TEMPUR Στρώμα - αξίζει???

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Μόλις παρήγγειλα ένα για να αντικαταστήσω το παλιό μας αλλα με έχουν ζώσει τα φίδια...

Μου λένε ότι΄είναι ζεστό και άλλοι λένε ότι δεν στηρίζει καλά το σώμα...

Έχει κανένας εμπειρία από αυτά;
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Απάντηση: TEMPUR Στρώμα - αξίζει???

Πρόβλημα συνήθως έχουν μόνο όσοι στριφογυρνούν πολύ.
Είναι λίγο περισσότερο ζεστό από τα υπόλοιπα, αλλά μην φαντάζεσαι κάτι ακραίο.
Για την στήριξη δεν το συζητώ, το ανάποδο ....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Απάντηση: TEMPUR Στρώμα - αξίζει???

Είναι με διαφορά το καλύτερο στρώμα που υπάρχει!

Ούτε ζεστό δεν είναι (αναπνέει πολύ καλά), ούτε δε στηρίζει καλά το σώμα, ίσα ίσα το στηρίζει τέλεια! Αυτά που σου "λένε" είναι βλακείες. τέλος.

Το μόνο που χρειάζεται είναι από κάτω από αυτό το στρώμα να έχεις ή σωστό υπόστρωμα (με ελατήρια) ή καλής ποιότητας τάβλες ώστε να αναπνέει σωστά. (δηλαδή δε κάνει να το έχεις πάνω σε ενιαία-μονοκόμματη τάβλα, γιατί δε θα αναπνέει)

Προσωπικά προτίμησα τις τάβλες με επένδυση από φελλό, που δίνει η ίδια εταιρία που πουλάει το τεμπούρ.
Η ελαστικότητα του υποστρώματος είναι σημαντική παράμετρος για το τελικό συνολικό αποτέλεσμα.

Το δε αποτέλεσμα στη μέση μου είναι απλά ...θεραπευτικό!

Προσωπικά είμαι 10000000000000% ικανοποιημένος από αυτό το στρώμα. Ομοίως από τα μαξιλάρια της τεμπούρ, κι ιδίως από αυτό που είναι σα φασόλι.

Κι όταν αλλάξω στρώμα, πάλι τεμπούρ θα πάρω....
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Nαι, το κρεββάτι είναι με τάβλες και όχι μονοκόμματη τάβλα.
Με ανησυχεί λίγο που είναι όλο συνθετικό υλικό (στρώση πολυουρεθάνη 11 εκ και μετά tempur 7 εκ καί πάνω-πάνω μαλακό tempur 2 εκ. )

Λένε ότι στην αρχή μυρίζει...

Όταν δίνεις 1800 ευρώ και την πατάς δεν είναι και ότι καλύτερο.

Ευχαριστώ παιδιά.
Κανένας άλλος με εμπειρία στο θέμα υπάρχει;
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Για δες εδώ λίγο...

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=53908

Τώρα βέβαια εφόσον το παρήγγειλες δεν ξέρω τι ακριβώς θα βοηθήσει να δεις μερικές επιπλέον γνώμες (οι οποίες βέβαια είναι θετικές απ' όσο διάβασα) εκτός εάν έχεις τη δυνατότητα ν' ακυρώσεις την παραγγελία.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Kι εγω ψαχνω τωρα για στρωμα.ΤΟ ειδα κ το Tempur αλλα ειναι λιγο ακριβο για την τσεπη μου μαλλον...
Κοιμηθηκα σ ενα του ΙΚΕΑ με πανω κατω την ιδια φιλοσοφια και μ αρεσε παρα πολυ.ΠΟλυ ξεκουραστο.Και τιμη ? 220 ευρω το 160 χ200 .Τζαμπα.
Αλλα τωρα δεν υπαρχει πλεον.
Ειδα ενα παρομοιο , χωρις ελατηρια κτλπ στα 500 ευρω περιπου.
Αξιζει αραγε? θα ναι καλη περιπτωση ? Θα πλησιαζει το Tempur?
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Μάνο ευχαριστώ. Θα ρωτήσω και αυτούς που το πήραν...

Γιάννη αυτό το ΙΚΕΑ των 500 ("sultan" ή κάπως έτσι...) το έχω στο εξοχικό. Εγώ ήθελα το πιό φτηνό - αυτό που λές γύρω στα 200-300 ευρώ γιατί δεν έβλεπα διαφορά με το των 500 που διάλεξε η γυναίκα μου.

Βασικά υπάρχουν 3 ειδών: Ελατήρια, αφρός μνήμης (Τεμπούρ) και Latex.Αυτό το στρώμα είναι με LATEX.

Κάτι μου έλεγε ότι δεν τη βολεύει με τη μέση της αλλά εμένα μου αρέσει. Τελικά δεν θέλουν όλοι το ίδιο...
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Δεν εχουν δηλαδη Tεμπουρ που να μην ειναι TEmpur και ειναι Latex?? χαχαχαχα!!!!
Ευχαριστω πολυ παντως!!
ΠΙστευω πως θα ναι φανερη η διαφορα αλλα.....ας οψεται το ατιμο το χρημα κ η μετακομιση...
Παντως επειδη ειμαι αλαφρυς θελω να ναι μαλλον μαλακο κ ανετο
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Και τα δύο είναι αφρός αλλά είναι διαφορετικοί.
Το Latex δεν είναι αφρός μνήμης έχει ελαστικότητα αλλά επανέρχεται άμεσα.
Το Tempur είναι αφρός μνήμης : αργεί να επανέλθει.

