To subwoofer or not to subwoofer

C

chrispo

Guest
Τονίζεται ότι κανένα λογισμικό όσο εξελιγμένο και να είναι δεν μπορεί ν'ανατρέψει ολοκληρωτικά τις επιπτώσεις κακής τοποθέτησης ...Ίσως θα εξυπηρετούσε να είχες προμηθευτεί δύο ακόμα βαθύφωνες ''βάσεις΄΄ PMC ..
..ρε συ jio,...στο μπάνιο δοκίμασες να βάλεις κανα δυό , μπας και σιάξει το trinnov? :geek:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Για ν'αποφεύγονταν οι διαπληκτισμοί ένεκα παρεξηγήσεων,καταρχάς μπορώ να γίνω και λίγο...συνήγορος του διαβόλου,αφού ο ίδιος δεν είχα επιμείνει σε συγκεκριμένα τεμάχια εξοπλισμού...

Ο βαθμονομητής σου λέει εμμέσως - και δικαίως κατά τη γνώμη μου - ότι έτσι όπως είναι διαρρυθμισμένη η ενιαία οντότητα,πιθανότερα να σ'ενοχλούσαν κάποια πράγματα λιγότερο αφήνοντας απέξω τα sub.Και ο ίδιος υπό τέτοιες συνθήκες μπορεί να προτιμούσα να έπαιζε μόνο μουσική χωρίς αυτά...

Μια τετράδα sub εγκατεστημένη όπου θα βόλευε απλώς χωροταξικά και σε σχέση προς την καθημερινή δραστηριότητα δεν αποδίδει με βέλτιστο τρόπο...Υπάρχουν συγκεκριμένες μελέτες,Αρχές διευθέτησης και κανόνες πάνω στην εγκατάσταση μονάδων sub...Μπορεί δεδομένος χρήστης ν'αποκλίνει λίγο για λόγους ομαλής χωροταξίας,αλλά όχι να τα κάνει όπως θα του κατέβαινε...:wink:

Τονίζεται ότι κανένα λογισμικό όσο εξελιγμένο και να είναι δεν μπορεί ν'ανατρέψει ολοκληρωτικά τις επιπτώσεις κακής τοποθέτησης και καθόλου τις αντίστοιχες από μη ευνοϊκό συνδυασμό κατά τις ηλεκτρομηχανικές συμπεριφορές δορυφόρων με υποβαθύφωνα...Ίσως θα εξυπηρετούσε να είχες προμηθευτεί δύο ακόμα βαθύφωνες ''βάσεις΄΄ PMC και να τις οδηγούσες με τεμάχια Bryston τελικών...

Τέτοιους δορυφόρους σαν τους δικούς σου προσπαθούμε να τους συνδυάζουμε με ομόσταυλες υποβαθύφωνες μονάδες...Bitter truth and bitter chocolate.
νομιζω ειναι γνωστος ο χωρος του Jio και τι εχει...
....τα ειπε παρα πολυ ωραια ο Jio......παρασυρεται κοσμος χωρις αποτελεσμα...
ακομα και αυτοι που νομιζουν οτι εχουν αποτελεσμα, απλα ακουνε διαφορετικα και νομιζουν οτι ειναι το σωστο.

Ακομα και οι ιδιοι δεν κατανοουν τι κανει το room correction software που εχουν και το αποτελεσμα που εχει αναλογα τον χωρο και το room treatment που εχει γινει......
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Ας μας απαντήσει ο ίδιος καλύτερα για το τι εννοεί
Ελα βρε κι εσυ.
Εννοει οτι εγω τα παιρνω απο τη σολιντ φαουντεσιον, ο Λεανδρος απο τον Αρτζι, ο Γιαννης, απ'οπου βρει, και ο Τζιοβανει τα εχει παρει κρανιο!
τι δεν καταλαβαινεις? :laugh: :laugh: :laugh:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Ελα βρε κι εσυ.
Εννοει οτι εγω τα παιρνω απο τη σολιντ φαουντεσιον, ο Λεανδρος απο τον Αρτζι, ο Γιαννης, απ'οπου βρει, και ο Τζιοβανει τα εχει παρει κρανιο1
τι δεν καταλαβαινεις? :laugh: :laugh: :laugh:
δεν γελάω ακόμα
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μα άλλο ρώτησα εγώ.
Αποκρίθηκα στην ερώτηση που θα...έπρεπε να είχε γίνει.Κάθε πράγμα έχει τη δική του σημασία.
νομιζω ειναι γνωστος ο χωρος του Jio και τι εχει...
....τα ειπε παρα πολυ ωραια ο Jio......παρασυρεται κοσμος χωρις αποτελεσμα...
ακομα και αυτοι που νομιζουν οτι εχουν αποτελεσμα, απλα ακουνε διαφορετικα και νομιζουν οτι ειναι το σωστο.

