To subwoofer or not to subwoofer

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Αγαπητε μου, το "μπουρδες" πηγαινε μπροστα στον καθρεφτη σου και πεστο....
Εγω ειχα 801 με ΚRELL σε ενα απο τα συστηματα μου (τωρα πλεον Bryston studio version στο ιδιο συστημα) και οταν τους πρεσεθεσα το κορυφαιο Velodyne, o ηχος εγινε "αχταρμας"... Ξεφορτωθηκα τα Velodyne εντος μηνος και ησυχασα ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...

Το σιγουρο ειναι οτι εσυ δεν εχεις ακουσει ποτε 20ΗΖ οπως εγω (δηλαδη εντελως flat στην αποκριση) και επισης δεν εχεις ακουσει ποτε βαθιες χαμηλες οσες φορες εχω ακουσει εγω...
Πως ρυθμίστηκε το (μονό) σαμπ; Έχετε μετρησεις να δείξετε ή πάλι “απόψεις”;
Μάλλον δεν γνωρίζετε που μπήκατε, δεν είναι παιδική χαρά εδώ.

Αλλά υπάρχουν πολλές ευκαιρίες για μάθηση. Ξεκινήστε το διάβασμα.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Στην αρχή, σκεφτόμουν αν θα, μετά αποφάσισα να... τσιμπήσω το "τυράκι"...

Πολυ απλα τα πραγματα... Αν τα κυρια ηχεια σε πολυκαναλο συστημα (η τα δυο ηχεια σε δικαναλο) μπορουν να "κατεβουν " στα 40Hz με 4.5db η λιγωτερη απωλεια σταθμης, τοτε ποoooooooooooooλυ καλλυτερα OXI sub.
Για πες, ποια ηχεία είναι αυτά; Και μετά πες μας, βασισμένος σε επιστημονικά δεδομένα, γιατί δεν χρειάζεται η προσθήκη subwoofers.
 

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Στην αρχή, σκεφτόμουν αν θα, μετά αποφάσισα να... τσιμπήσω το "τυράκι"...



Για πες, ποια ηχεία είναι αυτά; Και μετά πες μας, βασισμένος σε επιστημονικά δεδομένα, γιατί δεν χρειάζεται η προσθήκη subwoofers.
Κάτι 801. Τα ξέρεις;
Τσίμπα τυράκι!
 


mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Κάτι 801. Τα ξέρεις;
Τσίμπα τυράκι!
Ελα μωρε... κατι αθλια ηχεια που παιζουν με αυτα τα καλλυτερα studio ηχογραφησης στον κοσμο (επειδη ΔΕΝ ξερουν αυτοι) και τα οδηγουν με εκδοση PRO της Bryston...

Aς σοβαρεφτουμε ομως... ΔΕΝ φτανει να εχει καποιος ηχειο που να μπορει να κατεβει flat στις χαμηλες συσχνοτητες... Θελει οπωσδηποτε και τον καταλληλο ενισχυτη για να μπορεσει να αποδωσει το ηχειο αυτο που μπορει σε ιδανικες συνθηκες...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ελα μωρε... κατι αθλια ηχεια που παιζουν με αυτα τα καλλυτερα studio ηχογραφησης στον κοσμο (επειδη ΔΕΝ ξερουν αυτοι) και τα οδηγουν με εκδοση PRO της Bryston...

Aς σοβαρεφτουμε ομως... ΔΕΝ φτανει να εχει καποιος ηχειο που να μπορει να κατεβει flat στις χαμηλες συσχνοτητες... Θελει οπωσδηποτε και τον καταλληλο ενισχυτη για να μπορεσει να αποδωσει το ηχειο αυτο που μπορει σε ιδανικες συνθηκες...
Πρώτη φορά από εδώ ή έχετε ξαναπεράσει;
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
Αγαπητε μου, το "μπουρδες" πηγαινε μπροστα στον καθρεφτη σου και πεστο....
Εγω ειχα 801 με ΚRELL σε ενα απο τα συστηματα μου (τωρα πλεον Bryston studio version στο ιδιο συστημα) και οταν τους πρεσεθεσα το κορυφαιο Velodyne, o ηχος εγινε "αχταρμας"... Ξεφορτωθηκα τα Velodyne εντος μηνος και ησυχασα ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...

