The Da Vinci Code (2006)

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Για την προώθηση του φίλμ, η εταιρεία παραγωγής, σε συνεργασία με το Google, ετοίμασε ένα σύνολο πολλών ιντερνετικών puzzle, που σίγουρα θα κεντρίσει το ενδιαφέρον πολλών από εμάς. Δείτε το blog entry εδώ http://googleblog.blogspot.com/2006/04/can-you-crack-code.html#links και το site είναι

http://www.google.com/davincicode

Τα puzzles τελειώνουν μόλις βγει το φιλμ στους κινηματογράφους.

Καλή επιτυχία!








 
Last edited by a moderator:

V

VIDEOMIX

Guest
Re: Da Vinci code

Κάποια εφημερίδα έγραψε οτι μετά απο αυτό το φίλμ, μεγάλη μερίδα των νέων πιστεύει οτι ο Χριστός δεν αναστήθηκε. Οπότε, έχει δίκιο η εκκλησία όταν φωνάζει ενάντια στην κάθε σαχλαμάρα του κάθε ψυχανώμαλου συγγραφέα.
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Re: Da Vinci code

Δεν φταίει η ταινία για το τι πιστεύει ο καθένας.
Σου λέει μία άποψη κι αν θέλεις την υοθετείς ή όχι.
Εγώ πάντως είμαι σίγουρος ότι, όσες ταινίες και να βγουν με τον Superman, δεν πιστεύω ότι υπάρχει. :)
 

V

VIDEOMIX

Guest
Re: Da Vinci code

Άλλο για σαχλαμάρες σαν το superman και άλλο για ενα τέτοιο θρησκευτικό θέμα που το πασάρουν" με τέτοια αληθοφάνεια ωστε να τσιμπίσουν το δόλωμα και να που το πετυχαίνουν.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Re: Da Vinci code

Ρε Θάνο, δεν έχει βγει η ταινία ακόμα...βιβλίο είναι! Αμα πάει ο καθένας, και διαβάζει ένα βιβλίο και αλλάζει πίστη, μάλλον το πρόβλημα είναι δικό του και της πίστης του, όχι του βιβλίου...
Άσε που ο άνθρωπος έχει πει ότι είναι νουβέλα, όχι ιστορικό βιβλίο...

Βρίσκεις πιο αποδεκτό να ακούς έναν τυχάρπαστο παπά, πάνω σε ένα άμβωνα, να λέει τα δικά του και να σε πείθει να γίνεις χριστιανός;

Anyway, εγώ τα puzzles ήθελα να επισημάνω, υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι ανά τον κόσμο που κεντρίζονται από την κρυπτογράφηση, το μη φανερό, την αποκωδικοποίηση, τα ισχυρά μαθηματικά κλπ, και βρίσκουν παρόμοια βιβλία (όχι απαραίτητα για τον Χριστό), ενδιαφέροντα. Μπορώ να προτείνω (ελληνικοί τίτλοι): "Το τελευταίο θεώρημα του Φερμά" του Simon Singh, "Η χαρά του π" του David Blatner, "Golden Ratio: Story of Phi" του Mario Livio (συγγνώμη δεν ξέρω τον ελληνικό τίτλο).
 

V

VIDEOMIX

Guest
Re: Da Vinci code

Δεν μιλάω για γνώστες της πίστεως, αλλα για κάποιους που επιρρεάζονται με το παραμικρό. Και σε εναν κόσμο υπερπληροφόρησης.....
(πρέπει να κλέισω το γραφείο,με πιέζουν, φιλιά τα λέμε)
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Re: Da Vinci code

Διαβάζοντας το βιβλίο, που όπως ειπώθηκε είναι μυθιστόρημα και όχι ιστορικό, δεν βρήκα το παραμικρό που να κλονίζει την όποια πίστη μου στο Θεό.
Αντίθετα βρήκα πολλά που, αν ήταν αλήθεια, θα κλόνιζαν (και άλλο) την πίστη μου στο παπαδαριό, που γι' αυτό και φωνάζει...
Οι "παπάδες" καλό θα ήταν να ανοίξουν κανένα βιβλίο και τα μυαλά τους από το να λένε βλακείες και ανακρίβειες, στοχεύοντας μόνο στην τσέπη και στην κοιλιά τους (που από την πολλή νηστεία είναι στους περισσότερους σαν βαρέλι) :x
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Re: Da Vinci code

Ένα πολύ σημαντικό σημείο του βιβλίου -για εμένα- είναι εκεί που λέει ότι "πίστη υπάρχει, όταν κάτι το δεχόμαστε χωρίς να μπορούμε να το εξηγήσουμε".

Όλα τα υπόλοιπα, τα σχετικά με επηρρεασμό της κοινής γνώμης και "ερεθισμό" των πιστών, είναι απλά σαχλαμάρες. (σύμφωνα με τη γνώμη μου, πάντα)
 

Μηνύματα
825
Reaction score
0
Re: Da Vinci code

Άκη ευχαριστώ πολύ για τα recomendations...

