Tesla (απο 1/1/23)

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Εσύ τόσο γρήγορα που πας, ούτε τα μυγάκια δεν προλαβαίνουν να κολλήσουν στο αμάξι :)
σε τέτοιο υψόμετρο που το πάει...μόνο τα πουλιά φοβάνται :laugh:
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
Φήμες λένε ότι τον έπιασε η νύχτα τον Ear να γυαλίζει το quicksilver μετά τα μυγάκια της Κατερίνης :)
Άσε ήσυχη την πόρσε μου

1000005262.png


🤪😁😛😜

(Θα πάει Δευτέρα για φουλ detailing & κεραμική, δε κάνω τίποτα)

Επί της ευκαιρίας, όποιος ενδιαφέρεται για την εγγύηση της πόρσε:

1000005263.png



Μια πόρσε που δε τρέχει 🤪😁

1000005265.png


Το κλειδώνεις όπου θες. Σα το τρινοβ. Μέσω app, με κωδικό.


Στα νέα της ημέρας, η Τέσλα θα παρέχει χρήση στους superchargers, τόσο στη Ford όσο και στην GM, οπότε μετατρέπεται άμεσα σε βασικό ενεργειακό πάροχο των ΗΠΑ.. 😎

 






TGD

Μηνύματα
6.986
Reaction score
7.078
View attachment 294772
Το κλειδώνεις όπου θες. Σα το τρινοβ. Μέσω app, με κωδικό.
Κι αν χρειαστεί να το ξεπεράσεις (σε μια προσπέραση), τι κάνεις;
Μια φορά κλείδωσα τον limiter στην BMW και έφαγα μισό λεπτό να καταλάβω τι πάει στραβά και να πατήσω ένα κουμπί στο τιμόνι. Όχι να το ψάχνω και στο app.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
Κι αν χρειαστεί να το ξεπεράσεις (σε μια προσπέραση), τι κάνεις;
Δεν κάνεις προσπέραση. 😎

Αμάν πια με τις προσπεράσεις σας, τεντιμπόηδες. 😁😜

Την καθημερινή μου διαδρομή, που συνήθως την έβγαζα με 10% μπαταριας (μέσος όρος), σήμερα τα κατάφερε με 6,4% της μπαταρίας, χωρίς να πηγαίνω "αργά", ίσα ίσα.

1000005278.jpg


Όπως βλέπετε δεν οδήγησα καλύτερα από την πρόβλεψη, το ψιλοπατούσα. 😁😜

Ωστόσο έπεσα σχεδόν κέντρο στον μέσο όρο. Μόλις 0,1% παραπάνω μπαταρία έφαγα.

Τα πορτοκαλί είναι τα σημεία που κατανάλωσα περισσότερο από το μέσο όρο των model Y, κι ήταν στον αυτοκινητόδρομο, τα πράσινα είναι κει που πήγα καλύτερα, κι ήταν μέσα στην κίνηση μέσα στην πόλη.

Μέση κατανάλωση 12,6 kWh/100km.

1000005276.jpg


Είχε 31°C έξω, μπόλικη ζέστη, μέσα λίγο κρύωνα. 😁😜

Το trip A με 18,5 kWh/100km ήταν η κατανάλωση στο Αθήνα Θεσσαλονίκη, κι όπως είπα, με 130, συν κάτι βόλτες μετά με ένα φίλο, με καλά γκάζια, και δυστυχώς τα 170 τα ξεπερνά κατά πολύ και πολύ γρήγορα, το είδαμε κι αυτό, οπότε σήμερα ήμουν με φραγή, που θα παραμείνει τουλάχιστον μέχρι να το συνηθίσω λίγο, να μη μου ξεφεύγει πολύ πάνω.. 😎

1000005265.png


Το βρίσκω πολύ χρήσιμο. Μόνο τσιλ, και με φραγή. Μια χαρά είναι έτσι. Πιο γρήγορο από το iD.3 (για τις προσπεράσεις που λέγατε). 😎
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
...δε το 'κανες δευτερα, να με παρεις μαζι να δουμε swans και Σαλονικη που παιζουν τη τριτη...
με γειες! καλοταξιδο !!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
EVgo had announced that it will also add NACS connectors to its charging stations even before Tesla opened the standard.

Now we expect other charging station companies to make similar announcements as soon as today and more to come in the coming weeks.

The dominos are falling.



