Tascam and Behringer: Τρα ΛΑ λα ΛΑ λα λα, true aes/ebu...

Μηνύματα
709
Reaction score
10
Απίστευτο κι όμως αληθινό:

Με την αλλαγή του transport στο σύστημά μου, ήταν υποχρεωτικό να επαναρυθμίσω το ultra curve, διότι ....ΑΛΛΑΞΕ Η ΑΠΟΚΡΙΣΗ!!!!!

Ε, αυτό όποιος το εξηγήσει πάει για νόμπελ...

Στους 20 χιλιόκυκλους έχω +3,5db παραπάνω από πριν!
Θα ήθελα να μπορούσα να πάρω την ψηφιακή έξοδο (σε bitstream)πριν από τον ισοσταθμιστή σου
όταν συνδέεις κάτι με SPDIF και μετά με AES.
Κάτι δεν κάθεται καλά...
3,5dB > 2πλάσια ένταση
πολλά χαμένα δείγματα για να πέφτει τόσο η ένταση...

υπεριντρεστινγκ :?:
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.414
Reaction score
125.603
more than υπεριντρεστινγκ!

by the way i suspect πως υπάρχουν δεδομένα γραμμένα στο σιντί που σε 16μπιτη έξοδο δεν βγαίνουνε, καθώς χρειάζονται πληροφορίες για copy bit, original bit, start bit, stop bit και κουραφέξαλα, που στο AES/EBU 4 ναι μεν δεν υφίστανται, αλλά ταυτόχρονα έχουμε 24 μπιτ λέξη, ε, τι διάλο έχει εκεί μέσα παρά πληροφορίες-data audio?
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Εγώ πιστεύω ότι έχει γίνει ένα χοντρό μπάχαλο με όλες αυτές τις μετατροπές και στο τέλος ακούς την δική σου έκδοση του CD κι όχι την πραγματική πληροφορία που είναι γραμμένη σε αυτό.

Αντίγραφο ενός CD δεν μας κάνεις για να δούμε αν υπάρχουν διαφορές με το φοβερό transport Tasxam ...

Τι να σε κάμω .
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Εγώ πιστεύω ότι έχει γίνει ένα χοντρό μπάχαλο με όλες αυτές τις μετατροπές και στο τέλος ακούς την δική σου έκδοση του CD κι όχι την πραγματική πληροφορία που είναι γραμμένη σε αυτό.

Αντίγραφο ενός CD δεν μας κάνεις για να δούμε αν υπάρχουν διαφορές με το φοβερό transport Tasxam ...

Τι να σε κάμω .
Για ποιές μετατροπές λες? :roll:
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.816
Reaction score
2.230
[/quote]
Νίκος Τσαρουχάς


Λοιπόν...
Δοκιμάστηκαν αρκετά transport, χαϊφιντελάδικα ή επαγγελματικά με XLR εξόδους αλλά η ένδειξη στο behringer ήταν πάντα spdif.

Παρόλο που κινδυνεύω, θα σας πω την αλήθεια όπως ακριβώς την άκουσα:
Καλοί μου φίλοι για να μην τα πολυλογώ, την... άκουσα. :shock:

Μπορεί να ακούγομαι υπερβολικός αλλά από την άλλη πόσες φορές με ακούσατε να μιλάω έτσι? :???:

[και το λέω σε συνάρτηση με τα αποτελέσματα των ακροάσεων που κάνατε κάποιοι με το apollo, [/quote]_________________


Βρε Νικόλα, από περιέργεια, μπορείς να μας αναφέρεις όλα αυτά που δοκίμασες και κατέληξες στο Tascam, για να μπορέσουμε να έχουμε εικόνα σε σχέση με τι -έγινε τι...

επίσης "εμείς" που κάναμε δοκιμές με το apollo (και δεν έχουμε καταλήξει ακόμη, αφού γίνονται συνεχείς πιστοποιήσεις, αναφέρουμε ελαττώματα ή ιδιατερότητες και γενικά θα επανέλθουμε αφού το άμοιρο κλείσει και 150 ώρες ακρόασης τουλάχιστον με τα νέα μας ευρήματα) απευθύνεται σε άλλη λογική και είναι ολοκληρωμένο και επίσης αναφέρουμε πως συμπεριφέρεται σε σχέση με συγκεριμένα αλλα players και setups.

Επίσης σε μία πρώτη μονομαχία με το σετ marantz-berhinger το apollo -για τα δικά μου γούστα- υπερτερούσε κι αν είδες ανέφερα ότι ο ήχος του μπερι ήταν "ευγενικός" (γλυκός) ΄δηλαδή κοντά σε αυτό που βρήκες εσύ, όμως αυτός ο ήχος απέχει από την πραγματικότητα. Συνελόντι ειπείν μήπως πρέπει να γίνει μια πιο μαζική ακρόαση για να καταλάβουμε τον ενθουσιασμό σου και αν είναι να τον συμμεριστούμε και εμείς?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
πχ micromega με xlr έξοδο ή denon επαγγελματικό broadcast με xlr αναγνωρίστηκαν spdif από το dac.

