Toποθετηση 2 sub στο χώρο


Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Δεν θέλω να πάρει ύψος η αλήθεια επίσης ο ελαιοχρωματιστής μου είπε να βάλω κάτω απλά ένα αφρώδες πράγμα πολύ Λέπτο και από πάνω την μοκέτα μην μπλέξω με laminate δεν είναι τζάπα λεφτά??? Τι λές??
Όπως νομίζεις. Η αλήθεια είναι ότι το λαμινειτ μαζί με την πολυστερινη θα ανεβάσει το πάτωμα τουλάχιστον 3 πόντους και θα στοιχίσει και πιο πολύ από τη μοκέτα.
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
Ένα λεπτό αυτοεπιπεδουμενο , ελαστικό πάτωμα γυμναστηρίου που βγαίνει σε παζλ (οπότε αν χρειαστεί το σηκώνεις καθαρίζεις κλπ) και από πάνω ότι χαλί μοκέτα θες . Δε θα αλλάξει σχήμα ποτέ από θερμικές διαστολές, είναι μαλακό επισκευάσιμο μια πιθανότατα βοηθάει στην αλληλεπίδραση με το ταβάνι. Χωριά που αν χρειαστεί περνάς ότι καλώδιο χρειαστεί , κόβοντας ένα μέρος του και δεν το σκέφτεσαι κι όλας , είναι φθηνό αν αλλάξεις γνώμη.
Πχ https://www.fitshop.gr/rage-protec-...NpYrJItzv369FDmazyfO8b4aYBEn2iqYaAnxMEALw_wcB σε 1.2εκ, έχει και σε 2εκ πάχος.
https://fithealth.gr/product/dapedo-kaoutsouk-crossfit-100-x-100-x-15-cm-mavro/ σε λάστιχο που μάλλον είναι πιο βολικό
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Ένα λεπτό αυτοεπιπεδουμενο , ελαστικό πάτωμα γυμναστηρίου που βγαίνει σε παζλ (οπότε αν χρειαστεί το σηκώνεις καθαρίζεις κλπ) και από πάνω ότι χαλί μοκέτα θες . Δε θα αλλάξει σχήμα ποτέ από θερμικές διαστολές, είναι μαλακό επισκευάσιμο μια πιθανότατα βοηθάει στην αλληλεπίδραση με το ταβάνι. Χωριά που αν χρειαστεί περνάς ότι καλώδιο χρειαστεί , κόβοντας ένα μέρος του και δεν το σκέφτεσαι κι όλας , είναι φθηνό αν αλλάξεις γνώμη.
Πχ https://www.fitshop.gr/rage-protec-...NpYrJItzv369FDmazyfO8b4aYBEn2iqYaAnxMEALw_wcB σε 1.2εκ, έχει και σε 2εκ πάχος.
https://fithealth.gr/product/dapedo-kaoutsouk-crossfit-100-x-100-x-15-cm-mavro/ σε λάστιχο που μάλλον είναι πιο βολικό
Πολυ καλη ιδεα και με λογικο κοστος.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Όπως νομίζεις. Η αλήθεια είναι ότι το λαμινειτ μαζί με την πολυστερινη θα ανεβάσει το πάτωμα τουλάχιστον 3 πόντους και θα στοιχίσει και πιο πολύ από τη μοκέτα.
Συμφωνώ και γω ότι το λαμινειτ θα με φάει πολλά σήμερα πάω να αγοράσω τα υλικά για την μόνωση και γαμωτο έξω βρέχει😪😪😢 μπορώ να ρίξω από μέσα το άσταρι και ένα isomat 2 συστατικών???? Που βρέχει έξω ? Θέλω να τελειώνει το έξω και να ξεκινήσω με τις γυψοσανίδες δεν μπορώ να περιμένω πότε θα έρθει ηλιόλουστη μέρα έτσι δεν θα τελειώσουμε ποτέ...😢
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Ένα λεπτό αυτοεπιπεδουμενο , ελαστικό πάτωμα γυμναστηρίου που βγαίνει σε παζλ (οπότε αν χρειαστεί το σηκώνεις καθαρίζεις κλπ) και από πάνω ότι χαλί μοκέτα θες . Δε θα αλλάξει σχήμα ποτέ από θερμικές διαστολές, είναι μαλακό επισκευάσιμο μια πιθανότατα βοηθάει στην αλληλεπίδραση με το ταβάνι. Χωριά που αν χρειαστεί περνάς ότι καλώδιο χρειαστεί , κόβοντας ένα μέρος του και δεν το σκέφτεσαι κι όλας , είναι φθηνό αν αλλάξεις γνώμη.
Πχ https://www.fitshop.gr/rage-protec-...NpYrJItzv369FDmazyfO8b4aYBEn2iqYaAnxMEALw_wcB σε 1.2εκ, έχει και σε 2εκ πάχος.
https://fithealth.gr/product/dapedo-kaoutsouk-crossfit-100-x-100-x-15-cm-mavro/ σε λάστιχο που μάλλον είναι πιο βολικό
Ωραία είναι αλλά δεν περίμενα να με βγει 200 ευρώ για όλο το δωμάτιο ο ελαιοχρωματιστής μου είχε πει να βάλω αφρολεξ ένα πολύ λεπτό πράγμα τέλος πάντων και από πάνω την μοκέτα τι είναι αυτό ακριβώς??? Δηλαδή καλύτερα να δώσω 200 για την μοκέτα που θα πιάσει όλο το δωμάτιο αλλά θα ναι τοπ παρά για το από κάτω... Για να μην βάλω κανένα νάυλον χαχα που λέει ο λόγος... Αν και για την μοκέτα είναι πολλά να πω αλλά δεν ξέρω και τιμές ακόμα...
