the living dead

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Σύμφωνα με την τελευταία έκθεση του Μονάχου και σύμφωνα με τις εικονεσ Και τα σχόλια που μας ήρθαν από κει πρέπει να είναι πολύ μεγάλο το ποσοστό .....δεν έχω κάτσει και δεν ξέρω πως μπορώ να το μετρήσω.
Ασε δε τα πικαπ ( που όμως δεν έπαιζαν . Ήταν για ομορφιά μόνο εκεί )
αυτό που δεν κατάλαβα είναι τι μπορεί να σημαίνει αυτό?
και στα σαλόνια αυτοκινήτων έχουν concept cars +++ διάφορα μη εμπορικά
ε και?
Nope!!
Και που στα βάζω τα τεκμήρια δε τα.. βλέπεις!! :tongue: :tongue:
Αλήθεια Χάρη... θύμισε μου σε παρακαλώ...στη φετινή έκθεση που έγινε στην Αθήνα.. πόσα πολυκάναλα ήταν στημένα είπαμε???:rofl::rofl::rofl:
Τι???
Κανένα???
Μα πως??
Είναι όλοι τους οπισθοδρομικοί???
Απαπα!!!
το είχαμε αναλύσει.... αλλά διαβάζεις όπως πάντα μόνο ότι σε συμφέρει....

θέλει δουλειά για να στήσεις σωστά ένα πολυκάναλο....και ειδικά με τους περιορισμούς της 2ήμερης έκθεσης σε ένα χώρο ξενοδοχείου

+συμπληρώνεται από το 3πτυχο που ανέφερα στην αρχή

άγνοια
χώρος
κόστος
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
αυτό που δεν κατάλαβα είναι τι μπορεί να σημαίνει αυτό?
και στα σαλόνια αυτοκινήτων έχουν concept cars +++ διάφορα μη εμπορικά
ε και?

το είχαμε αναλύσει.... αλλά διαβάζεις όπως πάντα μόνο ότι σε συμφέρει....

θέλει δουλειά για να στήσεις σωστά ένα πολυκάναλο....

+συμπληρώνεται από το 3πτυχο που ανέφερα στην αρχή

άγνοια
χώρος
κόστος
Το τρίπτυχο άγνοια - χώρος - κόστος, στο εξήγησα εκτενώς αδελφέ Χάρη, δεν έχει νόημα η επανάληψη!.

Τώρα τα άλλα περί concept cars σε σχέση με τα πικάπ και τα λαμπατα δεν αντέχει σε καμιά σοβαρή κριτική.. ποσό μάλλον ότι ο εκάστοτε αντιπρόσωπος δεν έστησε το .. πολυκάναλο προϊόν του γιατί ήταν χρονοβόρο!!
Απλά, και οι αντιπρόσωποι, ακολουθούν τη τρέχουσα τάση της αγοράς!
... Δηλαδή δικαναλα συστήματα, πικάπ και λάμπες!! :wink: :wink:
... Ή αλλιώς ..ηχομπαρες!!:tongue::tongue::tongue:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.142
Reaction score
26.706
και μια απλή, συνηθισμένη αναλογική μηχανή!




View attachment 159958
Μνημείον απλότητος... Less is more :lolsign:

''Θέλω τη γνώμη σας, γιατί ενώ κατηγορούν τους λυχνιακούς ενισχυτές, τα συστήματα επιδειξης στις διεθνής εκθέσεις είναι 70% και πάνω με τουλάχιστον με ένα μηχάνημα λυχνιακό στο set up τους. ''
Ναι ρε λεανδρε ...που το βρήκες αυτό?
Παραπάνω πρέπει να είναι σίγουρα.......
Μπορείς πχ να ανατρέξεις στο νήμα με τη περσινή έκθεση του Μονάχου με reporters τους γιατρούς και τον bhutia.
Και ναι συγχωρα με, κατά τα λεγόμενά τους ήταν 85% κι όχι 70% όπως εσφαλμένα ανέφερα!! :sneaky: :sneaky:
Στις εκθέσεις πας για τα μάτια, όχι για τα αυτιά :biggrin:
 

