the living dead

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Εμένα μου είχε δώσει παλιά μια γειτόνισσα της μάνας μου πολλά τεύχη του ήχου που είχε μαζέψει γιατί δεν τα ήθελε πια, ο γιος της δυστυχώς σκοτώθηκε σε τροχαίο και για να μην τα πετάξει τα είχα πάρει εγώ και κοίταγα τα τεστ και είχαν το Linn Sondek LP 12 στο σύστημα αναφοράς, θα πρέπει να ήμουν 14-15 τότε και μου έκανε εντύπωση αυτό το πικάπ γιατί μιλούσαν με τα καλύτερα λόγια.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.812
Reaction score
77.359
έχεις δίκιο!
οι μισοί ενεργοί ακροατές παγκοσμίως και ιδιαίτερα η γενιά των 80's και μετά,ακόμα και το τι σημαίνει το side A & side B που αναγράφεται πάνω στο εξώφυλλο του βινυλίου!!
Είναι εντυπωσιακό λοιπόν, το πως κάποια μέσα αναπαραγωγής (περισσότερο τα πικάπ και λιγότερο προς το παρόν τα μαγνητόφωνα) εξακολουθούν και πουλάνε και παρουσιάζονται συνεχώς καινούργια μοντέλα..ζωντανών-νεκρών μηχανημάτων και μάλιστα από μια τεράστια γκάμα κατασκευαστών!!!
α να γεια σου...άγνοια λέγεται αυτό

και εδώ έχεις δίκιο!
είναι ο επόμενος λόγος που τα δικάναλα υπερέχουν σε πωλήσεις έναντι των πολυκάναλων, μιας και είναι τρομερά ευκολότερο να μπουν 2 παρά 5.2 ή 7.4 ή 9.6 ηχεία σε ένα καθιστικό.

κι αυτό παίζει το ρόλο του!
κι εδώ λοιπόν δίκο έχεις!
είναι φθηνότερα τα 2 ηχεία από τα 5.2 ή 7.4 κτλ.
δεν είναι απαραίτητα φθηνότερα 2 ηχεία από 10...αλλά σίγουρα για κάποιον σε έντρι λέβελ με συνδυασμό χαμηλού μπάτζετ και χώρου
είναι πολύ πιο προσιτό τα πάρει 2 ηχεία με ένα ενισχυτή από 5 ή 10

Δεν ισχυρίστηκα ότι τα βινύλια ξεπέρασαν σε πωλήσεις τα cd ή τα άυλα.
Είπα ότι το...κατά τα λεγόμενα κάποιων, το.... πεθαμένο μέσο αναπαραγωγής αυξάνει μεσοσταθμικά τις πωλήσεις του με ρυθμόυς της τάξης του 38-43% ετησίως.
..Άλλωστε, το λινκ που ποστάρισες έρχεται με λίγο φλού τρόπο(δεν αναφέρει ποσοστά) να το επιβεβαιώσει.
Λέει μεταξύ των άλλων ο συντάκτης;
As vinyl sales dropped in the 90s in favor of digital discs, companies pressed fewer records, and pressing plants gradually shut down. While CD sales have slowed in the last decade, they haven’t yet experienced the kind of drop-off that vinyl did. Although the last ten years have seen a vinyl resurgence, aging plants struggled to keep up with demand, and new plants came on line, all increasing costs. CDs, on the other hand, became a mature technology, with production costs having pretty much bottomed out in the early 2000s, and not having increased much since then.

Η πραγματικότητα με αριθμούς στο τρόπο που κινείται...ο ζωντανός νεκρός φαίνεται στο παρακάτω γράφημα πωλήσεων βινυλίων από το 1993 ως και το 2019.