Ακομα και οι ιδιοι δεν κατανοουν τι κανει το room correction software που εχουν και το αποτελεσμα που εχει αναλογα τον χωρο και το room treatment που εχει γινει......
Έχει δοθεί απάντηση προηγουμένως και σε αυτό το θέμα.Χρειαζόμαστε καμπύλες-στόχους για να εξοικειώνεται το ακουστικό μας αισθητήριο με μια στοιχειώδη τονική ισορροπία - και ας έχει διαφοροποιούμενη απόδοση ανάλογα με το setup - αντί να εθιζόταν σε ανισορροπίες που θα του έδιναν ακολούθως εσφαλμένες εντυπώσεις,όσο χαριτωμένες και να ήταν εκείνες.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
στα υπόλοιπα δεν βρίσκω λόγο πλέον
Υπάρχει, για να καταλαβαίνουν όλοι πως τα γραφόμενά μου δεν είναι ποτέ τυχαία:

Για να δείτε όλοι πως όταν λέω πως τα σαμπ είναι κακοτοποθετημένα, και ο καναπές πρέπει να πάει πιο μπροστά, θα δώσω ένα παράδειγμα (έχω και άλλα):

Αυτό είναι το ΑΡ σαμπ του Jio, average του καναπέ.

Untitled.jpg


(Αγνοήστε τα dB, Μαλλον είναι bug της μέτρησης).

Όπως βλέπετε, έχει μια τεράστια ακύρωση που δεν έρχεται με Eq, σε όλη την πρώτη οκτάβα. Ολη. Την. Πρώτη. Οκτάβα. Ολη.
Και επειδή τα ηχεία του κροσαρονται ιδανικά στους 50Hz περίπου, το συγκεκριμένο σαμπ είναι σχεδόν άχρηστο.

Άρα έχει ένα svs σαμπ. Μόνο. (+2 όπως ονομάζει τα γούφερ των PMC)
Ελπίζω να το κούνησε αλλιώς πάει τζάμπα.

Αλλά τα προβλήματα με τον καναπέ στον τοίχο είναι άλλα, μεγάλη συζήτηση. Έχει γίνει επανειλλημένως, όχι μόνο για τον Τζιο, αλλά γενικά.

Για τα υπόλοιπα:
εχω το βίντεο τις μιάμισης ώρας που μας μίλαγε ο Tom ....δεν θες να Δημοσιεύσω ...λέει κιαλλα που θα σε κουφάνουν.....
Ευχαρίστως.
Τεχνικά θα είναι δύσκολο να ανέβει ένα βίντεο 1 1/2 ώρας, δεν ξέρω πως γίνεται, και δεν θα το ακούσει και κανένας. Ας επιλέξεις 5-10 λεπτά που πιστεύεις πως έχουν ενδιαφέρον.

Ότι δεν έχεις καταλάβει (πολύ πιθανόν, Αγγλικά είναι, εδώ δεν τα καταλαβαίνεις στα ελληνικά :p) θα στα εξηγήσω.
Ότι χρειαστεί να διευκρινιστεί ή να αντικρουστεί (αμφιβάλλω) θα παρατεθεί η ανάλογη βιβλιογραφία.

Σημειωτέον πως εάν υπάρχει οποιαδήποτε αντίθεση λεγόμενων με την βιβλιογραφία από Toole, Welti, Olive κτλ, που αμφιβάλλω, θα προτιμήσω την βιβλιογραφία των επιστημόνων.

Η διάχυση όμως στο ταβάνι έκανε δουλειά .....ήτανε υπεύθυνη για την πτώση του rt. Έριξε το rt ....μισή μονάδα.....περιπου. Σωθήκαμε :roflmao:
Όσον αφορά το RT60 σου, πράσινο πριν, κόκκινο μετά
Untitled.jpg


Η διαφορά είναι μεγάλη. Λες ανακρίβειες πάλι. Το κακό είναι πως έχω τις μετρήσεις, όπως με τον Bryston. Ξερεις εσύ.
:lolsign:

Εγώ θα ήθελα να πέσει κι άλλο, κάτω από το 0,4s και μάλιστα επειδή μιλάμε για πολυκάναλο κάτω απο 0,3s. Με χαλί και χοντρότερη κουρτίνα αριστερά θα είναι καλύτερα, διότι οι μετρήσεις εχουν γίνει καλοκαίρι χωρίς χαλιά.

Έχει φανεί επανειλλημένως ποιος λέει αλήθεια και ποιος ανακρίβειες,( για να μην πω ψέματα) με το συγκεκριμένο σετάπ.
Ελπίζω να είναι το πρώτο, λόγω άγνοιας, και όχι το δεύτερο.
ο ηχος που έχω αυτή τη στιγμή Είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει ποτέ στη ζωή μου....
:thumbsup:
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Σε κεφάλαια από την ΄΄Ανατομία Ακουστικής Χώρων΄΄ ,τη ΄΄Λειτουργία; της Ακοής΄΄ αλλά και σε συναφή άρθρα έχει εξηγηθεί πως ό,τι θα εκλαμβανόταν ως αληθοφάνεια σε δεδομένο συναυλιακό χώρο εξαρτάται από το έργο του αρμόδιου ηχητικού μηχανικού...
Θυμαμαι μια "συναυλια" (σε club εννοω) των Manowar που ο μηχανικος (δικος τους και δικα τους μηχανηματα οχι του club - ξερουν τι κανουν) ειχε ιδρωσει πιο πολυ απο τους ιδιους απο τις παρεμβασεις που εκανε (ημουν διπλα στην κονσολα) και μαλιστα και κατα τη στιγμη των σολο των επιμερους οργανων για να τονωσει την αισθηση του δραματος. Μεχρι και σταθμες ανεβαζε σε οργανα που σολαριζαν εστω για λιγο και μετα που μπαιναν ολοι τις ισσοροπουσε. Ξερω γω τι εκανε ?