Γιώργη τα συμπεράσματά μου είναι όπως πάντα με βάση τα δικά μου ψηφιακά ακούσματα σπίτι μου, σπίτι σου ή και κάπου αλλού που λέμε. Μην μπερδεύεσαι ΔΕΝ μπορώ να κάνω στο σπίτι μου συγκριτικό test transport ούτε πηγών, ένα ένα τα ακούω και με διαλλείματα μπορεί και μήνα. Cd players του κιλού έχουν περάσει πολλά από τα χέρια μου. Το καλύτερο ψηφιακό setup που είχα για καιρό στο σπίτι, ήταν το micromega transport με το κορυφαίο goldmund dac του Κώστα. Ε, καμία σχέση με tascam...

Πάντως, σταμάτησα να γράφω οτιδήποτε την στιγμή που ο big brother τσίμπησε το εργαλείο και πήγε στην ξενιτιά. Προφανώς δεν τελείωσα την αξιολόγησή μου και έχει πολύ ψωμί ακόμη η υπόθεση. Φυσικά θα ενημερώνεστε. Τα αρχικά συμπεράσματα όμως παραμένουν περιέργως εντυπωσιακά... και η ουσία αυτή είναι, ήτοι το ερώτημα πως στο διάλο τα καταφέρνει ένα τέτοιο εργαλείο να παίζει καλά...

Βέβαια ότι και να λέει ένας, αν δεν το ακούσει ο άλλος τι σημασία έχει, οπότε:

ΝΑ μια ευκαιρία να κάνουμε συγκριτικό, έχεις απόλυτο δίκιο.
Μήπως ψάχνεις δικαιολογία να έρθεις ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ!!!! :wink: :lol:
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.816
Reaction score
2.230
Νίκο πάντα υπάρχει μια καλή δικαιολογία να έρθω στη Θεσσαλονίκη...... :razz:

Επίσης πάντα ψάχνω μια καλή διακαιολογία να αλλάξω τα ψηφιακά μου, διαβάζω διθυράμβους δεξιά κι αριστερά, δοκιμάζω και μένω όπως είμαι γιατί πολλές φορές άνθρακες ο θησαυρός. Το σίγουρο είναι ότι έχει γίνει πολύ πιο προσιτή η καλύτερη ποιότητα στα ψηφιακά, αλλά στην πάρα πολύ καλή ποιότητα τα πράγματα διαφέρουν.

Όταν λες καμια σχέση με το tascam, εννοείς υπέρ του ή υπέρ του γνωστού σετ του Κώστα? :?:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Καλά ξέρω ότι κ@λοτρίβεσαι δεν χρειαζόταν να μου το πεις. :lol:

Θα το πω καθαρά και να ξέρεις ότι κι εμένα μου φαίνεται πάαααααρα πολύ παράξενο, αν με εννοείς...:

- Το set tascam + behringer έπαιξε καλύτερα από το set micromega + gomdmund... :shock:

Αλλά αφού σου λέω ρε. Είναι μια καταπληκτική ευκαιρία να πιστοποιήσουμε τα παλιοψηφιακά και να κάνουμε ωραία συγκριτικά. Θα έχω και φρέσκα τρίγωνα, άντε και λίγο καζάν ντιπί. :wink: :lol: :lol:

Βέβαια μην νομίζεις ότι εγώ κ@λοτρίβομαι λιγότερο. Κανονίστε κι εδώ είμαι. :wink:
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.816
Reaction score
2.230
Καλά ξέρω ότι κ@λοτρίβεσαι δεν χρειαζόταν να μου το πεις. :lol:

Θα το πω καθαρά και να ξέρεις ότι κι εμένα μου φαίνεται πάαααααρα πολύ παράξενο, αν με εννοείς...:

- Το set tascam + behringer έπαιξε καλύτερα από το set micromega + gomdmund... :shock:

Αλλά αφού σου λέω ρε. Είναι μια καταπληκτική ευκαιρία να πιστοποιήσουμε τα παλιοψηφιακά και να κάνουμε ωραία συγκριτικά. Θα έχω και φρέσκα τρίγωνα, άντε και λίγο καζάν ντιπί. :wink: :lol: :lol:

Βέβαια μην νομίζεις ότι εγώ κ@λοτρίβομαι λιγότερο. Κανονίστε κι εδώ είμαι. :wink:
Δεν μου φαίνεται παράξενο γιατί τα ψηφιακά προχωράνε και προχωράνε και προχωράνε.......ευτυχώς το MephistoII αντιστέκεται καλά!

