Thermaltake Xaser VI VG4000BWS. Ένα νέο εντυπωσιακό κουτί

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Φτιάχνοντας (επί τέλους) ένα αποκλειστικά HTPC, και αφού αποφάσισα πως δεν αξίζει να εγκλωβίσω το hardware - όποιο και αν είναι αυτό - σε κουτί desktop, μιας και δεν θα μπει στο σαλόνι αλλά δίπλα στο rack των μηχανημάτων του υπάρχοντος χώρου, έψαξα να βρω ένα κουτί που να έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

- Εμφάνιση
- Ποιότητα κατασκευής
- Άπλετους χώρους
- Μεγάλη χωρητικότητα σε δίσκους
- Μοντέρνα σχεδίαση, ειδικά σε ότι αφορά στην συναρμολόγηση και την εργονομία
- Σχετικά προσιτή τιμή
- Σταθερότητα

Περνώντας την περασμένη εβδομάδα από ένα κατάστημα του ΠΛΑΣΙΟΥ, το είδα να μου χαμογελάει.

Έκανα μια έρευνα στο site της Thermaltake και το αποφάσισα. Το Xaser VI VG4000BWS είναι δικό μου από την Δευτέρα με 170 Ευρώ.

http://www.thermaltake.com/product/Chassis/fulltower/XaserVI/vg4000bws.asp#

(συνεχίζεται)
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Thermaltake Xaser VI VG4000BWS. Η συνέχεια

Αυτή είναι η εξωτερική του εμφάνιση.


Είναι το μοντέλο με το ένα από τα δύο πλαϊνά σε διαφανές.

Κυριότερα χαρακτηριστικά:

- Σχεδίαση με εξελιγμένη αερόψυξη, αλλά και τέτοια που δέχεται υγρόψυξη
- Συρόμενο καπάκι οροφής, που αποκαλύπτει βοηθητικό χώρο αποθήκευσης αλλά και που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την ενσωμάτωση των εξαρτημάτων της υγρόψυξης
- Ανοίγματα για 10 κάρτες PCI/PCI-E, ώστε να δεχτεί μέχρι και 4 κάρτες VGA
- Συναρμολόγηση tool-free για σκληρούς και κάρτες PCI
- Συρόμενος και αφαιρούμενος υποδοχέας για την μητρική
- Ξεχωριστή αερόψυξη για σκληρούς, VGA και CPU
- Cable Management
- Μπροστινές συνδέσεις για FireWire, USB, e-SATA και πολυκάναλο ήχο
- Θέσεις για 7 συσκευές 5.25"
- Θέσεις για 5 + 2 σκληρούς (οι δύο στο δάπεδο του κουτιού, των οποίων οι θέσεις μπορούν να χρησιμοποιηθούν για έξτρα ανεμιστήρες των 120 ή 140 χιλ., αν δεν χρησιμοποιηθούν για σκληρούς)
- Αφαιρούμενος κλωβός σκληρών
- Ενσωματωμένοι ανεμιστήρες: 3 x 140mm, 1 x 120mm
- Διαστάσεις 605 x 250 x 660 mm, Βάρος 17.7 kg
- Υλικό: Front door: Aluminum / Chassis: 1.0mm SECC

(συνεχίζεται)
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Thermaltake Xaser VI VG4000BWS. Η συνέχεια No. 2

Έπιασα να το δουλεύω από χθές. Για να είμαστε ακριβοδίκαιοι, θα ξεκινήσω από τα μειονεκτήματά του:

