To subwoofer or not to subwoofer


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Πού...τσάϊ τώρα με όλα αυτά τα σκηνικά που βι(δ)ώνουμε... :lolsign:
Σωστά!

Αντί για τσάι, βάζεις μια σαμπάνια έως ένα μαλτ κι είσαι άρχοντας.

Άκου κει τσάι... Τι είμαστε, άρρωστοι;

Νόμιζα πάντως πως βότκα έβαζαν οι Ρώσοι. Έχει και μπελουγκα τσάι;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Ο Tom έβαλε τα πράγματα στην θέση τους, δεν έχω να πω κάτι εγώ;
Κωστή, σε κάτι τέτοια είσαι λαλίστατος
θα μπορούσες πιο απλά να γράψεις η σιωπή μου προς απάντησή σου:lolsign:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Σωστά!

Αντί για τσάι, βάζεις μια σαμπάνια έως ένα μαλτ κι είσαι άρχοντας.

Άκου κει τσάι... Τι είμαστε, άρρωστοι;

Νόμιζα πάντως πως βότκα έβαζαν οι Ρώσοι. Έχει και μπελουγκα τσάι;
Τσάι 🍵, τσάι παντού.
Πρωί τσάι, βράδυ τσάι, μετά το φαγητό τσάι.
Χωρίς πλάκα.
Τόσο μεγάλη ποικιλία τσαγιού μόνο στην Αγγλία νομίζω είδα.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σωστά!

Αντί για τσάι, βάζεις μια σαμπάνια έως ένα μαλτ κι είσαι άρχοντας.

Άκου κει τσάι... Τι είμαστε, άρρωστοι;

Νόμιζα πάντως πως βότκα έβαζαν οι Ρώσοι. Έχει και μπελουγκα τσάι;
Αυτά δεν είναι σιδηρούν παραπέτασμα,αλλά...προπέτασμα. :sneaky:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Μοιάζει, αλλά δεν είναι off topic.


"Τι είναι η μονοκαλλιέργεια;
Πολλοί αγρότες φυτεύουν μόνο μία καλλιέργεια – ένα μόνο είδος καλλιεργήσιμου φυτού – σε μια συγκεκριμένη γεωργική έκταση χρόνο με το χρόνο (για μεγάλο χρονικό διάστημα). Πιστεύεται ότι είναι ένας πιο επικερδής τρόπος για την εκμετάλλευση της καλλιέργειας. Όταν ένας καλλιεργητής αναπτύσσεται μόνο σε ένα είδος καλλιέργειας, μπορεί να ειδικεύεται σε αυτή την καλλιέργεια και να αγοράζει τα εργαλεία και τα μηχανήματα που απαιτούνται για την αντιμετώπιση αυτής μόνο της καλλιέργειας.
.........
Η φύτευση μονοκαλλιεργειών μπορεί να φανεί μια εύκολη μέθοδος καλλιέργειας και κηπουρικής αλλά στην πραγματικότητα, οι δυσμενείς επιδράσεις της μονοκαλλιέργειας μπορούν να οδηγήσουν σε πολλά θέματα."
https://www.votanistas.com/
ποια θέματα για πες μας?
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Γεια σας, έχω ραντεβού στις 10:30 για μια μπραζίλιαν ισιωτική, νύχια και μπικίνι, που κάθομαι;
Α, εδώ, ευχαριστώ πολύ. Τη μάσκα τη βγάζω ή την κρατάω;
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Ποια σιωπή μου βρε;
Δεν έχεις διαβάσει τι γράφω για τον jio;
Πάλι τα ίδια να πω;
στα συγκεκριμένα που ανέβασα αναφέρομαι Κωστή

τον Τομ μόνο ο Τζιοβάνι τον άκουσε.....και πλέον με αυτή την ''αστάθεια'' που παρατήρησα έχω πολλές αμφιβολίες.... στο φινάλε δεν μας πέφτει και λόγος...μέχρι του σημείου που ονοματίζει μέλη

