the Doors : "absolutely live'' ή το απόλυτο κολάζ ;


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
. . . συνυπολογίζοντας τα τότε μέσα , το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακά συνεχές , απλά μου ήρθε κεραμίδα μόλις διάβασα την αλήθεια , και έκτοτε ενώ μου αρέσει σαν δουλειά , έχασα την μαγεία του να φαντάζομαι πως ήμουν εκεί

- πού εκεί ; σε πόσα εκεί συγχρόνως ;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Σε άπειρα "εκεί", όσα μας (σου) επιτρέπει η φαντασία μας (σου).

Απλά, αγνοείς ηθελημένα κι ενσυνείδητα το γεγονός κι απλά απολαμβάνεις την μουσική σε live εκτέλεση (live εκτελέσεις). Πέραν αυτού, ουδέν.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Δες το οτι οι doors...ηταν συνολικη μπαντα.. φαινομενο....δηλαδη κ δεν γινεται με την μια.. σαν ενα ηχοστρωμα οανω στο αλλο..σαν διασταση...

Ειπαμε στο Αμερικη τελειωνουν στα 27.
No rest or the wicked ones.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- wizzy , αυτό κάνω , εξ΄ άλλου μιλάμε για δίσκο που τον ακούω από το γυμνάσιο ( θα πρέπει λογικά να έχει μπεί στο υποσυνείδητο ) , αλλά όπως και να το κάνεις(κάνουμε) , θα τον προτιμούσα ''one take" και ας είχε τα όποια λάθη του
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
"One take" δεν υπάρχει. Όλοι οι live δίσκοι δέχονται επξεργασία στο studio.

Δεν έχω στατιστικά στοιχεία για το πιο πάνω, είναι απλά συμπέρασμα από πολλές ώρες ακρόασης live δίσκων και - κυρίως - live δίσκων στις συναυλίες στις οποίες ηχογραφήθηκαν ήμουν παρών. Το live που παρακολούθησα και το "live" που άκουσα στο δίσκο ήταν διαφορετικά.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370


The album is somewhat unusual because it contains the complete concert; the producer, Teo Macero, noted that "not a note or a phrase of the musical part of the program has been deleted".[citation needed] The only change was to move "It's a Raggy Waltz", originally heard after "Eleven-Four", to a later position; this was done to allow the concert to fit onto two LP records.

https://en.wikipedia.org/wiki/At_Carnegie_Hall_(Dave_Brubeck_Quartet_album)
[DOUBLEPOST=1478600197][/DOUBLEPOST]- επίσης και αρκετά bootleg πρέπει να είναι one-take , όσα δηλ ακούγονται ( συνήθως ο ήχος είναι χάλια )
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Κολαζ ξεκολαζ ο "δισκος" ακουγεται καλα (ακομη και σε...320 - σε flac 192 υπαρχει μα δεν "πεφτει"!)
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Πάντως παρατήρησα ότι η φωνή Του Μόρισον ακούγεται πολύ διαφορετική - φταίει η ψηφιακή επεξεργασία;
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- over 9001 edits για συνολικό χρόνο : 1:17΄:21΄΄ . . .

. . . 1:17΄:21΄΄ = 4.641''

. . . 9.001 / 4.641 = 1.939 . . . . . σχεδόν 2 edit ανά δευτερόλεπτο
:o


- σεμινάριο μονταρίσματος ! και με τα τότε αναλογικά μέσα ! ! !




 



Μηνύματα
121
Reaction score
115
Mιας και υπάρχει το θέμα, ας κάνω μια ερώτηση. Στο δίσκο που έχω, θυμάμαι οτι κατά τη διάρκεια του "when the music's over" κάποια στιγμή ο Morrison διακόπτει το κομμάτι ενοχλημένος και λέει κάτι του στυλ "ssshhhh......you dont know how to behave in a rock n roll concert". Aυτό υπάρχει σε όλες τις εκδόσεις? Γιατί απόπου τον έχω κατεβάσει ψηφιακά αυτό το σημείο είναι κομμένο. Θα κοιτάξω να τον ξεθάψω για να δω ποιάς χρονολογίας είναι, αν και πιστεύω οτι πρέπει νάναι γύρω στο 76 με 78.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
2
Mιας και υπάρχει το θέμα, ας κάνω μια ερώτηση. Στο δίσκο που έχω, θυμάμαι οτι κατά τη διάρκεια του "when the music's over" κάποια στιγμή ο Morrison διακόπτει το κομμάτι ενοχλημένος και λέει κάτι του στυλ "ssshhhh......you dont know how to behave in a rock n roll concert". Aυτό υπάρχει σε όλες τις εκδόσεις? Γιατί απόπου τον έχω κατεβάσει ψηφιακά αυτό το σημείο είναι κομμένο. Θα κοιτάξω να τον ξεθάψω για να δω ποιάς χρονολογίας είναι, αν και πιστεύω οτι πρέπει νάναι γύρω στο 76 με 78.
Σωστά. Για την ακρίβεια
Now is that any way to behave at a rock and roll concert?
You don't wanna hear that for the next half hour, do you?
Alright, sssh
C'mon, c'mon, c'mon
Damn, give, give the singer some, man
A'right
We want the world and we want it...
Στην Ελλάδα το διπλό βινύλιο ηρθε το 1977 αν θυμάμαι σωστά κόπηκε από την columbia Αθηνών. Πρέπει να τσεκαρω κι εγώ την κοπια μου. Οι εκδόσεις που ακολούθησαν είναι ίδιες. Για download μη με ρωτάς. Καλημέρες
 

Μηνύματα
121
Reaction score
115
Αρα καλά θυμάμαι. Πάντως σε όσες edition το ακούω τελευταία (επειδή μου αρέσει ιδιαίτερα) δεν υπάρχει το σημείο αυτό. Αλλος κανείς?
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
... I couldn't get complete takes of a lot of the songs, so I'd find myself suddenly cutting from Detroit to Philadelphia in mid-song. There must be 2,000 edits on that album ...

 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Δισκάρα!
Σωστά. Για την ακρίβεια
Now is that any way to behave at a rock and roll concert?
You don't wanna hear that for the next half hour, do you?
Alright, sssh
C'mon, c'mon, c'mon
Damn, give, give the singer some, man
A'right
We want the world and we want it...
Στην Ελλάδα το διπλό βινύλιο ηρθε το 1977 αν θυμάμαι σωστά κόπηκε από την columbia Αθηνών. Πρέπει να τσεκαρω κι εγώ την κοπια μου. Οι εκδόσεις που ακολούθησαν είναι ίδιες. Για download μη με ρωτάς. Καλημέρες
Το ειχα σε cd και υπήρχε το παραπάνω. Δεν έχω τσεκάρει αν συμβαινει το ιδιο και σε αρχειο Tidal, Qobuz κλπ.
 

Μηνύματα
343
Reaction score
872
Λίγο οφ τοπικ αλλά λόγω του ενδιαφέροντος που βλέπω για το γκρουπ δεν ξέρω αν έχει πέσει στην αντίληψη σας πως πέρα από τα πολλά live ( σε πολύ καλή ποιότητα)που κυκλοφόρησαν υπάρχει και αυτό
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top