- Είναι βαρύ και γίνεται ασήκωτο, μόλις βάλεις το hardware μέσα.
- Σαν βαρύ που είναι, δεν με ικανοποίησε ο τρόπος που μπορείς να το πιάσεις. Γι αυτό, η πρώτη μου δουλειά ήταν με το τρυπάνι και το παχύμετρο. Αγόρασα δυο κόκκινα ωραία χερούλια (που ταιριάζουν με την όλη εμφάνιση) από τον ΦΡΑΓΚΟ (Πειραιάς) και τα έβαλα σταθερά στο πίσω μέρος, πάνω στο tray της μητρικής. Έτσι το πιάνω και το μεταφέρω καλύτερα τώρα. Σκέφτομαι να βάλω άλλο ένα κάπου μπροστά, αλλά ακόμα δεν έχω βρει που ακριβώς.
- Μολονότι η στερέωση των καρτών PCI/PCI-E είναι tool-free, εμένα δεν με ικανοποίησε. Προτίμησα τον κλασσικό τρόπο στερέωσης με βίδες. Ευτυχώς, προβλέπεται!
- Δεν με ικανοποίησε η "θυσία" των 2 θέσεων για σκληρούς, προκειμένου να χρησιμοποιήσεις τις θέσεις για ανεμιστήρες. Επ' αυτού θα το σκεφτώ λίγο. Ευτυχώς, υπάρχουν πάρα πολλά φατνία 5.25", τα οποία μπορούν να χρησιμοποιηθούν για έξτρα σκληρούς, οπότε το πρόβλημα πρέπει να θεωρείται ελάσσον.
- Η στερέωση του έξτρα ανεμιστήρα για την VGA (140mm, παρέχεται στην συσκευασία) γίνεται με 4 βιδάκια πάνω στο tray της μητρικής. Είναι λίγο "στραβά". Θέλει μια διόρθωση, που για κάποιον που πιάνουν τα χέρια του, δεν είναι σοβαρή δουλειά, αλλά την χρειάζεται.

(συνεχίζεται)
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
να πω την αλήθεια μου, έχω χάσει εδώ και καιρό την εμπιστοσύνη μου στην Thermaltake. Παντως η παρουσίαση σου έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον από την στιγμή που διάβασα ότι έχει δικές σου μοντες επάνω!

Ανυπομονώ για την συνέχεια και, φυσικά, το τελικό αποτέλεσμα :116:
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Παναγιωτη, με γεια το καινουριο σου κουτι, αναμενω και εγω την συνεχεια.

Αλλα αμα δεν την πω την κακια μου, θα σκασω. Πειτε μου καποιος αν ξερει. Πως την εχουν δει εκει στην Thermaltake και αντιγραφουν πολυ ασχημα τα κουτια της coolermaster? Και οχι μονο αυτο, αλλα τα καλα τα κανουν μετρια, και τα μετρια εντελως χαλια!
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Thermaltake και Coolermaster

Παναγιωτη, με γεια το καινουριο σου κουτι, αναμενω και εγω την συνεχεια.

Αλλα αμα δεν την πω την κακια μου, θα σκασω. Πειτε μου καποιος αν ξερει. Πως την εχουν δει εκει στην Thermaltake και αντιγραφουν πολυ ασχημα τα κουτια της coolermaster? Και οχι μονο αυτο, αλλα τα καλα τα κανουν μετρια, και τα μετρια εντελως χαλια!
Δεν ξέρω τί εννοείς, διότι δεν έχω καθόλου δει κάποιο Coolermaster. Φυσικά δεν αμφισβητώ τα λεγόμενά σου, αλλά για γίνε λίγο πιο σαφής, για να μαθαίνουμε κι εμείς οι υπόλοιποι.

Και αν ξέρεις βέβαια αν έχουν αντιγράψει το συγκεκριμένο κουτί.

- Α, και κάτι άλλο. Η εικόνα που ποστάρισες δεν φαίνεται

Η συνέχεια μόλις μαζέψω στοιχεία.
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Εχμ, δεν εβαλα καποια φωτο... Για κοιτα εδω ομως το τελευτιαο stacker. Σου θυμιζει κατι?

http://www.coolermaster.com/products/product.php?language=en&act=detail&tbcate=17&id=14

Δυστυχως απο το site δεν καταλαβαινεις πολλα πραγματα, αλλα εμενα μου θυμιζει τραγικα αυτο που αγορασες. Και η ιδια δουλεια εγινε με το πρωτο stacker και τα αντιστοιχα kandalf/armor που ξεφυτρωσαν...
 

