Technics sb x700

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Καλησπέρα μου δόθηκαν τα συγκεκριμένα ηχεία είναι σχεδόν σα καινούργια δεν τα έχω ακούσει ακόμη πως παίζουν. Ξέρει κανείς αν αξίζουν, να τα κρατήσω η να τα δώσω και το woofer γιατί είναι έτσι όπως είναι?
IMG-1ba9d4287f9f7219b57a8308dc96e519-V.jpg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
μου φαίνεται περίεργο να βλέπω ηχείο στην ηλικία μου...:biggrin:
αλλά νταξ.....έχει και μεγάλο γούφερ....

σκίσε τα ....και βλέπεις αν σου κάνουν :party:
 



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλησπέρα μου δόθηκαν τα συγκεκριμένα ηχεία είναι σχεδόν σα καινούργια δεν τα έχω ακούσει ακόμη πως παίζουν. Ξέρει κανείς αν αξίζουν, να τα κρατήσω η να τα δώσω και το woofer γιατί είναι έτσι όπως είναι?
View attachment 213134
Γιατι,το mid και το tweeter δεν σε παραξενεψε;

Ακουσε τα με την μουσικουλα που γουσταρεις και αν σου αρεσουν τα κρατας!Πολυ απλο!Τετοιου ειδους ηχεια ως συνηθως δεν εχουν και την καλυτερη στεροφωνικη εικονα ουτε και βαθια εκταση χαμηλου αλλα ποτε δεν ξερεις...
 



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
ε ναι λογικό....το 12ιντσο γούφερ....που να φτάσει τα 6μισάρια :laugh:
Δεν παιζει ρολο το μεγεθος του γουφερ για την αποκριση χαμηλων.Η καμπινα ειναι μικρη για αυτο το μεγεθος γουφερ.Δες τα σπεκς που ανεβασε ο @toulou πιο πανω και μην γραφεις ασυναρτησιες.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Δεν παιζει ρολο το μεγεθος του γουφερ για την αποκριση χαμηλων.Η καμπινα ειναι μικρη για αυτο το μεγεθος γουφερ.Δες τα σπεκς που ανεβασε ο @toulou πιο πανω και μην γραφεις ασυναρτησιες.
τα έχω δει καλό μου.....
απλά έχεις ιστορικό με το ''βαθύ'' χαμηλό.....κ το τόνισα να μην έχουμε παρεξηγήσεις :lolsign:
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις θα τα ακούσω μάλλον την Κυριακή και θα σας πω τις εντυπώσεις μου. Επίσης θα μου δώσουν και ένα ζευγάρι sb-x200 η κάτι τέτοιο ούτε γιαυτά έχω βρει κάτι στο ίντερνετ.

IMG-5af65183a12efcfdf46240c33af20b47-V.jpg

Sb-mx200
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις θα τα ακούσω μάλλον την Κυριακή και θα σας πω τις εντυπώσεις μου. Επίσης θα μου δώσουν και ένα ζευγάρι sb-x200 η κάτι τέτοιο ούτε γιαυτά έχω βρει κάτι στο ίντερνετ.

View attachment 213198
Sb-mx200
που τα δίνουν μωρέ να έρθουμε και εμείς? :party:
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις θα τα ακούσω μάλλον την Κυριακή και θα σας πω τις εντυπώσεις μου. Επίσης θα μου δώσουν και ένα ζευγάρι sb-x200 η κάτι τέτοιο ούτε γιαυτά έχω βρει κάτι στο ίντερνετ.

