The BOOMBOXES

Μηνύματα
85
Reaction score
120
Μπορεί κάποιοι να ανατριχιάσουν, κάποιοι να γελάσουν αλλά σίγουρα κάποιοι (μεγάλα... παιδιά σήμερα) θα νοσταλγήσουν... Μια κατηγορία από μόνη της: Τα "BoomBoxes" ή "Ghetto Blasters". Ελληνιστί, "φορητά ραδιοκασετόφωνα" αλλά όχι όλα.
Αναφέρομαι στα μεγάλα, λαμπερά, φασαριόζικα ραδιοκασετόφωνα, που μπορούσαμε να πάρουμε μαζί μας, να κάνουμε πάρτι όπου θέλαμε. Στο σπίτι ή στην εξοχή, στο δωματιό μας κάθε μέρα ή στο εξοχικό όποτε πηγαίναμε διακοπές. Όπου υπήρχε ρεύμα η διασκέδαση (και η φασαρία) κρατούσε πολύ. Δίπλα στη θάλασσα λιγότερο, αφού ήθελαν πολλές, πολλές μπαταρίες που ποτέ δεν διαρκούσαν... όσο θέλαμε! Σύμβολα της δεκαετίας του 80 και λίγο μετά, πολύ ή λίγο κιτς αισθητικά με κακό, μέτριο ή αποδεκτό, αλλά πάντα δυνατό ήχο. Πρωταγωνιστές ή κομπάρσοι σε βίντεο-κλιπ ή ταινίες της εποχής. Είχαμε την αγαπημένη μουσική μας παντού.
Ποτέ δεν είχα Hi-Fi, ούτε κάν "στερεοφωνικό" για να ακούω τη μουσική μου. Ούτε θυμάμαι σε πόσα - και πια πικ-απ έχω "παίξει" μουσική, με ποιούς ενισχυτές, σε ποια deck έγραψα αμέτρητες κασέτες για μένα ή για φίλους. Αυτό που θυμάμαι είναι πως πάντα υπήρχε ένα "ραδιοκασετόφωνο" κοντά μου. Στο εφηβικό μου δωμάτιο, στο στρατό, στις σπουδές, στα εργένικα χρόνια μου. Απλά με τα χρόνια άλλαζαν. Γινότουσαν μικρότερα, κομψότερα, με καλύτερο ήχο και καλύτερα χαρακτηριστικά. Αλλά σήμερα που ζούμε στην ψηφιακή πλέον εποχή, δεν κοιτάζω πια κανένα, γιατί απλά... δεν έχουν κασέτα. Η κασέτα το έκανε "ραδιοκασετόφωνο" και όχι "φορητό ηχοσύστημα".


Ας κάνω (ίσως για αρχή) μια αναφορά σε ένα αγαπημένο: Lasonic TRC-20.
Μεγάλο, ασημί με άφθονο χρώμιο. Καλό μπάσο ακόμα και από χαμηλή ένταση, αλλά και άφθονα πρίμα. Φτιαγμένο ακριβώς για τη μουσική που σχεδιάστηκε να παίζει: Soul, Pop, Breakdance και... ροκιές!
Το σασί του ενίσχυε αρκετά τα μπάσα του, που προέρχονταν από soft εύκαμπτα woofers αλλά και τα tweeter του ήταν δυνατά. Λίγα "φωτάκια", αναλογικό ραδιόφωνο με "βελόνα" που καλλούσε καμιά φορά στο γρήγορο ψάξιμο των πειρατικών FM :)
Ποιότητα κατασκευής; Taiwan.
Κυκλοφόρησε εκτός από "Lasonic" και ως "Lucky".
Κατασκευαστής: Yung Fu Electrical Appliances.

Απλά εργαλείο τότε, σπάνιο εν ζωή σήμερα. Μακάρι να το είχα ακόμα...
Specs εδώ. Καλή ακρόαση! :)
 



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε ολους

Εγώ έχω ακόμα αυτό στην κουζίνα για χρέη FM και YouTube μέσω κινητού γιατί έχει line in.

https://www.hifiengine.com/manual_library/hitachi/trk-3d80.shtml
[DOUBLEPOST=1554961972][/DOUBLEPOST]Και μια φώτο από το νετ.
 

