To σύστημά μου (Μάρκου)

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Ναι Μάνο από το 85 μέχρι και σήμερα , δεν περνάει μέρα που δεν παίζουν. Καλά όχι μέρα ακριβώς αλλά εβδομάδα σίγουρα.
Ο G22000 παίζει σταθερά όλη την ημέρα όταν είμαστε σπίτι , κυρίως ραδιόφωνο, και κάποιες φορές παίζει και το blu ray του James Last που είδαμε χθες. Ολο. Μέσω του SONY TA-E 9000ES. Μιλάμε ότι το σύστημα κελαηδάει.
Αλήθεια όταν η κυρά έχει κέφια βάζει διάφορα , ακόμα και laptop συνδέει επάνω στον G22000 και ακούει διάφορα . Οτι γουστάρει κάνει.
Παίζει και πολύ pavaroti , μιάς και της αρέσει πολύ.
[DOUBLEPOST=1508796433][/DOUBLEPOST]

Η αλήθεια είναι ότι θέλει λίγο βάψιμο ο κώνος του woofer.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Ομως κατά τα άλλα το ηχείο παίζει εξαιρετικά.
Ιδιαίτερα δε για ηχείο της ηλικίας του.
Μοναδική μου επέμβαση , ένα στρώμα κετσέ παντού μέσα στο κουτί του ηχείου. Τι? έτσι θα το άφηνα?
[DOUBLEPOST=1508796833][/DOUBLEPOST]
Ναι Μάνο από το 85 μέχρι και σήμερα , δεν περνάει μέρα που δεν παίζουν. Καλά όχι μέρα ακριβώς αλλά εβδομάδα σίγουρα.
Ο G22000 παίζει σταθερά όλη την ημέρα όταν είμαστε σπίτι , κυρίως ραδιόφωνο, και κάποιες φορές παίζει και το blu ray του James Last που είδαμε χθες. Ολο. Μέσω του SONY TA-E 9000ES. Μιλάμε ότι το σύστημα κελαηδάει.
Αλήθεια όταν η κυρά έχει κέφια βάζει διάφορα , ακόμα και laptop συνδέει επάνω στον G22000 και ακούει διάφορα . Οτι γουστάρει κάνει.
Παίζει και πολύ pavaroti , μιάς και της αρέσει πολύ.
[DOUBLEPOST=1508796433][/DOUBLEPOST]


Η αλήθεια είναι ότι θέλει λίγο βάψιμο ο κώνος του woofer.
Λοιπόν δεν είναι από το 85 , αλλά από το 79 το ηχείο.
Ναι καλά το βλέπετε από το 1979. Το δικό μου, γιατί η coral το έβγαλε το 1978!.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
Μπράβο Γιάννη κ απο εμένα, τώρα το πήρα χαμπάρι που έψαχνα κάτι άλλο!
Τρομερή δουλειά κ ωραία εργαλεία, να τα χαίρεσαι! :hi: :hi: :hi:
 





wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
@JOHN MARKOU Γιάννη, το miniDSP SHD θα παίξει 2.2, στην καλύτερη περίπτωση. Είσαι ήδη πολυκάναλος, δεν σου κάνει.
Δεν πειράζει. Απλοί και αγνοί δικάναλοι… Ζηλεύουν αλλά δεν το έχουν καταλάβει ακόμα.
Έτσι, έτσι, αυτά είναι!
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Σκέφτομαι το 4χ10hd για ενεργό κροςς Γιώργο.
Θα σου κανει A to D και D to A conversion. Αν δεν σε πειράζει να ακούς αυτά τα converters, του minidsp δηλαδη και όχι του Denon, προχώρα.

Για ένα είναι μια απο τις 7 θανάσιμες αμαρτίες
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Αν το a/d γίνεται σε πλήρη στάθμη, στα 0 dBfs, δεν υπάρχει θέμα. Θα συνεχίσει να ακούει τις χροιές του οποιουδήποτε ντενον, χωρίς αλλοιώσεις.

Αν θέλει να έχει έλεγχο του volume προ της a/d μετατροπής, από τον ντενον, να το ξεχάσει.

Δεν.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Ναι το ξέρω ότι κάνει A to D , επεξεργασία , και μετά πάλι D to A.
Δεν ξέρω πόση διαφορά θα έχει , αν θα έχει από το DAC του DENON , αλλά γιατί όχι.
Κάνει πράγματα που το δικό μου αρχαίο αναλογικό ενεργό κρόςς δεν κάνει.
Το σκέφτομαι.
Αν το a/d γίνεται σε πλήρη στάθμη, στα 0 dBfs, δεν υπάρχει θέμα. Θα συνεχίσει να ακούει τις χροιές του οποιουδήποτε ντενον, χωρίς αλλοιώσεις.

Αν θέλει να έχει έλεγχο του volume προ της a/d μετατροπής, να το ξεχάσει.

Δεν.
Γιατί?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Δεν δουλεύει.

Μόνο για σαμπ. Κι αυτό δουλεύει με προβλήματα, σε χαμηλές στάθμες δεν αρκεί η δειγματοληψία, μένει μουγκό το σαμπ.

Για πλήρες φάσμα, απαράδεκτο. Δεν.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Ο προ σου @JOHN MARKOU μπορεί να είναι παρωχημένος σε θέμα software αλλά είναι πάρα πολυ καλός ως μηχάνημα.
Μην τον μπασταρδέψεις.
 
  • Like
Reactions: PMC


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Ή με έτοιμη πλάτη σε κάθε ηχείο σώζεται, με ρύθμιση στάθμης από την πλάτη, όλες μαζί οι πλάτες με ένα τηλεχειρισμό, που παίρνουνε, επιπρόσθετα φυσικά, ή αν υπάρχει δυνατότητα στάθμης από αυτό που λες, όπως και το σκέτο dsp της χυπεξ σίγουρα διαθέτει τηλεχειριστήριο και στάθμη, όπως οι έτοιμες πλάτες, δεν έχουν διαφορά, μόνο στα λεφτά διαφέρουν.

Ούτως ώστε σε κάθε περίπτωση να δίνει 0dBfs μονίμως ο ντενον από τις αναλογικές του εξόδους. Τότε, η επιπρόσθετη μετατροπή είναι ασήμαντη, μη υπολογισιμη και πρακτικά διάφανη.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Τι τελικούς έχεις;
SANSUI .
Ή με έτοιμη πλάτη σε κάθε ηχείο σώζεται, με ρύθμιση στάθμης από την πλάτη, όλες μαζί οι πλάτες με ένα τηλεχειρισμό, που παίρνουνε, επιπρόσθετα φυσικά, ή αν υπάρχει δυνατότητα στάθμης από αυτό που λες, όπως και το σκέτο dsp της χυπεξ σίγουρα διαθέτει τηλεχειριστήριο και στάθμη, όπως οι έτοιμες πλάτες, δεν έχουν διαφορά, μόνο στα λεφτά διαφέρουν.

Ούτως ώστε σε κάθε περίπτωση να δίνει 0dBfs μονίμως ο ντενον από τις αναλογικές του εξόδους. Τότε, η επιπρόσθετη μετατροπή είναι ασήμαντη, μη υπολογισιμη και πρακτικά διάφανη.

Ναι και με τα άλλα ηχεία τι θα κάνω? θα παίζουν τσίτα συνέχεια στο πολυκάναλο?
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top