To πρώτο μου DAC. (ifi Zen Air DAC)

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Επιβεβαιώνω ότι με το πέρασμα του τελευταίου firmware (που βγαίνει σε 3 γεύσεις...) η καθυστέρηση στην έναρξη του τραγουδιού φαίνεται βελτιωμένη.
 

Μηνύματα
13.596
Reaction score
6.545
Παιδιά, συνδέοντας ακουστικά στην έξοδο μπροστά, δεν θα έπρεπε να απενεργοποιείται η έξοδος rca;
Στο zen που έχω δεν γίνεται,αλλά αυτό έχει την επιλογή για fixed έξοδο στα rca,οπότε έχω τα ακουστικά συνέχεια συνδεμένα,αλλά το volume στο μηδέν (την ένταση για τα ηχεία την ρυθμίζω από τον υπολογιστή). Οταν θέλω να ακόυσω μόνο με ακουστικά ,βάζω την ένταση στον υπολογιστή στο max και ρυθμίζω από το volume του zen την ένταση στα ακουστικά (εννοείται πως τα ηχεία είναι off).
 

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Οπότε στο δικό σου, όταν είναι στην περιοχή fixed, μπορείς να ρυθμίζεις την ένταση από το slider των windows;
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
Οπότε στο δικό σου, όταν είναι στην περιοχή fixed, μπορείς να ρυθμίζεις την ένταση από το slider των windows;
Αυτό αφορά το zen dac και όχι το air. Εγώ που έχω και τα δύο δεν βλέπω καθυστέρηση. Με τι πηγή το χρησιμοποιείς. Το δοκίμασα και με λαπτοπ και παίζει μια χαρά.
 


Μηνύματα
4.086
Reaction score
3.580
Είστε ευχαριστημένοι από τον ενισχυτή ακουστικών; Εγώ με τα ακουστικά της Neumann απλώς είναι χάλια. Δύο κλασεις καλύτερα παίζει το λαπτοπ από την απλή έξοδο του. Έχω πάρει την έκδοση zen dac mki με αυτήν την λογική ώστε εκτός από dac (που είναι πάρα πολύ καλό) να βολέψω και τα ακουστικά και τώρα ψάχνω χωριστά κανονικό ενισχυτή ακουστικών.
 

Μηνύματα
13.596
Reaction score
6.545
Οπότε στο δικό σου, όταν είναι στην περιοχή fixed, μπορείς να ρυθμίζεις την ένταση από το slider των windows;
ναι αυτό κάνω......τώρα για το άλλο θέμα της καθυστέρησης (αν και βλέπω ότι έγραψες ότι το έλυσες),δεν είχα ποτέ.
Είστε ευχαριστημένοι από τον ενισχυτή ακουστικών; Εγώ με τα ακουστικά της Neumann απλώς είναι χάλια. Δύο κλασεις καλύτερα παίζει το λαπτοπ από την απλή έξοδο του. Έχω πάρει την έκδοση zen dac mki με αυτήν την λογική ώστε εκτός από dac (που είναι πάρα πολύ καλό) να βολέψω και τα ακουστικά και τώρα ψάχνω χωριστά κανονικό ενισχυτή ακουστικών.
Το zen έχει ένα βασικό ενισχυτή ακουστικών,για λογικά πράγματα........Neumann δε νομίζω ότι θα τα οδηγήσει σωστά. Το ίδιο και το λάπτοπ και μάλλον υπερβάλεις λίγο,για να δώσεις έμφαση στην απογοήτευση σου από τον ενισχυτή ακουστικών. Η ίδια η εταιρεία συνιστά για δυσκολούτσικα ακουστικά και βάλε,να το συνδυάσεις με το zen can.
 

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Η πρώτη μου αίσθηση με τον ενισχυτή ακουστικών, είναι ότι είναι η επιτομή της μετριότητας.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
Δεν ακούω με ακουστικά. Έχω το Fiio Q3 γθα ακουστικα που πιστεύω ότι είναι καλύτερο αλλά δεν έχω δύσκολα ακουστικά (ΑΚG K92).
 