Attachments



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Προέρχομαι από τον χώρο του hip-hop και το έχω ζήσει από τα πρώτα του (δισκογραφικά) βήματα στα τέλη της δεκαετίας του 70. Το boombox ήταν απαραίτητο αξεσουάρ κάθε ράπερ. Στις αρχές των 80s οι εταιρείες βλέποντας τη συνεχώς αυξανόμενη ζήτηση στις μαύρες κοινότητες των ΗΠΑ, εξέλιξαν τα μοντέλα τους, δίνοντας έμφαση στην ένταση, το μπάσο και τα inputs/outputs. Αν θα θέλαμε να παρουσιάσουμε το πιο δημοφιλές μοντέλο που υπήρξε, θα επιλέγαμε το JVC RC-M90 με τα 8ιντσα γούφερ και την είσοδο για πικάπ. Ο 17χρονος LL Cool J το έβαλε στο εξώφυλλο του πρώτου του άλμπουμ το 1985 και το ομώνυμο τραγούδι του ήταν ένα αφιέρωμα στα φορητά κασετόφωνα.

LL_Cool_J_Radio_Album_Cover_Boombox_JVC_RC_M90jpg.jpg


Οι πιτσιρικάδες τότε Beastie Boys με το JVC.

14196-54d00308b9b5a-l.jpg
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
εργαλεια
ειχα sharp και sanyo , το sharp υπαρχει ακομη αλλα δεν παιζει (πηγα να του βαλω χερι)
gf-5454 πολυ εκδρομη πολλες μπαταριες

νομιζω αυτα με τα αποσπομενα και αυτα που δεν παιρνουν μπαταριες δεν μπορουν να μπουν σε αυτη τη λιστα
επισης τα αδερφιστικα της λιστας του κωσταυτια (εκτος του jbl βεβαιως βεβαιως)
το boombox δεν φτιαχτηκε να δουλευει με ρευμα η με καλωδια στα ηχεια
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Είχα αυτό.Το αγόρασα τότε(1988)από Κύπρο και μαζί με ένα ενισχυτή και ένα πικάπ παράλληλης μετατόπισης Sansui,και ηχεία τρίδρομα pioneer,ήταν για κάποια χρόνια το βασικό σύστημα στο δωμάτιο μου.Για τις ατέλειωτες ώρες στη μονάδα είχα ένα sharp,διπλής κασέτας στο ίδιο cab,παραλληλες μεταξύ τους,το οποίο έμεινε σε νέο,οταν εφυγα απο Κύπρο...Τι μου θυμίσατε βρε παιδιά!!!!!:):):)
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
http://wikiboombox.com/tiki-index.php
[DOUBLEPOST=1554976189][/DOUBLEPOST]Ερώτηση DIY. Τα ηχεία συνήθως σε τέτοιες συσκευές είχαν λίγα watt. To δικό μου έχει 2 woofer 16 cm στα 4 watt και 2 speaker 12 cm στα 3 watt με TDH10%. Επειδή τα έχουν φάει τα ψωμιά τους και τρίζουν σε δυνατές εντάσεις, με τι θα μπορούσα να τα αλλάξω;
 

Μηνύματα
85
Reaction score
120







https://snapgoods.com/15-best-boomboxes/

Δες το τελευταίο της λίστας του...;)
Ρετρολαγνία. Στη σχεδίαση το τελευταίο ακολουθεί το ύφος. Πάντως εγώ παρείγγειλα το Panasonic RX-55. Από τα τελευταία εν ζωή με κασέτα αλλά και όλα τα σύγχρονα καλούδια!
[DOUBLEPOST=1554977729][/DOUBLEPOST]
Καλημέρα σε ολους

Εγώ έχω ακόμα αυτό στην κουζίνα για χρέη FM και YouTube μέσω κινητού γιατί έχει line in.

https://www.hifiengine.com/manual_library/hitachi/trk-3d80.shtml
[DOUBLEPOST=1554961972][/DOUBLEPOST]Και μια φώτο από το νετ.
Hitachi 3D. Είχα πάρει από Λονδίνο το 1990 το μικρότερο αδελφάκι του και το έφερα κρατώντας το... Ωραία μπάσα (αυτό μόνο). :) Μαγικές εποχές.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Με άλλον ενισχυτή, άλλα μεγάφωνα και άλλο κουτί. :p

τίποτα, άσ' το για διακοσμητικό.
Σωστός, πάντως κάτι κλαρίνα το Πάσχα δίπλα στην σούβλα τα παίζει άψογα και άμα πατήσεις το surround ακούς και με echo.