P

PMC

Guest
αυτό που δεν κατάλαβα είναι τι μπορεί να σημαίνει αυτό?
και στα σαλόνια αυτοκινήτων έχουν concept cars +++ διάφορα μη εμπορικά
ε και?
Για τον κάθε ένα από μας .....τίποτα !
Είναι απλά η επιλογή των μεγαλύτερων και των μικρών εταιριών του hifi να διατηρούν και όχι μόνο αλλά να επενδύουν κιόλας πάνω σε αυτές τις αρχαίες τεχνολογίες. Φαίνεται ότι υπάρχει μερίδιο ( και μάλιστα μεγάλο ) της αγοράς που δεν λέει να πάει μπροστά και μένει κολλημένο !
Για εμάς πάλι .....δεν σημαίνει τίποτα !
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Το τρίπτυχο στο εξήγησα εκτενώς αδελφέ Χάρη, δεν έχει νόημα η επανάληψη!.

Τώρα τα άλλα περί concept cars σε σχέση με τα πικάπ και τα λαμπατα δεν αντέχει σε καμιά σοβαρή κριτική.. ποσό μάλλον ότι ο εκάστοτε αντιπρόσωπος δεν έστησε το .. πολυκάναλο προϊόν του γιατί ήταν χρονοβόρο!!
Απλά, και οι αντιπρόσωποι, ακολουθούν τη τρέχουσα τάση της αγοράς!
... Δηλαδή δικαναλα συστήματα, πικάπ και λάμπες!! :wink: :wink:
... Ή αλλιώς ..ηχομπαρες!!:tongue::tongue::tongue:
δεν έχεις κατανοήσει το πεδίο της φυσικής σε άλλα κ άλλα....
στην επιστήμη του μάρκετινγκ θα τα χαλάσουμε :laugh: :lol:
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Nope!!
Και που στα βάζω τα τεκμήρια δε τα.. βλέπεις!! :tongue: :tongue:
Αλήθεια Χάρη... θύμισε μου σε παρακαλώ...στη φετινή έκθεση που έγινε στην Αθήνα.. πόσα πολυκάναλα ήταν στημένα είπαμε???:rofl::rofl::rofl:
Τι???
Κανένα???
Μα πως??
Είναι όλοι τους οπισθοδρομικοί???
Απαπα!!!
Νομίζω πως είναι πιο δύσκολο να στηθεί ένας πολυκάναλος χώρος ακρόασης για αρκετά άτομα και σειρές καθισμάτων και εξάλλου θεωρούνται δεδομένα τα οφέλη οπότε κάποιος ακούει δύο ηχεία του αρέσουν και μετά προσθέτει όσα θέλει, το είπα λίγο απλοϊκά αλλά καταλάβατε.. :p

Αυτά τα δύο θα συνυπάρχουν για πάντα και ο καθείς διαλέγει ότι θέλει σε σχέση με το χώρο του τα χρήματα του τις ακουστικές του προτιμήσεις το αν είναι παντρεμένος ή όχι και άλλα πολλά που παίζουν ρόλο.. :geek:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Για τον κάθε ένα από μας .....τίποτα !
Είναι απλά η επιλογή των μεγαλύτερων και των μικρών εταιριών του hifi να διατηρούν και όχι μόνο αλλά να επενδύουν κιόλας πάνω σε αυτές τις αρχαίες τεχνολογίες. Φαίνεται ότι υπάρχει μερίδιο ( και μάλιστα μεγάλο ) της αγοράς που δεν λέει να πάει μπροστά και μένει κολλημένο !
Για εμάς πάλι .....δεν σημαίνει τίποτα !
άρα δεν αποτελεί κριτήριο για κάτι αυτό....

και στην Σαντορίνη πουλάνε φορτηγά με ηφαιστειογενείς πέτρες προς 5 ευρώ στους τουρίστες...
αυτό θα το πάρουμε ότι αποτελεί τάση της αγοράς?