Μηνύματα
13.596
Reaction score
6.545
Η πρώτη μου αίσθηση με τον ενισχυτή ακουστικών, είναι ότι είναι η επιτομή της μετριότητας.
Kάνουμε συγκρίσεις,χωρίς να έχουμε ένα μέτρο αναφοράς. Σαν ενισχυτής ακουστικών είναι για εύκολα ακουστικά (άρα κατά βάση προσιτά). Αν τώρα κάποιος έχει ακουσικά των 150+ ευρώ.....δεν θα τα οδηγήσει με ενισχυτή ακουστικών + usb dac των 100 ευρώ ή ακόμα και των 180 ευρώ (αν πάμε στο zan dac V2 με τα λίγες παραπάνω ευκολίες). Ο ρόλος της συσκευής είναι κυρίως usb dac, με την πρόσθετη δυνατότητα του ενισχυτή ακουστικών. Εγώ το δουλεύω κυρίως σαν dac και μόνο τις βραδινές ώρες σαν ενισχυτή ακουστικών.Ακουστικά έχω τα Sennheiser 599,που τα οδηγεί κανονικά (αλλά ακούω σε χαμηλές ως το πολύ μέσες εντάσεις και χαλαρό μουσικό υλικό),αλλά θα συμφωνήσω ότι ακόμα και αυτά με ξεχωχριστό ενισχυτή ακουστικών αποδίδουν καλύτερα. Πολλοί όμως που αναζητούν κάτι ανάλογο με μένα θα καλυφθούν απόλυτα και σαφώς θα έχουν καλύτερο ήχο και οδήγηση,από μια απλή κάρτα ήχου. Διαφορετικά ή προσθήκη του zen air dac μάλλον είναι επιβεβλημένη,αλλά και πάλι μιλάμε για σετ των.......200 ευρώ.
 
Last edited:

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Καταλαβαίνω τι εννοείτε. Η σύγκριση μου γίνεται με την Asus Xonar STX, που είναι του 2009 και αισθάνομαι ότι στα ακουστικά αποδίδει καλύτερα. Και νομίζω ότι η Ifi μαρκετάρει και τον ενισχυτή ακουστικών ως ιδιαίτερα αξιοπρεπή. Τέλοσπάντων κακός δεν είναι αλλά μάλλον μέτριος. Όλα αυτά με επιφύλαξη μέχρι να ασχοληθώ σε μεγαλύτερο βάθος.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
ASUS XONAR STX SPECS:
Performance
Signal-to-Noise RatioOutput: 124dB (Front); 117dB (Headphone)
Input: 118dB
CrosstalkNone
THD + NoiseOutput: 0.0003% (-110dB) at 1kHz (Front); 0.001% (-100dB) at 1kHz (Headphone)
Input: 0.0002% (-113dB) at 1kHz
Frequency Response< 10Hz to 90kHz
Channel Playback2.0
ConversionBurr-Brown PCM 1792A DAC
Recording44.1kHz, 48kHz, 96kHz, 192kHz at 16/24-bit
S/PDIF Output1x Coaxial/Optical combo connectors

IFI ZEN AIR DAC SPECS
Input voltageDC 5V/2.5A
InputUSB2.0 B Socket
Formats44.1/48/88.2/96/176.4/192/352.8/384kHz PCM
2.8/3.1/5.6/6.2/11.2/12.4MHz DSD
353/384KHz DXD
MQA
DACBit-Perfect DSD & DXD DAC by Burr Brown
Power consumptionNo Signal ~0.5W / Max Signal ~2.5W
Dimensions158 x 117 x 35 mm
6.2" x 4.6" x 1.4"
Net weight315 g
0.694 lbs
Line Section
Output1V / 3.3V max.
Output Impedance≤50Ω
SNR<-113dB(A) @ 0dBFS
DNR>113dB(A) @ -60dBFS
THD+N<0.04% @ 0dBFS
Headphone Section
Output1V / 3.3V max. (variable)
Output Power>280mW @ 32Ω ; >36mW @ 300Ω
Output Impedance<1Ω
THD+N<0.04% (100mW @ 16Ω)
SNR>113dBA (3.3V)

Συγκρίνετε μεταξύ τους και βγάλτε συμπεράσματα.
 

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Σήμερα άνοιξα τα ηχεία πριν ανάψω τον υπολογιστή και παρατήρησα έναν έντονο και ενοχλητικό βόμβο που εξαφανίστηκε όταν αποσύνδεσα και ξανασύνδεσα τα ηχεία. Το έχει παρατηρήσει κανείς;
 

Μηνύματα
343
Reaction score
872
Εγώ το έχω συνδεδεμένο το shield tv pro μαζί του και δεν έχω καθυστέρηση. Βεβαίως με το τελευταίο firmware περασμένο.
Χρειάζεται να αλλάζεις την έξοδο ήχου στο nvidia από τις ρυθμίσεις του όταν θες πχ μετά απο Spotify να δεις Netflix;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.516
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top