Technics SL-1200G, που το πουλάνε, ρε παιδιά;

C

chrispo

Guest
..γιατί νομίζεις ότι θα ακούσεις διαφορές των 2500€ μεταξύ τους ?..
(εγώ θα αγόραζα από Κωτσό και τα υπόλοιπα στην τσέπη.):smile:
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
..γιατί νομίζεις ότι θα ακούσεις διαφορές των 2500€ μεταξύ τους ?..
(εγώ θα αγόραζα από Κωτσό και τα υπόλοιπα στην τσέπη.):smile:
Νομίζω ότι κάτι θ' ακούσω.

Πάντως, κουβέντα να γίνεται, να περνάμε την ώρα μας, μια που καφενείο τέλος, λόγω "Κόβιντ-19".
 


Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
To C πάντως είναι ακραία ερωτεύσιμο. Του καρφώνεις και μία blue ή bronze πάνω (σόρι, η Red δεν ακούγεται) και έχεις κλείσει από πλατό. Και τα ρέστα δισκάκια.
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
To C πάντως είναι ακραία ερωτεύσιμο. Του καρφώνεις και μία blue ή bronze πάνω (σόρι, η Red δεν ακούγεται) και έχεις κλείσει από πλατό. Και τα ρέστα δισκάκια.
Όμως δεν είναι "1200" και είναι και μαύρο.

Ας περιμένουμε το φθινόπωρο να δούμε αν θα φέρει το G ο Κωτσόβωλος και βλέπουμε.
 

ika

News
Μηνύματα
13.743
Reaction score
12.818
Όμως δεν είναι "1200" και είναι και μαύρο.

Ας περιμένουμε το φθινόπωρο να δούμε αν θα φέρει το G ο Κωτσόβωλος και βλέπουμε.
Και σε ασημί υπάρχει, αλλά 1200G δεν είναι όπως σωστά λες.
 

C

chrispo

Guest
Ασημί και είναι ετοιμοπαράδοτο, ενώ το μαύρο όχι.

DFC46179-63B9-44FB-8C36-433148B1A5B3.png


μου αρέσει σαν πρόταση πάντως..:thumbsup:
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Μπαααα, δεν ψήνομαι καθόλου.

Θα προτιμούσα να 'δινα 600-700 για κάνα αστέρι μεταχείρο SL-1200MKII (που είναι και το αυθεντικό), παρά 1.000 για αυτό το "φτηνιάρικο" και "φτωχό" SL-1500.
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
....Θα προτιμούσα να 'δινα 600-700 για κάνα αστέρι μεταχείρο SL-1200MKII (που είναι και το αυθεντικό), παρά 1.000 για αυτό το "φτηνιάρικο" και "φτωχό" SL-1500.
Κι εγώ έτσι νιώθω και καλά έκανα και πήρα το ΜΚ ΙΙ. Όταν βγήκε το C οι διάφοροι audiophiles έλεγαν πόσο καλά έκανε η Technics που του βγαλε τα DJ features. Μου φαίνεται γυμνό και περίεργο, μια χαρά είναι τα DJ features. Άσε που έχοντας συνηθίσει τη τιμή του ΜΚ ΙΙ όλα τα Technics μου φαίνονται ακριβά πια.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.846
Σου είχα στείλει αυτό έκανες προσφορά ?? έχει ένα τελευταίο κομμάτι.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Τα κεφαλαία δεν είναι διαταγή, τονισμός είναι για το επείγον του πράγματος. Και βέβαια μπορούμε να το συζητάμε και να κάνουμε σχόλια και να κάνουμε πλάκα και να κάνουμε κριτική στα μαγαζιά και στις αντιπροσωπείες κοκ.
Απλά στην αρχή του post φάνηκε μια σταθερή και ήδη παρμένη απόφαση για αγορά που κόλλαγε στην διαθεσιμότητα, στην τιμή και στην εγγύηση σε περίπτωση αγοράς από το εξωτερικό, τουλάχιστο έτσι κατάλαβα εγώ. Μπορεί να είμαι και λάθος, sorry...
Φιλικά πάντα,
Γιάννης
Υ.Γ. γιατί δεν το γυρνάμε το θέμα στο αν αξίζει τα λεφτά του το συγκεκριμένο πικάπ στις διάφορες Versions που πωλείται; Μιλάμε για 1-4Κ ευρώ, δεν τα λες και λίγα...
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Απλά στην αρχή του post φάνηκε μια σταθερή και ήδη παρμένη απόφαση για αγορά που κόλλαγε στην διαθεσιμότητα, στην τιμή και στην εγγύηση σε περίπτωση αγοράς από το εξωτερικό, τουλάχιστο έτσι κατάλαβα εγώ. Μπορεί να είμαι και λάθος, sorry...
Φιλικά πάντα,
Γιάννης
Αγαπητέ Γιάννη, καμία παρεξήγηση, όλα καλά.

Όσον αφορά για την απόφαση, και βέβαια στην αρχή έτσι ήταν, αλλά δεν ήξερα ότι είναι τόσο δύσκολο και τόσο περίπλοκο να αγοράσεις ένα f*cking SL-1200G.

Προς το παρόν και λόγω όλων αυτών, το project παγώνει, και αναμένω από Σεπτέμβριο τις κινήσεις της εδώ αντιπροσωπείας ή του Ultra Audio ή κάποιου επώνυμου και σοβαρού μαγαζιού στην Ελλάδα.

Από ebay ή απευθείας από το εξωτερικό, δεν αισθάνομαι άνετα να αγοράζω καινούργιο και ακριβό εξοπλισμό, γενικά.

Πες το συντηρητισμό, πες το όπως θες, αλλά έτσι είμαι.

