TECHNICS SL1600 MKII

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε όλους

Έχω το εξής πρόβλημα με το πικαπ μου και θα ήθελα τα φώτα σας. Το λαστιχάκι που σηκώνει τον βραχίωνα της κεφαλης στο αυτόματο mode (δυλαδή πατώντας το κουμπι start) μου έχει χαλάσει. Είχα κάνει μια παντέντα με λαστιχάκι αλλά δεν κράτησε. Τι να κάνω για να το αντικαταστήσω; Έψαξα στο ebay αλλά δυστυχώς δεν βρήκα. Η άποψη σας/γνώμη θα βοηθήσει πολύ.

Ευχαριστώ
Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: TECHNICS SL1600 MKII

Καλημέρα Κωνσταντίνε

Βγάλε το λαστιχάκι από τον οδηγό και ανεβασέ τον με τον τρόπο που σου δείχνω στην φωτογραφία, (αριστερόστροφα το κατσαβιδάκι). Ετσι θα έχεις το επιθυμητό ύψος στον οδηγό χωρίς το λαστιχάκι.
Εάν βρεις κάποτε το ανταλακτικό το φτίαχνεις εάν θες.

 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Αυτό το ξέρω αλλά θέλω να βρώ λαστιχάκι κάτι που μάλλον είναι δισεύρετο.
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Απάντηση: TECHNICS SL1600 MKII

Μου μοιάζει ιδιο με το λιφτ του 1200, αν ψάξεις στην αντιπροσωπεία λογικά θα βγείς.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Re: Απάντηση: TECHNICS SL1600 MKII

Ποιος τα αντιπροσωπεύει εδώ στην Ελλάδα?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα

μετά απο πολύ ψάξιμο και χρόνο, ανακάλυψα ότι το συγκεκριμένο εξάρτημα (λαστιχάκι) η Technics έχει σταματήσει να το παράγει απο το 2004. Στο ίντερνετ όμως υπάρχουν ακόμα τέτοια εξαρτήματα και παρήγγειλα 3 λαστιχάκια να τα έχω στην τιμή των 3 ευρώ το καθένα (λίγο τσιμπιμένα για απλά λαστιχάκια αλλά αν αναλογίστει οτι δεν υπάρχουν ήταν καλή περίπτωση). Απο την τοποθέτηση του νέου λάστιχου σταμάτησαν όλοι οι θόρυβοι και οι παρεμβολές και το πικαπ παίζει όπως και πρίν.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας

Κωνσταντίνος
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε όλους

Το Technics μου με συντροφεύει ακόμα, και πρόσφατα του έκανα συντήρηση μηχανική και ηχητική. Όπως όλα μάλλον τα πικάπ αυτά πάσχουν στο μικρό γραναζάκι που ανεβοκατεβάζει τον βραχίονα έτσι και το δικό μου. Το γραναζάκι έσπασε σε τρία σημεία. Μόνη επιλογή εκτός από τοπικό service ήταν να το βρω από το ιντερνέτ και να το φτιάξω εγώ. Αυθεντικό δεν κατάφερα να βρω με τίποτα όσο έψαξα. Πέτυχα έναν τύπο στο ebay από Αμερική που κατασκευάζει τέτοια με 3D εκτυπωτή και είπα να το ρισκάρω για 20 ευρώ με τα μεταφορικά. Και ναι ο τύπος έκανε το θαύμα του. Η κατασκευή απόλυτη και καλύτερη από το αυθεντικό. Ταίριαξε απόλυτα και στον άξονα και στην επαφή με το μεγάλο γρανάζι του βραχίονα. Θεωρώ ότι θα κρατήσει ίσως και περισσότερα χρόνια από την ηλικία του πικάπ (43 ετών). Εκτός από το γρανάζι προμηθευτικά και λιπαντικό σιλικονούχο "γράσο" για να λιπανθούν τα γρανάζια του βραχίονα με τα εξής χαρακτηριστικά: 300K 300000cSt Viscosity, αφού καθαρίστηκαν σχολαστικά από το παλιό γράσο. Επίσης αλλάχτηκε και το καλώδιο RCA/γείωση καλώδιο με καινούργιο με neutric βύσματα και παλαιότερα μπήκε και η κεφαλοβελόνα ΑΤ95Ε της Audio Technica.

Στο δια ταύτα τώρα. Μετά από αυτές τις παρεμβάσεις που βελτίωσαν αρκετά την εικόνα ηχητική και μη του πικάπ, μετά από 43 χρόνια ήπιας λειτουργίας σε επίπεδο ηλεκτρολογικών παρεμβάσεων τι άλλο θα μπορούσε να αλλαχτεί (ηλεκτρολιτικοί κτλ); Επίσης θα ήθελα να αλλάξω και τα τέσσερα πόδια του πικάπ γιατί έχουν και αυτά την φθορά τους. Αναμένω τις απόψεις σας με ενδιαφέρον

Ευχαριστώ
Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Η κεφαλή σου αδικεί το πικάπ σου. Ξεκίνα από κει, αν τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι λειτουργικά.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Η κεφαλή σου αδικεί το πικάπ σου. Ξεκίνα από κει, αν τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι λειτουργικά.
Η κεφαλή είναι πάντα η wanne be αναβάθμιση, γιατί από phono stage έχω το ifi phono zen και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τι θα μπορούσε να είναι value for money μέχρι το πολύ 150 ευρώ κεφαλή και βελόνα μαζί ή κεφαλοβελονα αν μιλάμε για MC. Δυστυχώς δυνατότητα να παίρνω παραμάσχαλα το πικαπ να πάω να ακούσω δεν παίζει.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Η κεφαλή είναι πάντα η wanne be αναβάθμιση, γιατί από phono stage έχω το ifi phono zen και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τι θα μπορούσε να είναι value for money μέχρι το πολύ 150 ευρώ κεφαλή και βελόνα μαζί ή κεφαλοβελονα αν μιλάμε για MC. Δυστυχώς δυνατότητα να παίρνω παραμάσχαλα το πικαπ να πάω να ακούσω δεν παίζει.
Ανέβασε λίγο το μπατζετ σου και πήγαινε σε ortofon 2m blue ή audio technica vm95ml. Θα ακούσεις άλλο πικαπ.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.512
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top