The Hobbit: The Desolation Of Smaug (2013)

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ειδαμε!
Χμ....ενταξει το 3Δ, αλλα κατα τα αλλα...μαλλον τα συνηθισαμε και δεν προκαλουν ενδιαφερον. Μια μεγαλη ιστορια κομμενη σε 3 μερη ειναι ετσι κι αλλιως, οποτε τραβατε κατ ' ευθειαν στο τελος, μιας και μας εκοψε εκει που παει να...! Πολυ αγαρμπο cut κανουν οι μοντερηδες παντως!
 

loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
Και εγώ μόλις τελείωσα να βλέπω το The Hobbit: An Unexpected Journey 3D το Extended Edition, έτσι ώστε να πάω αύριο έτοιμος για την συνέχεια.


ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ:

Όσοι είδατε την ταινία στο σινεμά και θέλετε να την σχολιάσετε είστε ευπρόσδεκτοι αλλά παρακαλώ πολύ να κάνετε χρήση spoiler tags όπου υπάρχει κάτι σε αυτά που θέλετε να πείτε και που μπορεί να την "χαλάσουν" στους υπολοίπους για χάρη όσων ΔΕΝ την έχουν δει ακόμα και ΔΕΝ θέλουν να ξέρουν τι γίνεται.


Για όσους δεν ξέρουν να βάζουν spοiler tags πατήστε πάνω στο εικονίδιο που λέει "Inserts a spoiler!" και γράφετε ότι θέλετε μέσα στις εισαγωγές [ ]

εδώ πέρα μέσα δηλαδή :p
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Γνωρίζει κάποιος εάν έχει κάποια extra σκηνή μετά τα credits; Για να μην περιμένω άδικα...!
 

loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
Γνωρίζει κάποιος εάν έχει κάποια extra σκηνή μετά τα credits; Για να μην περιμένω άδικα...!



Το θεωρώ απίθανο να έχει. Δεν είχε extra σκηνή στο σινεμά κανένα μέρος της τριλογίας του Άρχοντα, και ούτε και το πρώτο μέρος του Χόμπιτ, οπότε γιατί να έχει αυτό εδώ ? Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για το ότι η μια ταινία συνεχίζει από εκεί που τελείωσε η προηγούμενη.
Οπότε μόλις τελειώσει η ταινία και αρχίσουν τα credits μπορείς να αποχωρίσεις άφοβα. Εκτός και αν σ'αρέσει και θέλεις να ακούσεις το τραγούδι του Ed Sheeran ονόματι I See Fire, που θα παίξει μόλις ξεκινήσουν τα credits, το οποίο εγώ θεωρώ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ τραγούδι. Ακούστε το/δείτε το στο βίντεο που βάζω παρακάτω για να καταλάβετε τι εννοώ... ;)



The Hobbit: The Desolation Of Smaug
Ed Sheeran - I See Fire





Όλες οι ταινίες, είτε στον Άρχοντα είτε τώρα στο Χόμπιτ έχουν πολύ όμορφα τραγούδια μόλις ξεκινάνε τα credits τους. Μάλιστα στο 3ο μέρος της τριλογίας του Άρχοντα "The Return Of The King" , το τραγούδι που ενσάρκωσε η Annie Lennox ονόματι Into The West κέρδισε και Όσκαρ καλύτερου τραγουδιού. Ας θυμηθούμε επί της ευκαιρίας τα τραγούδια αυτά, τα οποία εγώ προσωπικά τα θεωρώ όλα "Ένα και Ένα"......




The Lord OF The Rings: The Fellowship Of The Ring
Enya - May It Be





The Lord Of The Rings: The Two Towers
Emiliana Torrini - Gollum's Song





The Lord Of The Rings: The Return Of The King
Annie Lennox - Into The West





The Hobbit: The Desolation Of Smaug
Neil Finn - Song of the Lonely Mountain

 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
OK man, thanks for the info.

Δευτέρα μάλλον θα πάω να το δω.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Αυτο με τα spoilers δεν ειναι λιγο υποκριτικο; δηλ τι κανουμε; αντι να το γραψουμε φορα παρτιδα, το κρυβουμε, υποτιθεται - αντε να μην το ανοιξει καποιος, ειναι δυνατον;
 

loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
Αυτο με τα spoilers δεν ειναι λιγο υποκριτικο; δηλ τι κανουμε; αντι να το γραψουμε φορα παρτιδα, το κρυβουμε, υποτιθεται - αντε να μην το ανοιξει καποιος, ειναι δυνατον;

Ναι φίλε μου. Εγώ είμαι ένας από αυτούς!

Δεν έχω διαβάσει τόσο καιρό οικειοθελώς κανένα spoiler σε κανένα forum ή site, και εδώ αν γράφατε κάτι από εχτές έως και σήμερα για την ταινία πριν προλάβω να την δω και εγώ και βάζατε spoilers δεν θα τα άνοιγα.

