Tannoy Gold

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Τι λε ρε παιδί μου, αναλυτικότατος ο τύπος στην περιγραφή του διαίτερα όταν μίλαγε για τις δυναμικές. Και πολύ περιγραφικός... Σοβαρά τώρα, στο πρώτο κομμάτι μου ακούγονταν καλύτερα τα TANNOY, πιο ισορροπημένα, στο δεύτερο τα DALI, πιο αναλυτικά, μπορεί να είναι και ιδέα μου... Έχουν πάντως μια έμφαση στις μεσουψηλές, λόγω μεγαφώνου νομίζω.
Γιάννης
Ελπίζω τα μεγάλα να γεφυρωνουν λίγο το κενό....
 




Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Τελικά αξίζει τον κόπο να τα περιμένω ή να πάω στα focal alpha 80?

Γιατί δεν είναι σίγουρη η παραλαβή στο δεκαήμερο....
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Τελικά αξίζει τον κόπο να τα περιμένω ή να πάω στα focal alpha 80?

Γιατί δεν είναι σίγουρη η παραλαβή στο δεκαήμερο....
το focal ειναι για πλακα 60% ακριβότερο του gold 8 ενώ κάποιοι απο αυτους που το έχουν λένε οτι ειναι ιδαιτέρα αναλυτικό με απέχθεια στις κακες ηχογραφήσεις ! Εμφανισιακά τα έχω δει απο κοντά και δυστηχώς ειναι ακόμη χειρότερα ... Στην τελική πάντως μιας και ο ήχος μετράει , στα αυτία μου τα focal πάντοτε ακουγονται ευχάριστα !
 
  • Like
Reactions: PPG


Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Τι σημαίνει αναλυτικό με απέχθεια στις κακές ηχογραφήσεις ;
Αυτό σημαίνει 2 πράγματα.
Η Ότι το ηχείο παίζει σωστά και βγάζει ότι σκατό και λάθος έχει κάνει ο μηχανικός ήχου του κομματιού και ο reviewer δεν μπορεί να καταλάβει τι άκουγε τόσο καιρό ή απλά έχει προβολικες μεσουψηλες και δίνουν την αίσθηση τις ανάλυσης και παίζουν όλα στο βροντο.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αντε παλι, αμα καθησουμε να αναλυσουμε τι ακουσε ο καθενας με τι συνθηκες και πως το εξελαβε αυτο καηκαμε αδερφια!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αντε παλι, αμα καθησουμε να αναλυσουμε τι ακουσε ο καθενας με τι συνθηκες και πως το εξελαβε αυτο καηκαμε αδερφια!
Εδώ θα διαφωνήσω, συμφωνώντας... o_O
Ότι τσιρίζει μεσο-υψηλά παίρνει συχνά-πυκνά το τίτλο του <<αναλυτικού>> και ας χάνει το 30% της πληροφορίας!
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Το θεμα ειναι οτι ετσι συντηρειται η ακροαση ενος ηχειου πριν την αγορα του ως βασικο κριτηριο επιλογης ....
Ενω το ζουμι ειναι στο μπασο, στην πολικη αποκριση,στα δυναμικα....
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το θεμα ειναι οτι ετσι συντηρειται η ακροαση ενος ηχειου πριν την αγορα του ως βασικο κριτηριο επιλογης ....
Ενω το ζουμι ειναι στο μπασο, στην πολικη αποκριση,στα δυναμικα....
Δεν θα διαφωνήσω ουσιαστικά εδώ...
Μόνο που από τα τρία που αναφέρεις, μόνο η πολική απόκριση είναι χαρακτηριστικό κατά βάση του ηχείου.
Μπάσο και δυναμικά έχουν άμεση συνάφεια και με την οδήγηση και βασικά το ενισχυτικό.
Εκτός αν αναφέρεσαι μόνο σε ενεργό ηχείο, βολευτείς με ότι σαβούρα έχει μέσα και τέλος το παραμύθι!
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Πολύ σωστα, για ενεργά μιας και τέτοια είναι τα του νήματος και τα ομοειδή προαναφερθέντα ηχεία...
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Δεν θα διαφωνήσω ουσιαστικά εδώ...
Μόνο που από τα τρία που αναφέρεις, μόνο η πολική απόκριση είναι χαρακτηριστικό κατά βάση του ηχείου.
Μπάσο και δυναμικά έχουν άμεση συνάφεια και με την οδήγηση και βασικά το ενισχυτικό.
Εκτός αν αναφέρεσαι μόνο σε ενεργό ηχείο, βολευτείς με ότι σαβούρα έχει μέσα και τέλος το παραμύθι!
Τι εννοείς σαβούρα Πέτρο ;
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ακριβώς τους ενισχυτές εννοώ αλλά και τα περιφερειακά κυκλώματα τους. Μόνο φτηνά υλικά και βαθμίδες κόστους μερικών ευρώ.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Έχω πάρει από Κινέζο δύο στερεοφωνικα 2χ120 με βαρβάτο τροφοδοτικό και περιμένω και ένα 500αρι για σαμπ!
Φτηνά! Πολύ φτηνά!
Όταν τα δοκιμάσω θα ενημερώσω!
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Ακριβώς τους ενισχυτές εννοώ αλλά και τα περιφερειακά κυκλώματα τους. Μόνο φτηνά υλικά και βαθμίδες κόστους μερικών ευρώ.
Τι να πω βρε Πέτρο.
Πήρα 2 ηχεια ενεργά από τα φθηνά που λέμε παραπάνω Και 2 sub.
Πήγα και στην έκθεση σήμερα γιατί είχα 10ετίες να πάω και να ακούσω πολλά συστήματα μαζεμένα.
Είμαι κονσουμερ καταναλωτής-αγοραστής αλλά σε καμια περίπτωση δεν δικαιολογούσαν τι τιμή τους σε αντιπαράθεση με αυτό που άκουσα γυρνώντας σπίτι.
Μην πω ότι ακούω καλύτερα στο τελείως χάλια ακουστικά σαλόνι μου από συστήματα 5πλασιας τιμής στημένα στην έκθεση.
Και άμα χαλάσει ο ψηφιακός ενισχυτής σε ενα από τα ηχείακια μου τι έγινε;
Πιο πολύ μου κόστισε ένα απλό service στον παλιό μου AVR και τελικό παρά του να αγοράσω ένα καινούργιο ενεργό ίδιο με αυτό που έχω
 