εδώ έχεις εσύ δίκιο...
δεν ισχυρίστηκες κάτι τέτοιο
αλλά μια που δεν έβαλες κανένα λινκ για να δικαιολογήσεις τα ποσοστά που ανέφερες θεώρησα ότι διάβασες την έρευνα του rolling stone (την πρώτη που βρήκα με ένα πρόχειρο σερτς)
και σε αυτή αναφέρεται το λινκ
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
α να γεια σου...άγνοια λέγεται αυτό



δεν είναι απαραίτητα φθηνότερα 2 ηχεία από 10...αλλά σίγουρα για κάποιον σε έντρι λέβελ με συνδυασμό χαμηλού μπάτζετ και χώρου
είναι πολύ πιο προσιτό τα πάρει 2 ηχεία με ένα ενισχυτή από 5 ή 10



εδώ έχεις εσύ δίκιο...
δεν ισχυρίστηκες κάτι τέτοιο
αλλά μια που δεν έβαλες κανένα λινκ για να δικαιολογήσεις τα ποσοστά που ανέφερες θεώρησα ότι διάβασες την έρευνα του rolling stone (την πρώτη που βρήκα με ένα πρόχειρο σερτς)
και σε αυτή αναφέρεται το λινκ
Οι θεωρίες βλάπτουν αδελφέ Χάρη!! :tongue: :tongue:
 

P

PMC

Guest
Βασικά τι χρειαζεσαι σε αυτή τη ζωή?
Ένα ( δυο )καλό ενεργό ηχείο να μπορεί να αναπαράγει τους μαγικούς ήχους του πικαπ μέσω ενός καλού λαμπατου προενισχυτη!

:party::party::party::party::party:


AAAB2B93-A3AB-4430-BB1A-BCB3CA6D038A.jpeg



ΖΗΤΩ ΤΟ ΔΙΚΑΝΑΛΟ

ΖΗΤΩ Η ΣΤΕΡΟΦΩΝΙΑ

:);):);):);):);)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.812
Reaction score
77.359
Οι θεωρίες βλάπτουν αδελφέ Χάρη!! :tongue: :tongue:
για να μην βλάπτουν ανέβασε το λινκ με τις πωλήσεις που ανέφερες
Βασικά τι χρειαζεσαι σε αυτή τη ζωή?
Ένα καλό ενεργό ηχείο να μπορεί να αναπαράγει τους μαγικούς ήχους του πικαπ μέσω ενός καλού λαμπατου προενισχυτη!

:party::party::party::party::party:


View attachment 160006


ΖΗΤΩ ΤΟ ΔΙΚΑΝΑΛΟ

ΖΗΤΩ Η ΣΤΕΡΟΦΩΝΙΑ

:);):);):);):);)
το βαλες που το βαλες...βάλε το καλό τουλάχιστον
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.812
Reaction score
77.359
Έχεις κάποιο πρόβλημα όρασης??
τώρα την είδα...
τρομερό σάιτ...θα κάνω και συνδρομή :headbang: :lol:


αυτό το ποσοστό που λες όμως που υπάρχει?

''Θέλω τη γνώμη σας, γιατί ενώ κατηγορούν τους λυχνιακούς ενισχυτές, τα συστήματα επιδειξης στις διεθνής εκθέσεις είναι 70% και πάνω με τουλάχιστον με ένα μηχάνημα λυχνιακό στο set up τους. ''
 

P

PMC

Guest
''Θέλω τη γνώμη σας, γιατί ενώ κατηγορούν τους λυχνιακούς ενισχυτές, τα συστήματα επιδειξης στις διεθνής εκθέσεις είναι 70% και πάνω με τουλάχιστον με ένα μηχάνημα λυχνιακό στο set up τους. ''

Ναι ρε λεανδρε ...που το βρήκες αυτό?
Παραπάνω πρέπει να είναι σίγουρα.......
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
θα σε κυνηγάνε οι γιατρ
Βασικά τι χρειαζεσαι σε αυτή τη ζωή?
Ένα ( δυο )καλό ενεργό ηχείο να μπορεί να αναπαράγει τους μαγικούς ήχους του πικαπ μέσω ενός καλού λαμπατου προενισχυτη!

