Technics SL1600 mkii αλλαγή RCA & Ground καλώδιο

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους

Θέλω να αντικαταστήσω το καλώδιο μαζί με την γείωση στο πικάπ μου (έχει φθαρεί μετά από 40 χρόνια). Χρειάζεται κάποιο εξειδικευμένο καλώδιο ή ένα καλό RCA θα κάνει την δουλειά; Επειδή πιάνουν τα χέρια μου η κόλληση του στο pickup για μένα δεν είναι κάτι δύσκολο.

Σας ευχαριστώ

Κωνσταντίνος
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Κάνεις; Σκέφτομαι να αλλάξω και το καλώδιο του ρεύματος με κάτι πιο ποιοτικό. Έχεις κάνεις άποψη και για αυτό;

Σας ευχαριστω

Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλησπέρα σου,
Μπορείς να πάρεις ένα καλό καλώδιο και να το κωλύσεις μόνος σου αρκεί να μην είναι πολύ χονδρό γιατί δε θα μπαίνει τα καπάκι από κάτω.
Όσο για καλώδιο ρεύματος δε χρειάζεται να δώσεις πάνω από 100 εύρω.
Υπάρχει ένα μαγαζί στην Αθήνα να σε βοηθήσει και για τα δύο έχει και site ...
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Σε ευχαριστώ @ThanasisR. Μετά την αναβάθμιση με το ifi zen phono που είδα πολύ καλή αναβάθμιση στον ήχο σε σχέση με το παρελθόν τώρα είναι καιρός να αλλαχτεί και το καλώδιο λόγω των χρόνων του. Παρήγγειλα πριν από λίγο ένα καλώδιο με γειωση και βύσματα neutric από το Internet. Αναμένω να έρθει να το αντικαταστήσω. Μετά από αυτό σκέφτομαι για αλλαγή βελόνας και κεφαλής σε MC αλλά για την ώρα είναι νωρίς ακόμα. Η ΑΤ95Ν έχει ζωή ακόμα.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Πολύ καλό αν και αναφέρεται στο 1600 το πρώτο. Εγώ έχω το mkii. Έχουν διαφορές στη σχεδίαση. Άραγε υπάρχει κάποιος που να ξέρει να σερβίρει Technics πικάπ και σε λογικά κόστη και χρόνους. Η αλήθεια είναι ότι θέλει το πικάπ μου μια ανανέωση.
 
Last edited:






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top