View attachment 213198
Sb-mx200
Πω πω αυτά κι αν είναι κουκλιά!
Δε τα βάζεις αγγελία?
Τα έχω ακούσει χάλια παίζουν! 🙂
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Τα είχε ένας θείος σε μια αποθήκη κλεισμένα και αφού πέθανε ταφησε κληρονομιά στον ξάδερφο μου και μου είπε πάρε ότι θες και τα υπόλοιπα θα τα βάλουμε σύντομα σε αγγελία. Και επίσης βρήκαμε και 4-5 χιλιάδες βινύλια και δύο στοίβες ίσες με το μπόι μου 45αρια. Ενισχυτές, πικάπ, κασετόφωνα, equalizer και μεταξύ των πικάπ βρήκαμε και αυτο
IMG-c7f82a19f5134656b68faee04e77ada3-V.jpg
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Τα ποντεσιομετρα που έχει το ηχείο που χρησιμεύουν? Είναι για να τα προσαρμόζουμε ανάλογα τον χώρο μας? Τα καινούργια ηχεία δεν έχουν.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Τα ποντεσιομετρα που έχει το ηχείο που χρησιμεύουν? Είναι για να τα προσαρμόζουμε ανάλογα τον χώρο μας? Τα καινούργια ηχεία δεν έχουν.
Παιζεις με την ενταση των υψηλων και των μεσαιων συχνοτητων.Αν στον χωρο σου ακουγονται πχ λαμπρα,μουντα,φωναχτα...

Θυμασαι στο Noise records στην Αγγελακη που τα ηχεια εκει ειχαν τετοια ρυθμιστικα;
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Παιζεις με την ενταση των υψηλων και των μεσαιων συχνοτητων.Αν στον χωρο σου ακουγονται πχ λαμπρα,μουντα,φωναχτα...

Θυμασαι στο Noise records στην Αγγελακη που τα ηχεια εκει ειχαν τετοια ρυθμιστικα;
Στο Noise τι είχε να δεις κάτι jbl παλιά πρέπει να ήταν με τέτοια ρυθμιστικά.
 



Μηνύματα
205
Reaction score
271
Καλησπέρα παιδιά σήμερα έβαλα τα ηχεία sb-x700 να τα ακούσω μαζί με κάτι ακόμη που τσίμπησα από τον ξαδερφο
IMG_20210523_214434.jpg


Στην αρχή μου φάνηκαν πολύ τσιριχτα, λαμπερά σου τρυπούσαν τα αφτιά μετά δοκίμασα να χαμηλώσω μεσαία και πρίμα από τα ποντεσιομετρα, σιγά σιγά μέχρι που ειρθαν και παίζαν ωραία και γλυκά. Με ρυθμίσεις στον προενισχυτη να είναι όλα flat βγάζουν πάρα πολύ ωραίο μπάσο τουλάχιστον στο χώρο που τα άκουγα πιστεύω το subwoofer θα ήταν υπερβολή. Τώρα από πρίμα και μεσαία έχω ακούσει και καλύτερα αλλά άμα τα ψιλό ρυθμίσεις από τα L pads που έχουν, ακούγονται ωραία και χωρίς να κουράζουν, σε πολύωρες ακροάσεις. Σχεδόν όλα τα είδη μουσικής που δοκίμασα ακούγονταν από καλά μέχρι τέλεια. Και στις πιο χάλια παραγωγες τα άκουγες άνετα. Απλώς με τα ποντεσιομετρα που διαθέτουν στην μέγιστη θέση τους όχι ξυρίζουν τρυπουν αυτιά. Θα τα βγάλω να τα ρίξω και λίγο σπρέι κάποια στιγμή, γιατί σε κάποιες φάσης τις διαδρομής του ποντεσιομετρου σαν να κόβανε αποτομα το αντίστοιχο driver. Τώρα δεν ξέρω ο συγκεκριμένος τελικός πιστεύω τα οδηγούσε άνετα, μετά για κάτι πιο μεγάλο έχω και έναν p.a. alto mac που βγάζει 205 watt στα 8 ohm αλλά δεν πιστεύω να χρειάζεται τόση δύναμη.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ρε το θείο! ..και ακόμα περισσότερο.. ρε τον ξάδερφο!
Καλορίζικα φίλε και καλοακουστα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top