στα υπόλοιπα όμως που αναφέρεται σε εντυπώσεις χώρου διασταυρωμένες με μετρήσεις πέρυσι vs σήμερα δεν άκουσα σχόλιο ;)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
απεταξαμην? χαλιεντ manowar κοιτα να δεις που ακουγα και οντιοφιλ πραμα στα νιατα μ.. !
παραυτα, μη συγχε(ζ)ουμε τα οργανα πως ακουγονται, με το πως ακουγονται λαιβ, με το πως ακουγονται στη μιξη, στο μαστερ , με το πως ακουγονται το τελικο προιον στο συστημα μας και στο καθε συστημα και με το πως ακουγονται στο μυαλο μας. 🐒
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
και πλέον με αυτή την ''αστάθεια'' που παρατήρησα έχω πολλές αμφιβολίες
Για να βγουν συμπεράσματα ο Τζιο θα πρέπει:
  1. Να έχει καταλάβει τι του εχω πει εγώ
  2. Να έχει καταλάβει τι του είπε ο Τομ
  3. Να μην γράφει ανακρίβειες
Αμφιβάλλω και για τα τρία. Ναι, και για τα τρία, ακόμα και για το Νο.1.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
στα συγκεκριμένα που ανέβασα αναφέρομαι Κωστή

τον Τομ μόνο ο Τζιοβάνι τον άκουσε.....και πλέον με αυτή την ''αστάθεια'' που παρατήρησα έχω πολλές αμφιβολίες.... στο φινάλε δεν μας πέφτει και λόγος...μέχρι του σημείου που ονοματίζει μέλη

στα υπόλοιπα όμως που αναφέρεται σε εντυπώσεις χώρου διασταυρωμένες με μετρήσεις πέρυσι vs σήμερα δεν άκουσα σχόλιο ;)
Μία χαρά τα λέει..
Όπως όλοι άκουσε κάτι διαφορετικό και εκ πρώτης μπορεί να του άρεσαν κάποια σημεία.. όμως αν προσέξεις πιο βαθιά θα δεις ότι πάντα στα γραπτά του δεν ήταν ευχαριστημένος όπως τώρα.

Μην μου λες για μετρήσεις, ανέβασα τι του έφτιαξαν :lolsign:
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.697
Τσάι 🍵, τσάι παντού.
Πρωί τσάι, βράδυ τσάι, μετά το φαγητό τσάι.
Τα γράφουν και οι κλασικοί τους, Ντοστογιέφσκι, Τολστόι κ.λ.π.
Και στις ταβέρνες τσάι σερβίριζαν (από) τότε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Για να βγουν συμπεράσματα ο Τζιο θα πρέπει:
  1. Να έχει καταλάβει
  2. Να έχει καταλάβει
  3. Να φοράει μάσκα
Έτσι.
Τώρα και τη μάσκα του δε φοράει, και τους εραστές του οντισι έχει για υποστήριξη.

Εν μέσω πανδημίας, οντισι ρε φίλε;
Εντάξει, αν μιλάμε για οντισι, βγάλε τα σαμπ. Δε δουλεύει.
 

P

PMC

Guest
Μου φαίνεται εντελώς ανώριμο ειδικά για μεγάλα παιδιά σαν κι εμάς να καθόμαστε και να Ξεμπροστιάζουμε ο ένας τον άλλον.
Εγώ βγήκα να πω δυο πράγματα ότι υπάρχουνε χώροι η ηχεία τα οποία δεν χρειάζονται βοήθεια στις χαμηλές συχνότητες. Ξαφνικά ήρθα αντιμέτωπος με όλους τους υποστηρικτές των σαμπ λες και είπα κάτιΠου δεν ισχύει. Αν κάποιος ακούσει μουσική στο σπίτι μου και πει ότι του λείπει μπάσο είναι απλά γραφικός. Άρα ξεκινάμε ότι μπάσο δεν μου λείπει .
Τώρα.
Η επιλογή των δύο υπό woofer της svs έγινε για να βοηθήσουμε το χώρο και να ελέγξουμε την συμπεριφορά του. Αυτό που είπα είναι ότι μέσα σε ένα σαλόνι η επιλογή του που θα μπει ένα ηχείο και ειδικά ένα μεγάλο Sub woofer δεν μπορεί να είναι η οποιαδήποτε. Το Sub μέσα σε ένα σαλόνι θα μπει Κυρίως εκεί που βολεύει. Για Μένα και μόνο για την δική μου περίπτωση η επιλογή του να χρησιμοποιήσεις πολλά Sub δεν βελτιώνει την κατάσταση. Το είπε και ο Τομ αυτό το ξέρουν όλοι . Δεν είναι ψέμα .τέλος.

