To subwoofer or not to subwoofer

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
ο καναπές πιο μπροστά δεν θα πάει .....δεν υπάρχει λόγος .( έχει μετρηθεί )
Υπάρχει. Διάβασε.
εχω τέσσερα σαμπ ( μη ξεχνάς ότι τα κυρια Ηχεια ακουμπάνε πάνω σε βάσεις ....συν δυο svs pb16 )
Δεν εχεις. Εχεις δυο, κακοτοποθετημένα και ported. Τα άλλα δυο είναι “στο περιπου” σαμπ.
Ηχεια οροφής δεν θέλω .
Αν δεν θελεις αναβάθμιση, ελεύθερα. Πάρε και ασπρόμαυρη τιβι.
ο tom έκανε πολύ καλή δουλειά ( δεν έχεις ενημερωθεί ....έχει ολοκληρωθεί η ισοσταθμιση
Χαίρομαι
και έχουν καταρριφθεί πολλοί μύθοι σας
Μπούρδες οπως πάντα. Διάβασμα θελει.

Δια-βα-σμα.
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Εγω ειδα την ταινια οταν κυκλοφορησε, ημουν εφηβος και γουσταρα, οπως ολοι οι φιλοι, αυτο το επαναστατικο μουντ.
Αν την εβλεπα πρωτη φορα σημερα ισως και να την θεωρουσα μετρια
 




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
@ihavenoname -ειμαστε εκτος θεματως. οι λαγοι με πετραχιλια στη θρησκεια, οι λαγοι στιφαδο στο τι θα φαμε σημερα, οι λαγοι ολυμπιακοι στα αθλητικα... και το εχεις λαγο εχω λαγο εχει ουρα στο πολιτικες επεκτασεις του κοροναβιρους.. 🐒
επι του θεματως του Νικολαιδη, τα βιβλια ειναι πολυ πιο ολοκληρωμενα ως νοημα και περιεχομενο κατα τα λεγομενα του. Τα θεμα του αναφερονται σε μια αλλη εποχη (γλυκια συμμορια-κουρελια-ευρυδικη), και ειναι ενα κλειδι για την αποκωδικοποιηση της.
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Αυτός ο Τομ, ποσα σαμπ εχει είπαμε;
24 η 36;

Ξεχνάω
Προφανως οσα χρειαζονται για να το κανει κλαμπ!
Εκει να πας να ακουσεις μομπυ, κραφτγουερκ και λοιπα ηλεκτρονικα ακουσματα να σου φυγει το σκ@το!!
Δε ξερω βεβαια αν του ζητησεις να βαλει λιγο Χατζηδακη τι θα γινει.





Μαιμουδιτσα.
Μη μου αγχεσαι, εγω τους συμπαθω τους λαγους!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Δε ξερω βεβαια αν του ζητησεις να βαλει λιγο Χατζηδακη τι θα γινει.
Οκ, εσύ δε ξέρεις.
Αντιθέτως όμως με σένα, πολλοί εδώ μέσα ξέρουν ακριβώς τι θα γίνει, τόσο σε Χατζιδάκη που λες, όσο και σε κλασσική μουσική, ή οποιοδήποτε άλλο είδος.

Ταυτόχρονα, πολλά δήθεν σούπερ ντουπερ χαϊεντάδικα παρατριχα μονοκάναλα σεταπ που αδυνατούν να παίξουν ικανοποιητικά Μόμπι, κραφτγουερκ και οτιδήποτε άλλο χλευάζεις, σε πληροφορώ πως αδυνατούν να παίξουν και πολλά άλλα είδη που δε χλευάζεις. Η ανεπάρκεια, είναι γενική, απλώς γίνεται ξεφτιλιστικά απλή και αποδεικνύεται σε ντετέ με όσα χλευάζεις, γι'αυτό και τα χλευάζεις βέβαια.. Εν ολίγοις, τζάμπα τα λεφτά, και τζάμπα μάγκες.

Και αν βλέπεις ως κακοπροαίρετα τα σχόλια προς τον Τζιοβάνι, χρειάζεται επειγόντως να πας να σε δει κανας γιατρός. 50€ είναι, μη τα τσιγκουνευεσαι, μη τα λυπηθείς, δώστα να τελειώνεις με τα θεματάκια σου.
 
