Tidal

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.798
Παρατηρώ σε κάποια albums ότι λείπουν κομμάτια. Αναφέρω για παράδειγμα το Ommadawn του Mike Oldfield που λέει ότι έχει 6 τραγούδια και βλέπω διαθέσιμα μόνο το 1, 2 και 6. Επίσης έχω δει κομμάτια που λένε ότι δεν έχουν δικαίωμα streaming και δεν παίζουν. Για την πληροφορία έχω την Hifi Plus Συνδρομή. Γιατί συμβαίνει αυτό; Γνωρίζετε το λόγο;
Το ίδιο κάνει και το Apple Music. Και μάλιστα όχι τυχαία, τσέκαρα τώρα και είδα πως στο συγκεκριμένο άλμπουμ είναι διαθέσιμα μόνο τα 1, 2 και 6, όπως και σε σένα στο Tidal.

Στο Spotify είναι διαθέσιμο και το 3 (?!), αλλά και πάλι όχι τα 4, 5.

Περίεργο γενικώς...
 

D

Deleted member 35

Guest
Στο Αξιον Εστι το original θυμάμαι ότι έλειπε το τελευταίο τραγούδι από δυο εκτελέσεις. Στην τρίτη το άλμπουμ ήταν πλήρες.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Το ίδιο κάνει και το Apple Music. Και μάλιστα όχι τυχαία, τσέκαρα τώρα και είδα πως στο συγκεκριμένο άλμπουμ είναι διαθέσιμα μόνο τα 1, 2 και 6, όπως και σε σένα στο Tidal.

Στο Spotify είναι διαθέσιμο και το 3 (?!), αλλά και πάλι όχι τα 4, 5.

Περίεργο γενικώς...
Πληρώνουμε όμως την full έκδοση και αυτοί καυχιούνται για την ποικιλία των τραγουδιών. Επειδή δεν ακούω popular music και γενικά εμπορική μοντέρνα μουσική θα ήθελα να δίνουν την αρμόζουσα προσοχή και για εμάς. Με χαλάει ένα album σαν το ommadawn που δεν έτυχε να το έχω να μην μπορώ να το ακούσω ολόκληρο. Όλα στο βωμό του streaming το κέρατο τους.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Πάρτε cd και βινύλια παίδες να έχετε ολόκληρο το άλμπουμ και δικό σας😃😃
Συμφωνώ απόλυτα για τέτοιες περιπτώσεις. Ωστόσο δεν θάβουμε το streaming αλλά εφόσον πληρώνουμε και μάλιστα την πιο ακριβή έκδοση έχουμε και κάποιες απαιτήσεις.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Συμφωνώ απόλυτα για τέτοιες περιπτώσεις. Ωστόσο δεν θάβουμε το streaming αλλά εφόσον πληρώνουμε και μάλιστα την πιο ακριβή έκδοση έχουμε και κάποιες απαιτήσεις.
Και εγώ ακούω από αυτά στο μεγαλύτερο ποσοστό αλλά τα άλλα τα ρημάδια και ειδικά το βινύλιο είναι πολύ άλλη φάση😊
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ξέρει κάποιος να μου πεί πως γίνεται , τηλεχειρισμός στο τινταλ , δλδ ενω παίζει πχ στο pc να κάνω τηλεχειρισμό από το Iphone.
Γιάννη αυτό τώρα κοιτάω να φτιάξω και εγώ στο μαγαζί και ψάχνοντας αν εξαιρέσεις το roon η επόμενη λύση είναι ένα σχετικά οικονομικό streamer. Όταν στηθεί και δουλέψει θα σου πω φίλος.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Γιάννη αυτό τώρα κοιτάω να φτιάξω και εγώ στο μαγαζί και ψάχνοντας αν εξαιρέσεις το roon η επόμενη λύση είναι ένα σχετικά οικονομικό streamer. Όταν στηθεί και δουλέψει θα σου πω φίλος.
Ρε μανία μ' αυτές τις λύσεις που κοντεύουν χιλιάρικο :p :p
Αν είναι να πάρει ...streamer... ας πάρει ένα τέτοιο:


που έχει chromecast, να βάλει την οπτική στο dac του... και θα το βλέπει οποιαδήποτε συσκευή έχει tidal... android/ios/pc

Αλλα ξέχασα... δεν είναι χαιντέδικο!!!

Βέβαια ο Γιάννης ρώτησε πως θα τηλεχειριστεί το PC... εκεί το πράμα δυσκολεύει... δεν έχει plug & play λύσεις ακόμη...
( εκτός αν πάρει - που δεν πρόκειται - αυτό τον διάολο... το ρουν :p ... αλλα κι αυτό... plug & play δεν το λες... )
 
Last edited:




Μηνύματα
27.223
Reaction score
25.197
Asto Στέλιο πήρα shield , εδώ και ένα χρόνο.
Ναι έκανα ωραία ότι έκανα , μέχρι το τελευταίο update που τα έκανε όλα πτάνα.
Δες στο shield σου τα χάλια τους. Για κλωτσές μιλάμε. Είχα να το ανοίξω κανά 15νθήμερο.
Θέλουν κλωτσές λέμε , όλη μέρα.
Είναι επιεικώς απαράδεκτοι.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Asto Στέλιο πήρα shield , εδώ και ένα χρόνο.
Ναι έκανα ωραία ότι έκανα , μέχρι το τελευταίο update που τα έκανε όλα πτάνα.
Δες στο shield σου τα χάλια τους. Για κλωτσές μιλάμε. Είχα να το ανοίξω κανά 15νθήμερο.
Θέλουν κλωτσές λέμε , όλη μέρα.
Είναι επιεικώς απαράδεκτοι.
Καλημέρα Γιάννη. Τι σου χάλασε το τελευταίο update; Το έχω κάνει και εγώ αλλά δεν έχω ασχοληθεί να δω διάφορες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.369
Reaction score
125.404
πήρα shield , εδώ και ένα χρόνο.
Ναι έκανα ωραία ότι έκανα , μέχρι το τελευταίο update που τα έκανε όλα πτάνα.
Σε μένα, κανένα πρόβλημα με το τελευταίο update και γενικά με το shield.
 

Μηνύματα
27.223
Reaction score
25.197
Καλημέρα Γιάννη. Τι σου χάλασε το τελευταίο update; Το έχω κάνει και εγώ αλλά δεν έχω ασχοληθεί να δω διάφορες.
Εχουν εξαφανισει πράγματα από επιλογές και διάφορα που εμφανίζονταν .
Τα έχουν πετσοκόψει όλα.
Δεν μπορώ να σου πω τι λείπει . Ανοιξε Tidal στο shield και θα καταλάβεις .
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Και επαναλαμβάνω. Daphile. Μέσω του πρόσθετου που διαθέτει ( κι αυτό δωρεάν ) και με μια εγγραφή στο myshoutcast για να αναγνωριστεί το dac αναπαραγωγής και να δηλωθούν τα στοιχεία λογαριασμού του Tidal κάποιος έχει τον υπολογιστή που τρέχει το Daphile να παίζει τη μουσική και ούτως ή άλλως ο χειρισμός γίνεται ασύρματα ( μέσω τοπικού δικτύου ή με απευθείας wifi σύνδεση στον υπολογιστή - streamer ).

Συμβατό με MQA με μόνη δυσκολία στην αρχή, το γεγονός ότι δεν παρέχεται το περιβάλλον του Tidal, αφού όλα γίνονται μέσω του περιβάλλοντος του Daphile. Εγώ που το συνήθισα, για όσο είχα Tidal, το έπαιζα στα δάχτυλα.
 

Μηνύματα
27.223
Reaction score
25.197
Ναι ναι για να το κάνουμε ακόμη πιο δύσχρηστο . Ασε ρε Νικο.
Ο ένας λόγος που πήρα το shield ήταν το netflix και ο άλλος το Tidal.
Να μην κάθομαι σαν το φυτό και παίζω από το ταμπλετ.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Εχουν εξαφανισει πράγματα από επιλογές και διάφορα που εμφανίζονταν .
Τα έχουν πετσοκόψει όλα.
Δεν μπορώ να σου πω τι λείπει . Ανοιξε Tidal στο shield και θα καταλάβεις .
Δεν ξέρω πως ήταν και πως έγινε (βασικά πως ήταν δεν ξέρω).... άλλα γενικά:
PC UI > Android UI > Android TV UI
Το Shield σαν android TV... έχει το φτωχότερο User Interface

Ξέρω πως δε θα σε "ηρεμήσει" αυτό... αλλά...έχει chromecast οπότε εναλλακτικά το χειρίζεσαι από οποιαδήποτε αλλη συσκευή τρέχει Tidal
 


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Ναι ναι για να το κάνουμε ακόμη πιο δύσχρηστο . Ασε ρε Νικο.
Ο ένας λόγος που πήρα το shield ήταν το netflix και ο άλλος το Tidal.
Να μην κάθομαι σαν το φυτό και παίζω από το ταμπλετ.
Αγοράζεις ένα ssd σκληρό. Μου τον στέλνεις. Σου εγκαθιστώ Daphile και Windows σε dual boot, ενώ στο Daphile σου ρυθμίζω και το Tidal, άντε επειδή σε συμπαθώ, θα σου ενεργοποιήσω και το youtube να ακούς playlists χωρίς διαφημίσεις. Έρχεσαι, παίρνεις τον σκληρό, τον περνάς στο pc σου και μπουτάρεις. Με ευχαριστείς μετά. :p :p :p
Σημειωτέον ότι μέσω Daphile άκουγα και Qobuz, σε όλα τα διαθέσιμα formats χωρίς να πειράξω το παραμικρό στις ρυθμίσεις και φυσικά, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Όσο για τη χρήση μέσω tablet ( εγώ κάνω χρήση μέσω του κινητού μου ), όπως το δει κανείς. Εμένα με βολεύει.

Πέραν της πλάκας, τονίζω τις δυνατότητες του Daphile γιατί είναι μια αξιοπρεπέστατη εφαρμογή, ενώ ως φαίνεται, λίγοι έχουν ασχοληθεί για να καταλάβουν τις δυνατότητές του, τόσο απο πλευράς ποιότητας αναπαραγωγής, όσο και απο πλευράς διαθέσιμων πρόσθετων.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.633
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top