Για το κομμάτι της ακουστικής φροντίδας....
Τα σχεδιαγράμματα με το rt που έχει δημοσιεύσει πριν από κάποιες σελίδες ο Δημήτρης δείχνουν ότι υπάρχει βελτίωση αλλά πολύ μικρή (για μένα ) και αυτό έγινε όπως είπα εξαιτίας κυρίως της ύπαρξης διάχυσης στο ταβάνι.
Όπως έχει εξηγήσει κι άλλες φορές ο έαρ εάν θέλαμε μεγαλύτερα αποτελέσματα θα έπρεπε να γεμίσουμε όλο το ταβάνι. Δυστυχώς αυτό μάλλον θα επιβάρυνε οπτικά το χώρο παρά θα το βελτίωνε ή μάλλον η ακουστική βελτίωση θα ήταν εις βάρος της αισθητικής του χώρου. Όσον αφορά τις μπάσο παγίδες που μου προτάθηκαν....Αυτές δεν έχουν το αναμενόμενο αποτέλεσμα άρα θα πρέπει όταν προτείνουμε κάτι να Μην μιλάμε με βεβαιότητα για τα αποτελέσματα...Μπορεί πολλά πράγματα να είναι αποδεδειγμένα μπορεί πολλά να έχουνε κάποια ισχύ κάπου αλλού και επιστήμονες να έχουνε κάνει μελέτες σχετικά αλλά κάθε περίπτωση είναι μοναδική και θα πρέπει να εξετάζονται πολλοί Παράγοντες.

Όταν έγραφα αυτά που έγραφα πριν από ένα χρόνο ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος από την συμπεριφορά του Δημήτρη ο οποίος είχε έρθει σπίτι με είχε βοηθήσει είχε ασχοληθεί και εγώ κυριολεκτικά τον είχα πρήξει με μετρήσεις και σχεδιαγράμματα. Εκείνη την εποχή υπήρχε όπως και τώρα ένα συνεχόμενο θέμα μία συνεχόμενη κόντρα για την χρησιμότητα της ακουστικής φροντίδας στους οικιακούς χώρους. Αυτά που έγραψα τα έγραψα με ενθουσιασμό και ευγνωμοσύνη προσπαθώντας να υποστηρίξω τις θέσεις του Δημήτρη.
Όταν με πήρε τηλέφωνο φίλος από Θεσσαλονίκη ( moderator) ,Μετά την τοποθέτηση των πάνελ και με ρώτησε πέρα απ αυτά που γράφουμε υπάρχει ακουστική βελτίωση πραγματικά η.....να προχωρήσει κι αυτός στην ίδια αγορά ? η απάντηση μου ήταν να μην κάνει τίποτα. Αυτό που θα κερδίσει τελικά είναι ασήμαντο. Το συγκεκριμένο άτομο δεν θέλω να αναφέρω ποιο είναι γιατί με πήρε τηλέφωνο να με ρωτήσει αυτό που με ρώτησε και αν θέλει ο ίδιος μπορεί να επιβεβαιώσει ότι έχει γίνει αυτό τηλεφώνημα ότι του έχω πει αυτά τα λόγια και ότι έχουνε γίνει εκείνη ακριβως την εποχή που παράλληλα υποστήριζα με παθος και ενθουσιασμό τις θέσεις των γιατρών ως γνήσιος ακολουθος .Επειδή λοιπόν πρέπει τα πράγματα να μπαίνουν σε μία σωστή βάση θα ήθελα να μην παρασύρω κόσμο και να μην Θεωρηθώ παράδειγμα ( Όπως πολλές φορές γίνεται με μένα και την περίπτωση μου ..... Βλέπετε είμαι Από τους λίγους σε οικιακό χώρο που έχω κάνει ότι μου έχουν προτείνει ) όταν θέλουν να αποδείξουν αυτά που ισχυρίζονται οι γιατροί..
Θα ήθελα εδώ να αναφέρω άλλο ένα παράδειγμα αρχικού ενθουσιασμού μελουσ Του σάιτ που τελικά γκρεμίστηκε μέσα σε λίγες μερες .. Και μιλάω φυσικά για το πρόγραμμα υλοποίησης δύο τεράστιων Σαμπγουφερ με 4 18 ίντσα woofer το καθένα από τα οποία θα οδηγούνται από μικρούς ενισχυτές class de το οποίο αρχικά είχε ενθουσιάσει και έκανε τον νέο ιδιοκτήτη τους να μιλάει με Άκρατο ενθουσιασμό για την υλοποίηση τους αλλά τελικά μετά από δυο μέρες το πρόγραμμα ακυρώθηκε γιατί ήταν κακό μελετημένο και λάθος....
Αυτά που διαβάζουμε στα βιβλία δεν εφαρμόζονται σε όλες τις περιπτώσεις. Το σπίτι ή ο ακουστικός χώρος του καθενός μας είναι μοναδικός και πρέπει να λαμβάνονται μοναδικές λύσεις.


