To subwoofer or not to subwoofer

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Να ρωτήσω κάτι. Γιατί στις εκθέσεις που παρουσιάζουν hi end ηχεία, δεν έχουν και subs? Όπου έχω δει βλέπω πηγές,προ ενισχυτές,τελικούς και ηχεία. Αφού είναι απαραίτητα, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν?
Δεν επιτρέπεται να παίξουν σε τέτοιους χώρους, θα ακούγονταν στα διπλανά. Είναι πρακτικοί οι λόγοι.
 

Μηνύματα
2.196
Reaction score
2.719
Έπρεπε να έχουν ένα χώρο με καμια 10αρια sub...κακώς.
Να έχει επιλογή αρχικά να παίζει χωρίς sub και μετά να ενεργοποιείς τα sub να βλέπεις τη διαφορά.
Πολλά ζητάω;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
ένα χώρο με καμια 10αρια sub
Τα βάζεις γύρω γύρω, διπλά, πλάτη πλάτη, κάνεις καρδιοειδη λοβό σε όλα, και δε σε ακούει κανένας.

Αλλά πόσοι "μπούτχιες" να κυκλοφορούν, που να μπορούν να στήσουν τέτοιο πράγμα..
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.705
Να ρωτήσω κάτι. Γιατί στις εκθέσεις που παρουσιάζουν hi end ηχεία, δεν έχουν και subs? Όπου έχω δει βλέπω πηγές,προ ενισχυτές,τελικούς και ηχεία. Αφού είναι απαραίτητα, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν?
Γιατί
1) χρειάζεται πολύ χρόνος για να γίνει σωστή τοποθέτηση και ρύθμιση ο οποίος δεν υπάρχει.
2) ελάχιστα έως κανένας "High End Priced" ολοκληρομένος ή Pro δεν έχει σύστημα ισοστάθμισης.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Να ρωτήσω κάτι. Γιατί στις εκθέσεις που παρουσιάζουν hi end ηχεία, δεν έχουν και subs? Όπου έχω δει βλέπω πηγές,προ ενισχυτές,τελικούς και ηχεία. Αφού είναι απαραίτητα, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν?
Οι περιγραφές από το ΄΄Μόναχο κατόπιν εορτής΄΄ αναφέρουν δωμάτια όπου τα setup περιλάμβαναν sub και μέσα από τις κατατεθείσες εντυπώσεις συμπεραίνεται πόσα από αυτά ήταν υποφερτά στημένα...

Είναι γεγονός πάντως ότι ακόμα και σε τυπικό οικιακό περιβάλλον η ποιότητα στησίματος γίνεται αντιληπτή ακόμα ευχερέστερα από τα...διπλανά δωμάτια και το βαθμό στον οποίο θα ενοχλεί ή όχι η εκπομπή τους...
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Το απολύτως χειρότερο που μπορεί να κάνει κανείς στο στήσιμο ενός σεταπ, είναι να πει:

1. Α, εδώ βολεύει να μπουν τα κυρίως ηχεία, εδώ θα μπουν.
2. Α, εδώ βολεύει το κεντρικό, το βάζω κιόλας.
3. Α, εδώ είναι η μόνη θέση για να μπουν τα περιφερικά ηχεία, εδώ τα βάζω, ας είναι πάνω στο κεφάλι μου.
4. Τα σαμπ δε χωράνε πουθενά αλλού, μόνο εδώ χωράνε, εδώ θα μπούνε, τέλος.
5. Τώρα θα κάνω μια ισοσταθμιση και θα παίζει τέλεια.

:lol:
Αν δεν μπορείτε να υλοποιήσετε τις παραπάνω συμβουλές, μια είναι η λύση
96C88250-5F6D-4C8A-A5C5-270D71B47112.png
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.705
ελάχιστα έως κανένας "High End Priced" ολοκληρομένος ή Pro δεν έχει σύστημα ισοστάθμισης.
Σωστότερα "ελάχιστοι" High End Priced" ολοκληρομένοι ή Pro έχουν.

Σε δικάναλο ξέρω μόνο από Trinnov, Anthem, NAD, Lyngdorf και Mini DSP.

Σε πολυκάναλο οι ίδιοι και λίγοι ακόμα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αν δεν μπορείτε να υλοποιήσετε τις παραπάνω συμβουλές, μια είναι η λύση
View attachment 195748
Αυτή η αξίνα είναι για...αλπινιστές.Υποθέτω πως δεν εννοούσες να έπαιρναν...όρη και βουνά αλλάζοντας χόμπι....Ο ίδιος πάντως δεν χρειάστηκα κάποια αξίνα - όπως έχει πολλάκις επιδειχθεί...
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Τα ηχεία μου με ενσωματωμένο σαμπ, σε μια παλιά μέτρηση που έπαιζα με τις καμπύλες του Dirac

Untitled.jpg


Αφήστε το σχήμα της καμπύλης, έψαχνα προτιμήσεις, και δείτε από που παίζει το ηχείο, και από που ξεκινάει η κατηφόρα:
32 Hz. (Και όχι 40Hz)

Σας διαβεβαιώ πως ακούγεται πολύ καλύτερα με σαμπς.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Να και τα καλύτερα στημένα sub που έπαιζαν σε εκθεσιακό δωμάτιο του Μονάχου...
Και δεν είναι συναφή με τα μπροστινά L-R όπως θα μπορούσε κάποιος να υποθέσει εκ πρώτης όψεως...
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Το επιβεβαιώνουν και οι μετρήσεις; Ήρεμα ρωτάω...
Έχω ανεβάσει αρκετές μετρήσεις με τα σαμπς, δεν ξέρω αν εχει ενδιαφέρον να ανεβάσω κι άλλη που να καλύπτει όλο το ακουστικό φάσμα και παρακάτω.

