The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)

πηγα και το ειδα με καλη παρεα στο Στερ εδω στη Λαρισα σε συμβατικη μορφη.
το μονο που μου αρεσε ηταν η τεραστια 2.35:1 οθονη του σινεμα.
ανυπαρκτο μπασο και ηχος γενικα κατω του μετριου απο κατι jbl ηχειακια....
η εικονα, λες και εβλεπες το πολυ 720π και πολλες φορες εμοιαζε με b-movie σαν του deathproof....
μαλλον εχουμε καλομαθει απο τα δικα μας συστηματα....

καθαρα απο το στορυ της ταινιας, ηταν αυτο που περιμενα απο μια τετοια ταινια του Τζακσον.
αντε και του χρονου....
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)

Peter :624:

Village Mall αίθουσα 2(3d-HFR) και το χαμόγελο στ' αυτιά!!

Τελικά οι σχεδόν 3 ώρες πέρασαν νεράκι και μετά από πολύ καιρό βγήκα από αίθουσα χαμογελαστός και γεμάτος.
Εντάξει είμαι φαν του κόσμου του Tolkien οπότε δεν είμαι αντικειμενικός αλλά απ την άλλη αυτό με κάνει και δύσκολο στο να ικανοποιηθώ.Όχι τώρα όμως.
Κακά τα ψέμματα ο Jackson σε βάζει με το προοίμιο στο κλίμα της ταινίας,οπότε ακόμα και όσοι δεν έχουν διαβάσει το βιβλίο καταλαβαίνουν τι βλέπουν και γιατί,κάτι που δεν ήταν τόσο εμφανές με την τριλογία του Άρχοντα,ενώ το ότι σπάνε το βιβλίο σε 3 μέρη επιτρέπει να αναδειχθούν όλες οι λεπτομέρειες του.
Υπέροχη κινηματογράφηση με ένα σχετικό deja-vu σε ορισμένα πλάνα(το μόνο φάουλ κατ' εμέ),εξαιρετική φωτογραφία,σκηνικά και τρομερό casting!

Στα τεχνικά τώρα:
24fps go to hell and never come back!!
Σορρυ αλλά αυτή η καθαρότητα σε όλες τις σκηνές σε αυτό το μέγεθος είναι κάτι εξωπραγματικό.Ναι στην αρχή φαίνεται κάπως παράξενο αλλά μετά από λίγο το στόμα ανοίγει διάπλατα και αναρωτιέσαι ''γιατί στο δίαλο δεν το είχαν κάνει νωρίτερα;;;''.Τι video effect και μλκιες λένε δεξιά αριστερά,πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω.Μήπως να γυρίσουμε και στον βωβό κινηματογράφο για να μην μας αποσπά ο ήχος από την ταινία;
Επίσης ήταν η καλύτερη εκτέλεση σε 3d που έχω δει.Υπήρχε εκεί για να δίνει βάθος στα πλάνα και όχι για να τραβάει την προσοχή.Όπου χρειάστηκε μας ήρθαν και πράγματα στη μούρη(in your face mothafucka:602:) αλλά απλά και μόνο επειδή έπρεπε και όχι για εντυπωσιασμό.Μόνη ένστασή το crosstalk στους υπότιτλους,αλλά τελικά αυτό οφειλόταν στο ότι καθόμασταν σε πλαϊνές θέσεις.Σηκώθηκα επίτηδες και πήγα τέρμα πίσω κέντρο και ''ως δια μαγείας'' εξαφανίστηκαν.
(Πάντως κατάλαβα ότι δεν είμαι οπαδός του και θέλω σφόδρα να το δω σε 2D/48FPS.Κρίμα που δεν υπάρχει..)

Η ποιότητα εικόνας στην συγκεκριμένη αίθουσα ήταν εκπληκτική,φωτεινότατη(φρέσκια μηχανή προβολής;) ενώ έπαθα πλάκα με την οξύτητα και την λεπτομέρεια σε κάθε πλάνο.Μήπως είδαμε κόπια σε 4Κ και δεν το ξέρω;Αν ναι εξηγεί πολλά,αν όχι μονό να ονειρεύομαι μπορώ στο τι θα κάνει σε 4K..

Ο ήχος ήταν πάρα πολύ καλός αν εξαιρέσουμε το βάθος στις χαμηλές συχνότητες.Υποθέτω ότι πρακτικά κάτω των 30Hz δεν έπαιζε το σύστημα και εν τέλει το προτίμησα από το να ζοριστεί και να τα καταστρέψει όλα.Εκτός και αν είναι έτσι το soundtrack :402:
 

loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
Απάντηση: The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)

Box Office results: The Hobbit threepeats over holiday weekend









Και συνεχίζουν τα ρεκόρ να σπάνε...


