The Last Samurai (2003) HD-DVD

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6

Ταινια
Το 19ο αιώνα ένας Αμερικανός λοχαγός που πήρε μέρος στις σφαγές των Ινδιάνων ταξιδεύει στην Ιαπωνία, προκειμένου να εκπαιδεύσει τον τακτικό στρατό στα σύγχρονα όπλα. Αιχμαλωτίζεται από τους σαμουράι, μυείται στις συνήθειές τους και στέκει στο πλευρό τους, όταν συγκρούονται με τους άντρες του αυτοκράτορα.


Σε HD

Ε ναι…δεν γίνετε καλύτερα.
Άλλος ένας κορυφαίος τιτλος σε HD-DVD .
Και το κορυφαίος δεν παει τοσο στην ταινία οσο στην ποιότητα εικόνας ( πανω από όλα ) και ήχου.

Η πλάκα είναι πως την συγκεκριμένη ταινια την εχω, εκτός από dvd και σε HDTV, σε version που κατά γενική ομολογια θεωρείται ( και όχι αδικα) από τις πολύ καλες δορυφορικές HD μεταδόσεις.
Βάζοντας όμως διπλα διπλα τις εικόνες των δυο αυτων version , το δεξι κλικ με κατεύθυνση προς την επιλογή διαγραφή , κύλησε χωρις δεύτερη σκεψη, και χωρις καμία ενοχη.
Τι να την κάνω άλλωστε.
Είναι δυνατον όταν εχεις δει Champions League , να θες να δεις μετα ελληνικό πρωτάθλημα;


Εικόνα κρύσταλλο .
Ο έντονος κοκκος που υπηρχε στη HDTV version εχει εξαφανιστεί , και προφανώς δεν υπήρχε ποτε παρα μονο ως φετιχ τις δορυφορικής εκπομπής.
Τέλεια χρώματα, ανάγλυφη αίσθηση των τοπιων και βαθος που σε αναγκάζει να βαλεις το χερι σου στο μετωπο για να αγναντέψεις τα απέναντι βουνα λιγο πριν την μεγάλη μαχη.

Πλεον δεν μπορούμε να λεμε για 9 η 9,5 στα 10.
Πλεον εχουμε φτάσει στην κορυφή.
Τοσο πολύ που πιστευω πως εχω αδικήσει στο περελθον τον King kong και καποιους αλλους τίτλους που δεν τολμούσα να τους δωσω το απολυτο 10.
Ε όχι , αξίζουν καποιοι τίτλοι το απόλυτο δεκάρι τωρα που πλέον εχουμε δει αρκετούς και εχει συνηθησει το μάτι.

Ένας απο αυτούς και ο Τελευταίος Samurai .
Το απόλυτο δεκαρι.
Εάν ακόμη δείγμα υψηλής ποιότητας.





Technical Specs
* HD DVD
* HD-30 Dual-Layer Disc
Video Resolution/Codec
* 1080p/VC-1
Audio Formats
* English Dolby Digital-Plus 5.1 Surround
* French Dolby Digital-Plus 5.1 Surround
* Spanish Dolby Digital-Plus 2.0 Surround

Ταινια 6,5/10
Εικονα 10/10

 

Attachments


Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: The Last Samurai - HD DVD (2003)

Ωραια πραγματα.:bravo:
Μπορει να διαφωνισετε μαζι μου, αλλα η γνωμη μου ειναι οτι αυτος ο κοκκος αν δεν υπηρχε θα απολαμβαναμε περισσοτερες ταινιες! Για μενα hd και κοκκος ειναι αντιπαλοι:mad_4:
 

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: The Last Samurai - HD DVD (2003)

Για μενα hd και κοκκος ειναι αντιπαλοι:mad_4:
Εννοείται.......ο κόκκος στο Stealth είναι λιγότερος απ' ότι στην dvd έκδοση........δυστυχώς όμως είναι και πάλι εμφανής.......:crazy_1:
 






ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.281
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top