Tροπος Επισκευης μπαλας woofer...

Μηνύματα
7.704
Reaction score
4
Μετα απο ενα καταστροφικο παρτι της 10 χρονης ανιψιας μου το κεντρικο μου ηχειο επεσε <<θυμα>> αγριου βανδαλισμου απο ενα πιτσιρικα του οποιου τα ιχνη ως και σημερα αγνοουνται
Ετσι λοιπων αποφασισα να βρω τροπο να το επιδιορθωσω...

Ακουσα για ηλεκτρικες σκουπες και για διαφορα αλλα...
Αποφασισα να ακολουθησω μια καλυτερη οδο και επικοινωνησα με την ROISTER που με την σειρα τους μου εδωσαν το τεχνικο τμημα...
Μπραβο στην ROISTER που ασχοληθηκε με τον πελατη της και μου εξηγησαν ακριβως τι επρεπε να κανω...

ΒΗΜΑ 1
Ξεβιδωνουμε τις βιδες απο το woofer.
BHMA 2
Ξεκολλαμε προσεκτικα το woofer απο την βαση του σιγα σιγα για να μην τραβηξουμε τα καλωδια απο το πισω μερος του μεγαφωνου.
ΒΗΜΑ 3
Στο πισω μερος του μαγνητη υπαρχει μια μικρη οπη. Μεσα σε αυτη περναμε ενα καλαμακι μεχρι να φτασει και να ακουμπησει την εσωτερικη μερια της μπαλας του ηχειου... Στην συνεχεια σπρωχνουμε την μπαλα σιγα σιγα με το καλαμακι ετσι ωστε να την επαναφερουμε στην αρχικη της θεση.
(Αναλογα με την εκταση της ζημιας η μπαλα ισως ποτε να μην επανελθει στην αρχικη της μορφη αλλα σιγουρα δεν θα φαινεται το ιδιο ασχημα απο οτι πριν)
ΒΗΜΑ 4
Αφου καταφερουμε οτι καλυτερο μπορουμε με την μπαλα, βγαζουμε την σιλικονη γυρω γυρω απο το ηχειο αφου αυτη απο το ανοιγμα θα εχει καταστραφει και βαζουμε καινουρια ετσι ωστε να μην περναει αερας μεσα στο ηχειο μας.
ΒΗΜΑ 5
Βιδωνουμε καλα και ψαχνουμε να βρουμε τον κερατα που μας εκανε την ζημια!

Εδω παραθετω μερικες photo για να δειτε την ζημια πριν και μετα...

before
after



Eλπιζω να βοηθησα οσους εχουν ιδιο προβλημα...
Δεν ειναι οτι με την μπαλα τσαλακωμενη δεν παιζει σωστα το ηχειο...
Αλλα οπως και να εχει ιδιως αν το ηχειο ειναι ωραιο χωρις το προστατευτικο του καλυμα τοτε δεν μπορεις να το βλεπεις με την μπαλα στραπατσαρισμενη.

Βεβαια τρυπα στο πισω μερος του μαγνητη δεν υπαρχει σε ολα τα ηχεια...

Καμια αλλη ιδεα για το πως θα μπορουσα να φτιαξω την μπαλα ακομα καλυτερα?
 

Μηνύματα
1.574
Reaction score
1
Αν εβρισκες ενα διακοσμητικο σαν και αυτα που βαζουν στα κοκτειλς ( φοινικες , καρδουλες ) κατι τετοιο τελος παντων που σχεδον ολα εχουν στην βαση τους μια μικρη μπιλια και σχεδον το παχος και το μακρος οσο ενα καλαμακι;

Δεν θα βοηθουσε πιο πολυ αυτη η στρογγυλεμενη ακρη;

Για δοκιμασε να μας πεις.
 


Μηνύματα
7.704
Reaction score
4
Giota said:
Ηθικό δίδαγμα : μακριά τα 10χρονα από τα ηχεία.
Μωρε μακρια γενικα ζαλαδα ειναι! :lol:
Τους ελεγα μην πατατε το καναλι που ειναι στο πατωμα! ΕΚΕΙ ΑΥΤΑ !!! Λες και τους ειπα αλλαξτε του τον αδοξαστο! :lol:
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Πας το ηχειο στον Πετρο Μιλανακη στην Αριστειδου 6 (αν θυμαμαι το νουμερο σωστα) μεσα στη στοα (2ος ή 3ος οροφος) και σου αλλαζει στο καπακι...
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.246
Reaction score
27.895
Εγώ σε τέτοια περίπτωση τσιμπούσα τη μπάλα με μια καρφίτσα και το τραβούσα έξω.
Η τρύπα της καρφίτσας στη μπάλα είναι αδιόρατη.
Ακόμη κι αν χρειαστεί αρκετές τσιμπιές σε περισσότερα του ενός σημεία, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Και το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικότατο.
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Είχα κάποτε διορθώσει παρόμοια γούβα σε γούφερ κολλώντας προσεκτικά masking tape και τραβώντας της προς τα έξω.
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Εγώ σε τέτοια περίπτωση τσιμπούσα τη μπάλα με μια καρφίτσα και το τραβούσα έξω.
Είχα κάποτε διορθώσει παρόμοια γούβα σε γούφερ κολλώντας προσεκτικά masking tape και τραβώντας της προς τα έξω.
...αν το dust cap δεν ειναι πλαστικο
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.651
Μηνύματα
2.870.207
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top