TAR (2022)


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Καθόσον αναφέρθηκες και σε μένα στην άκρως μακροσκελή σου ανάρτηση, θέλησα να απαντήσω με μια σχετικώς ενδελεχή απάντηση, αλλά, για κάποιον άγνωστο λόγο, το "σύστημα" μου "απαγορεύει να γράψω "πάνω από 1.000 χαρακτήρες"!
Κάποια άλλη φορά ίσως...(υπό άλλες συνθήκες).
Δεν αναφέρθηκα με κακό τρόπο. Ελπίζω να κατάλαβες σωστά. Το αντίθετο είπα ότι πιθανόν η "διαφωνία" μας σε αυτό και μόνο το μαναδικό θέμα ήταν εικονική. Εγώ καταλαβαίνω απο ποιά σκοπιά μιλάς για την μόρφωση και ενημέρωση σε θέματα κλασικής. Αντίθετα νομίζω ότι έχεις παρεξηγηθεί απο τους άλλους γιατί αυτοί εξυπηρετούν δικές τους πιθναόν λογικές.

Εξάλλου εξηγήσεις έχεις δώσει ότι θα ειτυγχανονταν απλώς καλύτερο αποτέλεσμα , όχι ότι είναι απαραίτητη αυτή η εκπαίδευση για την κατανόηση. Όπως έχεις τοποθετηθεί και ότι μπορεί να φτάσεις σε επίπεδο κατανόησης από άλλα πράγματα στην ζωή αλλά και από την γνώση και ενασχόληση με οποιοδήποτε κιόλας άλλο είδος τέχνης.

Θα επιθυμούσα να μην αναφερθείς σε εμένα, δεν θέλω να ανακατεθτώ πλέον σε αυτό το νήμα, για αυτά τα θέματα σε άτομα γενικά που θεωρώ ότι δεν το θεωρούν σημαντικό και το γελοιοποιούν (φυσικά δεν εννοώ εσένα). Να σε πληροφορήσω ότι πρόσφατα γεγονότα και δαιπιστώσεις μου με οδήγησαν στην απόφαση να επανέλθω σε ένα αρχικό ΄δογμα¨μου και το οποίο το κατάπατησα για να έχω κέρδος σε κάτι αλλο και αφορά στο να μην προσφέρω την όποια γνώση μου (ιδιάιτερα αυτή που θεωρώ σημαντική) με άκριτο τρόπο καθώς αυτή καθίσταται επικίνδυνη και επιζήμια στους άλλους και προκαλεί απογοήτεσυη, κούραση και άλλα δεινά σε εμένα.

Οπότε ότι σχόλιο θες κάνε το με τρόπο σε παρακαλώ χω΄ρις να με τραβήξεις έστω και ελάχιστα "πίσω" εδώ να απαντάω και να εξηγάω.

Εσυ καλή συνέχεια στο σάιτ. Ο σκοπός ήμουν ήταν να βοηθήσω το όποιο έργο σου εδω μέσα όσον αφορα την κλασική και να το στηρίξω έστω με τις μικρές μου δυναμεις.

Διάβασε το καθώς έκανα προσθήκη @Prince
 
Last edited:

Μηνύματα
1.058
Reaction score
731
Πολύ καλή η ταινία ... βάζει τα θέματα και αφήνει τον θεατή να βγάλει τα συμπεράσματα του ... δεν φαίνεται η διάρκεια της, και η κλιμάκωση είναι υποδειγματική ...

Σε θέματα κλασικής μουσικής όμως, απλά αναπλάθονται οι γνωστές κοινοτυπίες για τον Μάλερ και την Άλμα, τον Μπερνστάιν, τον Φουρτβένγκλερ, κλπ. ...
 

Μηνύματα
6.839
Reaction score
5.947
Δεν αναφέρθηκα με κακό τρόπο. Ελπίζω να κατάλαβες σωστά. Το αντίθετο είπα ότι πιθανόν η "διαφωνία" μας σε αυτό και μόνο το μαναδικό θέμα ήταν εικονική. Εγώ καταλαβαίνω απο ποιά σκοπιά μιλάς για την μόρφωση και ενημέρωση σε θέματα κλασικής. Αντίθετα νομίζω ότι έχεις παρεξηγηθεί απο τους άλλους γιατί αυτοί εξυπηρετούν δικές τους πιθναόν λογικές.

Εξάλλου εξηγήσεις έχεις δώσει ότι θα ειτυγχανονταν απλώς καλύτερο αποτέλεσμα , όχι ότι είναι απαραίτητη αυτή η εκπαίδευση για την κατανόηση. Όπως έχεις τοποθετηθεί και ότι μπορεί να φτάσεις σε επίπεδο κατανόησης από άλλα πράγματα στην ζωή αλλά και από την γνώση και ενασχόληση με οποιοδήποτε κιόλας άλλο είδος τέχνης.