έχει τελειώσει η τεχνολογία του πικαπ...την έχουν όλοι...
και παίζουν με τα υλικά
+ σπάνε πλάκα με τις τιμές αφού βρίσκουν μια στο τόσο τοολανδρους να τα σκάνε...
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Νομίζω πως είναι πιο δύσκολο να στηθεί ένας πολυκάναλος χώρος ακρόασης για αρκετά άτομα και σειρές καθισμάτων και εξάλλου θεωρούνται δεδομένα τα οφέλη οπότε κάποιος ακούει δύο ηχεία του αρέσουν και μετά προσθέτει όσα θέλει, το είπα λίγο απλοϊκά αλλά καταλάβατε.. :p

Αυτά τα δύο θα συνυπάρχουν για πάντα και ο καθείς διαλέγει ότι θέλει σε σχέση με το χώρο του τα χρήματα του τις ακουστικές του προτιμήσεις το αν είναι παντρεμένος ή όχι και άλλα πολλά που παίζουν ρόλο.. :geek:
Εννοείται ότι και τα δύο φορμάτ θα συνυπάρχουν αν όχι για πάντα όπως λες, σίγουρα για πολλά χρόνια ακόμα!
Στο θέμα τώρα της δυσκολίας του στησίματος δε θα συμφωνήσω!
Θεωρητικά, έχουν τα σχέδια του δωματίου που θα στήσουν πολύ νωρίτερα, μπορούν λοιπόν να στήσουν πολύ πιο εύκολα και γρήγορα ένα 5.κάτι, από το να μονταριστει, και να ρυθμιστεί σωστά ένα πικάπ της cronos!!
Ας μη κοροιδευομαστε, ο κύριος τζίρος των εταιριών ήχου παγκοσμίως γίνεται κυρίως από τα φτηνά consumer προϊόντα, δευτερευόντως από τα δικαναλα αναλογικά, λαμπατα,κορνατα κλπ μηχανήματα και τέλος, ένα πολύ μικρό μερίδιο τζίρου από τα πολυκάναλα.
That's the truth.
Είτε μας αρέσει, είτε όχι!!
άρα δεν αποτελεί κριτήριο για κάτι αυτό....

και στην Σαντορίνη πουλάνε φορτηγά με ηφαιστειογενείς πέτρες προς 5 ευρώ στους τουρίστες...
αυτό θα το πάρουμε ότι αποτελεί τάση της αγοράς?


έχει τελειώσει η τεχνολογία του πικαπ...την έχουν όλοι...
και παίζουν με τα υλικά
+ σπάνε πλάκα με τις τιμές αφού βρίσκουν μια στο τόσο τοολανδρους να τα σκάνε...
Ειλικρινά, τα πιστεύεις αυτά που λες??
Έχεις συναίσθηση των πωλήσεων ηχητικών συστημάτων παγκοσμίως??
 

P

PMC

Guest
άρα δεν αποτελεί κριτήριο για κάτι αυτό....

και στην Σαντορίνη πουλάνε φορτηγά με ηφαιστειογενείς πέτρες προς 5 ευρώ στους τουρίστες...
αυτό θα το πάρουμε ότι αποτελεί τάση της αγοράς?


έχει τελειώσει η τεχνολογία του πικαπ...την έχουν όλοι...
και παίζουν με τα υλικά
+ σπάνε πλάκα με τις τιμές αφού βρίσκουν μια στο τόσο τοολανδρους να τα σκάνε...
Είναι γεγονός ότι το πικαπ έχει κάνει καμ μπακ!
Και αυτό δεν αφορά τους ψαγμένους μόνο.
Υπάρχει πολύς κόσμος που ξεκειναει τώρα να ασχολείται με το hifi και αυτό που ζητάει είναι πικαπ και στριμερ.
Αυτά τα δυο πουλάνε.
Μπορεί να είναι από ασχετοσύνη. Μπορεί από μόδα . Μπορεί από βλακεία . Όμως είναι ένα παγκόσμιο φαινόμενο που αποτυπώνεται και στις εκθεσεις.
Όλοι οι σοβαροί και όχι μόνο κατασκευαστές αναπτύσσουν περαιτέρω την αρχαία αυτή τεχνολογια.....

