώσεις και κατι θολά πλανα που υπήρχαν και δεν υπάρχον στην ιδια σκηνή ) θα ήταν υπέρ τέλειο.
 





n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Μια που ξενυχτάς, για στείλε μου το email σου γιατί έχω να σου στείλω κάτι λίστες...
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top