Theo kalomirakis new product!

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Και για μένα κιτς είναι, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό φίλε μου.
Σε αυτούς προφανώς αρέσει.
 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.574
Αναφερει στο βιντεο οτι ηθελε να κανει ενα cinema με ατμοσφαιρα των δεκαετιων 30 -40 το οποιο το πετυχε. Ουτε εμενα μου κανει αισθητικα αλλα ειναι εντυπωσιακο,και η ελληνικη προφορα του τυπου με τρελαινει:p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Μα το αισθητικό κομμάτι είναι κιτς! Δεν μπαίνω καν σε τεχνικής φύσεως θέματα. Μπορεί κάποιος να έχει λεφτά και γούστο μαζί.
Σχετικά αδιάφορο το αν "σου αρέσει" κάτι που "αρέσει" σε κάποιους άλλους, οι οποίοι μάλιστα πλήρωσαν αδρά γι'αυτό. ;)

Τα γούστα είναι γούστα, κι όποιος βάζει το χρήμα, εξυπηρετεί τα δικά του γούστα και γράφει των άλλων στα παλιά του τα παπούτσια και καλά κάνει.

Ο συγκεκριμένος εγκαταστάτης είναι λίαν επιτυχημένος και αναγνωρίσιμος, και εύγε, άξιος. Δουλειά είναι, την κάνει πολύ καλά και βλέπω μεγάλα (ακριβά) πρότζεκτ δικά του, άρα όλα βαίνουν καλά για αυτόν στην επαγγελματική του καριέρα.

Εμείς κατακρίνουμε τεχνικής φύσεως ατέλειες, αλλά για πολλούς πελάτες του η τεχνική αρτιότητα δεν είναι το ζητούμενο, δε τους νοιάζει, οπότε όλα καλά όλα ανθηρά....

Τα ηχεία που έβαλε μπροστά σε αυτό το πρότζεκτ, τα λιμπιζόμαστε όλοι. Εξαιρετική επιλογή. Είν' ωραίος....
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.762
Σχετικά αδιάφορο το αν "σου αρέσει" κάτι που "αρέσει" σε κάποιους άλλους, οι οποίοι μάλιστα πλήρωσαν αδρά γι'αυτό. ;)

Τα γούστα είναι γούστα, κι όποιος βάζει το χρήμα, εξυπηρετεί τα δικά του γούστα και γράφει των άλλων στα παλιά του τα παπούτσια και καλά κάνει.
Νομίζω ότι είναι ένα thread στο οποίο μπορώ να καταθέσω ελεύθερα τη γνώμη μου, η οποία μπορεί να βρει κάποιους σύμφωνους , κάποιους αδιάφορους κλπ. Κουβέντα να γίνεται. Τι άλλο θα είχαμε να συζητήσουμε επι του συγκεκριμένου θέματος δηλαδή;

Είναι κάτι που δε θα έκανα ποτέ σε thread της κατηγορίας "for your eyes only", γνωρίζοντας πόση προσπάθεια έχουμε βάλει όλοι στα hc μας. Για την ακρίβεια με εκνευρίζει, όταν ένα μέλος αποφασίζει να αποκαλύψει το set up του και κάποιοι γράφουν υποτιμητικά σχόλια από κάτω. Φυσικά και αυτός που πληρώνει, πρέπει να αποκτά αυτό που επιθυμεί.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Νομίζω ότι είναι ένα thread στο οποίο μπορώ να καταθέσω ελεύθερα τη γνώμη μου, η οποία μπορεί να βρει κάποιους σύμφωνους , κάποιους αδιάφορους κλπ. Κουβέντα να γίνεται. Τι άλλο θα είχαμε να συζητήσουμε επι
Εννοείται ρε, φυσικά, μα τι λες...

Προφανώς είναι κιτς το συγκεκριμένο και για μένα, απλώς επισημαίνω πως δεν έχει σημασία η γνώμη μας στο αισθητικό κομμάτι αφού αυτό εκφράζει μόνο τους ιδιοκτήτες.

