Technics SL-1200 MkII το αειθαλές!!!

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Ίσως το πιο διάσημο πικάπ (χάρη στην επαγγελματική του σταδιοδρομία). Παρεξηγημένο όμως από πολλούς που το θεωρούν επαγγελματικό μηχάνημα.







Στο TNT-Audio λοιπόν αποφάσισαν να το δοκιμάσουν με κάποιες MC κεφαλές από την Denon και την Benz και με μία moving iron Grado. Διαβάστε λοιπόν τα κατορθώματα του 1200MkII.

http://www.tnt-audio.com/sorgenti/technics_sl1200_e.html
 




Μηνύματα
173
Reaction score
0
Λέω νά πάρω τό TECHNICS SL-1210 M5GE, εχω πικαπ βεβαια αλλα η σειρα της TECHNICS πάντα μου αρεσε εκτός τών αλλων καί σάν ποιότητα κατασκευής.
Ποία η γνώμη σας γιά τό συγκεκριμένο πικαπ κυρίως από εσας πού τό εχετε.
Νά τό πάρω η οχι;
Καί αν ναί η οχι αναλύστε μου λίγο τους λόγους.
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Εχω απο το 1985 δύο 1210 ΜΚΙΙ (μαύρα εξού και το 1210) και είναι ακόμα 21 χρόνια μετά τέλεια. Μιλάμε το τί οθσκι εχουν πιεί και το τι μεταφορά απο παρτυ σε πάρτυ, και αν τα δείς είναι αγρατζούνιστα και δουλευουν σαν τρελλά ακόμα.

Το μοντέλο που λές τι είναι είναι καινουργια έκδοση?
 

Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.099
Το Technics SL-1200 ειχε σαν σκοπο την οικιακη χρηση οταν η εταιρεια το κυκλοφορησε. Οι DJ's ομως το αγκαλιασαν και εχει γινει κλασικο πια για επαγγελματικη χρηση. Με μια καλη κεφαλη και σωστο ρυθμισμα θα παιξει πολυ καλα και θα αντεξει για δεκαετιες.
 

Μηνύματα
173
Reaction score
0
dream_GR said:
Εχω απο το 1985 δύο 1210 ΜΚΙΙ (μαύρα εξού και το 1210) και είναι ακόμα 21 χρόνια μετά τέλεια. Μιλάμε το τί οθσκι εχουν πιεί και το τι μεταφορά απο παρτυ σε πάρτυ, και αν τα δείς είναι αγρατζούνιστα και δουλευουν σαν τρελλά ακόμα.

Το μοντέλο που λές τι είναι είναι καινουργια έκδοση?
Ειναι μία ειδική εκδοση που εχει βγεί μέ καποιες μικροδιαφορες,πήγαινε εδω http://www.soniccontrol.fr/Assets/Images/Materiel/technics/sl 1210 m5g/sl 1210 m5g.pdf

καί κατέβασε το να το δεις.
 

Μηνύματα
173
Reaction score
0
kostas said:
Το Technics SL-1200 ειχε σαν σκοπο την οικιακη χρηση οταν η εταιρεια το κυκλοφορησε. Οι DJ's ομως το αγκαλιασαν και εχει γινει κλασικο πια για επαγγελματικη χρηση. Με μια καλη κεφαλη και σωστο ρυθμισμα θα παιξει πολυ καλα και θα αντεξει για δεκαετιες.
Τό θέμα ειναι αν αξίζει τόν κόπο νά τό παρω από την στιγμη πού εχω πικαπ ( THORENS TD-2001 με STANTON 881SE ),απλά ειναι κολήματα αυτά καί μόνο του οτι δέν τό πήρα καποτε λέω τώρα νά τό πάρω πού μπορώ.
Ευχαριστώ γιά τις απαντήσεις.
 

Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.099
Αυτο ειναι τελειως προσωπικο. Σαν πικαπ εχει καποια ποιοτητα, δεν υπαρχει αμφιβολια. Αν το εχεις απωθημενο και θελεις δυο πικαπ, θα ειναι και μια μελετη πανω σε ηχητικες διαφορές σχεδιασεων, κεφαλων, κτλ. Προσωπικα, παντα μου αρεσαν τα δυο πικαπ οπως σε επαγγελματικες καταστασεις.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Εγώ πάλι σκέφτομαι να πάρω ένα και να το δοκιμάσω με ένα RB250...
Έτσι και "κάτσει" ο βραχίονας βλέπω το 1200 να μενει στο rack μου για πάντα...
 



Μηνύματα
173
Reaction score
0
Γιώργος(MAC)Αναμουρλίδης said:
Εσύ για ποόν λόγο θέλεις να αγοράσεις πικάπ και με τι κριτήρια?
Οπως ανέφερα καί ποιό πάνω,πικάπ εχω,από δίσκους γύρω στους 1500,απλά τό συγκεκριμένου τύπου πικαπ,μου εχει μείνει σάν αποθημένο ας πούμε,γιαυτό καί ρωτάω τήν γνώμη αυτών πού τό εχουν καί τό ξέρουν.
Δέν ειναι οτι ψάχνω κάτι τό καλύτερο από αυτό που εχω.
Πιθανόν νά μήν ειναι καί καλύτερο από αυτο που εχω,απλά μου αρεσε τό συγκεκριμένο καί δέν ετυχε νά τό παρω τόσα χρόνια.
Σέ αυτου λοιπόν του τύπου πικάπ,βρήκα καί τό STANTON ST-150,καί ρωτάω εσύ (εσεις) ποιό θά προτιμούσατε μεταξύ τών δυο,καί γιατί.
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
το stanton μου φαντάζει σαν μια απομίμηση.

Η Stanton ήταν τέλεια για κεφαλές και βελόνες.
 

Μηνύματα
173
Reaction score
0
dream_GR said:
το stanton μου φαντάζει σαν μια απομίμηση.

Η Stanton ήταν τέλεια για κεφαλές και βελόνες.
Ετσι δείχνει αλλά αν διαβάσεις τά χαρακτηριστικά του,καί τά reviews πού εχουν γίνει,τό βγάζουνε καλύτερο.
16,5 κιλα βάρος,3,5 φορές ισχυρότερο μοτερ συν τις συνδέσεις που εχει,line out,digital out κλπ.
Τέλος πάντων ξέρω μετράει καί τό ονομα που εχει φτιάξει τόσα χρόνια τό TECHNICS,αυτό ομως δέν σημαίνει οτι θά ισχυει καί γιά πάντα.
 


Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Επειδη εχω δουλεψει και με το Stanton, εχω να πω οτι δεν ειναι φτηνη αντιγραφη ή απομιμιση.
Ειναι ενα εξισου αξιοπρεπες μηχανημα (και με ψηφιακη εξοδο).
 

Μηνύματα
173
Reaction score
0
Γιώργος(MAC)Αναμουρλίδης said:
Εγώ πάντως ανάμεσα απο τα δύο,θα προτιμούσα το αειθαλές... :)
Τελικά αποφάσισα νά πάρω τό αειθαλές στήν τελευταία του version.
Σέ καμιά 15 μέρες που θά τό εχω θά γράψω εντυπώσεις,ευχαριστώ γιά τό ενδιαφέρον καί τις απαντήσεις σας.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
sw1ivr said:
Γιώργος(MAC)Αναμουρλίδης said:
Εγώ πάντως ανάμεσα απο τα δύο,θα προτιμούσα το αειθαλές... :)
Τελικά αποφάσισα νά πάρω τό αειθαλές στήν τελευταία του version.
Σέ καμιά 15 μέρες που θά τό εχω θά γράψω εντυπώσεις,ευχαριστώ γιά τό ενδιαφέρον καί τις απαντήσεις σας.
Σωστός
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top