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Επρεπε να περιμενεις την επομενη Revision....Αυτη εχει αρκετα προβληματα....Χρησιμοποιω το Xaser III απο το 2003 και ειναι χαλαρα ισως το καλυτερο Tower που εχω δει ποτε εφοσον ειμαι πολυ fan του αλουμινιου.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Το είδα το κουτάκι στο site. Όμορφο και καλοφτιαγμένο φαίνεται. Στα πολύ θετικά του το υλικό από αλουμίνιο και η ποιότητα (εξ όσων αντιλαμβάνομαι) κατασκευής.

Λίγο πιο ακριβό από το Xaser. Και με λιγότερες θέσεις για σκληρούς. Ίσως και με καλύτερη αερόψυξη.

Λιγότερο εντυπωσιακό, όμως.

Αν το είχα δει κάπου δίπλα-δίπλα με το Xaser, μιας και το φέρνει και το ΠΛΑΙΣΙΟ, θα είχα και αποκρυσταλλωμένη έποψη.

Πάντως, ένας από τους βασικούς παράγοντες επιλογής μου του Xaser ήταν η πληθώρα εσωτερικών θέσεων.
 

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Μεχρι στιγμης δεν εχω προβλημα...Χωραει 5 σκληρους , 2 floppy και 3 Optical .... Και δεν νομιζω και να εχω ποτε προβλημα ειδικα αφου στο πλατος ειναι απλα πολυ μεγαλυτερο απο τα περισσοτερα tower.
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Επρεπε να περιμενεις την επομενη Revision....Αυτη εχει αρκετα προβληματα....Χρησιμοποιω το Xaser III απο το 2003 και ειναι χαλαρα ισως το καλυτερο Tower που εχω δει ποτε εφοσον ειμαι πολυ fan του αλουμινιου.

Φαντάσου να στήσεις pc σε lian-li :126:
 


HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Οταν πηρα χριστουγεννα 2002 το Xaser 3 ειχε μολις βγει και κοστιζε 240ε. Lian-Li τουλαχιστον στην Ελλαδα δεν υπηρχαν και τωρα που υπαρχουν δεν με εντυωσιαζουν σε σχεδια.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Thermaltake - CoolerMaster

Το είδα το κουτάκι στο site. Όμορφο και καλοφτιαγμένο φαίνεται. Στα πολύ θετικά του το υλικό από αλουμίνιο και η ποιότητα (εξ όσων αντιλαμβάνομαι) κατασκευής.

Λίγο πιο ακριβό από το Xaser. Και με λιγότερες θέσεις για σκληρούς. Ίσως και με καλύτερη αερόψυξη.

Λιγότερο εντυπωσιακό, όμως.

Αν το είχα δει κάπου δίπλα-δίπλα με το Xaser, μιας και το φέρνει και το ΠΛΑΙΣΙΟ, θα είχα και αποκρυσταλλωμένη έποψη.

Πάντως, ένας από τους βασικούς παράγοντες επιλογής μου του Xaser ήταν η πληθώρα εσωτερικών θέσεων.
Να ξεκαθαρίσω πως εννοούσα το site της CoolerMaster, άρα και το αντίστοιχο κουτί της. Σε αυτό πάει το μικρό μου σχόλιο.
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Αυτο ηταν το point μου. Οτι περνουν σχεδια απο αλλες εταιριες, και τα κανουν πιο μουρικα και ψαρωτικα, αλλα τελικα τα κανουν λιγο κιτς (κατα τα δικα μου γουστα).

Οπως και να χει, σου ευχομαι να το χαρεις οσο περισσοτερο γινεται! Και τις φωτογραφιες μην ξεχασεις...
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Lian-Li & Thermaltake

Φαντάσου να στήσεις pc σε lian-li :126:
Φίλε GTX αναγνωρίζω πως τα κουτιά της Lian-Li είναι πράγματι κορυφαίας ποιότητας και κατασκευής.

