TCL QLED 55C745, γνώμες;

Μηνύματα
7.232
Reaction score
1.218
Καλησπέρα!

Σκέφτομαι από καιρό να πάρω μία τηλεόραση 55" για το game room που στήνω. Κύριος σκοπός λειτουργίας gaming σε 1080p (PS3, Xbox360, PC) και 4Κ περιεχόμενο (PS5). Βέβαια καθώς στο game room έχω και καναπέ - κρεβάτι, μια στο τόσο θα λειτουργεί και ως τηλεόραση, ή για προβολή ταινιών, είτε για εμένα αν αράξω μόνος, είτε για όποιον μπορεί να φιλοξενώ εκεί (γονείς, φίλους).

Αρχικά στόχευα να πάρω μία μεταχειρισμένη LG 3D αλλά βλέποντας τις τιμές που ζητούν όσοι τις πουλάνε, έκανα πίσω.

Περίμενα λοιπόν το Black Friday για κάποια καλή προσφορά για καινούρια τηλεόραση. Δεν κοιτάω για κορυφαία ποιότητα, δεν έχω μπάτζετ για OLED (ούτως ή άλλως δεν είναι ακριβώς και σκοτεινός ο χώρος - δώμα με περιμετρικά παράθυρα σε 3 από τους 4 τοίχους, η TV θα μπει στον τέταρτο), αρχικά σκεφτόμουν να έπαιρνα μία εισαγωγική LG ή Samsung με 380-450€.

Από την άλλη όμως, μια που μπαίνω στη διαδικασία να αγοράσω νέα τηλεόραση θα ήθελα να έχω τα σύγχρονα καλούδια ώστε να απολαύσω τα νέα παιχνίδια με όλα τους τα κόλπα. Θέλω δηλαδή 4Κ 120Hz, θέλω HDR, καλά θα ήταν Dolby Vision / Atmos.

Βλέπω λοιπόν αυτήν σε προσφορά από τον Κωτσόβολο, ίδια τιμή με την χαμηλότερη σε Σκρουτζ και Bestprice. Βλέπω επίσης ότι έξι μήνες πριν είχε σχεδόν τα διπλά. Πάει και 144 Hz λέει (υποθέτω για PC gaming).


Έχετε κάποια άποψη επί α) της συγκεκριμένης, β) της εταιρείας, γ) κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα;

Θυμίζω ότι κριτήριο δεν είναι η απόλυτη ποιότητα, αλλά οι δυνατότητες και η ποιότητα εικόνας στο κόστος της.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
129
Με 💯 ευρώ παραπάνω πας στην tcl 805 ποιο καινούργιο μοντέλο ,δεν γνωρίζω τις παραπάνω δυνατότητες αλλά θα έχει σίγουρα.
 

Μηνύματα
7.232
Reaction score
1.218
Με 💯 ευρώ παραπάνω πας στην tcl 805 ποιο καινούργιο μοντέλο ,δεν γνωρίζω τις παραπάνω δυνατότητες αλλά θα έχει σίγουρα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δυστυχώς καθυστέρησα να κινηθώ και δεν βρήκα απόθεμα στο Γερμανό που είχε επιπλέον 15% επιστροφή στην τιμή των 699 - Μετά ήμουν προβληματισμένος στο να την πάρω από τον Κοτσόβολο - με ενοχλούσε που είχα χάσει το επιπλέον 15% και έμεινα στα αυγά μου. Χθες, τελευταία στιγμή, που είχα δεύτερες σκέψεις, δεν είχε απόθεμα ούτε ο Κοτσόβολος.

Είτε δεν έφεραν αρκετές, είτε ήταν πραγματικά εκπληκτική η τιμή των 699 για τη συγκεκριμένη.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
129
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δυστυχώς καθυστέρησα να κινηθώ και δεν βρήκα απόθεμα στο Γερμανό που είχε επιπλέον 15% επιστροφή στην τιμή των 699 - Μετά ήμουν προβληματισμένος στο να την πάρω από τον Κοτσόβολο - με ενοχλούσε που είχα χάσει το επιπλέον 15% και έμεινα στα αυγά μου. Χθες, τελευταία στιγμή, που είχα δεύτερες σκέψεις, δεν είχε απόθεμα ούτε ο Κοτσόβολος.

Είτε δεν έφεραν αρκετές, είτε ήταν πραγματικά εκπληκτική η τιμή των 699 για τη συγκεκριμένη.



Ο κοτσοβολος πολλές φορές κάνει μ....κιες.
Σε ανάλογη περίπτωση με την δική σου ήμουν εγώ, μόνο που εγώ σε εισαγωγικά την πάτησα.
Πήγαινα για σονυ και μου λένε ότι τελείωσε το μοντελο που ηθελα και έτσι πήρα tcl.
Νομίζω 3 βδομάδες αργότερα ξαναεφερε το μοντέλο τις σονυ και λέω για δες τους μ...κες.
Οπότε περίμενε μήπως ξαναφέρουν την 805.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.636
Μηνύματα
2.870.362
Members
37.924
Νεότερο μέλος
daemon76
Top