Το θέμα εδώ δεν είναι μόνο το πως μετράει, αλλα και το πως ακούγεται υποκειμενικά η προσθήκη σαμπς σε ενα ηχείο που παίζει ήδη πολυ χαμηλά.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Σας διαβεβαιώ πως ακούγεται πολύ καλύτερα με σαμπς.
Δεν αμφιβάλω καθόλου για αυτό.
Το ερώτημα όμως που μάλλον απασχολεί όποιον σκέφτεται να βάλει ή να μη βάλει σαμπς, φαντάζομαι πως είναι:
Δε θα μπορούσες να ζήσεις μ΄ αυτά τα ηχεία, έτσι σκέτα χωρίς subs, και να απολαύσεις τις μουσικές σου;
Ειδικά αν δεν είσαι μπασοκέφαλος και δε θες εντάσεις που γκρεμίζουν σπίτια;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Δεν αμφιβάλω καθόλου για αυτό.
Το ερώτημα όμως που μάλλον απασχολεί όποιον σκέφτεται να βάλει ή να μη βάλει σαμπς, φαντάζομαι πως είναι:
Δε θα μπορούσες να ζήσεις μ΄ αυτά τα ηχεία, έτσι σκέτα χωρίς subs, και να απολαύσεις τις μουσικές σου;
Ειδικά αν δεν είσαι μπασοκέφαλος και δε θες εντάσεις που γκρεμίζουν σπίτια;
Μπορείς να ζήσεις με όποια ηχεία γουστάρεις, εννοείται..
Και να είσαι και ευτυχής.
Όταν σε ''τρώει'' για κάτι παραπάνω πως προχωράς είναι το θέμα..
Ποιά οδό ακολουθείς για να μην καίγεται χρήμα χωρίς τέλος, αυτό..
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το επιβεβαιώνουν και οι μετρήσεις; Ήρεμα ρωτάω...
Μπορώ να το τεκμηριώσω...Να συντεθεί ένα setup κατά τρόπον ώστε το κάτω όριο απόκρισης για τα main να ξεκινά από παρεμφερές ύψος,δηλαδή 25-30 Hz τόσο απουσία όσο και παρουσία sub.Κατόπιν να διορθωθεί ώστε να υπάρχει πλήρης ισοδυναμία μεταξύ των δύο καταστάσεων.Εννοείται ότι δεν θα εκτελεστούν φασικές διορθώσεις με κεντρική συχνότητα κατώτερη των 100Hz.Τέλος να συγκριθούν οι διακυμάνσεις στην απόκριση και τα spectrogram απουσία και παρουσία sub...Είμαστε μέσα;
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Δεν αμφιβάλω καθόλου για αυτό.
Το ερώτημα όμως που μάλλον απασχολεί όποιον σκέφτεται να βάλει ή να μη βάλει σαμπς, φαντάζομαι πως είναι:
Δε θα μπορούσες να ζήσεις μ΄ αυτά τα ηχεία, έτσι σκέτα χωρίς subs, και να απολαύσεις τις μουσικές σου;
Ειδικά αν δεν είσαι μπασοκέφαλος και δε θες εντάσεις που γκρεμίζουν σπίτια;
Δεν είμαι μπασοκέφαλος. Δεν ακούω πάντα δυνατά, και μάλιστα οταν ακούω σιγά χρειάζομαι πολύ τα σαμπς. :)
Ακούω σχεδον αποκλειστικά κλασική και λιγότερο τζαζ.

Με ενοχλεί πολύ η ανομοιομορφία στο μπάσο, και δεν θέλω να κάθομαι ακίνητος.

Θεωρώ τα σαμπς και τον επεξεργαστή τα σημαντικότερα στοιχεία του συστήματος, χωρίς αυτά (ή κάποια παρόμοια αντίστοιχα) δεν θα απολαμβάνω τις μουσικές μου.
Εχω δοκιμάσει σε άμεσο Α-Β με και χωρίς σαμπς (και αντιστοίχως τα ηχεία small/large), και δεν θέλω να ακούω χωρίς σαμπς.
Μπορώ να το τεκμηριώσω...Να συντεθεί ένα setup κατά τρόπον ώστε το κάτω όριο απόκρισης για τα main να ξεκινά από παρεμφερές ύψος,δηλαδή 25-30 Hz τόσο απουσία όσο και παρουσία sub.Κατόπιν να διορθωθεί ώστε να υπάρχει πλήρης ισοδυναμία μεταξύ των δύο καταστάσεων.Εννοείται ότι δεν θα εκτελεστούν φασικές διορθώσεις με κεντρική συχνότητα κατώτερη των 100Hz.Τέλος να συγκριθούν οι διακυμάνσεις στην απόκριση και τα spectrogram απουσία και παρουσία sub...Είμαστε μέσα;
Όρεξη που την έχεις ρε γκουρού o_O
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
εσύ έχεις νεύρα που δεν σου έκατσε το ps5 στην σούπερ ντούπερ τιμή :lolsign:
γατάκια τσάμπα σας το δίνει, μην τη χάσετε μη προσφορά.
σε γνωστό forum χωρίς δεύτερο χειριστήριο και χωρίς game

΄΄ΜΟΝΟ΄΄ 1200€ :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.528
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top