Χρησιμοποιώ ήδη ένα PC-201B (μαύρο), με κορυφαία εργονομία, θέση για 2 τροφοδοτικά(!), 12 σκληρούς (!), 6 συσκευές 5.25", ξεχωριστά διαμερίσματα για τα τροφοδοτικά, τους σκληρούς και την μητρική, εξαιρετική αερόψυξη, εξ ολοκλήρου από αλουμίνιο, αλλά.....

Αλλά δεν πιάνει στην εμφάνιση το Xaser.

Και βέβαια δεν έχει τα καλούδια του, όπως το διαμέρισμα για τα μικροεργαλεία, τις 10 θέσεις για PCI/PCI-E, και την τόση άνεση τοποθέτησης υγρόψυξης στο εσωτερικό του.

Επειδή έχω και τα δύο, για μένα το Lian Li είναι όντως καλύτερο κουτί.

Έχει όμως και 40 ευρώ παραπάνω - σήμερα (τότε που το πήρα είχε 80 παραπάνω).
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Μιας και πιασαμε το θεμα της υδροψυξης, νομιζω πως το πιο ευρυχωρο, ευελικτο (να μην σε περιοριζει δηλαδη με επιλογες συγκεκριμενου κατασκευαστη) και κυριως trouble-free και χωρις μοντες, ειναι το πρωτο Stacker. Αφθονο χωρο, στο πατωμα χωραει ανετα μεχρι και 3πλο, και εχει ηδη τρυπα απο κατω.

To Χaser απ'οτι βλεπω, περνει σχεδον το ιδιο ανετα μεχρι και 3πλο κατω, αλλα πρεπει να αποχωριστεις τις θηκουλες που δεν ξερω τι κανουν :)137:) απο τον πατο, αλλα κυριως τις θεσεις για συρταρωτους δισκους, πραγμα που ειναι πολυ βολικο. Παρ'ολα αυτα με 2πλο νομιζω τα πραγματα θα ειναι πολυ καλυτερα.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Μιας και πιασαμε το θεμα της υδροψυξης, ....

......To Χaser απ'οτι βλεπω, περνει σχεδον το ιδιο ανετα μεχρι και 3πλο κατω, αλλα πρεπει να αποχωριστεις τις θηκουλες που δεν ξερω τι κανουν :)137:) απο τον πατο, αλλα κυριως τις θεσεις για συρταρωτους δισκους, πραγμα που ειναι πολυ βολικο. Παρ'ολα αυτα με 2πλο νομιζω τα πραγματα θα ειναι πολυ καλυτερα.
Έτσι είναι.

Βγάζεις τελείως τις 2 θήκες του πατώματος (η μητρική είναι ήδη υπερυψωμένη), αλλά καταργείς 2 θέσεις για σκληρούς.

Εκεί (στο πάτωμα) βάζεις ψυγείο (ακόμα και τριπλό παίρνει, αλλά μόνο του) ή διπλό με αντλία και ρεζερβουάρ κυλινδρικού τύπου (κολώνα). Το πάτωμα είναι διάτρητο, για να υπάρχει απρόσκοπτη ροή αέρα για τους ανεμιστήρες του ψυγείου.

Και μιας και το έθιξες το θέμα, να σου πω πως σκέφτομαι μια υγρόψυξη για το άλλο PC, αυτό με τον Q6600 στο κουτί της Lian Li.

Αλλά σε καμιά περίπτωση μέσα στο κουτί.

Όλα έξω από αυτό (χώρος υπάρχει) πλην βέβαια των blocks και των αναγκαίων σωληνώσεων.

Αλλά περί αυτού καλύτερα να μην επεκταθούμε σε αυτό το θέμα, γιατί θα ξεφύγουμε και θα μακρύνει πολύ.

Προτείνω άλλο θέμα, και καλά θα κάνει κάποιος με σχετικές γνώσεις, ίσως εσύ σαν συντονιστής, να το ανοίξει.
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Παναγιωτη βαλε και καμμια φωτο αν εχεις στησει το μασινι .:605:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.281
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top