Πέρα από την πλάκα στις εκδρομές στο σχολείο δεν του βγαίνε κανένα αλλο.
Σκεφτείτε 90s και να παίζει Technotronic Pump up the jam.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Κ εγώ είχα πάρα πολλά, κ εξ' αρχής από πιτσιρίκος, αλλά και αργότερα παράλληλα με το κύριο σύστημα Hi-Fi που εκάστοτε είχα..
Το αγαπημένο μου ήταν το Yamaha PC-6 το οποίο μετάνιωσα οικτρά που το αποχωρίστηκα..:(

hqdefault.jpg


Ευτυχώς έχω κρατήσει ακόμη το τελευταίο μου ένα Sharp WF-T 379 TwinCam με τις 2 κασέτες την μία πίσω από την άλλη, το οποίο είναι αρκετά "γ@μ@το" ακόμη κ σήμερα με ένα μικρό service εσωτερικά που χρειάστηκε όλα αυτά τα χρόνια!
Το συγκεκριμένο με το υποτυπώδες subάκι από κάτω κ με τα ηχεία διασποράς ψευτοsurround (τάχα μου) βγάζει αρκετά καλό ήχο ακόμα, έχει είσοδο πάνω RCA, κ πλέον αναπαύεται στο εξοχικό στην λούτσα, κ μας συντροφεύει στον κήπο στα ψησίματα, επιτραπέζια κλπ,
Του κοτσάρουμε πάνω κ ένα Sony Portable CD/Mp3 Player, κ ολοκληρώνουμε την χρηστικότητα του..!:)

DSC00531.JPG
 
Last edited:


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
panasonic....τρομερο design

Το είχα κάποτε..:drinks:
Φοβερός ήχος, τηλεχειριστήριο, πολύ δυνατό κλπ., αλλά χάλασε στα 2 χρόνια η ανακλινόμενη οθόνη κ αναγκαστικά έφυγε λόγω δυσθεώρητου ύψους επισκευής τότε..:(
Αν θυμάμαι έπαιρνε 8 ή 10 μπαταρίες μεγάλες?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
...Πάντως εγώ παρείγγειλα το Panasonic RX-55. Από τα τελευταία εν ζωή με κασέτα αλλά και όλα τα σύγχρονα καλούδια!...
Κάποιος γνωστός μου από λάθος παρήγγειλε 2 ίδια πέρυσι.... και έτσι το ένα πέρασε από τα χέρια μου για λίγο καιρό μέχρι που βρήκε να το πουλήσει...
Πολύ καλό, στιβαρό, τηλεχειρισμός, Line in, Usb, αξιοπρεπής ήχος για το μέγεθος του.
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
Προέρχομαι από τον χώρο του hip-hop και το έχω ζήσει από τα πρώτα του (δισκογραφικά) βήματα στα τέλη της δεκαετίας του 70. Το boombox ήταν απαραίτητο αξεσουάρ κάθε ράπερ. Στις αρχές των 80s οι εταιρείες βλέποντας τη συνεχώς αυξανόμενη ζήτηση στις μαύρες κοινότητες των ΗΠΑ, εξέλιξαν τα μοντέλα τους, δίνοντας έμφαση στην ένταση, το μπάσο και τα inputs/outputs. Αν θα θέλαμε να παρουσιάσουμε το πιο δημοφιλές μοντέλο που υπήρξε, θα επιλέγαμε το JVC RC-M90 με τα 8ιντσα γούφερ και την είσοδο για πικάπ. Ο 17χρονος LL Cool J το έβαλε στο εξώφυλλο του πρώτου του άλμπουμ το 1985 και το ομώνυμο τραγούδι του ήταν ένα αφιέρωμα στα φορητά κασετόφωνα.

View attachment 123509

Οι πιτσιρικάδες τότε Beastie Boys με το JVC.

View attachment 123510

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΛΥΩΣΕΙ ΤΟΥΣ SNAP KAI KLF....:D:o
 


Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΛΥΩΣΕΙ ΤΟΥΣ SNAP KAI KLF....:D:o
δε σου το χα...
snap , klf, technotronic και κανα δυο αλλους γραμμενα σε κασσετα απο ραδιοφωνο
ειχαν ισιωσει τα μαγνητικα διπολα...
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top