Στο τεχνικό επίπεδο, τα πράγματα είναι εντελώς ξεκάθαρα φυσικά, και κει τα σφάλματα είναι απανωτά, αλλά είπαμε, λίγο τους νοιάζει...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
και κάπου εδώ μπερδευόμαστε στο τι θα πει.....
βάζω ''επαγγελματία'' για να μου κάνει ''σωστά'' την δουλειά
Το σωστά του καθενός είναι διαφορετικό και ο σωστός επαγγελματίας πρέπει να ικανοποιεί τις ανάγκες που του ζητούν, κι όχι να κάνει του κεφαλιού του...

Εγώ του βγάζω το καπέλο του συγκεκριμένου εγκαταστάτη πάντως. ;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Το σωστά του καθενός είναι διαφορετικό και ο σωστός επαγγελματίας πρέπει να ικανοποιεί τις ανάγκες που του ζητούν, κι όχι να κάνει του κεφαλιού του...

Εγώ του βγάζω το καπέλο του συγκεκριμένου εγκαταστάτη πάντως. ;)
φυσικά...εφόσον έχει βρει τέτοιο πελατολόγιο...καλά κάνει και πουλά έτσι τον εαυτό του
όπως είμαι σίγουρος ότι άνετα θα μπορούσε να κατευθύνει τους (άσχετους με το αντικείμενο)πελάτες του όπου θέλει εκείνος

και έχουμε δει άπειρα παραδείγματα συνδυασμού κορυφαίων ηχητικά εγκαταστάσεων και όμορφης εμφάνισης
ειδικά σε τέτοια άπειρα μπάτζετ

αλλά για κάποιον λόγο δεν μπαίνει σε τέτοια διαδικασία

το μόνο που μου δείχνει από αυτό που βλέπω είναι ότι ξέρει να επιλέγει κορυφαίο εξοπλισμό και ταπετσαρίες....

πιο πολύ για αρχιτέκτονας μου κάνει παρά για άτομο με βαθιά γνώση του αντικειμένου
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
αλλά για κάποιον λόγο δεν μπαίνει σε τέτοια διαδικασία
Σα να θες να πείσεις τον απανταχού Λέανδρο να πετάξει το πικάπ και τα παλιά ηχεία και να παίζει στριμινγκ από το κινητό σε ενεργά...

Μα γιατί να μπει σε αυτή τη διαδικασία; Που εκτός από ψυχοφθόρα είναι και εκ των πραγμάτων μια διαδικασία που θα τον έβαζε σε σύγκρουση με τα "πιστεύω" του πελάτη που έρχεται να του δώσει τα ωραία του τα λεφτα... Χαζός είναι; Όχι. Επαγγελματίας. :)

Άμα τον ρωτήσουν, ξέρει τι να πει, έχει μεγάλη εμπειρία ο άνθρωπος, αλλά δεν είναι δουλειά του να κάνει σεμινάρια επιμόρφωσης, δουλειά του είναι να παίρνει λεφτά κάνοντας όμορφο τελικό αποτέλεσμα σύμφωνα με τις ανάγκες και κατευθύνσεις του πελάτη.
;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Μα γιατί να μπει σε αυτή τη διαδικασία; Που εκτός από ψυχοφθόρα είναι και εκ των πραγμάτων μια διαδικασία που θα τον έβαζε σε σύγκρουση με τα "πιστεύω" του πελάτη που έρχεται να του δώσει τα ωραία του τα λεφτα... Χαζός είναι; Όχι. Επαγγελματίας. :)
έτσι ακριβώς το θέτω...αλλά από την ανάποδη
ότι δηλ με τέτοια άπειρα μπάτζετ και μόνο....τι διάλο.....θα άξιζε να μπει σε τέτοια διαδικασία ώστε να τους παρουσιάσει το απόλυτο ηχητικό αποτέλεσμα....και το 110% του εξοπλισμού που τοποθετεί
το οποίο άνετα μπορεί να το συνδυάσει και με την αντίστοιχη κορυφαία εμφάνιση.