Μηνύματα
51
Reaction score
71
Τελικά αξίζει τον κόπο να τα περιμένω ή να πάω στα focal alpha 80?
α focal φαίνονται κακάσχημα μπροστά στα νέα tannoy.Ακόμα πιο άσχημα ήταν τα reveal αλλά περί ορέξεως..

πάντως είναι τίμια για τα λεφτά τους, υστερούν στις υψηλές σε α/β σύγκριση με το ριμπον των a7 adam(δεν έχουν φυσικά το τουιτερ των ακριβότερων solo) αλλά ρεφάρουν στα χαμηλά.
γενικά παίζουν ότι τους ταίσεις,δεν θα κρύψουν τις κακές ηχογραφήσεις.
τα πήρα για παραγωγή ηλεκτρονικής αλλά βρέθηκαν στο σαλόνι για casual listening:)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Τι να πω βρε Πέτρο.
Πήρα 2 ηχεια ενεργά από τα φθηνά που λέμε παραπάνω Και 2 sub.
Πήγα και στην έκθεση σήμερα γιατί είχα 10ετίες να πάω και να ακούσω πολλά συστήματα μαζεμένα.
Είμαι κονσουμερ καταναλωτής-αγοραστής αλλά σε καμια περίπτωση δεν δικαιολογούσαν τι τιμή τους σε αντιπαράθεση με αυτό που άκουσα γυρνώντας σπίτι.
Μην πω ότι ακούω καλύτερα στο τελείως χάλια ακουστικά σαλόνι μου από συστήματα 5πλασιας τιμής στημένα στην έκθεση.
Και άμα χαλάσει ο ψηφιακός ενισχυτής σε ενα από τα ηχείακια μου τι έγινε;
Πιο πολύ μου κόστισε ένα απλό service στον παλιό μου AVR και τελικό παρά του να αγοράσω ένα καινούργιο ενεργό ίδιο με αυτό που έχω
Αυτή που λες είναι η λογική πλέον. Δεν επισκευάζονται και πας για καινούριο ή καινούρια.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.145
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top