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
για λόγους υγιεινής, ένα σκέτο τσιμεντένιο πάτωμα σε επαφή με το έδαφος θα πρέπει να είναι στοιχειωδώς θερμομονωμένο ώστε να μην συμπυκνώνει υγρασία την οποία θα απορροφήσει η μοκέτα και θα βρωμάει μούχλα.
το πάτωμα που σου προτείνω βοηθάει στην θερμομόνωση και δεν κρατάει υγρασία.
το ένα δεν αποκλείει το άλλο, όλα αυτά μπαίνουν και βγαίνουν όποια στιγμή βολεύει , μόνο αν αρχίσει να μυρίζει η μοκέτα θα δυσκολευτείς να την ξεμυρίσεις μέχρι να πιάσει καλοκαίρι και να την απλώσεις έξω για μέρες.
επιπλέον είναι μαλακό και συμβάλει στην άνεση του χώρου , σκέψου πόσο πιο οικείο σου φαίνεται ένα μαλακό πάτωμα σε σχέση με ένα πλακάκι.
για μοκέτα εγώ δε θα κοίταζα, με την έννοια να κόψω κάτι ακριβώς στις διαστάσεις του χώρου.
αν ψαχτείς λίγο θα βρεις ποιοτικότατα χαλάκια μηχανής (που πλένονται χωρίς να ξεπατώνεται η πλάτη τους , όπως στις φθηνές μοκέτες) σε συμπαθέστατα σχέδια , που στο 2χ3 ή 2χ2.5 μπορεί να βρεις προσφορές με 200 ευρώ.
όλα αυτά μαζεύουν κόστος όσο να ναι αλλά αν από την άλλη για οικονομικούς λόγους φτιάξεις έναν χώρο που αισθητικά δε σε τραβάει να κάτσεις να δεις ταινία/ακούσιες μουσική κλπ το λιγότερα χρήματα που έδωσες μπορεί να πάνε κουβά.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
για λόγους υγιεινής, ένα σκέτο τσιμεντένιο πάτωμα σε επαφή με το έδαφος θα πρέπει να είναι στοιχειωδώς θερμομονωμένο ώστε να μην συμπυκνώνει υγρασία την οποία θα απορροφήσει η μοκέτα και θα βρωμάει μούχλα.
το πάτωμα που σου προτείνω βοηθάει στην θερμομόνωση και δεν κρατάει υγρασία.
το ένα δεν αποκλείει το άλλο, όλα αυτά μπαίνουν και βγαίνουν όποια στιγμή βολεύει , μόνο αν αρχίσει να μυρίζει η μοκέτα θα δυσκολευτείς να την ξεμυρίσεις μέχρι να πιάσει καλοκαίρι και να την απλώσεις έξω για μέρες.
επιπλέον είναι μαλακό και συμβάλει στην άνεση του χώρου , σκέψου πόσο πιο οικείο σου φαίνεται ένα μαλακό πάτωμα σε σχέση με ένα πλακάκι.
για μοκέτα εγώ δε θα κοίταζα, με την έννοια να κόψω κάτι ακριβώς στις διαστάσεις του χώρου.
αν ψαχτείς λίγο θα βρεις ποιοτικότατα χαλάκια μηχανής (που πλένονται χωρίς να ξεπατώνεται η πλάτη τους , όπως στις φθηνές μοκέτες) σε συμπαθέστατα σχέδια , που στο 2χ3 ή 2χ2.5 μπορεί να βρεις προσφορές με 200 ευρώ.
όλα αυτά μαζεύουν κόστος όσο να ναι αλλά αν από την άλλη για οικονομικούς λόγους φτιάξεις έναν χώρο που αισθητικά δε σε τραβάει να κάτσεις να δεις ταινία/ακούσιες μουσική κλπ το λιγότερα χρήματα που έδωσες μπορεί να πάνε κουβά.
Όχι θέλω ο χώρος να είναι ωραίος αισθητικά ενόειτε όπως ανέφερα θέλω να μπει μοκέτα σε όλο το δωμάτιο απλά από κάτω κάτι το οποίο να ναι μονότικο ως προς το πάτωμα κοίτα θα πέσει και άσταρι με μονότικο για την υγρασία οπότε είμαστε καλά νομίζω και να με βοηθήσετε και με το θέμα του φωτισμού σας παρακαλώ γιατί φαντάζομαι θα πρέπει πρώτα να περαστούν τα ηλεκτρολογικά και μετά οι γυψοσανίδες πως μπορώ να κάνω τον φωτισμό αυτόματο να κλείνει και να ξεκινάει η ταινία η όταν μπαίνουν τα τρέιλερ να χαμηλώνουν τόσο όσο στο σινεμά μόνο για τα τρέιλερ 🙂🙂🙂???
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
η υγρασία από το πάτωμα είναι ένα θέμα, η υγρασία από συμπύκνωση είναι ένα άλλο και έχουν διαφορετικές λύσεις.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
To EVA, έχει πάρα πολύ καλές ιδιότητες αυτοαπόσβεσης (πολύ καλύτερο από το καουτσούκ) αλλά και θερμομόνωσης, προτιμείστε το.
Ακριβότερο, αλλά αισθητικά αξιοπρεπές από μόνο του, αυτό:

Ειδικά αφρώδη υποστρώματα με καλές ιδιότητες για το ελάχιστο πάχος τους (1-2-3 χιλιοστά), θα βρείτε στο Leroy Merlin σίγουρα - ρωτήστε εκεί.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
To EVA, έχει πάρα πολύ καλές ιδιότητες αυτοαπόσβεσης (πολύ καλύτερο από το καουτσούκ) αλλά και θερμομόνωσης, προτιμείστε το.
Ακριβότερο, αλλά αισθητικά αξιοπρεπές από μόνο του, αυτό:

Ειδικά αφρώδη υποστρώματα με καλές ιδιότητες για το ελάχιστο πάχος τους (1-2-3 χιλιοστά), θα βρείτε στο Leroy Merlin σίγουρα - ρωτήστε εκεί.
Ωραία ιδέα σε ευχαριστώ πολύ θα πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω ενόειτε 🙂
 


Μηνύματα
814
Reaction score
963
Να ρωτήσω τώρα και εγώ κάτι...Με αυτά τα αφρολεξένια δάπεδα τα sub δεν θα συμπιέσουν σταδιακά με το χρόνο το αφρολέξ;
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Εγώ θα έβαζα ένα πλακάκι γ διαλογής σκουρόχρωμο και τέλος.
Δεν ξέρω ρε συ δεν θέλω να πάρει και ύψος η αλήθεια πόσο θα μου βγει ?🙁
Να ρωτήσω τώρα και εγώ κάτι...Με αυτά τα αφρολεξένια δάπεδα τα sub δεν θα συμπιέσουν σταδιακά με το χρόνο το αφρολέξ;
Δεν νομίζω σιγά ποιο πολύ φοβάμαι για την γυψοσανίδα μην ξεκολησει και να μην τρίζει 🙁 υπάρχει λέτε τέτοια περίπτωση???🙄
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Αλέξανδρε, είναι υπόγειο και θέλει παραπάνω θερμομόνωση στο δάπεδο.
Επί πλέον θα είναι χώρος ακρόασης, και τα προτερήματα που περιγράφει ο pankrok στο #123 μετράνε. Με μοκέτα/χαλί από πάνω και δάπεδο μπετόν από κάτω, η σημαντική αυτοαπόσβεση του EVA μάλλον θα μείνει ανεκμετάλλευτη (ίσως πάλι όχι στο μπάσο), αλλά δεν βλάπτει να υπάρχει.