αντ'αυτού δεν είδα πουθενά καμιά δουλειά του που να προσανατολίζεται στο απόλυτο στήσιμο και να δικαιολογεί τις γνώσεις του...κοπι-παστε στο ίδιο μοτίβο
χαιενδ εξοπλισμοί εκατοντάδων χιλιάδων με διακόσμηση Πατούλη

μεγάλη κουβέντα
αφού τους τα τρώει...καλά κάνει...

Υ.Γ. αν είχα πάντως τα φράγκα θα του έσπαγα πλάκα για να δοκιμάσω τον επαγγελματισμό του
θα του έλεγα κάνε ότι θέλεις αρκεί τα ηχεία να είναι ρεντέκο :p
 

Μηνύματα
3.666
Reaction score
5.500
Ο κάθε πελάτης έχει τα δικά του θέλω και σαν σωστός επαγγελματίας πρέπει να φτάσεις σε ένα τελικό αποτέλεσμα που να τον αφήσει ευχαριστημένο. Είμαι σίγουρος ότι ο Καλομοιρακης έχει την δυνατότητα να φτιάξει ένα home cinema άρτιο από άποψη εγκατάστασης αν του ζητηθεί αυτό σαν προτεραιότητα. Είναι βασικό να γίνει αντιληπτό ότι με το διαθέσιμο μπάτζετ που έχει το κοινό του είναι εύκολο να ζητήσει (και να πληρώσει φυσικά) βοήθεια σε τεχνικά θέματα εγκατάστασης απο τους καλύτερους μηχανικούς αν χρειαστεί. Συνήθως οι εκατομμυριούχοι πελάτες όμως νοιάζονται κυρίως για το οπτικό αποτέλεσμα, ώστε να εντυπωσιάσουν τους επισκέπτες τους και οποιαδήποτε προσπάθεια να τους αλλάξει την γνωμη μάλλον θα του στοιχίσει το να μην αναλάβει το πρότζεκτ.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.762
Τα συγκεκριμένα home cinema με τις υπερβολές τους, μου θυμίζουν περισσότερο fashion choise, παρά κάποιο εκπόνημα ψαγμένου installer, βασισμένο στις απαιτήσεις enthusiast εραστή εικόνας και ήχου.
Είναι λογικό λοιπόν στους περισσότερους εδώ μέσα, να μην προκαλούν θαυμασμό, όπως ένα τέτοιο set up, ας πούμε.

Σε κάθε περίπτωση θα συμφωνήσω με τον Κώστα. Πρώτος μάγκας ο Καλομοιράκης, έχει καταφέρει να είναι in στο πιο luxurious κομμάτι της αγοράς.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Μια, χαρά την κάνει τη δουλειά του.
Και το πήγε και παραπέρα το θέμα με τη REYVA.

Σεβασμός στο μπαμπά του Home Theater.

Έχει αρνηθεί και setups. Στη Μπάρμπαρα Στρεϊζαντ γιατί ήταν πολυ ιστορία με τουπέ λέει, σε πολύ πλούσιο Αμερικανο γιατί του ζήτησε θεματικό Cinema με τον Παρθενώνα, κ.α.
 

P

PMC

Guest
Πολλοί πλούσιοι είναι εκκεντρικοί και ηλίθιοι. Όσο πιο πλούσιοι τόσο πιο εκκεντρικοί .......
Τους πουλάει μοναδικότητα , εκκεντρικότητα και ότι είναι χειροποίητα τα διαφορα αξεσουάρ του σινεμά τους.....
Συνήθως οι ιδέες τους είναι αντιγραφές ορίτζιναλ εικόνων και σκηνικών από παλιές ταινίες.....σπανιότατα δε,τους ενδιαφέρει το ηλεκτρονικό κομμάτι ( εκτός από τα φωτάκια ) και ακόμα σπανιότερα το αν ακούγεται καλά.
( το να ακούγεται δυνατά τους ενδιαφέρει φυσικά αλλά μέχρι εκεί )
Είναι βέβαια και κάποιοι που δεν του θέτουν όρια αρκεί αυτό που θα φτιάξουν να είναι ακραίο σε όλους τους επιμέρους τομείς.
Έχει φτάσει σε ένα επίπεδο που μπορεί να έχει τους πιο πλούσιους πελάτες και να τους χειρίζεται και να τους κατευθύνει όπως θέλει . Αυτό είναι μεγάλη μαγκιά. Μπράβο του.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.516
Reaction score
5.695
Another man's trash is another man's treasure.
Άλλος θέλει φύκια ( μεταξωτές κορδέλες ) και άλλος θέλει καλή οξυγόνωση ( ήχο ).