Πάμε τώρα λίγο στο θέμα της συμπεριφοράς......το Οποίο με έχει πειράξει πιο πολύ απ’ όλα γιατί το να με λένε αχάριστο είναι το χειρότερο μου.
Το πρόβλημα με τη δική μου συμπεριφορά Είναι ότι άρχισαν να με αντιμετωπίζουν διαφορετικά και να με ονομάζουν άσχετο και μου λένε Ότι δεν έχω δικαίωμα να μιλάω Σε ένα forum .....όταν άρχισα να υποστηρίζω ανθρώπους και συμπεριφορές και όχι θεωρίες ανθρώπων οι οποίοι ανήκαν στην Απέναντι ομάδα. Εγώ από την άλλη πιστεύω πως σε ένα forum έχει δικαίωμα να μιλάνε όλοι οι χομπίστες και να κάνουν παρέα και να Δημιουργούν ένα κλίμα ευχαριστο και με ισότητα για όλους......
Θα ήθελα να σας πληροφορήσω ότι υπάρχουν πάρα πάρα πολλοι οι οποίοι μπαίνουν διαβάζουν επειδή αγαπάνε αυτό το χόμπι και αυτό το σάιτ και Καταλαβαίνουν ότι αυτές οι θεωρίες που υπερτονίζονται με τόση υπερβολή είναι λάθος σε καποιεσ Περιπτώσεις .....και δεν θέλουν να Μπουν σε αντιπαράθεση με αυτούς που της διαδίδουν και απογοητευμένοι εγκαταλείπουν το site. Άνθρωποι που με την εμπειρία τους θα μπορούσαν να βοηθήσουν θα μπορούσαν να προσφέρουν πολλά σε κάποιους που έχουν απορίες και θέλουν να ξεκινήςουν να ασχολούνται με το χόμπι.
Ο Δημήτρης έγινε πολύ επιθετικός μαζί μου μετά την ακρόαση του Λεάνδρου στο σπίτι μου και τα συμπεράσματα που αυτή επέφερε. Πολύ καιρό αργότερα όταν του έστειλα κάποιες μετρήσεις, ένα κανάλι από έναν ενισχυτή είχε περίπου επτά dB πτώση. Αυτό ήτανε κάτι που συνέβη ( Επειδή είχε σκόνη το κουμπί του gain ) μεμονωμένα και μόνο το διάστημα που πήρα την συγκεκριμένη μέτρηση που έστειλα στο Δημήτρη. Ο Δημήτρης Παρόλο που μιλήσαμε τηλεφωνικά και τον παρακάλεσα να μην κάνει θέμα το συγκεκριμένο πρόβλημα για διάφορους λόγους τελικά προτίμησε να Μιλήσει ανοιχτά και να ισχυριστεί ότι το σύστημα όταν κρίναμε ήταν χαλασμένο , Άρα τα συμπεράσματά μας άκυρα , κάτι το οποίο δεν ισχύει.


