Tidal Playlists


sps

Μηνύματα
710
Reaction score
515
Λόγω της Ημέρας...(που θα έλεγε και ο Γιώργος Κωνσταντίνου), σας έφτιαξα μια λίστα για τα Αποκριάτικα Πάρτυ σας.

Σας τα έβαλα με σειρά για να τα μιξάρετε (εάν έχετε τον εξοπλισμό), θα το έκανα εγώ όπως το κάνω για εμένα
αλλά το αρχείο θα ήταν μεγάλο για να βγει wav για να κάνουμε και μόστρα στους ενισχυτές και τα ηχεία μας.
Τέλος πάντων, καλή διασκέδαση.

The Carnival Mix Tidal Version

The Carnival Mix Qobuz Version
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.350
Reaction score
79.340
Νυχτερινή έξοδος στα early 90s

Από καλοκαιρινό μπαράκι, σε κλαμπ και μετά after/techno

Μπορεί να πρέπει να αλλάξω κάποια τραγούδια θέση στη σειρά, βλέπουμε.

 

Μηνύματα
2.718
Reaction score
7.832
Νυχτερινή έξοδος στα early 90s

Από καλοκαιρινό μπαράκι, σε κλαμπ και μετά after/techno

Μπορεί να πρέπει να αλλάξω κάποια τραγούδια θέση στη σειρά, βλέπουμε.

Πολύ δυνατή λίστα. Νοσταλγίες γαρ...
Το "Dub be good to me" το έχεις διπλό.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.350
Reaction score
79.340
Πολύ δυνατή λίστα. Νοσταλγίες γαρ...
Το "Dub be good to me" το έχεις διπλό.
:drinks:
Το αφαίρεσα το ένα, ενημέρωσε την. Έκανα και κάποιες μικροαλλαγές στην σειρά.
 



Μηνύματα
701
Reaction score
2.278
Μια και έπεσε η κίνηση στο συγκεκριμένο θέμα, άντε να δώσω λίγη ώθηση.
Μιαα λίστα με ένα αγαπημένο είδος πού άκουγα πολύ στα νιάτα μου. POST PUNK.
Η λίστα είναι αρκετά μεγάλη γιατί ο όρος post punk περικλύει μουσική από dub kai new wave εως gothic, indie και Alternative.

 

Μηνύματα
97
Reaction score
25
Καλησπέρα, παρατηρώ τελευταία ότι σε τέτοιες πλατφόρμες (tidal λίγο χρησιμοποίησα βέβαια) κυρίως spotify και apple music όμως, τα έχουν πειράξει προς το χειρότερο τα κομμάτια ακόμα και τα παλιά, δηλαδή έχουν πολύ ντουπ ντουπ κλειστό ήχο, μπάσο με παραμόρφωση και το κρύσταλλο έχει αφαιρεθεί, ακούς ένα ξερό πράγμα, αντίστοιχα mp3 που έχω από παλιά περασμένα από original cds, δηλαδή στα 320kbps που τα πέρναγα, έβαλα να ακούσω και ακούγονται πολύ κρυστάλλινα,αψεγάδιαστα έστω και αν σε κάποια η ένταση είναι πιο χαμηλή λόγω του ότι παλιότερα έτσι γινόταν.
Ενδεικτικά, κάποια της Τσανακλίδου, στο youtube που έχουν ανέβει από την εταιρεία εδώ και 7-8 χρόνια (πχ αρκετά που είχε βγάλει με Γιάννη Σπανό) είναι περασμένα από τα original cds και ακούγονται όπως και τα δικά μου που έχω δηλαδή εξαιρετικά. Στο spotify και στις άλλες πλατφόρμες όμως ακούγεται ξερός ήχος, έχει αφαιρεθεί αυτό το κρύσταλλο και έχει προστεθεί περισσότερο μπάσο, ή είναι και θέμα loudness δεν ξέρω. Το σίγουρο είναι ότι το ντουπ ντουπ επισκιάζει ακόμα και την υπέροχη φωνή της.
 
Last edited:




Μηνύματα
97
Reaction score
25
Σας αρέσει ο βαρύς κλειστός ήχος από τις πλατφόρμες που ώρες ώρες επισκιάζει τα φωνητικά?
Ακόμα κ τα παλιά που ήταν άψογα σε cd τα κατέστρεψαν βάζοντάς τα με διαφορετικό mastering για τις πλατφόρμες. Έχουν πάει κ ψηλά το gain 97-98(ειδικά για τα ελληνικά παλιά, είναι ότι χειρότερο τέτοιο gain)
 