Δεν είναι οι περισσότεροι λεφτάδες audio & video enthusiasts να γνωρίζουν και να απαιτούν ή πιο σωστά, να δίνουν σημασία.
Οι περισσότεροι θα διάλεγαν αυτό παρά οποιοδήποτε πιο "λιτό" σχεδιαστικά και διακοσμητικά, αλλά πολύ αρτιότερο σε setup ήχου και εικόνας χώρου.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Έχει φτιάξει και Ελλάδα από ότι ξέρω πριν λίγο καιρό .
Πελλοπονήσο μεριά
Πάνω από εκατομμύριο πήγε .
Το βασικό στοιχείο όλων του των κατασκευων είναι ότι πρέπει να βλέπει κ η τελευταία θέση άψογα .
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Έχει αρνηθεί και setups. Στη Μπάρμπαρα Στρεϊζαντ γιατί ήταν πολυ ιστορία με τουπέ λέει, σε πολύ πλούσιο Αμερικανο γιατί του ζήτησε θεματικό Cinema με τον Παρθενώνα, κ.α.
Παρθενωνες , πυραμιδες, λες και ειναι το .....Λας Βεγκας .Με τετοιους πελατες , που να βρεις την ορεξη και να δουλεψεις :D

Εγω αν ειμουν εκατομμυριουχος θα του ελεγα , φτιαχτο μου να μοιαζει με εσωτερικα με βυθισμενο ιστιοφορο και αντι για τοιχους φτιαξε ενα τεραστιο ενδυρειο

Η θα του ελεγα , φτιαξε μου ενα τεραστιο escape room , με παγιδες και γριφους σαν το Tomb Raider και το Indiana Jones (που να εχει την δυνατοτητα να αλλαζουν τα δωματια ) και βαλε το home theater στο τελευταιο δωματιο σαν επαθλο.Να παει να πηδηξει ο επισκεπτης , να παταει στον πατωμα που εχει την παγιδα και να πεφτει μπλουμ μεσα σε πισινα .Εκει θα καλεσεις κοσμο , τι να καλεσεις , να τους δειξεις ledakia ? :D
 
  • Wow
Reactions: PMC

Μηνύματα
15.016
Reaction score
20.761
δηλαδη για να καταλαβω, κρινουμε με τεχνικα κριτηρια του 2020 , εγκατασταση του 2000 (ισως και νωριτερα) - αν κρινουμε απο την εμφανιση του εγκαταστατη στο βιντεο και την φωτο του 15 ;
 

Μηνύματα
304
Reaction score
248
Αν δεν κάνω λάθος, μιλάμε για τον άνθρωπο που έκανε μόδα το hometheater στην Αμερική, ξεκινώντας από το δικό του οικιακό σινεμά στην ταρατσα του σπιτιού του.

Μην ξεχνάμε ότι στην αμερικάνικη κουλτούρα, (κσι κατ´ επέκταση, στην παγκόσμια κουλτούρα της ελίτ του χρήματος), κυριαρχεί ο εντυπωσιασμός μέσω του μεγέθους και της λάμψης. Το κιτς δεν προκαλεί....εντυπωσιάζει., και η ποιότητα είναι δευτερεύον θέμα.

Μην ξεχναμε πως στην Αμερική, μέχρι πριν 20 χρόνια, έβλεπαν τηλεόραση σε tv 80’’ οπίσθιας προβολής, με σήμα NTSC..!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.550
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top