Ένας ακόμα μύθος που πρέπει να μιλήσω για αυτόν είναι το πως ακούγεται ένα ισοσταθμισμένο και ρυθμισμένο κατά καμπύλη Harman σύστημα...
Στη δική μου περίπτωση και για τα δικά μου αυτιά και γούστα αυτός ο ήχος Δεν είναι ωραίος. Δεν είναι ευχάριστος και δεν το προτιμήσω ποτέ να ακούσω έτσι. Όποιος θέλει μπορεί να ακούει αλλά όταν θα το συγκρίνει με απλα αλλά καλά στεροφωνικά δεν θα ξαναγυρίσει ποτέ σ’ αυτόν τον ήχο. Ο ίδιος ο Δημήτρης με είχε προετοιμάσει και μου είχε πει ότι σίγουρα δεν θα μου αρέσει αλλά θα πρέπει να πιέσω τον εαυτό μου να ακούω κάποιο διάστημα με αυτή τη ρύθμιση και στο τέλος να την συνηθίσω.....
Εννοείται ότι οποιαδήποτε στιγμή θέλω μπορω να ακούσω στο χώρο μου και την μία καμπύλη και την άλλη .....

Άρα μεγάλη προσοχή στο τι ρυθμίσεις βάζουμε γιατί αυτές είναι ικανές να χαντακώσουν Και όχι να αναδείξουν ένα σύστημα....

αλλος ένας μύθος είναι Ότι , ότι μετριέται ίδιο ακούγεται και ίδια. Αυτή είναι η μεγαλύτερη μπαρούφα που έχουν ισχυριστεί κατά καιρούς κάποιοι....




Συμπερασματικά λοιπόν και Χωρίς να θέλω να γίνομαι περισσότερο κουραστικός θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί σε αυτά που υποστηρίζουμε γιατί δεν ισχύουν σε όλες τις περιπτώσεις και για όλα τα συστήματα. Το θέμα της συμπεριφοράς είναι κάτι το οποίο εμένα με προβληματίζει περισσότερο κι αν με έχετε καταλάβει όσο καιρό γράφω στο ΑV site ελπίζω να έχετε Καταλάβει σωστά.

Ο Δημήτρης με έχει βοηθήσει πραγματικά πάρα πολύ. Έχει κάνει δουλειά που θα έπρεπε εάν ήταν η δουλειά του να έχει πληρωθεί και μάλιστα να έχει πληρωθεί καλά. Θα ήθελα να πω ότι δεν είχαμε ποτέ καμία οικονομική συναλλαγή. Τον έχω ευχαριστήσει χιλιάδες φορές και αυτή είναι φυσικά η συμπεριφορά και η στάση μου και τώρα. Τον ευχαριστώ Και εκτιμώ πάρα πολύ τις γνώσεις που προσφέρει. Το κακό για μένα ξεκινάει από τον τρόπο που Μάχεται για θεωρίες οι οποίες ισχύουν αλλά πάντα θα υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις. τον παρακαλω να σταματήσει να μου λέει να διαβάσω θα ήθελα να πληροφορήσω ότι το έχω κάνει.

Οι συμπεριφορές είναι αυτές που με εκνευρίζουν όταν σε ένα μικρό φόρουμ μια μικρή ομάδα ανθρώπων Χωρίς να έχει να χωρίσει ουσιαστικά τίποτα αντί να συνεργάζεται τελικά συμπεριφέρεται σαν να είναι οπαδοί αντιπάλων ομάδων....
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top