Υ.Γ. Ασχετο, Κε Bhutia περιμενω ακομα απαντηση σε κατι ερωτησεις σε αλλο νημα. Μη με ξεχασεις χε χε θελω να κανω κατι πειραματα το ΣΚ που εχω χρονο.
 





Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ηρεμία...Πάνω απ'όλα...Ψυχραιμία.
Λίγο ακόμα, να δούμε ποιος λέει αλήθεια....

Για να δούμε
Untitled.jpg

Untitled2.jpg


Το κεντρικό με και χωρίς treatments. Αυτά που δεν κάνουν δουλειά.
Άραγε πως θα μετρούσε ενάμιση μέτρο μπροστά ο καναπές;

Τζιο, μπορώ να συνεχίζω να σε κάνω ρόμπα, και σένα και τα συμπεράσματα που βγάζεις, όλο το βράδυ, για να δούμε αν θα έχω όρεξη.

Μάλλον θα έχω.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ντροπή. Τίποτα άλλο. Ντροπή. Απαράδεκτος Jio. Και ανεπίδεκτος. Και αναιδής.

Τα τρία Α.
Δε νομίζω ότι είναι αυτοί οι χαρακτηρισμοί κατάλληλοι να περιγράψουν τον άνθρωπο Τζιοβάνι!
Κάπου παραλογιζεσαι Δημήτρη με όλο το σεβασμό..

Αναιδης ο @jiovani75 ???

Αλήθεια τώρα??

Απαράδεκτος σε τι??
Στ' ότι δε τα χώνει ενώ θα έπρεπε??

Ανεπιδεκτος ποιός??

Έχουμε εδώ κανέναν πτυχιούχο μηχανικό ήχου και δε το ξέρουμε??
Λίγη εγκράτεια και σεβασμός δε βλάπτει!!

Παιδιά έλεος δλδ..ξεπεζεψτε απ' τ άλογα!

Αλλά ξέχασα... είμαστε πολύ τυχεροί (όπως.. μάντεψε!!..το λένε οι ίδιοι!!) που έχουμε μερικούς εξειδικευμένους γιατρούς στο σάιτ..
 
Last edited:

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Θυμαμαι μια "συναυλια" (σε club εννοω) των Manowar που ο μηχανικος (δικος τους και δικα τους μηχανηματα οχι του club - ξερουν τι κανουν) ειχε ιδρωσει πιο πολυ απο τους ιδιους απο τις παρεμβασεις που εκανε (ημουν διπλα στην κονσολα) και μαλιστα και κατα τη στιγμη των σολο των επιμερους οργανων για να τονωσει την αισθηση του δραματος. Μεχρι και σταθμες ανεβαζε σε οργανα που σολαριζαν εστω για λιγο και μετα που μπαιναν ολοι τις ισσοροπουσε. Ξερω γω τι εκανε ?
Αυτό που περιγράφεις είναι κάτι πολύ συνηθισμένο, μέχρι και panning ή και time-based effects μπαίνουν in real time από τους μηχανικούς ήχου.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
τωρα κοιμάσαι δηλαδή;
Νομίζω πήγαν για ύπνο και ο τζιο με το σπμκ, σχολείο έχουν αύριο? δεν μπορώ να καταλαβω :biggrin:
Εδώ σε θέλω καρδιά μου..... εδώ σε θέλω καρδιά μου...
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Αποκρίθηκα στην ερώτηση που θα...έπρεπε να είχε γίνει.Κάθε πράγμα έχει τη δική του σημασία.
Ευχαριστώ που σκέφτεσαι πριν από μένα για μένα, αλλά δώσε μου το δικαίωμα να γνωρίζω τι θέλω να ρωτήσω και γιατί.
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Αυτό που περιγράφεις είναι κάτι πολύ συνηθισμένο, μέχρι και panning ή και time-based effects μπαίνουν in real time από τους μηχανικούς ήχου.
Ναι δε λεω οχι αλλα αγαπητε diskohead, αλλα τοσο πολυ "δραστηριοτητα" δεν ειχα ξαναδει ποτε σε μηχανικο πισω απο κονσολα. Αλλα αποδεικνυει του λογου το αληθες του Bhutia. Παντως το αποτελεσμα στη συγκεκριμενη συναυλια ηταν να ακουγεται ο ηχος ακριβως σαν το cd. Αυτος ηταν προφανως ο στοχος καθως οι αγαπητοι φιλοι του metal συνηθως δε συγχωρουν διαφορες απο οτι καταλαβαινω. Θελουν να ακουγεται οπως ο δισκος και το live.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top