Στα 250$ άνοιξε η TSLA σήμερα! 😜😁
 


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.515
Στα 250$ άνοιξε η TSLA σήμερα! 😜😁
Με όλα τα παλιότερα ιστορικά πωλήσεων με μεγάλες χασούρες και να σε πάω εγώ μόνο με το ρεκόρ πωλήσεων για το 2022 με πρώτη φορά maximum κιόλας $ 10 bn profit για το ΄22 (που μετά πέφτει και η ζήτηση και είναι απο πίσω και η BYD που θυμάμαι την κορόιδευε αλλά σου τα ¨δίνω" όλα πρός υπέρ του) και κυρίως σε συνδυασμό με ένα stock value $ 500 bn .... ξέρεις τι σημαίνει αυτό ; Οικονομικά αλλά και για το μέλλον της Tesla ? (καλά μην σου πω για το μέλλον του αγαπητού Μάσκ που έχει το 1/5 της Tesla καθώς τις ξεφορτώθηκε πρίν καιρό απο μια επιχείρηση που είναι η μόνη που παράγει έστω κάτι χειροπιαστό όπως ένα αυτοκίνητο) ;

Τις άλλες επιχειρήσεις του τουίτερ, boring , space x που πάει όπως σου είπα το 1/10 σε 10/10 επαναχρησιμοποίηση πυραύλων ενώ και η ίδια η αγορά και αποστολή δορυφόρων (πέρα απο τους δικούς του μόνο που στέλνει) είναι μηδενική, όπως ο ίδιος έχει παραδεχτεί .... δεν συζητάω κάν.

Θέλουν προσοχή οι επενδύσεις. Καλά εσυ μπορεί να ξέρεις τι κάνεις αλλά οι περισσότεροι καλά είναι να σκέφτονται καλά.

byd overcomes teslato become world's largest ev maker
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Τις άλλες επιχειρήσεις του τουίτερ, boring , space x που πάει όπως σου είπα το 1/10 σε 10/10 επαναχρησιμοποίηση πυραύλων ενώ και η ίδια η αγορά και αποστολή δορυφόρων (πέρα απο τους δικούς του μόνο που στέλνει) είναι μηδενική, όπως ο ίδιος έχει παραδεχτεί .... δεν συζητάω κάν.

Θέλουν προσοχή οι επενδύσεις. Καλά εσυ μπορεί να ξέρεις τι κάνεις αλλά οι περισσότεροι καλά είναι να σκέφτονται καλά.
boring η spaceX?! :headbang:

μάλλον δεν έχεις αντιληφθεί τα μεγέθη της συγκεκριμένης εταιρίας...
έχει κατασκευάσει τον μεγαλύτερο και ισχυρότερο πύραυλο στην ιστορία της ανθρωπότητας.....υπερδιπλάσιας ισχύος από τον 2ο σε κατάταξη (Saturn 5 που έστειλε άνθρωπο στο φεγγάρι)

οι δε πύραυλοι Falcon είναι το κυρίαρχο σύστημα που εκτοξεύονται φορτία στο διάστημα με 84 επιτυχημένες εκτοξεύσεις από τις συνολικά 178 της παγκόσμιας αγοράς πέρυσι...2η είναι η Κίνα με 62 και 3η η Ρωσία με 22
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.515
boring η spaceX?! :headbang:

μάλλον δεν έχεις αντιληφθεί τα μεγέθη της συγκεκριμένης εταιρίας...
έχει κατασκευάσει τον μεγαλύτερο και ισχυρότερο πύραυλο στην ιστορία της ανθρωπότητας.....υπερδιπλάσιας ισχύος από τον 2ο σε κατάταξη (Saturn 5 που έστειλε άνθρωπο στο φεγγάρι)

οι δε πύραυλοι Falcon είναι το κυρίαρχο σύστημα που εκτοξεύονται φορτία στο διάστημα με 84 επιτυχημένες εκτοξεύσεις από τις συνολικά 178 της παγκόσμιας αγοράς πέρυσι...2η είναι η Κίνα με 62 και 3η η Ρωσία με 22
Ναι δεν έχω αντιληφθεί τίποτε εγώ ... για αυτό είναι συνέχεια μέσα.

¨Αστα και αυτά .... Ξέρεις πρώτα απο όλα τι σημαίνει μόνο 10 δις profit και 500 δις συνολικό stock value ?

¨Αμα δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό ... τι να συζητήσουμε.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Ναι δεν έχω αντιληφθεί τίποτε εγώ ... για αυτό είναι συνέχεια μέσα.
που είναι συνέχεια μέσα?
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.515
που είναι συνέχεια μέσα?
Βρε πρόσεχε που σου λέω που επενδύεις και πότε θα πουλάς (πουλήσεις) ... δεν είμαστε οικονομολόγοι αλλά έχουμε υψηλό IQ (τα έχουμε ξαναπεί αυτά για το IQ) .... σε πέντε χρόνια μάξιμουμ που θα καταλάβεις (τόσα της δίνω της Tesla εγώ max) τα ξαναλέμε. Μέχρι τότε άκου αναλύσεις και νούμερα στο ίντερνετ και όχι εμένα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.527
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top