Όσο για τον κύριο Dan Brown, ο οποίος ξέρει να επιλέγει θέματα όσο καλά ξέρει να κλείνει κεφάλαια, δε νομίζω οτι είχε σκοπό να βλάψει τον Χριστιανισμό... Από κει και πέρα το παπαδαριό που αφορίζει (και με κάνει να αισθάνομαι οτι ζω σε μια τριτοκοσμική σκοταδιστική χώρα, χειρότερη απἀυτή που περιγράφει ο Άκης όταν αναφέρεται στην Ελληνική πραγματικότητα) κάνει μεγαλύτερο κακό απ'όσο μπορεί να κάνει ένα λογοτεχνικό έργο...
 



ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Da Vinci code

Aντιγραφω απο το in.gr:

Σε μποϊκοτάζ της κινηματογραφικής μεταφοράς του μπεστ σέλερ Κώδικας Ντα Βίντσι με την υπογραφή του Νταν Μπράουν καλεί συνεργάτης του Πάπα Βενέδικτου ΙΣτ', καταγγέλλοντας λάθη, συκοφαντίες και ύβρεις εις βάρος της Εκκλησίας. Η ταινία κάνει πρεμιέρα στην Ιταλία στις 19 Μαΐου.

Ο Αντζελο Αμάτο, γραμματέας της Συνέλευσης για το Δόγμα της Πίστης, δήλωσε την Παρασκευή ότι συκοφαντείται ο χριστιανισμός, εκτιμώντας ότι θα εκδηλωνόταν επανάσταση παγκοσμίως στην περίπτωση που αυτές οι «ύβρεις» στρέφονταν κατά του Ισλάμ ή σχετίζονταν με το Ολοκαύτωμα.

...Οι δηλώσεις Αμάτο έγιναν στη διάρκεια ομιλίας του σε πανεπιστήμιο που λειτουργεί υπό το συντηρητική καθολική οργάνωση Opus Dei. Αν και στο βιβλίο περιγράφεται ως μία σέκτα δολοφονική και διψασμένη για εξουσία, η οργάνωση Opus Dei έχει αποφύγει να καλέσει δημοσίως σε μποϊκοτάζ, λαμβάνοντας υπόψη ότι η κριτική στην ταινία Τα Πάθη του Χριστού την κατέστησε πιο δημοφιλή.



 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Da Vinci code

Θάνο όποιος θέλει πιστεύει, όποιος δεν θέλει εγώ προσωπικά χέστηκα.
Δεν θα απαγορεύσω σε κανέναν να λέει έστω και την μ@λ@κία του, επειδή είμαι εγώ χριστιανός, ούτε στο όνομα της πίστης μου θα τον ανακυρήξω άπιστο προς σφαγή (βλέπε αρρωστημένη έκδοση ισλάμ). Δουλειά μου δεν είναι να προσυλιτίζω τον κόσμο να γίνει χριστιανός. Αυτό εδώ και πολλούς αιώνες πλέον (μιας και έχει να εμφανιστεί νέο σοβαρό δόγμα καμιά χιλιάδα χρόνια), είναι δουλειά των παπάδων και μάλιστα από αυτή τη δουλειά πληρώνονται  και πολύ καλά... βλέπε κάτι όπους ντέι και κάτι πίπες ντέι και κάτι μητροπολίτες με γυναικεία ονόματα που έχουν περιουσίες να ζούνε 25 ζωές. Υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά πράγματα από τον φανατισμό στην θρησκεία, όπως για παράδειγμα η αξία της οικογένειας και η αντιμετώπιση της αγραμματοσύνης.

Άντε πάτε να δείτε την ταινία...
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Re: Da Vinci code

Νίκος Τσαρουχάς said:
Θάνο όποιος θέλει πιστεύει, όποιος δεν θέλει εγώ προσωπικά χέστηκα.
Δεν θα απαγορεύσω σε κανέναν να λέει έστω και την μ@λ@κία του, επειδή είμαι εγώ χριστιανός, ούτε στο όνομα της πίστης μου θα τον ανακυρήξω άπιστο προς σφαγή (βλέπε αρρωστημένη έκδοση ισλάμ). Δουλειά μου δεν είναι να προσυλιτίζω τον κόσμο να γίνει χριστιανός. Αυτό εδώ και πολλούς αιώνες πλέον (μιας και έχει να εμφανιστεί νέο σοβαρό δόγμα καμιά χιλιάδα χρόνια), είναι δουλειά των παπάδων και μάλιστα από αυτή τη δουλειά πληρώνονται  και πολύ καλά... βλέπε κάτι όπους ντέι και κάτι πίπες ντέι και κάτι μητροπολίτες με γυναικεία ονόματα που έχουν περιουσίες να ζούνε 25 ζωές. Υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά πράγματα από τον φανατισμό στην θρησκεία, όπως για παράδειγμα η αξία της οικογένειας και η αντιμετώπιση της αγραμματοσύνης.

Άντε πάτε να δείτε την ταινία...
Ναι μωρέ…
Πάμε να την δούμε πρώτα (σινεμα Γιαννη) και μετα αν κάτι μας πείραξε την ξεκατινιάζουμε όπως κάνουμε σε τόσες άλλες.
 


Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Re: Da Vinci code

ΑΣ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ...
ΑΛΛΟ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΑΛΛΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑ...!!!

ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΝΩΤΕΡΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗ ΜΙΚΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ Η' ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΡΝΙΚΗΣΕΙ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ....

ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ Α.Ε   ΠΟΥ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ Η' ΑΔΥΝΑΜΙΑ!!!
 


exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347
Re: Da Vinci code

Και τι ειναι θρησκεια δηλαδη?Ετυμολογικα ρωταω,τι σημαινει?
Η μηπως ειναι κι αυτο μια εφευρεση ??
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Re: Da Vinci code

Το βιβλίο το έχω διαβάσει!
Δεν λέει πουθενά ότι ο Χριστός δεν αναστήθηκε!
Ουτε θέτει ζήτημα διαστρέβλωσης της καθ'αυτό ουσίας του Χριστιανισμού αν το θέλετε!!
Θέτει ζήτημα της μαεταχριστιανικής συνέχισης της ιστορίας της εκκλησίας με μία διαφορετική ιστορική τροπή των πραγμάτων!!! (που και γιαυτήν αναφέρει ιστορικές ενδείξεις)!!!
ΟΛΟΙ πρέπει να δούμε την ταινία, και φυσικά να διαβάσουμε το βιβλίο!!!

Και άν κάποιος μετά απο την ταινία πάψει να είναι Χριστινός, ας έχει τα επιχειρήματα και τα κότσια ας το πεί!! :mrgreen: :mrgreen:
Πάντως να είστε σίγουροι πως κανένας παπάς ή πάπας, αν την δεί,δεν θα αλλαξοπιστήσει!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Το δόγμα και ο σκοταδισμός υπάρχουν παντού σε κάθε θρησκεία, πιστεύω ή καθεστώς.!!!!
Και η ανεγκεφαλία το ίδιο!!!! 8)
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Re: Da Vinci code

Σε μποϊκοτάζ της κινηματογραφικής μεταφοράς του μπεστ σέλερ Κώδικας Ντα Βίντσι με την υπογραφή του Νταν Μπράουν καλεί συνεργάτης του Πάπα Βενέδικτου ΙΣτ', καταγγέλλοντας λάθη, συκοφαντίες και ύβρεις εις βάρος της Εκκλησίας. Η ταινία κάνει πρεμιέρα στην Ιταλία στις 19 Μαΐου.

Ο Αντζελο Αμάτο, γραμματέας της Συνέλευσης για το Δόγμα της Πίστης, δήλωσε την Παρασκευή ότι συκοφαντείται ο χριστιανισμός, εκτιμώντας ότι θα εκδηλωνόταν επανάσταση παγκοσμίως στην περίπτωση που αυτές οι «ύβρεις» στρέφονταν κατά του Ισλάμ ή σχετίζονταν με το Ολοκαύτωμα.

«Αν τέτοιες συκοφαντίες, ύβρεις και λάθη αφορούσαν το Κοράνι ή τη Σόαχ, αυτό θα είχε προκαλέσει νόμιμα μία παγκόσμια εξέγερση» δήλωσε ο Αμάτο για να συμπληρώσει: «Όμως, όταν αφορούν την εκκλησία και τους χριστιανούς παραμένουν ατιμώρητες οι προσβολές».

Επικαλούμενος το «οικονομικό μποϋκοτάζ» που είχαν κάνει οι Αμερικανοί καθολικοί στην ταινία Ο τελευταίος Πειρασμός του Χριστού του σκηνοθέτη Μάρτιν Σκορτσέζε, ο Αντζελο Αμάτο ανέφερε ότι «μπροστά σε τέτοια περιστατικά οι χριστιανοί θα πρέπει να είναι πιο ευαίσθητοι στην απόρριψη του ψεύδους και της συκοφάντησης.

Η ταινία, σε σκηνοθεσία Ρον Χάουαρντ (Ένας Υπέροχος Ανθρωπος) με τους Τομ Χανκς, Οντρέι Τοτού, Ζαν Ρενό, σερ Ίαν Μακ Κέλεν και Αλφρεντ Μολίνα, είναι η μεταφορά στη μεγάλη οθόνη του ομώνυμου μπεστ σέλερ του Αμερικανού συγγραφέα Νταν Μπράουν, το οποίο πώλησε 30 εκατομμύρια αντίτυπα σε 40 γλώσσες.

Αξιωματούχοι της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας έχουν καλέσει κατ' επανάληψη σε μποϊκοτάζ του μυθιστορήματος, επισημαίνει το Associated Press.

Οι δηλώσεις Αμάτο έγιναν στη διάρκεια ομιλίας του σε πανεπιστήμιο που λειτουργεί υπό το συντηρητική καθολική οργάνωση Opus Dei. Αν και στο βιβλίο περιγράφεται ως μία σέκτα δολοφονική και διψασμένη για εξουσία, η οργάνωση Opus Dei έχει αποφύγει να καλέσει δημοσίως σε μποϊκοτάζ, λαμβάνοντας υπόψη ότι η κριτική στην ταινία Τα Πάθη του Χριστού την κατέστησε πιο δημοφιλή.
news.in.gr
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.123
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top