Last edited:

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Οκ, εσύ δε ξέρεις.
Αντιθέτως όμως με σένα, πολλοί εδώ μέσα ξέρουν ακριβώς τι θα γίνει, τόσο σε Χατζιδάκη που λες, όσο και σε κλασσική μουσική, ή οποιοδήποτε άλλο είδος.
Αυτο ακριβως ειναι το θεμα!
Οτι ξερουν1
Ολοι λιγο πολυ γνωριζομαστε.
Ξερω τι ακους χωρις να ερθω σπιτι σου;)
Και αν βλέπεις ως κακοπροαίρετα τα σχόλια προς τον Τζιοβάνι, χρειάζεται επειγόντως να πας να σε δει κανας γιατρός. 50€ είναι, μη τα τσιγκουνευεσαι.
Ασε καλυτερα.
Αν κρινω απο του γιατρους εδω μεσα, καλυτερα να πεθανω σπιτι, μονος και αβοηθητος! ;) :laugh::laugh::laugh:
 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.010
Υπάρχει ένα κομμάτι το πρώτο στο χαμόγελο της τζοκονντα.
Ακούστε το αρχικά χωρίς σαμπ και μετά με σαμπ. Καμμιά δεκαριά φορές για να το εμπεδώσετε όσοι δεν θέλετε σαμπ.
Ακούγεται η τούμπα βουμπ βουμπ βουμπ τόσο ξεκάθαρα με το σαμπ , και τόσο ανύπαρκτη με απλά ηχεία.!!
Ακόμα και γω που΄έχω 2 15ιντσα σε κάθε ηχείο , με τα σαμπ νοιώθω ότι ολοκληρώνεται το κομμάτι.
Τα σαμπς μου είναι άλλα δύο κουτιά με ένα 15ιντσο το καθένα , με πηνίο 4στρώσεων ειδικό για σαμπ. Το κουτί κλειστό . Αν θέλω έχω πορτς και τα ανοίγω για μεγαλύτερο αουτπουτ.
Δεν μου λείπει το βαθύ χαμηλό , πρώτη οκτάβα. Το ηχείο βουτάει στους 19 κύκλους στα 0db. Με ένταση και τσαμπουκά.
120db βαράει μόνο με τα woofers.
Κι όμως τα 2 έξτρα 15ιντσα σαμπς βοηθάνε .
Μπάσσο , ποτέ δεν είναι αρκετό που λέει ο ear. Καλά για μένα είναι. Εχω αρχίσει και κόβω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ξερω τι ακους χωρις να ερθω σπιτι σου
Πολύ αμφιβάλλω.

Θα πρέπει να έχεις ξανακουσει κάπου, σε προσεγμένο και μετρημένο χώρο, ένα ιμερσιβ σεταπ με 11 όμοια ηχεία με ακριβώς ίδιες αποστάσεις ακρόασης από την μάστερ θέση ακρόασης, με 4-αδα σαμπ στις γωνιές του χώρου ακρόασης, όλα υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής (κατά προτίμηση ενεργά στουντιακα από καταξιωμένη φίρμα) και με τρινοβ, για να έχεις ιδέα του τι ακούω στο σπίτι μου.

Ειλικρινά, πολύ αμφιβάλλω.