Προσωπικά θα πήγαινα σε εμφανίσιμο (κατά προτίμηση) EVA και αντί για μοκέτα, χαλί/ά.
Έχεις πρόσβαση στο δάπεδο, μπορείς να τα σηκώνεις προσωρινά για πέρασμα καλωδίων, να τα στέλνεις για πλύσιμο το καλοκαίρι, κλπ

Κωνσταντίνε, μία αναζήτηση για "EVA" δεν βλάπτει, δεν ξέρω τι διατίθεται αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, όμως βγαίνει σε μεγάλο εύρος παχών αλλά και πυκνοτήτων, με αντίστοιχα μεγάλο εύρος στην τιμή.
Να ρωτήσω τώρα και εγώ κάτι...Με αυτά τα αφρολεξένια δάπεδα τα sub δεν θα συμπιέσουν σταδιακά με το χρόνο το αφρολέξ;
Κακώς έγραψα "αφρώδη", εννοούσα τα πολύ λεπτά κλειστής κυψέλης, για θερμομόνωση/ηχομόνωση.
Αν εννοείς τα δάπεδα γυμναστηρίου EVA, η συμπίεσή του είναι άνευ σημασίας.
 
Last edited:

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
Να ρωτήσω τώρα και εγώ κάτι...Με αυτά τα αφρολεξένια δάπεδα τα sub δεν θα συμπιέσουν σταδιακά με το χρόνο το αφρολέξ;
στα γυμναστήρια ο εξοπλισμός που κάθεται πάνω σε αυτά είναι πολλαπλάσια βαρύτερος από οποιοδήποτε sub και δεν πατάει σε μεγάλες σε επιφάνεια βάσεις. τίποτα δεν παθαίνουν (πρακτικά)
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Αλέξανδρε, είναι υπόγειο και θέλει παραπάνω θερμομόνωση στο δάπεδο.
Επί πλέον θα είναι χώρος ακρόασης, και τα προτερήματα που περιγράφει ο pankrok στο #123 μετράνε. Με μοκέτα/χαλί από πάνω και δάπεδο μπετόν από κάτω, η σημαντική αυτοαπόσβεση του EVA μάλλον θα μείνει ανεκμετάλλευτη (ίσως πάλι όχι στο μπάσο), αλλά δεν βλάπτει να υπάρχει.

Προσωπικά θα πήγαινα σε εμφανίσιμο (κατά προτίμηση) EVA και αντί για μοκέτα, χαλί/ά.
Έχεις πρόσβαση στο δάπεδο, μπορείς να τα σηκώνεις προσωρινά για πέρασμα καλωδίων, να τα στέλνεις για πλύσιμο το καλοκαίρι, κλπ

Κωνσταντίνε, μία αναζήτηση για "EVA" δεν βλάπτει, δεν ξέρω τι διατίθεται αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, όμως βγαίνει σε μεγάλο εύρος παχών αλλά και πυκνοτήτων, με αντίστοιχα μεγάλο εύρος στην τιμή.

Κακώς έγραψα "αφρώδη", εννοούσα τα πολύ λεπτά κλειστής κυψέλης, για θερμομόνωση/ηχομόνωση.
Αν εννοείς τα δάπεδα γυμναστηρίου EVA, η συμπίεσή του είναι άνευ σημασίας.
Το κόστος της μοκέτας με το EVA θα ξεπεράσει πιθανότατα το πλακάκι αλλά αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι ότι τα ζωύφια που θα μπενουν στο υπόγειο θα παγιδεύονται κάτω από το δάπεδο και θα είναι πολύ δύσκολο το να καθαρίσεις. Βέβαια τα πλεονεκτήματα ίσως και να αξίζουν.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
ΑΑυτατα χάλια που βάζουν στα home theater στην Αμερική πως λέγονται έτσι???
Αλέξανδρε, είναι υπόγειο και θέλει παραπάνω θερμομόνωση στο δάπεδο.
Επί πλέον θα είναι χώρος ακρόασης, και τα προτερήματα που περιγράφει ο pankrok στο #123 μετράνε. Με μοκέτα/χαλί από πάνω και δάπεδο μπετόν από κάτω, η σημαντική αυτοαπόσβεση του EVA μάλλον θα μείνει ανεκμετάλλευτη (ίσως πάλι όχι στο μπάσο), αλλά δεν βλάπτει να υπάρχει.

