Technics SL-1200 MkII το αειθαλές!!!

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Θα ηθελα να προσθεσω πως η ψηφιακη εξοδος του STANTON ειναι βολικη για να περασει καποιος τα βινυλια στο pc.Σκεφτομαι κι εγω να παρω ενα Σταντονακι για αυτη τη δουλεια .Ετσι κι αλλιως mkII υπαρχει αλλα το Thorens που υπαρχει και αυτο στο rack παιζει καλυτερα.Και τα 2 ειναι ''απειραχτα'' 8).
 

Μηνύματα
173
Reaction score
0
Κώστας Κόγιας said:
sw1ivr said:
Γιώργος(MAC)Αναμουρλίδης said:
Εγώ πάντως ανάμεσα απο τα δύο,θα προτιμούσα το αειθαλές... :)
Τελικά αποφάσισα νά πάρω τό αειθαλές στήν τελευταία του version.
Σέ καμιά 15 μέρες που θά τό εχω θά γράψω εντυπώσεις,ευχαριστώ γιά τό ενδιαφέρον καί τις απαντήσεις σας.
Σωστός
Τελικώς τό παρέλαβα πρίν 7 μέρες,χρησιμοποιώ τήν ιδια κεφαλή πού ειχα στό αλλο που εχω (THORENS TD-2001) Δηλ STANTON 881S καί
δέν μπορώ νά καταλάβω γιατί εχει τόσο μεγάλη διαφορά ως πρός τό καλύτερο,αφού καί τό THORENS ειναι επίσης πολυ καλό πικάπ,καί τό ειχα ρυθμίσει καί αυτό συμφωνα μέ τις οδηγίες του.
Τό Thorens παίζει καλά αλλά οσο προχωράει ο δίσκος πρός τό τέλος του,η απόδοση του ηχου πέφτει,βραχνιάζει δείχνει σάν να μήν μπορεί η κεφαλή νά διαβάσει σωστά.
Στό technics η ιδια κεφαλή παίζει από τήν αρχη μέχρι τό τέλος μέ τη ιδια καθαρή απόδοση.
Αυτά σάν πρώτα ακούσματα καί διαφορές από τό αλλο πικαπ που εχω.
Νά αναφέρω επίσης οτι καί από εμφανιση είναι τό κάτι αλλο τό συγκεκριμένο μοντέλο (TECHNICS SL-1210 M5GE) οπότε σάν αγορά πικάπ τήν θεωρω αψογη.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
sw1ivr said:
Τό Thorens παίζει καλά αλλά οσο προχωράει ο δίσκος πρός τό τέλος του,η απόδοση του ηχου πέφτει,βραχνιάζει δείχνει σάν να μήν μπορεί η κεφαλή νά διαβάσει σωστά.
Προφανώς στο Thorens η κεφαλή είχε τοποθετηθεί σε λανθασμένο συνδυασμό ενεργού μήκους και γωνίας εκτροπής. Ενδεχομένως δε να μην ταίριαζε και τόσο καλά η ενεργός μάζα του συστήματος με την ανάρτηση του στελέχους της Stanton.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Technics SL-1200 MkII το αειθαλές!!!



Ένα Sl1200 αλλιώτικο από τα άλλα!!!

Το συγκεκριμένο έχει πέσει στα χέρια της KAB και έχει υποστεί κάποιες μετατροπές. Συγκεκριμένα την τοποθέτηση clamp που βιδώνει και δεύτερον (και πιο σημαντικό) την τοποθέτηση συστήματος απόσβεσης των κραδασμών με σιλικόνη στον βραχίονα (παρόμοια συστήματα έχουν χρησιμοποιήσει και άλλοι κατασκευαστές στο παρελθόν).

Το όλο πακέτο, μαζί με μία κεφαλή KAB/Ortofon S30 cartridge και προενισχυτή phono Creek OBH18 δοκιμάζετε από το TNT Audio.

http://www.tnt-audio.com/sorgenti/technics_sl1200_2_e.html

Η τιμή του πακέτου μόνο
[FONT=arial,][SIZE=-1]$1,172 USD. [/SIZE][/FONT]Ο reviewer χαρακτηρίζει τον συνδυασμό κελεπούρι!
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top