Παγκόσμιες εισπράξεις σε μόλις 15 ημέρες προβολής (έως και τις 29/12/2012)

Domestic: $222,703,000 32.4%
+ Foreign: $464,000,000 67.6%
___________________________
= Worldwide: $686,703,000


:624::622::626:
 

loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
Απάντηση: The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)

Money talks, and bullshit walks...!!!









Παγκόσμιες εισπράξεις σε 23 ημέρες προβολής (έως και τις 06/01/2013)


Domestic: $263,834,893 32.0%
+ Foreign: $561,000,000 68.0%
___________________________
= Worldwide: $824,834,893




:624: :622: :626:




Συμπέρασμα ? Hobbit rulezzz...(ότι και αν λένε οι άλλοι)
hehehehe
 

loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
Απάντηση: The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)

1 Billion here i come...!!!









Domestic: $288,705,000 31.4%
+ Foreign: $632,200,000 68.6%
___________________________
= Worldwide: $920,905,000




Σε μερικές μέρες αρχίζει να προβάλλεται και στην Κίνα το The Hobbit, οπότε καταλαβαίνετε πως το Δισεκατομυριάκη το έχει για την πλάκα του...
 

Μηνύματα
84
Reaction score
5
Απάντηση: The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)

(Πάντως κατάλαβα ότι δεν είμαι οπαδός του και θέλω σφόδρα να το δω σε 2D/48FPS.Κρίμα που δεν υπάρχει..)

Η ποιότητα εικόνας στην συγκεκριμένη αίθουσα ήταν εκπληκτική,φωτεινότατη(φρέσκια μηχανή προβολής;) ενώ έπαθα πλάκα με την οξύτητα και την λεπτομέρεια σε κάθε πλάνο.Μήπως είδαμε κόπια σε 4Κ και δεν το ξέρω;Αν ναι εξηγεί πολλά,αν όχι μονό να ονειρεύομαι μπορώ στο τι θα κάνει σε 4K..
Και εγώ στην ίδια το είδα.
Χμμ.
Βασικά εγω θα ήθελα μια έκδοση στα 24 με 3d.

Το 3d του γενικά στην αρχή δεν λέει και πολλά.
Στο τέλος ξεσπάει και αρχίζεις να λές ότι εντάξ χαλάλι τα παραπάνω ευρό.

Τα 48 καρέ δεν τα χώνεψα και δε θα τα χωνέψω ποτέ.
Ακόμα και τα Στρούμφς 3D με τον νορμάλ τρόπο γυρίσματος φαίνονται πιο καλογυρισμένα και πιο αληθοφανή με την κινηματογραφική έννοια των πραγμάτων.

Ελπίζω να μην γίνει μόδα και οπως τους ήρθε η ιδέα να τους φύγει.
Κάνει ακριβώς ότι κάνουν κάτι real motion - true motion σε κάτι Lg τηλεοράσης 100hz.

Στην πράξη κάνει ακόμα και παραγωγές κλασσικές εποχής Cassablanka - Την μελωδία της ευτυχίας να φαίνονται σαν να τις εχει τραβήξει ο Μαστοράκης με web camera...

Pure puke...
 

loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
Απάντηση: The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)

Box Office results: The Hobbit passes 1 Billion dollars on the worldwide box office









Μπήκε πλέον και με τη βούλα το The Hobbit: An Unexpected Journey στο club των ταινιών που έχουν εισπράξει 1 δις $ και πάνω στο παγκόσμιο box office (όλες και όλες 15 ταινίες το έχουν καταφέρει) (http://boxofficemojo.com/alltime/world/)


(έως ΚΑΙ τις 28 Φεβρουαρίου 2013)

Domestic: $301,134,992 30.1%
+ Foreign: $700,000,000 69.9%
___________________________
= Worldwide: $1,001,134,992




:party:
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Απάντηση: The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)

Μωρε μπραβο!
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)

πλουτισατε απο τις μετοχες του και γλεντατε;
 

loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
Απάντηση: The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)

πλουτισατε απο τις μετοχες του και γλεντατε;



Όχι αλλά χαιρόμαστε για την εργάρα που αγαπάμε τόσο...!!!
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Στην έκδοση bd σε ποσα frame s θα είναι;; Θα μπορούν να αναπαραχθούν τα 48 frames μμε τα σημερινά μέσα προβολής και αναπαραγωγής;

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Θα είναι 24fps, δεν παίζουν τα players 48.
 




Μηνύματα
229
Reaction score
80
Η ταινία είναι απλά παιδική. Καμιά σχέση με τις ταινιάρες τις τριλογίας του Άρχοντα των δακτυλιδιών. Εφέ, σκηνικά κλπ καλά αλλά σενάριο, πλοκή και ηθοποιοί άστα να πάνε. 6/10 με το ζόρι περισσότερο λόγο ονόματος. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι οι επόμενες ταινίες βελτιώνονται χωρίς όμως ποτέ να φτάνουν στο έπος της 1ης τριλογίας.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.098
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top