:party::party::party::party::party:


View attachment 160006


ΖΗΤΩ ΤΟ ΔΙΚΑΝΑΛΟ

ΖΗΤΩ Η ΣΤΕΡΟΦΩΝΙΑ

:);):);):);):);)

Γιατί είναι τόσο άσχημο αυτό το ηχείο;
Εννοώ έτσι τετράγωνο και ξεχωρίζουν οι γραμμές από τα φύλλα MDF καθώς και αυτό το χρώμα που συνήθως έχουν τα ντουλάπια της κουζίνας..
τώρα την είδα...
τρομερό σάιτ...θα κάνω και συνδρομή :headbang: :lol:


αυτό το ποσοστό που λες όμως που υπάρχει?

''Θέλω τη γνώμη σας, γιατί ενώ κατηγορούν τους λυχνιακούς ενισχυτές, τα συστήματα επιδειξης στις διεθνής εκθέσεις είναι 70% και πάνω με τουλάχιστον με ένα μηχάνημα λυχνιακό στο set up τους. ''

Όπου θέλει, πολλά ρωτάς..:p
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
τώρα την είδα...
τρομερό σάιτ...θα κάνω και συνδρομή :headbang: :lol:


αυτό το ποσοστό που λες όμως που υπάρχει?

''Θέλω τη γνώμη σας, γιατί ενώ κατηγορούν τους λυχνιακούς ενισχυτές, τα συστήματα επιδειξης στις διεθνής εκθέσεις είναι 70% και πάνω με τουλάχιστον με ένα μηχάνημα λυχνιακό στο set up τους. ''
Μπορείς πχ να ανατρέξεις στο νήμα με τη περσινή έκθεση του Μονάχου με reporters τους γιατρούς και τον bhutia.
Και ναι συγχωρα με, κατά τα λεγόμενά τους ήταν 85% κι όχι 70% όπως εσφαλμένα ανέφερα!! :sneaky: :sneaky:
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ναι ρε λεανδρε ...που το βρήκες αυτό?
Παραπάνω πρέπει να είναι σίγουρα.......
Έχεις δίκιο φίλε!!
Το διόρθωσα!!
85% όπως ανέφερε στην ανταπόκριση του ο bhutia
 
  • Like
Reactions: PMC

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.812
Reaction score
77.359
Μπορείς πχ να ανατρέξεις στο νήμα με τη περσινή έκθεση του Μονάχου με reporters τους γιατρούς και τον bhutia.
Και ναι συγχωρα με, κατά τα λεγόμενά τους ήταν 85% κι όχι 70% όπως εσφαλμένα ανέφερα!! :sneaky: :sneaky:
πλάκα έχεις...
εγώ να ανατρέξω?
εσύ τα λες ...εσύ πρέπει να τα τεκμηριώνεις

ότι να ναι
άλλα κ άλλα δεν τους ακούς....σε αυτά τα άχρηστα όμως σκάλωσες...:lol::lol:
 
  • Haha
Reactions: PMC

P

PMC

Guest
δηλ. πόσο υπολογίζεις?
Σύμφωνα με την τελευταία έκθεση του Μονάχου και σύμφωνα με τις εικονεσ Και τα σχόλια που μας ήρθαν από κει πρέπει να είναι πολύ μεγάλο το ποσοστό .....δεν έχω κάτσει και δεν ξέρω πως μπορώ να το μετρήσω.
Ασε δε τα πικαπ ( που όμως δεν έπαιζαν . Ήταν για ομορφιά μόνο εκεί )
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
πλάκα έχεις...
εγώ να ανατρέξω?
εσύ τα λες ...εσύ πρέπει να τα τεκμηριώνεις

ότι να ναι
άλλα κ άλλα δεν τους ακούς....σε αυτά τα άχρηστα όμως σκάλωσες...:lol::lol:
Nope!!
Και που στα βάζω τα τεκμήρια δε τα.. βλέπεις!! :tongue: :tongue:
Αλήθεια Χάρη... θύμισε μου σε παρακαλώ...στη φετινή έκθεση που έγινε στην Αθήνα.. πόσα πολυκάναλα ήταν στημένα είπαμε???:rofl::rofl::rofl:
Τι???
Κανένα???
Μα πως??
Είναι όλοι τους οπισθοδρομικοί???
Απαπα!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.818
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top