Εγώ πριν από κάποιους μήνες αγόρασα ένα πικαπ για ένα φιλο που επέμενε να πάρει ότι και να του έλεγα ....
Ούτε δίσκους είχε ούτε τίποτα. Το ήθελε καθαρά για μόδα, για την ιεροτελεστία , για να το παίζει στην παρέα σχετικός. Πάντως πήγαμε και πήραμε πικαπ. Τώρα το δουλεύει ? Ακούει ? Ένας θεός ξέρει.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Ειλικρινά, τα πιστεύεις αυτά που λες??
Έχεις συναίσθηση των πωλήσεων ηχητικών συστημάτων παγκοσμίως??
όχι δεν έχω και δεν με ενδιαφέρει η τάση των πωλήσεων

είναι άσχετο το ένα με το άλλο

ένα λάθος δεν γίνεται σωστό επειδή είναι ευρέως διαδεδομένο
Είναι γεγονός ότι το πικαπ έχει κάνει καμ μπακ!
Και αυτό δεν αφορά τους ψαγμένους μόνο.
Υπάρχει πολύς κόσμος που ξεκειναει τώρα να ασχολείται με το hifi και αυτό που ζητάει είναι πικαπ και στριμερ.
Αυτά τα δυο πουλάνε.
Μπορεί να είναι από ασχετοσύνη. Μπορεί από μόδα . Μπορεί από βλακεία . Όμως είναι ένα παγκόσμιο φαινόμενο που αποτυπώνεται και στις εκθεσεις.
Όλοι οι σοβαροί και όχι μόνο κατασκευαστές αναπτύσσουν περαιτέρω την αρχαία αυτή τεχνολογια.....

Εγώ πριν από κάποιους μήνες αγόρασα ένα πικαπ για ένα φιλο που επέμενε να πάρει ότι και να του έλεγα ....
Ούτε δίσκους είχε ούτε τίποτα. Το ήθελε καθαρά για μόδα, για την ιεροτελεστία , για να το παίζει στην παρέα σχετικός. Πάντως πήγαμε και πήραμε πικαπ. Τώρα το δουλεύει ? Ακούει ? Ένας θεός ξέρει.
συμφωνούμε

το ότι κάνει καμ μπακ κάτι για λόγους καθαρά μάρκετινγκ δεν σημαίνει τίποτα για την απόδοση του....
το είδες και με τον φίλο σου....

αλλά από κάτι τέτοια πιάνονται και σηκώνονται σαν τον κόκορτζη κάποιοι και αναπτύσσουν τις θεωρίες τους :laugh:
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
όχι δεν έχω και δεν με ενδιαφέρει η τάση των πωλήσεων

είναι άσχετο το ένα με το άλλο

ένα λάθος δεν γίνεται σωστό επειδή είναι ευρέως διαδεδομένο

συμφωνούμε

το ότι κάνει καμ μπακ κάτι για λόγους καθαρά μάρκετινγκ δεν σημαίνει τίποτα για την απόδοση του....
το είδες και με τον φίλο σου....