Δες εδώ και εδώ.
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Re: Απάντηση: TEMPUR Στρώμα - αξίζει???

Είναι με διαφορά το καλύτερο στρώμα που υπάρχει!

Ούτε ζεστό δεν είναι (αναπνέει πολύ καλά), ούτε δε στηρίζει καλά το σώμα, ίσα ίσα το στηρίζει τέλεια! Αυτά που σου "λένε" είναι βλακείες. τέλος.

Το μόνο που χρειάζεται είναι από κάτω από αυτό το στρώμα να έχεις ή σωστό υπόστρωμα (με ελατήρια) ή καλής ποιότητας τάβλες ώστε να αναπνέει σωστά. (δηλαδή δε κάνει να το έχεις πάνω σε ενιαία-μονοκόμματη τάβλα, γιατί δε θα αναπνέει)

Προσωπικά προτίμησα τις τάβλες με επένδυση από φελλό, που δίνει η ίδια εταιρία που πουλάει το τεμπούρ.
Η ελαστικότητα του υποστρώματος είναι σημαντική παράμετρος για το τελικό συνολικό αποτέλεσμα.

Το δε αποτέλεσμα στη μέση μου είναι απλά ...θεραπευτικό!

Προσωπικά είμαι 10000000000000% ικανοποιημένος από αυτό το στρώμα. Ομοίως από τα μαξιλάρια της τεμπούρ, κι ιδίως από αυτό που είναι σα φασόλι.

Κι όταν αλλάξω στρώμα, πάλι τεμπούρ θα πάρω....
Αυτό θα λες...
 


Μηνύματα
515
Reaction score
37
Απάντηση: Re: Απάντηση: TEMPUR Στρώμα - αξίζει???


Μακρά το καλύτερο, απλά όπως προείπαν να υπάρχουν τάβλες ξύλινες η ακόμα καλύτερα οι ξυλινες που είναι λίγο καμπυλες που πουλάνε εκεί που έχουν και τα tempur
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Απάντηση: TEMPUR Στρώμα - αξίζει???

παιδιά, μη το ψάχνετε, δε χρειάζεται, το έχω ψάξει απίστευτα πολύ, είναι βέβαιο αυτό που σας λέω. το τεμπούρ είναι η απόλυτη κορυφή στα στρώματα.

Υπάρχει ένα ακόμα στρώμα, επίσης κορυφαίο, που πλησιάζει εκπληκτικά πάρα πολύ την αίσθηση και την ποιότητα του τεμπούρ, αλλά είναι ακόμα ακριβότερο από το τεμπούρ, οπότε παύει να μας/σας απασχολεί.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: TEMPUR Στρώμα - αξίζει???

Η εταιρεια λαμβανοντας υποψιν της τα ποικιλα σχολια αποφασισε να προσφερει τριημερο bed test στους πελατες της.
Δυστυχως το κατωτερω τεστ δεν θα παρεχετσι σε οσους ετιμησαν την εταιρεια με την εμπιστοσυνη τους
[/IMG]



Ακουσες κωστα.......
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
... και επειδή το tempur αγκαλιάζει το σώμα μπορείτε να συνεχίσετε και χωρίς την κυρία...
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: TEMPUR Στρώμα - αξίζει???

... και επειδή το tempur αγκαλιάζει το σώμα μπορείτε να συνεχίσετε και χωρίς την κυρία...
Κυρία την κόβεις αυτήνανε που φαίνεται η :409:-χαράδρα;
:601:
 


Μηνύματα
1
Reaction score
0
ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ TEMPUR ΣΤΡΩΜΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ 2018. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΧΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙ ΥΠΝΟ. ΔΕΝ ΜΥΡΙΖΕΙ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΚΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ), ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΞΑΠΛΩΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΣΤΡΩΜΑ ΜΟΥ ΑΝΩΝΥΜΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΑΡΕΛΘΟΝ. Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΣΤΡΩΜΑΤΟΣ ΟΤΑΝ ΞΑΠΛΩΝΕΙ ΕΠΑΝΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΝΩ, ΜΕ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ( ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΑ 1960 ΕΥΡΩ, ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ 2.10Χ1.40 ). ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΛΕΞΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΓΥΡΙΣΜΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ , ΔΕΝ ΣΕ ΡΟΥΦΑΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΣΤΡΩΜΑ ΜΕΣΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΟΛΛΑΣ. ΠΛΕΟΝ, ΞΑΠΛΩΝΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΧΑΛΑΡΩΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ. ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΩ ΣΤΡΩΜΑΤΑ, ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΜΑΙ. ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΜΙΑ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ ΑΓΟΡΑ.
 
Last edited:




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top