Θα επιθυμούσα να μην αναφερθείς σε εμένα, δεν θέλω να ανακατεθτώ πλέον σε αυτό το νήμα, για αυτά τα θέματα σε άτομα γενικά που θεωρώ ότι δεν το θεωρούν σημαντικό και το γελοιοποιούν (φυσικά δεν εννοώ εσένα). Να σε πληροφορήσω ότι πρόσφατα γεγονότα και δαιπιστώσεις μου με οδήγησαν στην απόφαση να επανέλθω σε ένα αρχικό ΄δογμα¨μου και το οποίο το κατάπατησα για να έχω κέρδος σε κάτι αλλο και αφορά στο να μην προσφέρω την όποια γνώση μου (ιδιάιτερα αυτή που θεωρώ σημαντική) με άκριτο τρόπο καθώς αυτή καθίσταται επικίνδυνη και επιζήμια στους άλλους και προκαλεί απογοήτεσυη, κούραση και άλλα δεινά σε εμένα.

Οπότε ότι σχόλιο θες κάνε το με τρόπο σε παρακαλώ χω΄ρις να με τραβήξεις έστω και ελάχιστα "πίσω" εδώ να απαντάω και να εξηγάω.

Εσυ καλή συνέχεια στο σάιτ. Ο σκοπός ήμουν ήταν να βοηθήσω το όποιο έργο σου εδω μέσα όσον αφορα την κλασική και να το στηρίξω έστω με τις μικρές μου δυναμεις.

Διάβασε το καθώς έκανα προσθήκη @Prince
Είμαι πλήρως καλυμμένος από την ανάρτησή σου αυτήν.
Καλή συνέχεια σε ό,τι πρόκειται να κάνεις όπου θα το κάνεις. Η συνεισφορά σου εδώ ήταν σαφώς εκτιμητέα τουλάχιστον σε ό,τι με αφορά.
 

Μηνύματα
1.058
Reaction score
731
Έβγαλα και ένα σκριν σοτ από την οθόνη στο σινεμαδακι μου ... Τι ηχεία είναι αυτά ? Στην μέση του ντ'απολιτο έχει κάποιο ριμπον τουητερ ? Δεν μπορώ να καταλάβω

IMG_3075.jpeg
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Έβγαλα και ένα σκριν σοτ από την οθόνη στο σινεμαδακι μου ... Τι ηχεία είναι αυτά ? Στην μέση του ντ'απολιτο έχει κάποιο ριμπον τουητερ ? Δεν μπορώ να καταλάβω

View attachment 287393
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
@Bhutia
¨Ετυχε να δω χθές στο Ertflix (κατεβαίνει σήμερα μέχρι τις 12 μμ, εάν προλάβεις να το δείς, ή εάν το έχεις ήδη δεί δεν ξέρω) ο "Επιφανής πολίτης". Καλή ταινία και εάν και δεν έχω δεί το TAR πιστεύω ότι ασχολείται καλύτερα απο την χαζο αμερικανιά (όπως και να έχει άσχετα της συμμετοχής της Μπλάνσετ) για τα θέματα που δείχνει να σε απασχόλησαν στο αρχικό σου πόστ (απο τα "πολλά" φαντάζομαι που πιθανόν να εμπεριέχει η ταινία Tar) όσον αφορά την σχέση ηθικής του καλλιτέχνη και συσχετισμού της με το δημιούργημά του, κάτω απο τις συνθήκες που αυτή εμπνέεται, ο σκοπός και η ανάγκη του καλλιτέχνη να παρουσιάσει έναν διαφορετικό κόσμο ή να τον συμπληρώσει ή να προτείνει καινούργιες οπτικές για αυτόν καθώς δεν είναι ευχαριστημένος απο το πως είναι και γενικώς να δημιουργήσει μια "πραγματικότητα" Επίσης και για το θέμα του πώς η περιγραφόμενη στην τέχνη αλήθεια και πραγματικότητα εκτός ότι είναι σχετική .... λίγη σχέση έχει ή/και δεν έχει νόημα στην τέχνη να γνωρίζουμε έαν αυτή προέρχεται απο πραγματικά ή γεγονότα. της φαντασίας.

Το ίδιο ισχύει και για το audio και την μουσική. Καλά είναι τα τεχνικά αλλά κάπιος πρέπει να έχει την ανάλογη ευαισθησία και καλλιέργεια να καταλάβει το νόημα της τέχνης και τα μυστικά της και πως αυτή ξεκλειδώνει τον ψυχισμό του ανθρώπου. Το να ξέρεις δηλαδή να αναγνωρίσεις τι ακριβώς ¨φτιάχνει" στο μυαλό σου (όχι στα αυτιά σου, ούτε να την συγκρίνεις με το πραγματικό γεγονός live, ούτε κάν με την 9 σειρά καθήμενος σε αίθουσα κλασικής μουσικής , ούτε τίποτε ) η ακρόαση της μουσικής απο ένα σύστημα. Αυτό θα αναπτύξει και την δική σου προσωπική αισθητική ματιά και θα είσαι πιο έτοιμος να αναγνωρίσεις ποιό σύστημα και τι επιλογές ... σου προσφέρουν μια τέτοια "κατάσταση". Εάν δεν ξέρεις την κατάσταση που κυνηγάς (ακουστικά μιλώντας, τα άλλα όλα τα βρίσκεις) οι ελπίδες σου να ακούσεις καλά σε αυτήν την κατάσταση που έχει φτάσει το audio ... είναι λίγες.

Εάν δεν το προλάβεις, βρές το και δες το απο κάπου αλλού.


 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top