Technics SL-1200G, που το πουλάνε, ρε παιδιά;

C

chrispo

Guest
Αν δεν έχεις θέμα με το made in Malaysia, προχώρα. Προσωπικά μου είναι αδιάφορη η χώρα συναρμολόγησης, από τη στιγμή που είναι δεδομένο ότι τηρούνται οι ποιοτικές προδιαγραφές του κατασκευαστή, απλώς το ρίχνω στην κουβέντα... 8-)
το προτιμώ από το Made in China..( 10 κιλά θηριάκι είναι )
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
διαβάζω για τα 40 χρόνια του ΜΚ2, όλα ωραία και καλά. Το είχα δουλέψει πριν πολλά χρόνια.
Αν ήθελα τώρα πικάπ, γιατί να δώσω 400-700ε για ένα τόσο παλιό μηχάνημα και να μη πάρω κάποιο καινούργιο?
Σοβαρή εταιρία η Technics δε λέω, αλλά θεωρώ πολλά τα λεφτά ακόμα και για σπιτικό-προσεγμένο μηχάνημα.

Αυτά βέβαια περί ορέξεως, σεβαστές όλες οι αποφάσεις που αφορούν τις τσέπες των άλλων
 
  • Like
Reactions: ika

Μηνύματα
629
Reaction score
575
Ο - πολύ ευγενικός - κος Σκουρτέλης από την αντιπροσωπεία Intertech (210-9692300), μου είπε ότι η Panasonic Europe, δεν θα διαθέτει τα πικάπ της TECHNICS στην Ελληνική αγορά.

Δεν μου είπε τον λόγο και ούτε υπήρχε νόημα να τον πιέσω να μάθω τον λόγο, επειδή σίγουρα δε θα γνώριζε.

Απλά η Panasonic Europe αποφάσισε αυτό, τελεία και παύλα.

"Άβυσσος η ψυχή των πολυεθνικών".
Αυτοι ειχαν το σερβις στα κλιματιστικα μεχρι προσφατα κι οταν μου χαλασε και τους πηρα να ρωτησω, δεν ειχαν ακουσει τιποτα για σερβις κλιματιστικων. Εμεις λεει σερβις σε κλιματιστικα? Απο την ευγενεια και τη σοβαροτητα, τους απεμεινε μονο η... ευγενεια.
Ελαφρως ασχετο, αλλα περι εγγυησεων, σερβις και Ελληνικης μεγαλοπρέπειας!
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Έχουν κάποια σχέση με την παλιά ΒΙΑΝΕΧ στη Σολωμού?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.461
Αυτοι ειχαν το σερβις στα κλιματιστικα μεχρι προσφατα κι οταν μου χαλασε και τους πηρα να ρωτησω, δεν ειχαν ακουσει τιποτα για σερβις κλιματιστικων. Εμεις λεει σερβις σε κλιματιστικα? Απο την ευγενεια και τη σοβαροτητα, τους απεμεινε μονο η... ευγενεια.
Ελαφρως ασχετο, αλλα περι εγγυησεων, σερβις και Ελληνικης μεγαλοπρέπειας!
Είχε ποτέ η Intertech σχέση με τα κλιματιστικά; Δε θυμάμαι κάτι τέτοιο...
 

Μηνύματα
629
Reaction score
575
Είχε ποτέ η Intertech σχέση με τα κλιματιστικά; Δε θυμάμαι κάτι τέτοιο...
Προσωπικα δεν τους ειχα χρειαστει μεχρι τωρα. Οταν ρωτησα τον ψυκτικο μου, μου ειπε οτι αυτοι το ειχαν. Υπαρχει κι η περιπτωση να εκανε λαθος βεβαια, αλλα μου φανηκε να γνωριζει.

Οφειλω να ομολογησω βεβαια οτι αυτη τη στιγμη που το κοιταζω αναφερεται στις καταχωρησεις οτι δεν αντιπροσωπευει τα κλιματιστικα... Ισως λαθος πηγε το κραξιμο λοιπον...😕
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Πάντως στον κόμβο της δεν γράφει τίποτε για κλιματιστικά...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Οφειλω να ομολογησω βεβαια οτι αυτη τη στιγμη που το κοιταζω αναφερεται στις καταχωρησεις οτι δεν αντιπροσωπευει τα κλιματιστικα... Ισως λαθος πηγε το κραξιμο λοιπον...