αλλά από κάτι τέτοια πιάνονται και σηκώνονται σαν τον κόκορτζη κάποιοι και αναπτύσσουν τις θεωρίες τους :laugh:
Ρε συ Χάρη, γιατί το βλέπεις ως αντιπαλότητα??
Και τα δύο φορμάτ για να πουλάνε και παράλληλα να εξελίσσονται έχουν και θα έχουν το κοινό τους.
Ο καθένας για τους δικούς του λόγους επιλέγει ή το ένα, ή το άλλο, ή ακόμα και τα δύο φορμάτ για να ακούσει τη μουσική του.
Γιατί ντε και καλά πρέπει να ακούμε όλοι με ένα τρόπο?
Αυτή τη λογική του παραλόγου ότι "εγώ κρατώ το φανάρι της γνώσης και οι λοιποί είστε αδαείς" ποτέ δε τη κατάλαβα..κι ούτε πρόκειται!
Και στο φινάλε το νήμα αφορά τα..νεκραναστημενα μηχανήματα όπως αρέσει στους πολυκαναλους να τα λένε!
Άφησε λοιπόν τα .. ζόμπι στην ησυχία τους.. γιατί έτσι κι αλλιώς.. αποδεδειγμένα δεν πεθαίνουν!!
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Βασικά τι χρειαζεσαι σε αυτή τη ζωή?
Ένα ( δυο )καλό ενεργό ηχείο να μπορεί να αναπαράγει τους μαγικούς ήχους του πικαπ μέσω ενός καλού λαμπατου προενισχυτη!

:party::party::party::party::party:


View attachment 160006


ΖΗΤΩ ΤΟ ΔΙΚΑΝΑΛΟ

ΖΗΤΩ Η ΣΤΕΡΟΦΩΝΙΑ

:);):);):);):);)
Ρε σείς !! βλέπουν καλά τα μάτια μου? το geithein έχει tweeter κώνου?
Μα !? είναι δυνατόν ? tweeter κώνου την σ'ημερον ημ'ερα?
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Εννοείται ότι και τα δύο φορμάτ θα συνυπάρχουν αν όχι για πάντα όπως λες, σίγουρα για πολλά χρόνια ακόμα!
Στο θέμα τώρα της δυσκολίας του στησίματος δε θα συμφωνήσω!
Θεωρητικά, έχουν τα σχέδια του δωματίου που θα στήσουν πολύ νωρίτερα, μπορούν λοιπόν να στήσουν πολύ πιο εύκολα και γρήγορα ένα 5.κάτι, από το να μονταριστει, και να ρυθμιστεί σωστά ένα πικάπ της cronos!!
Ας μη κοροιδευομαστε, ο κύριος τζίρος των εταιριών ήχου παγκοσμίως γίνεται κυρίως από τα φτηνά consumer προϊόντα, δευτερευόντως από τα δικαναλα αναλογικά, λαμπατα,κορνατα κλπ μηχανήματα και τέλος, ένα πολύ μικρό μερίδιο τζίρου από τα πολυκάναλα.
That's the truth.
Είτε μας αρέσει, είτε όχι!!

Ειλικρινά, τα πιστεύεις αυτά που λες??
Έχεις συναίσθηση των πωλήσεων ηχητικών συστημάτων παγκοσμίως??

Ε όχι και πολύ μικρό μερίδιο τζίρου στα πολυκάναλα..
Εδώ δεν θέλεις δύο αλλά το λιγότερο πέντε ηχεία συν subwoofer(s), και έχεις και τη δυνατότητα να ακούς από δύο ηχεία στερεοφωνικά, πάντως μου αρέσει που αγαπάς όλο αυτό και το υποστηρίζεις και ώρες-ώρες υπερβάλλεις. :p
Ρε σείς !! βλέπουν καλά τα μάτια μου? το geithein έχει tweeter κώνου?
Μα !? είναι δυνατόν ? tweeter κώνου την σ'ημερον ημ'ερα?

Μην βάζεις το αγγλικό ερωτηματικό John..:bigboss:
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Ε όχι και πολύ μικρό μερίδιο τζίρου στα πολυκάναλα..
Εδώ δεν θέλεις δύο αλλά το λιγότερο πέντε ηχεία συν subwoofer(s), και έχεις και τη δυνατότητα να ακούς από δύο ηχεία στερεοφωνικά, πάντως μου αρέσει που αγαπάς όλο αυτό και το υποστηρίζεις και ώρες-ώρες υπερβάλλεις. :p



Μην βάζεις το αγγλικό ερωτηματικό John..:bigboss:
Γιατί?
Ασε που δεν βλέπω να έχω άλλο. !
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Ας μη κοροιδευομαστε, ο κύριος τζίρος των εταιριών ήχου παγκοσμίως γίνεται κυρίως από τα φτηνά consumer προϊόντα, δευτερευόντως από τα δικαναλα αναλογικά, λαμπατα,κορνατα κλπ μηχανήματα και τέλος, ένα πολύ μικρό μερίδιο τζίρου από τα πολυκάναλα.

