the Doors : "absolutely live'' ή το απόλυτο κολάζ ;

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.388
Reaction score
1.842
Mιας και υπάρχει το θέμα, ας κάνω μια ερώτηση. Στο δίσκο που έχω, θυμάμαι οτι κατά τη διάρκεια του "when the music's over" κάποια στιγμή ο Morrison διακόπτει το κομμάτι ενοχλημένος και λέει κάτι του στυλ "ssshhhh......you dont know how to behave in a rock n roll concert". Aυτό υπάρχει σε όλες τις εκδόσεις? Γιατί απόπου τον έχω κατεβάσει ψηφιακά αυτό το σημείο είναι κομμένο. Θα κοιτάξω να τον ξεθάψω για να δω ποιάς χρονολογίας είναι, αν και πιστεύω οτι πρέπει νάναι γύρω στο 76 με 78.
Και στη δικιά μου κόπια (ELEKTRA EKS9002) , υπάρχει

Δισκάρα!
Δε λες τίποτα !
 

Μηνύματα
561
Reaction score
585
Mιας και υπάρχει το θέμα, ας κάνω μια ερώτηση. Στο δίσκο που έχω, θυμάμαι οτι κατά τη διάρκεια του "when the music's over" κάποια στιγμή ο Morrison διακόπτει το κομμάτι ενοχλημένος και λέει κάτι του στυλ "ssshhhh......you dont know how to behave in a rock n roll concert". Aυτό υπάρχει σε όλες τις εκδόσεις? Γιατί απόπου τον έχω κατεβάσει ψηφιακά αυτό το σημείο είναι κομμένο. Θα κοιτάξω να τον ξεθάψω για να δω ποιάς χρονολογίας είναι, αν και πιστεύω οτι πρέπει νάναι γύρω στο 76 με 78.
Υπάρχει και στη δική μου (Elektra EKS9002, 420/21) κάπου μεταξύ "Shut up...." και "We want the world..." Φαίνεται ότι στην πορεία το έκοψαν για λόγους καλύτερης συνέχειας του κομματιού.
Σε ευχαριστώ που, με αφορμή την ερώτησή σου, έβαλα τον συγκεκριμένο δίσκο να παίξει στο πικάπ μετά από...δεκαετίες.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.733
Reaction score
28.011
................... Ο Jim Morrison πριν δημιουργηθεί το συγκρότημα είχε πει: "΄Η ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΦΟΝΟ ΄Η ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ…". Τελικά τα κατάφεραν και στα δύο: πρώτον οι DOORS έγιναν θρησκεία και δεύτερον ο φόνος έγινε με τον θάνατό του. Ένα θάνατο που ο Morrison δεν φοβήθηκε ποτέ. Τον μόνο φόβο που είχε ήταν ο ίδιος του ο εαυτός και η επιγραφή στον τάφο του γράφτηκε, λέγεται, κατά δική του παραγγελία μια και αγαπούσε όπως έλεγε την ελληνική φιλοσοφία. Γι’ αυτό και στο τραγούδι του The end περιγράφει με έναν δικό του μοναδικό τρόπο που μόνο αυτός κατείχε το Οιδιπόδειο σύμπλεγμα. Η επιγραφή είναι "κανονική" δηλαδή όπως είναι γραμμένο το όνομα του έτσι και από κάτω γράφει αυτό που προέγραψα...
Δεν είναι π.χ κάτι που έγραψε κάποιος τυχαία… Υπάρχουν πολλές τέτοιες τριγύρω στο χώρο αλλά με μαρκαδόρους κ.λ.π. Φαινόταν να είναι με τον ίδιο τύπο fonts όπως και το όνομά του. Οπότε μάλλον γράφτηκε μαζί με την κατασκευή του τάφου.. άραγε ο ίδιος ο Jim το ζήτησε ή κάποιος δικός του ;
Από ότι ξέρω ο πατέρας του τον είχε στο μάτι, δεν τον ήθελε… Ο Jim σίγουρα είχε μυηθεί σε κάποια "περίεργα" πράγματα αλλά υπάρχουν τόσα πολλά "περίεργα"… Γιατί να μπει η ελληνική επιγραφή εκεί όμως…;;;

Η λέξη “δαίμων” δεν έχει καμία σχέση όπως την ξέρουμε εμείς σήμερα (οι αρχαίοι Έλληνες δεν είχαν Διάβολο). “Δαίμων” ήταν αρχικά η θεότητα που μοίραζε, κατένειμε την μοίρα (δαίομαι = μοιράζω) και μετά ονομαζόταν οποιαδήποτε θεότητα στην οποία αποδίδονταν τιμές. “Δαίμων εαυτού” ονομαζόταν η θεότητα-προστάτης που ζούσε μέσα σε κάθε άνθρωπο από τη γέννηση έως το θάνατό του και φρόντιζε για την προσωπική εξέλιξη κι ευημερία, κάτι σαν το αντίστοιχο σημερινό χριστιανικό “Φύλακας-άγγελος”, αποτελώντας κατά κάποιο τρόπο ένα “δίαυλο” μεταξύ του κόσμου των θνητών και του κόσμου των θεών. “Πράττω κατά τον δαίμονα εαυτού” ουσιαστικά σημαίνει “πράττω σύμφωνα με αυτό που η συνείδησή μου θεωρεί σωστό”, αδιαφορώντας ίσως για το τι θα πουν οι άλλοι και είναι μια στάση ζωής που υιοθέτησαν και επιδοκίμασαν οι Στωικοί φιλόσοφοι.

Έτσι λοιπόν, η φράση “Κατά τον δαίμονα εαυτού” γράφτηκε από τους συγγενείς του Jim Morrison στον τάφο του, εννοώντας ότι ο τραγουδιστής των Doors έπραττε στη σύντομη ζωή του πάντα σύμφωνα με ό,τι υπαγόρευε η συνείδησή του, ο “προσωπικός του θεός”, κι όχι σύμφωνα με τις επιταγές της κοινωνίας .
-
1657409081396.png


-
 

Μηνύματα
79
Reaction score
89
Λίγο οφ τοπικ αλλά λόγω του ενδιαφέροντος που βλέπω για το γκρουπ δεν ξέρω αν έχει πέσει στην αντίληψη σας πως πέρα από τα πολλά live ( σε πολύ καλή ποιότητα)που κυκλοφόρησαν υπάρχει και αυτό
Το παράλαβα πριν λίγες ημέρες ( The Soft Parade - 50th Anniversary Deluxe Edition [3CD+1LP])
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.501
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top