Τα κλιματιστικά αντιπροσωπεύονταν για πολλάαα χρόνια (30+) απο την Γκρίσιν/Παππάς, Alpha Gri(s)sin.
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Nick Arvanitakis : Όταν ανέβασες το λίνκ με το κατάστημα που διαθέτει τα technics αμέσως το άνοιξα για να το δω. Την άλλη μέρα είχε (πρώτη φορά) σχετική δηλαδή με τα technics διαφήμιση στο F/B μου.
Σημάδι ότι πρέπει να πας από κει να μιλήσεις με την κοπέλα...
:whistling:
Έχουν κάποια σχέση με την παλιά ΒΙΑΝΕΧ στη Σολωμού?
Διόρθωση στο #144 : ΒΙΑΝΕ και όχι ΒΙΑΝΕΞ
 
Last edited:

P

panag 505

Guest
Καλό..... εάν πρόκειται για την κοπέλα να το σκεφτώ.....τώρα για καινούργιο πικάπ και δη technics όχι. Ωστόσο δρομολογώ την αγορά ενός φτηνού μα πολύ φτηνού πικάπ systemdeck_ii μια και έχω έναν βραχίωνα επιπλέον.

systemdeck_ii.jpg
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905


Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Εχουμε την τιμή να φιλοξενούμε την μεγαλύτερη εταιρεία στον ήχο με το μοναδίκο mk2 κτλ............αλλά στους ενισχυτές έχουμε ΑΚΑΙ και κάτι πανάκριβους marantz κατόπιν παραγγελίες 3 στο σύνολο. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Δεν βρίσκω κακό το να διατίθεται το συγκεκριμένο μηχανάκι από σούπερ-μάρκετ ηλεκτρικών ειδών. Αν ήμουν στη γύρα για πικάπ, θα το ψώνιζα βέβαια από εξειδικευμένο κατάστημα, κι ας έδινα ένα 50άρικο-100άρικο παραπάνω. Το κάθε σημείο λιανεμπορίου έχει το δικό του κοινό, εμένα π.χ. μου αρέσει να μπορώ να πιω κι έναν καφέ που λέει ο λόγος με τον καταστηματάρχη και μετά την αγορά και να μου προτείνει και 2-3 κεφαλές. Για κάποιον άλλον το κατοστάρικο μπορεί να αποτελέσει κρίσιμο ποσό που θα βαρύνει την επιλογή του και είναι καθ' όλα σεβαστό. Η αγορά κρίνει σε βάθος χρόνου ποιο σημείο πώλησης είναι πιο αποτελεσματικό.

Τέλος, για να είμαστε ρεαλιστές, αγορά hi-fi που να κινεί πολλά units δεν υφίσταται πλέον, όλο το παιχνίδι παίζεται στις απομακρυσμένες συνδέσεις. Οπότε, ναι, τι να τους κάνει τους ενισχυτές το σούπερ-μάρκετ; Ας μην κρίνουμε από τον μικρόκοσμό μας το τι γίνεται παραέξω.
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Technics releases 210 more SL-1210GAE limited edition turntables

Only 1000 units were made available and, surprise surprise, they sold out pretty quick.

But good news - due to the overwhelming demand, Technics has made 210 more units available. Yours for £3999 (€4719 AU$6999), you'll no doubt have to move quickly. /
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.187
Επετειακά 1-2 έρχονται, αφού.

Only 1000 units were made available and, surprise surprise, they sold out pretty quick.

But good news - due to the overwhelming demand, Technics has made 210 more units available. Yours for £3999 (€4719 AU$6999), you'll no doubt have to move quickly. /
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.461
Προχτές μίλησα από τηλεφώνου με τον product manager των Technics στην Ελλάδα, τον (όντως ευγενέστατο) κ. Σκουρτέλη. Όπως μου είπε, προς το παρόν εισάγεται στην ελληνική αγορά το SL1500, ενώ τελούν εν αναμονή τα SL1200 (που ακόμη δεν εισάγονται).

Όπως μου είπε, η γκάμα των προϊόντων στην ελληνική αγορά καθορίζεται από την Panasonic και όχι από την εδώ αντιπροσωπεία, ενώ από την κουβέντα μας συνήγα πως η παραγωγή των SL1200 δεν επαρκεί για την κάλυψη της ζήτησης. Αυτή ταύτη, η έννοια της εισαγωγής ακούγεται ίσως παράξενα στα αυτιά όσων ζουν εντός της ΕΕ, τα οποία έχουν επανειλημμένως βομβαρδισθεί με όλη αυτήν την φιλολογία περί ενιαίας αγοράς, αλλ' εδώ δεν είναι αυτό το θέμα μας.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.461
Χωρίς να έχω σχετική πληροφόρηση, ψυχανεμίζομαι πως το 1000R θα πωλείται με διαδικασία made to order. Πέραν της τιμής του, νομίζω πως δεν απευθύνεται στον τυπικό, ευκατάστατο χαϊφιντελίστα που εντυπωσιάζεται απ' αυτά τα ανόητα, γυαλιστερά ογκώδη πικάπ, των οποίων βρίθει η αγορά του high end.
 

Μηνύματα
353
Reaction score
683
Κάποιοι ευκατάστατοι έχουν υψηλή αισθητική.
Και το συγκεκριμένο πικάπιον πρέπει - πέρα από την ηχητική του απόδοση - να είναι από τα ομορφότερα μηχανήματα που έχουν κατασκευαστεί ποτέ.


Στο βίντεο π.χ. παίζει τον πρώτο δίσκο των feelies.

Δισκάρα...
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top