Έχεις στοιχεία GfK ή πετάς μια σάχλα κι όποιος τσιμπήσει?
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.142
Reaction score
26.706
Μην βάζεις το αγγλικό ερωτηματικό John..
?????
Εγώ αυτό βάζω, γιατί είναι πιο εμφανές, από την αρχή από τότε που έκανα για πρώτη μου φορά ερώτηση στο διαδίκτυο.
 


Μηνύματα
7.235
Reaction score
11.774
Η τάση της αγοράς όμως δεν σημαίνει ότι το προϊόν είναι και το καλύτερο δυνατό. Επίσης, η αγορά βομβαρδίζεται με πληροφορίες, ώστε να κατευθυνθεί τελικά σε αυτό που κάποιος θέλει να πουλήσει. Και αν κάποιος δεν τρέφει συναισθηματισμούς για την ιεροτελεστία, τη συλλογή υλικού και δεν έχει σκοπό να επιδείξει εξοπλισμό και γνώσεις, πιστεύω ότι έχει καθαρό μυαλό ώστε να επιλέξει αυτό που κάνει όσο το δυνατόν καλύτερα τη δουλειά του και με το πρόσθετο όφελος ότι δεν θα επενδύσει ένα σκασμό λεφτά για κάτι που λένε οι άλλοι, αλλά σε κάτι που αυτός θα έχει ακούσει και θα τον καλύπτει σαν απόδοση.
Είναι πολύ πιο εύκολο δηλαδή κάποιος να εντυπωσιάσει με το να πει "έχω λάμπα", "έχω βινύλιο" απο το να πει "έχω τρανζιστοράτο που παίζει θαυμάσια mp3". Αυτό βέβαια αφορά σε κάποιον που έχει ανάγκη να κάνει επίδειξη.
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ε όχι και πολύ μικρό μερίδιο τζίρου στα πολυκάναλα..
Εδώ δεν θέλεις δύο αλλά το λιγότερο πέντε ηχεία συν subwoofer(s), και έχεις και τη δυνατότητα να ακούς από δύο ηχεία στερεοφωνικά, πάντως μου αρέσει που αγαπάς όλο αυτό και το υποστηρίζεις και ώρες-ώρες υπερβάλλεις. :p



Μην βάζεις το αγγλικό ερωτηματικό John..:bigboss:
Όντως φίλε μου Alfee, το ποσοστό πωλήσεων των πολυκαναλων συστημάτων για οικιακή - χομπιστικη χρήση, δηλαδή αυτό που μας αφορά, είναι πρακτικά αμελητέο κι ας είναι πρακτικά πολύ πιο κοστοβορα από τα δικαναλα λόγω πλήθους ηχείων, εξοπλισμού, σαμπ
Κλπ, όπως πολύ σωστά ανεφερες, κι αυτό επειδή δεν έχουν τόση μεγάλη διάδοση στο αγοραστικό κοινό...οι ηχομπαρες εξαιρούνται του ανωτέρω κανόνα μιας και εντάσσονται στην κατηγορία consumer electronics..
Εννοείται ότι ο τζίρος των ηχοσυστημάτων που προορίζονται για αμιγώς επαγγελματική χρήση, είτε δικαναλα είτε πολυκάναλα, είναι κάτι που δεν αφορά άλλωστε ούτε το συγκεκριμένο νήμα, αλλά ούτε και το site.
Ενδιαφέρει μόνο τους επαγγελματίες του χώρου και κανέναν άλλο.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.391
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top