προτιμώ καζάν ντιπί και ταούκικοκσού (πως το λέτε το μαμημένο?)
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.414
Reaction score
125.603
Kάποια παλιά αντίγραφα αρνήθηκε να τα διαβάσει και κάποια άλλα επίσης παλιά τα διάβασε με παραμορφώσεις στα πρίμα.

Τα συγκεκριμένα παίζουν κανονικά με το προηγούμενο transport.

Πήγα να τα κάνω αντίγραφα στο PC και αυτά που δε τα διάβαζε δε τα διαβάζουν και τα CD-rom που έχω, ενώ αυτά που τα διάβαζε με παραμορφώσεις εμφάνισαν σωρία σφαλμάτων ανάγνωσης και το error correction στο EAC δούλευε συνέχεια.

Συμπέρασμα: δεν διαθέτει error correction αλγόριθμους, που θεωρητικά είναι στάνταρ στα consumer transports. Λέτε γι'αυτό να παίζει τόσο καλύτερα?
 

Μηνύματα
709
Reaction score
10
Kάποια παλιά αντίγραφα αρνήθηκε να τα διαβάσει και κάποια άλλα επίσης παλιά τα διάβασε με παραμορφώσεις στα πρίμα.

Τα συγκεκριμένα παίζουν κανονικά με το προηγούμενο transport.

Πήγα να τα κάνω αντίγραφα στο PC και αυτά που δε τα διάβαζε δε τα διαβάζουν και τα CD-rom που έχω, ενώ αυτά που τα διάβαζε με παραμορφώσεις εμφάνισαν σωρία σφαλμάτων ανάγνωσης και το error correction στο EAC δούλευε συνέχεια.

Συμπέρασμα: δεν διαθέτει error correction αλγόριθμους, που θεωρητικά είναι στάνταρ στα consumer transports. Λέτε γι'αυτό να παίζει τόσο καλύτερα?
Μάλλον το ανάποδο...
Στα περισσότερα consumer cd-players απουσιάζουν οι αλγόριθμοι διόρθωσης
λαθών ή τουλάχιστον ο ένας (τα audio-CD διαθέτουν δύο "επίπεδα" για το ec)
Το error correction του EAC όταν δουλεύει αυτό που κάνει είναι να προσπαθεί
να ξαναδιαβάσει το σημείο αυτό του CD που εντόπισε ένα σφάλμα που δεν
διορθώνεται (παρόλο που εντοπίζεται) με τη βοήθεια των αλγορίθμων.
Βάλε το EAC να ripαρει αλλά στο Fast mode και θα δεις ότι μάλλον
θα το διαβάσει μια χαρά.
Απλά τα consumer προϊόντα περνάνε τα λάθη στο "ντούκου", συμπληρώνουν
κανένα δείγμα όποτε χρειάζεται κλπ...

Πάντως επειδή με τρώει το άλλο γεγονός των +3dB στις υψηλές, δοκιμάστηκε
η δικιά του έξοδος SPDIF ή μόνο η AES? Μήπως είναι αλλού το ζήτημα και
όχι στον τρόπο μεταφοράς των δεδομένων.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Φίλε SP502, αυτά που αναφέρεις για το error correction είναι απολύτως ορθά.

Have a nice weekend.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Νίκο Τσαρουχά, επειδή ενδιαφέρομαι πολύ για το TASCAM, και φαντάζομαι ότι δεν είμαι ο μόνος, θα ήθελα σε παρακαλώ να δεις το θέμα ενός πιθανού Power Buy μέσω του AVSite.gr

Κατ' αρχάς, μια προγραμματισμένη κοινή ακρόαση του Tascam κόντρα σε άλλα players υψηλότερης κατηγορίας τιμής θα ξεκαθάριζε ακόμα καλύτερα το τοπίο.

Προτείνω στη δοκιμή το TASCAM να παίξει αρχικά σαν transport μαζί με το δικό μου τροποποιημένο (ελαφρώς) Behringer Ultra Match Pro SRC9624. Εναλλακτικά, θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε και άλλα ακριβώτερα DACs αρκεί αυτά να έχουν ψηφιακή είσοδο AES/EBU.

Παρακαλώ για τις δικές σας ενέργειες.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
ΟΚ!
Το ψάχνω και επανέρχομαι. Φυσικά και είναι καλό προ του powerbuy να προηγηθεί ακρόαση.

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ θα χρειαστώ ένα tascam μιας και το άλλο είναι στο νησί...
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Μια προκαταρκτική λίστα μελών του φόρουμ για την ακρόαση, ή πιθανών αγοραστών, δεν έκανε ποτέ κακό σε κανέναν διαπραγματευτή τιμών.

1. G.Kar
2. Νίκος Τσαρουχάς
3. ???
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.629
Μηνύματα
2.868.496
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top