Προσωπικά θα πήγαινα σε εμφανίσιμο (κατά προτίμηση) EVA και αντί για μοκέτα, χαλί/ά.
Έχεις πρόσβαση στο δάπεδο, μπορείς να τα σηκώνεις προσωρινά για πέρασμα καλωδίων, να τα στέλνεις για πλύσιμο το καλοκαίρι, κλπ

Κωνσταντίνε, μία αναζήτηση για "EVA" δεν βλάπτει, δεν ξέρω τι διατίθεται αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, όμως βγαίνει σε μεγάλο εύρος παχών αλλά και πυκνοτήτων, με αντίστοιχα μεγάλο εύρος στην τιμή.

Κακώς έγραψα "αφρώδη", εννοούσα τα πολύ λεπτά κλειστής κυψέλης, για θερμομόνωση/ηχομόνωση.
Αν εννοείς τα δάπεδα γυμναστηρίου EVA, η συμπίεσή του είναι άνευ σημασίας.
Τα χάλια που βάζουν στα home theater Αμερική που πιάνουν παντού σε όλο το πάτωμα πως λέγονται τέτοιο θέλω βρε παιδιά 😕
Το κόστος της μοκέτας με το EVA θα ξεπεράσει πιθανότατα το πλακάκι αλλά αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι ότι τα ζωύφια που θα μπενουν στο υπόγειο θα παγιδεύονται κάτω από το δάπεδο και θα είναι πολύ δύσκολο το να καθαρίσεις. Βέβαια τα πλεονεκτήματα ίσως και να αξίζουν.
Χαχαχ ζωύφια ούτε καν ρε μην σκας θα το κάνω Φιξ και έξω απτό δωμάτιο ένα μικρό προθάλαμο 😁
 

Μηνύματα
1.705
Reaction score
982
Το κόστος της μοκέτας με το EVA θα ξεπεράσει πιθανότατα το πλακάκι αλλά αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι ότι τα ζωύφια που θα μπενουν στο υπόγειο θα παγιδεύονται κάτω από το δάπεδο και θα είναι πολύ δύσκολο το να καθαρίσεις. Βέβαια τα πλεονεκτήματα ίσως και να αξίζουν.
Σιγουρα θα υπαρχουν και φτηνες μοκετες οχι τοσο απαγορευτικες για αγορα
Στα αφρωδη παζλ περνανε μεσα τα παντα στις ενωσεις και δεν καθαριζονται ευκολα
Δινω και εγω τους 12 ποντους μου σε μοκετα ή πλακακι φτηνο ...και μετα μοκετα ! :)
Αυτα που τα κοβεις κατα βουληση ειναι μοκετες Τα αλλα τα φιξ χαλια
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Σήμερα μίλησα με την isomat παιδιά γιατί εχθές που πηγα να πάρω τα υλικά την αυγουλεια και το 2 συστατικών για την μόνωση μου είπαν να το ψάξουμε λίγο παραπάνω οπότε σήμερα μίλησα με τους υπεύθυνους στην isomat και μου είπαν εξωτερικά θα χρειαστεί σε όλο το μήκος αφού σκαφτεί την μόνωση 2 στρώσεις και μετά την αυγουλεια και καμιά μισό μέτρο από πάνω σίγουρα και εσωτερικά μου είπαν επισης το ίδιο 2 στρώσεις καμιά 1 μέτρο απτο πάτωμα επειδή όμως ο καιρός είναι χάλια έξω και βρέχει κάθε μέρα για να κάτσω να σκάψω θα κάνω το μέσα πρώτα για να βάλω και τις γυψοσανίδες και τα υπόλοιπα γιατί δεν αντέχω να περιμένω τόσο μέχρι να κάνει καλό καιρό και μόλις ανοίξει λίγο βγαίνω και εξω
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.614
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top