Μ.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Μην τον φοβάσαι τον μπέυ. Εγώ έχω αγοράσει πολλά και ακριβά πράγματα και πάντα ένιωθα την σιγουριά ενός μεγάλου οργανισμού που προστατεύει τους αγοραστές-μέλη του. Έχεις και την εγγύηση του Paypal. Αλλά η απόφαση είναι δική σου και σεβαστή (και σωστή θα έλεγα ;))
Γιάννης
 

ika

News
Μηνύματα
13.743
Reaction score
12.818
Δεν κάνεις μια ερώτηση στο ΚΟΤΣΟΒΩΛΟ, μήπως το φέρνει κατόπιν παραγγελίας?
Άσε που θα το έχει μάθει και η κοπέλα και θα το δείχνει αυτή......
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.785
Reaction score
28.208
Μπαααα, δεν ψήνομαι καθόλου.

Θα προτιμούσα να 'δινα 600-700 για κάνα αστέρι μεταχείρο SL-1200MKII (που είναι και το αυθεντικό), παρά 1.000 για αυτό το "φτηνιάρικο" και "φτωχό" SL-1500.
-
- Δέν είμαι " δάσκαλος " στο αυτό είδος απόλαυσης ....αλλά ,
- Βρείτε ένα καλό - αστέρι - SL-1200MKII
- Κάντε του ένα καλό service , με σωστή ανακαλωδίωση .....την καλύτερη που μπορείτε .
- Προαιρετικά ....αλλάξτε και το καλώδιο ρεύματος - λόγο ηλικίας του και μόνο - .
- Επενδύστε σε μιά καλή κεφαλοβελόνα εποχής ΜΚΙΙ , Ortofon ( Ortofon OM30 ) , Stanton , Audio-Technica ( AT150mlx ) ...και φυσικά την αγαπημένη μου Shure V15 VxMR
- Ένα καλό phono
- Άν μπορείτε ,
Στερεώστε και ευθυγραμμίστε το μόνο του στον τοίχο και σε ύψος που σας βολεύει .
Τέλος ,
- Είμαι σίγουρος πώς , άν συναντηθεί με το sl-1200G , ......θά κλάψει το sl-1200G γιατί ούτε την καλύτερη καλωδίωση θα έχει από την μαμά του , μα ούτε και την Καρά διαπιστωμένη φερεγγυότητα τών 40 και χρόνων του SL-1200MKII ....γιά τα πολλά παραπάνω e , δεν το συζητάμε .

- .......βάλε στο γυαλί φαρμάκι ,
-


-
Άν δεν βρείτε το πιό πάνω ....ακόμα καλύτερα , Technics sl 1100 , Technics sl 110 .
-


-

:hi:
 


Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
-
- Δέν είμαι " δάσκαλος " στο αυτό είδος απόλαυσης ....αλλά ,
- Βρείτε ένα καλό - αστέρι - SL-1200MKII


- Είμαι σίγουρος πώς , άν συναντηθεί με το sl-1200G , ......θά κλάψει το sl-1200G γιατί ούτε την καλύτερη καλωδίωση θα έχει από την μαμά του , μα ούτε και την Καρά διαπιστωμένη φερεγγυότητα τών 40 και χρόνων του SL-1200MKII ....γιά τα πολλά παραπάνω e , δεν το συζητάμε .



-
Άν δεν βρείτε το πιό πάνω ....ακόμα καλύτερα , Technics sl 1100 , Technics sl 110 .
Δάσκαλος ούτε κι εγώ είμαι αλλά έχω δει κάθε βίντεο και έχω διαβάσει όλα τα άρθρα της εταιρείας που περιγράφουν τις διαφορές (αναβαθμίσεις) του G σε σχέση με το GR και τα προηγούμενα μοντέλα, από το μοτέρ μέχρι τον βραχίονα. Ακόμα το ΜΚ ΙΙ δε το χω χρησιμοποιήσει αλλά το άλλαζα χθες με ένα G. Eίπα ότι το θεωρώ ακριβό, όχι όμως ότι δε το θεωρώ αναβάθμιση σε σχέση με το MK II.

Για phono και κεφαλή συμφωνώ, δίνουν τη μεγαλύτερη ηχητική διαφορά.
 

C

chrispo

Guest
Εμένα με αρέσει το 1500 C.:geek:.. όμορφο,λιτό, απλό, λειτουργικό, ιδιαίτερο, ξεχωριστό, αξιόπιστο, ΦΘΗΝΟ, ΚΟΥΤΑ και παίζει τον κwλο του για τα χρήματα αυτά. Μιας και δεν έχω πικάπ τώρα, το θέτω υποψήφιο προς αγορά ( με δόσεις βεβαίως):beach:
...καιρό είχα να δώ πικάπ, τόσο ¨ιντελεκτουέλ ¨..:dance2:
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Εμένα με αρέσει το 1500 C.:geek:.. όμορφο,λιτό, απλό, λειτουργικό, ιδιαίτερο, ξεχωριστό, αξιόπιστο, ΦΘΗΝΟ, ΚΟΥΤΑ και παίζει τον κwλο του για τα χρήματα αυτά. Μιας και δεν έχω πικάπ τώρα, το θέτω υποψήφιο προς αγορά ( με δόσεις βεβαίως):beach:
...καιρό είχα να δώ πικάπ, τόσο ¨ιντελεκτουέλ ¨..:dance2:
Αν δεν έχεις θέμα με το made in Malaysia, προχώρα. Προσωπικά μου είναι αδιάφορη η χώρα συναρμολόγησης, από τη στιγμή που είναι δεδομένο ότι τηρούνται οι ποιοτικές προδιαγραφές του κατασκευαστή, απλώς το ρίχνω στην κουβέντα... 8-)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top