The Devil Wears Prada (2006)

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6


H πολυαναμενόμενη αισθηματική κομεντί με πρωταγωνίστρια την πολυβραβευμένη Μέριλ Στριπ στο ρόλο μιας αμείλικτης εκδότριας περιοδικού μόδας, που βασίζεται στο ομώνυμο best - seller της Λόρεν Γουάιζμπεργκερ και τις προσωπικές της τραυματικές εμπειρίες από το χώρο της haute couture.



Η Μιράντα Πρίστλι είναι μια δυναμική γυναίκα, εκδότρια ενός μεγάλου περιοδικού μόδας. Η Άντι είναι μια αγαθή νεαρή κοπέλα, που έχει μόλις τελειώσει το πανεπιστήμιο. Οι δυο γυναίκες θα γνωριστούν όταν η Άντι θα ξεκινήσει να εργάζεται στα γραφεία του περιοδικού ως βοηθός της Μιράντα. Η σχέση τους θα αποδειχτεί κάθε άλλο παρά... ειρηνική, αφού η αυταρχική Μιράντα θα κάνει τη ζωή πατίνι στο κορίτσι, που προσπαθεί με τα μέσα που διαθέτει να επιβιώσει στο νέο της περιβάλλον, αλλά ταυτόχρονα και να αντεπεξέλθει στις απίθανες απαιτήσεις της νέας της αφεντικίνας.




Ο σκηνοθέτης Ντέιβιντ Φράνκελ, ο οποίος με το "Sex and the City" έχει έρθει σε επαφή με τη γυναικεία μόδα, επέλεξε να μην παρουσιάσει σαν δαίμονα την Μιράντα Πρίστλι (Μέριλ Στριπ και ενσάρκωση της Ουίντορ) αλλά σαν μια δυνατή και σοβαρή γυναικεία παρουσία: «Υπάρχουν πολλές διάσημες και πετυχημένες γυναίκες σε διάφορους χώρους στο επίπεδο της Μιράντα, οι οποίες δέχονται σφοδρή κριτική επειδή βάζουν τη δουλειά τους σε πρώτη μοίρα. Οι άντρες αντίστοιχα ποτέ δεν κριτικάρονται για αυτό. Η Μιράντα έχει κάνει πολλές θυσίες για να φτάσει στην κορυφή. Την συμπαθείς ή την αντιπαθείς ?οι περισσότεροι θα έλεγαν ότι την αντιπαθούν- ασφαλώς δεν μπορείς να αρνηθείς ότι είναι μια πρωτεργάτιδα στο χώρο της βιομηχανίας της μόδας, ένας βασικός αρχιτέκτονας στο χτίσιμο μιας πανίσχυρης αυτοκρατορίας».




Ο θρυλικός σχεδιαστής μόδας Βαλεντίνο σχεδίασε το φόρεμα της Μιράντα (Μέριλ Στριπ) για τον φιλανθρωπικό χορό στην ταινία και κάνει το υποκριτικό του ντεμπούτο: «Είμαι μεγάλος θαυμαστής της Μέριλ Στριπ. Ακόμη και αυτή η cameo εμφάνιση στο πλάι της είναι μεγάλη τιμή για μένα».


Παιζουν Anne Hathaway, Meryl Streep, Adrian Grenier, Tracie Thoms, Simon Baker, Stanley Tucci
 


VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
Ισως η ταινια να μην ειναι τοσο gay οσο φαινεται...
Προοριζεται για μόνιμη θέση στα κυριακατικα απογευματα στο Σταρ να υποθέσω;
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Κι εγώ πιστεύω ότι ήταν πολύ καλή ταινία (για το είδος της έτσι;). Ευχάριστη και αρκετά πρωτότυπη. Η Μέριλ Στριπ είναι πραγματικά όλα τα λεφτά - ο ρόλος τής ταιριάζει γάντι. Θα την πρότεινα και για σινεμά ακόμα, αν έχετε χαλαρή διάθεση.
 

Μηνύματα
1.137
Reaction score
3
Ευχάριστη και πρωτότυπη?
Χμ....άλλη ταινία θα είδα 8)
Έντελώς κλισέ ταινία.
4/10 από εμένα (το πολύ)
 



Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.510
Εχθες την ειδα την ταινια στον κινηματογραφο.Αν εξαιρεσω τον κακιστο ηχο,δεν περασα ασχημα η δυσαρεστα...Τιποτα περισσοτερο η λιγοτερο...
 

KATERINAKI

Belly Dancer
Μηνύματα
1.307
Reaction score
4
τη βρηκαααα!!! συμμορφωνομαι κυριε Συντονιστα!:crazy_1:

Την ειδα εχθες...Ευχαριστη ταινιουλα...:cool_4:
 


Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Ευχάριστη αλλά ασήμαντη...6/10 ... Και βέβαια καθόλου πρωτότυπη αφού αντιγράφει στο 100% την ταινία "View from the top" με την Gwyneth Paltrow και τον Mark Ruffalo + τους Mike Myers και Christina Applegate..
Μια πολύ καλύτερη, για το είδος των χαζοχαρούμενων κομεντί ,ταινία..
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Ευχάριστη αλλά ασήμαντη...6/10 ... Και βέβαια καθόλου πρωτότυπη αφού αντιγράφει στο 100% την ταινία "View from the top" με την Gwyneth Paltrow και τον Mark Ruffalo + τους Mike Myers και Christina Applegate..
Μια πολύ καλύτερη, για το είδος των χαζοχαρούμενων κομεντί ,ταινία..
Τι;;;;
Καμία σχέση δεν έχουν σαν υπόθεση, απ' ότι θυμάμαι τουλάχιστον γιατί πάνε χρόνια. Είχα βαρεθεί πάντως πάρα πολύ και μου είχε κανει εντύπωση το καστ (έπαιζαν και οι Rob Lowe & Kelly Preston και κανδυό άλλοι γνωστοί) που πραγματικά δεν αξιοποιείτο καθόλου.
Στο Devil Wears Prada αντιθέτως η ώρα πέρασε εξαιρετικά ευχάριστα και ας έχω συνήθως αλλεργία στη Μέρυλ Στριπ.

Κορυφαίες ατάκες είχε και η δεύτερη βοηθός της Στριπ: "είμαι δύο εμετούς μακριά από το ιδανικό μου βάρος", "όταν θέλω να χάσω κιλά δεν τρώω τίποτα και όταν νιώσω ότι πάω να λιποθυμίσω τρώω λίγο τυρί" "happy_1"
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
Μέχρι κι εμένα μου άρεσε η ταινία, που αν δεν υπάρχουν όπλα, βία και ακριβά σκηνικά απέχω. Κι ας έχω κι εγώ αλλεργία στην Meryl Streep, όπως κι ο marvin.:cool_3:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.427
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top