Αλλά τέλος πάντων.
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Υπάρχει ένα κομμάτι το πρώτο στο χαμόγελο της τζοκονντα.
Ακούστε το αρχικά χωρίς σαμπ και μετά με σαμπ. Καμμιά δεκαριά φορές για να το εμπεδώσετε όσοι δεν θέλετε σαμπ.
Ακούγεται η τούμπα βουμπ βουμπ βουμπ τόσο ξεκάθαρα με το σαμπ , και τόσο ανύπαρκτη με απλά ηχεία.!!
Ακόμα και γω που΄έχω 215ιντσα σε κάθε ηχείο , με τα σαμπ νοιώθω ότι ολοκληρώνεται το κομμάτι.
Τα σαμπς μου είναι άλλα δύο κουτιά με ένα 15ιντσο το καθένα , με πηνίο 4στρώσεων ειδικό για σαμπ. Το κουτί κλειστό . Αν θέλω έχω πορτς και τα ανοίγω για μεγαλύτερο αουτπουτ.
Δεν μου λείπει το βαθύ χαμηλό , πρώτη οκτάβα. Το ηχείο βουτάει στους 19 κύκλους στα 0db. Με ένταση και τσαμπουκά.
120db βαράει μόνο με τα woofers.
Κι όμως τα 2 έξτρα 15ιντσα σαμπς βοηθάνε .
Μπάσσο , ποτέ δεν είναι αρκετό που λέει ο ear. Καλά για μένα είναι. Εχω αρχίσει και κόβω.
Κοψε κι αλλο, μεγαλωνουμε! Μια ζωη στα μεγαλα κλαμπς της Αθηνας εχω φαει μπασσο!!;)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
στα μεγαλα κλαμπ της αθηνας(?! σιγουρα σε αλλη εποχη απο μενα) δεν πας για να φας μπασο και αν θυμασαι το μπασο τοτε κατι δεν εκανες καλα ... εκτος και αν εισαι μαιμου, ας πουμε εγω παω(πηγαινα) στα στριπτιζαδικα για τα στραγαλια .. 🐒
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Αν κρινω απο του γιατρους εδω μεσα, καλυτερα να πεθανω σπιτι, μονος και αβοηθητος!
Αν κρίνεις έτσι τους γιατρούς, το πιθανότερο σενάριο είναι αυτό που είπες. ;)
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
στα μεγαλα κλαμπ της αθηνας(?! σιγουρα σε αλλη εποχη απο μενα) δεν πας για να φας μπασο και αν θυμασαι το μπασο τοτε κατι δεν εκανες καλα ... εκτος και αν εισαι μαιμου, ας πουμε εγω παω(πηγαινα) στα στριπτιζαδικα για τα στραγαλια .. 🐒
Διασκεδαζω ιδιαιτερα μαζι σου, δεν θα μπορουσα ποτε να σε κοντραρω στα σοβαρα.
Ρωτα τιποτα παλιοτερους απο σενα για τα παρτυ της sunrise zone στο Αλσος.
Ρωτα και για την eye rave, εδρα το mad club στη συγγρου, της οποιας ημουν μελος.
Φαντασου εναρξη προγραματος στο Mad club με αυτο,
 
Last edited:



Μηνύματα
298
Reaction score
831
καλα σου ειπα οτι δεν πας να ακουσεις μπασο, κυριε.. Σκουπα Φιλιπς. 🐒
sunrise zone, πιο μπασσο πεθαινεις. :laugh:
Ακομα και οι καρτερ στο φουλ σαμπ μαντ κλαμπ σου ριχναν κλωτσιες στο στομαχι! ;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
ο σοβαρός τρόπος για να καταλάβεις αν ένα τρακ έχει μπάσο είναι να βάλεις έναν αναλυτή συχνοτήτων στο pc και να το βάλεις να παίξει
θα εκπλαγείτε με το πόση πληροφορία υπάρχει εκεί κάτω...ακόμα και με λιλιπούτια έγχορδα
και για να σας προλάβω μερικούς μερικούς...όχι δεν είναι θόρυβος
είναι απλά κάτι που δεν μπορείτε να ακούσετε χωρίς sub
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
Υπάρχει. Διάβασε.

Δεν εχεις. Εχεις δυο, κακοτοποθετημένα και ported. Τα άλλα δυο είναι “στο περιπου” σαμπ.

Αν δεν θελεις αναβάθμιση, ελεύθερα. Πάρε και ασπρόμαυρη τιβι.

Χαίρομαι

Μπούρδες οπως πάντα. Διάβασμα θελει.

Δια-βα-σμα.
στα επί προσωπικού επιβάλλεται να απαντήσεις...στα υπόλοιπα δεν βρίσκω λόγο πλέον


για κάποιους η επαφή με την γνώση και την άποψη.... περιορίζεται μόνο σε εκείνους που πληρώνουν κάποιους για να την έχουν
κάποια βιβλία είναι γραφτό τους να μείνουν καινούργια...ατσαλάκωτα να κοσμούν βιβλιοθήκες

δεν υπάρχει λόγος πίεσης για το αντίθετο;)
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top