Μηνύματα
97
Reaction score
25
Ναι επειδή έχω συγκρίνει με αντίστοιχα παλιότερα (από δικά μου cd). Το είχα δοκιμαστικά δεν έχω κάνει premium στο tidal. Και στο spotify τα ίδια και δεν πρόκειται ούτε εκεί να κάνω premium. Έχω απογοητευτεί από τα νέα πρότυπα ήχου, σταδιακά γίνεται αυτό, όσο πάνε και αυξάνουν τις εντάσεις!Κάνουν αυτό το normalizing που είναι ένα ομοιόμορφο πράγμα (πχ αν τύχει κ κατεβάσεις αρχείο από iTunes ή κάποιο remaster από cd που έγινε μετά το 2013) ενώ τα παλιά αν τα βάλεις στο audacity είναι σαν κυματομορφή. Το έχω ακούσει από πολλούς γνωστούς μου, ψαγμένους (κι ας λένε οι πιο πολλοί ότι τους αρέσει έτσι όπως είναι να σου τρυπάει τα αυτιά)
Ευτυχώς στο youtube αρκετά (στα ελληνικά από τα topics-κανάλια των καλλιτεχνών) μου ακούγονται όπως στο cd. Κάποια άλλα παλιά πάλι, που μπαίνουν στο youtube αυτοματοποιημένα, είναι επεξεργασμένα και πιο δυνατή ένταση κ πιο μπασαρισμένα. Ευτυχώς ότι με ενδιαφέρει τα έχω σε δικά μου cd και αρχεία περασμένα από τα original (δικά μου είτε φίλων μου, σε flac ή έστω 320kbps)
Και γενικά το loudness το κάνουν με τη δικαιολογία ότι αναπαράγονται στα κινητά και στα tablets. Δηλαδή βλακείες των εταιρειών. Που και τα cd σε φυσική μορφή (τα ελάχιστα cds που βγαίνουν) τα κάνουν με το ίδιο χάλια mastering ακόμα και κάποια εμπορικά που βγαίνουν σε βινύλιο (πχ Taylor Swift, Billie Eilish και τέτοια).
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Καθόλου βλακείες. Η μουσική είναι καταναλωτικό προϊόν. Πρέπει να παίζει σωστά σε απλά ακουστικά, μικρά ασύρματα ηχεία, στα αυτοκίνητα κ.α. Ειδικά στα ακουστικά και στα μικρά ασύρματα ηχεία είναι η συντριπτική πλειοψηφία κατανάλωσης. Οπότε θα παίζει πρώτα εκεί καλά, και στα υπόλοιπα δεν τους ενδιαφέρει και τόσο. Και καλά κάνουν. Business είναι. Τους μουσικόφιλους τους έχουν γραμμένους, δεν θα ζούσαν από αυτούς έτσι κ αλλιώς.
 

Μηνύματα
97
Reaction score
25
Ναι το ξέρω!Θέμα marketing είναι!Απλά μου χτυπάει άσχημα όπως τα κάνουν και δεν είμαι audiophile δηλαδή από αυτούς που ψάχνουν τον τέλειο ήχο, ακουστικά των 20-30 ευρώ έχω κ έτυχε να έχω από παλιά και airpods από iphone. Όμως αντιλαμβάνομαι τη διαφορά σε σχέση με τη δεκαετία του 2000 μέχρι τα μέσα και επίσης έχοντας πρόσφατα ακούσει ΄(από flac αρχεία) και αρκετά από τα πρώτα που βγήκαν στην Ελλάδα σε μορφή cd, τα οποία έχουν εκπληκτικό ήχο παρά την ελάχιστη τεχνολογία που διέθεταν τότε.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
904
Reaction score
952
Ναι το ξέρω!Θέμα marketing είναι!Απλά μου χτυπάει άσχημα όπως τα κάνουν και δεν είμαι audiophile δηλαδή από αυτούς που ψάχνουν τον τέλειο ήχο, ακουστικά των 20-30 ευρώ έχω κ έτυχε να έχω από παλιά και airpods από iphone. Όμως αντιλαμβάνομαι τη διαφορά σε σχέση με τη δεκαετία του 2000 μέχρι τα μέσα και επίσης έχοντας πρόσφατα ακούσει ΄(από flac αρχεία) και αρκετά από τα πρώτα που βγήκαν στην Ελλάδα σε μορφή cd, τα οποία έχουν εκπληκτικό ήχο παρά την ελάχιστη τεχνολογία που διέθεταν τότε.
Αν θέλεις να ακούσεις τι ακριβώς κάνει το Tidal θα πρέπει να πάρεις ένα καλό Tidal Transport. Φαντάζομαι στην έκθεση του Black Box θα βρεις αρκετά streamers, Aurender streamer/server έπαιζε στην AACE με απίστευτα καλό ήχο, πολύ ανώτερο από CD και οτιδήποτε άλλο έχω ακούσει . Προφανώς σε υψηλότερη δειγματοληψία, άρα Prime member.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.865.099
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top