Το σιγουρο ειναι οτι εσυ δεν εχεις ακουσει ποτε 20ΗΖ οπως εγω (δηλαδη εντελως flat στην αποκριση) και επισης δεν εχεις ακουσει ποτε βαθιες χαμηλες οσες φορες εχω ακουσει εγω...
Προχθές πήρα μια LaFerrari... στο μισάωρο οδήγησης έχασα τον έλεγχο και τράκαρα.
Μπουρδέλο, μούφα είναι η βλακεία.
Το πούλησα ότι απέμεινε και γύρισα στο Yugo μου.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Ξέρω ένα παλικάρι με κάτι 802 σε χώρο για σεμινάρια. Το κάθε ηχείο έχει 2 κιλοβατ από πίσω.
Όταν έβαλε subS ξέχασε το όνομα του.
Τα έβαλε όμως σωστά.

Έκανε και κάτι άλλο.
Ρώτησε.
 



mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
@Buckalis ποια είναι η σχέση σας με την Truelife Audio που έχετε στην υπογραφή σας;
Περιφερειακη.... Δεν ειμαι στελεχος της κορυφαιας εταιρειας ηλεκτρονικων ηχου στον κοσμο αν αυτο ρωτατε, αλλα η εταιρεια εχει στενες σχεσεις μαζι μου για την κατασκευη του 1ου συστηματος μου (που ειναι ολοκληρο απο το phono ως και τα cross-over των ηχειων reference-custom κατασκευη της TLA) και ειναι αποκλειστικος προμηθευτης μου και για τις υπολοιπες συσκευες (αλλων κατασκευαστων) που εχω στα 3 hyper HiEnd συστηματα που εχω στους χωρους του σπιτιου μου και στον κινηματογραφο μου. Γιατι ρωτατε?
 
Last edited by a moderator:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
".... Δεν ειμαι στελεχος της κορυφαιας εταιρειας ηλεκτρονικων ηχου στον κοσμο."
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Πολυ απλα τα πραγματα... Αν τα κυρια ηχεια σε πολυκαναλο συστημα (η τα δυο ηχεια σε δικαναλο) μπορουν να "κατεβουν " στα 40Hz με 4.5db η λιγωτερη απωλεια σταθμης, τοτε ποoooooooooooooλυ καλλυτερα OXI sub.
Πολύ καλύτερα να μάθει καθένας να σετάρει sub προτού να ενδίδει σε παραπληροφόρηση...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
hyper HiEnd
Τόσα χρόνια φούρναρης, τέτοιο ψωμί δεν έχω φάει.

Να σκεφτείς ότι το γκουγκλαρα, να δω αν έχει ξαναχρησιμοποιηθεί στον πλανήτη που ζούμε αυτή η τρόπον τινά ορολογία (θεός σχωρέστην την έκφραση) μα όχι, δεν υπάρχει.

Άλλη μια πρωτοπορία στο εϊβισάιτ.

Γατάκια του πλανήτη του Χάι Ενδ, σας τρώμε γκάμπατζ.
στον κινηματογραφο μου.
Θα ήθελα πολύ να μάθω τι εξοπλισμό έχει ο κινηματογράφος.

Και πόσα λεφτά κόστισε.

hyper HiEnd είναι και ο κινηματογράφος;

Ωραίο αυτό το hyper HiEnd, μου αρέσει, θα το χρησιμοποιώ και γω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τόσα χρόνια φούρναρης, τέτοιο ψωμί δεν έχω φάει.

Να σκεφτείς ότι το γκουγκλαρα, να δω αν έχει ξαναχρησιμοποιηθεί στον πλανήτη που ζούμε αυτή η τρόπον τινά ορολογία (θεός σχωρέστην την έκφραση) μα όχι, δεν υπάρχει.

Άλλη μια πρωτοπορία στο εϊβισάιτ.

Γατάκια του πλανήτη του Χάι Ενδ, σας τρώμε γκάμπατζ.

Θα ήθελα πολύ να μάθω τι εξοπλισμό έχει ο κινηματογράφος.

Και πόσα λεφτά κόστισε.
''Σινεμά ο Παράδεισος" του...hipster ΧάΙ Εντ
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Βέβαια και υπάρχει.
Την χρησιμοποιούν όσοι έχουν ή εμπορεύονται μηχανήματα και καλωδία εξωφρενικού κόστους.
Θα ακούσεις επίσης τα Ultra High End, Quantum Physics, Hyper Audio κ.α.
Οι δε έμποροι δεν ασχολούνται καν μαζί σου αν το σύστημα σου ή η τσέπη σου δεν είναι βαριά εξαψήφια ή να φλερτάρει τα επταψήφια.
Και βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να συνεννοηθεις γιατί "εν αρχή ειν το 👂".
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top