Αυτός είναι και ο σκοπός άλλωστε. ;)
 


loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
Πριν από λίγο γύρισα, από Village Φαλήρου, αίθουσα 6, 3D HFR 48fps τύπος ταινίας.


1 λέξη σήμερα γιατί είμαι και ψιλό κομμάτια:


Κ - Α - Τ - Α - Π - Λ - Η - Κ - Τ - Ι - Κ - Η ταινία !!!!!!


από αύριο τα υπόλοιπα...

;)
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Εντάξει, αν είσαι φαν του Τολκιν και γενικά αυτου του είδους ταινιών θα λατρέψεις κι αυτήν την ταινία.
Περισσότερη δράση σε σχέση με το πρώτο μέρος όπου το πρώτο μισάωρο ήταν λίγο κουραστικό. Εδώ οι 2.30 ώρες κυλάνε νεράκι και ειδικά με το απότομο τέλος μένεις με την έκφραση 'τι τελείωσε κιόλας;'

Το 'χιτσκοκικο' πρώτο πλάνο της ταινίας το αντιλήφθηκε κανείς;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Αν είσαι fan του Tolkien δεν είσαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος με τη νέα τριλογία...
 

loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
Box Office results: Second chapter of The Hobbit scores $73.6 million









Παγκόσμιες εισπράξεις σε μόλις 3 ημέρες προβολής (έως και τις 15/12/2013)

Domestic: $73,675,000 36.0%
+ Foreign: $131,200,000 64.0%
___________________________
= Worldwide: $204,875,000

It has began...





Και αφήστε τον Zizik να λέει. Εγώ είμαι φουλ ευχαριστημένος, και είμαι και fan του Tolkien !!!
;)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Για να μη σου χαλάσω τη χαρά, δε θα βάλω δύο άρθρα που διάβασα προχθές. :D
 

loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
Για να μη σου χαλάσω τη χαρά, δε θα βάλω δύο άρθρα που διάβασα προχθές. :D

Ειλικρινά τα άρθρα δεν μου λένε τίποτα. Σαν την κρίση την δική μου ή τους καθενός από εμάς ξεχωριστά τίποτα.
Και ειδικά δεν μου λένε τίποτα άρθρα από τιποτένιους δήθεν κριτικούς κινηματογράφου, που μου βάζουν
κάτι 5 στα 5 αστέρια σε κάτι κουλτουριάρικες αηδίες και δεν τα βάζουν σε αριστουργήματα σαν και το Hobbit ή τον Άρχοντα.

Να χαρώ εγώ τέτοιους "κριτικούς" του κώλου. Τα 4 δις εισπράξεις του Άρχοντα, και τα 1 δις (+1 αυτό εδώ) του Hobbit είναι η απάντηση μου σε ΟΛΟΥΣ αυτούς τους δήθεν "ειδικούς" !!!!!!

;)
 


loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
The Hobbit: The Desolation of Smaug delivers one more poster





Although the film is already in theaters, that isn't stopping New Line and MGM from delivering another new poster for Peter Jackson's The Hobbit: The Desolation of Smaug. Check it out below!




 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Πήγα και το είδα χθες, σε 3D (απλό). Μια χαρά ήταν, πέρασε η ώρα ευχάριστα. Κάποιοι παραπονέθηκαν για "κοιλιά", αλλά προσωπικά δεν διέκρινα κάτι τέτοιο. Επειδή έχει καιρό που διάβασα το βιβλίο, δεν είμαι σίγουρος εάν υπήρχαν ασυμβατότητες και ανακολουθίες με την πρωτότυπη ιστορία του J. R. R. Tolkien, αλλά και να υπήρχαν, θεωρώ ότι εντάχθηκαν ομαλά στην ταινία - η οποία προφανώς δεν απευθύνεται μόνο στους φανατικούς αναγνώστες των βιβλίων του Tolkien.

Σίγουρα είχε περισσότερη δράση από το πρώτο μέρος, η ιστορία εξελίχθηκε περισσότερο και - προσωπικά - με άφησε με το συναίσθημα της αναμονής για το τρίτο μέρος και όλα όσα έμειναν "εκκρεμή" στο δεύτερο μέρος.
 


Μηνύματα
2.677
Reaction score
1.393
Δεν παίρνεις μυρωδιά πότε περνούν οι 2 1/2 ώρες της ταινίας...Το είδα σε 3D (48fps) και όπως και το πρώτο μέρος, ενω στην αρχή σε ξενίζει κάπως η υφή των χρωμάτων που θυμιζει τηλεταινία, προχωρώντας το συνηθίζεις. Το 3D ήταν άψογο και πολυ ξεκούραστο ενω οι σκηνές δράσεις που ήταν πολυ περισσότερες σε σχέση με το 1ο μέρος απλά απολαυστικές...

Το μόνο που με ξένισε καπως - χωρίς ωστόσο να είναι άσχημη προσθήκη - ήταν η τεράστια απόκλιση απο το βιβλίο...Ευχαρίστως θα την ξανάβλεπα ;-)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top