To subwoofer or not to subwoofer





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Το μεγάλο σφάλμα που κάνετε κάποιοι, είναι πως νομίζετε ότι αν είχατε 20 σαμπ στο χώρο ακρόασης, θα γινόταν χαμός στο μπάσο και θα σας άκουγαν στα γύρω σπίτια όταν θα παίζατε μουσική και σε χαμηλές στάθμες.

Δυστυχώς όμως, η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική.

Καταρχήν, τα σωστά στημένα πολλαπλά σαμπ, δεν "ακούγονται", δεν ξέρεις καν αν υπάρχουν, δε τραβάνε την προσοχή σου, δε μπουμπουνάνε τζάμπα κι άδικα, δεν βγάζουν παραπάνω μπάσο στις ηχογραφήσεις που δεν έχουν πολύ μπάσο, δεν δεν δεν.

Απλώς όταν παίζει μουσική, δε λείπει κάτι, παίζει ..νορμάλ. Φυσιολογικά.
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
θα γινόταν χαμός στο μπάσο και θα σας άκουγαν στα γύρω σπίτια όταν θα παίζατε μουσική
Για αυτό σε κάποιον κατέβηκε η γειτόνισσα από πάνω να του πει ότι ένιωσε ένα περίεργο τρόμο μια φορά; :laugh::roflmao:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
γατάκια τσάμπα σας το δίνει, μην τη χάσετε μη προσφορά.
σε γνωστό forum χωρίς δεύτερο χειριστήριο και χωρίς game

΄΄ΜΟΝΟ΄΄ 1200€ :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
γατάκι είσαι εσύ....που δεν είδες την ίδια αγγελία του πολάκη στο δίπλα φόρουμ....:fuckyou::laugh:


Υ.Γ.
στείλε λινκ καλέ !
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Να και τα καλύτερα στημένα sub που έπαιζαν σε εκθεσιακό δωμάτιο του Μονάχου...
Και δεν είναι συναφή με τα μπροστινά L-R όπως θα μπορούσε κάποιος να υποθέσει εκ πρώτης όψεως...
Ααα, νοστάλγησα εκείνα τα άρθρα, τρεχαγύρευε δλδ αφού τα είχες ήδη κόψει από το 2019.
Νοστάλγησα και τον Ακαρλ.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
γατάκι είσαι εσύ....που δεν είδες την ίδια αγγελία του πολάκη στο δίπλα φόρουμ....:fuckyou::laugh:


Υ.Γ.
στείλε λινκ καλέ !
χα μόλις είδα καλύτερο, μόνο 1500 για σας



:p:p:p:p:p

έλα άνοιξε ένα νέο θέμα να γελάσουμε

έχω λυθεί σου λέω

 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
χα μόλις είδα καλύτερο, μόνο 1500 για σας



:p:p:p:p:p

έλα άνοιξε ένα νέο θέμα να γελάσουμε

έχω λυθεί σου λέω

τσάμπα το κράξαμε το παιδί τότε :cry: :lolsign:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Δε θα μπορούσες να ζήσεις μ΄ αυτά τα ηχεία, έτσι σκέτα χωρίς subs, και να απολαύσεις τις μουσικές σου;
Ειδικά αν δεν είσαι μπασοκέφαλος και δε θες εντάσεις που γκρεμίζουν σπίτια;
Οκτώ στις δέκα φορές που ακούω μουσική, δεν το κάνω σε εντάσεις που "γκρεμίζουν σπίτια". Μέχρι να στηθούν και να ρυθμιστούν σωστά τα subwoofers στο χώρο μου, νόμιζα ότι ήμουν ικανοποιημένος από την απόδοση των ηχείων μου σε όλο το ακουστικό φάσμα που εξυπηρετούν. Όταν άκουσα μουσική με τα subwoofers, κατάλαβα πόσο μεγάλο λάθος έκανα - υπάρχουν τα σχετικά posts μου στο thread μου. Μια δυο φορές που ξέχασα να τα ανάψω κατάλαβα εν ριπή οφθαλμού ότι "κάτι έλειπε". Όπως είπε κι ο @Dimifoot
δεν θέλω να ακούω χωρίς σαμπς.
Το μεγάλο σφάλμα που κάνετε κάποιοι, είναι πως νομίζετε ότι αν είχατε 20 σαμπ στο χώρο ακρόασης, θα γινόταν χαμός στο μπάσο και θα σας άκουγαν στα γύρω σπίτια όταν θα παίζατε μουσική και σε χαμηλές στάθμες.

Δυστυχώς όμως, η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική.

Καταρχήν, τα σωστά στημένα πολλαπλά σαμπ, δεν "ακούγονται", δεν ξέρεις καν αν υπάρχουν, δε τραβάνε την προσοχή σου, δε μπουμπουνάνε τζάμπα κι άδικα, δεν βγάζουν παραπάνω μπάσο στις ηχογραφήσεις που δεν έχουν πολύ μπάσο, δεν δεν δεν.

Απλώς όταν παίζει μουσική, δε λείπει κάτι, παίζει ..νορμάλ. Φυσιολογικά.
Το αυτό. Συμφωνώ κι επαυξάνω. Έχει τώρα δυο τρεις νύχτες που ακούω μουσική πολύ αργά το βράδυ, σε "στάθμες ασανσέρ" που λες κι εσύ. Δεν λείπει τίποτα.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.683
Μπορώ να το τεκμηριώσω...Να συντεθεί ένα setup κατά τρόπον ώστε το κάτω όριο απόκρισης για τα main να ξεκινά από παρεμφερές ύψος,δηλαδή 25-30 Hz τόσο απουσία όσο και παρουσία sub.Κατόπιν να διορθωθεί ώστε να υπάρχει πλήρης ισοδυναμία μεταξύ των δύο καταστάσεων.Εννοείται ότι δεν θα εκτελεστούν φασικές διορθώσεις με κεντρική συχνότητα κατώτερη των 100Hz.Τέλος να συγκριθούν οι διακυμάνσεις στην απόκριση και τα spectrogram απουσία και παρουσία sub...Είμαστε μέσα;
Για μένα όχι, δεν χρειάζεται να το κάνεις. Γιατί το πιστεύω (με βάση τα όσα έχω ακούσει και διαβάσει), δεν χρειάζομαι περαιτέρω αποδείξεις.

Η ερώτησή μου για το αν φαίνεται στις μετρήσεις είχε διπλό νόημα και ρωτούσα ουσιαστικά τα εξής:

α) Αυτό που "προσθέτουν" τα subwoofer είναι μόνο η επέκταση προς τα κάτω και η εξομάλυνση της απόκρισης συχνότητας; Με βάση τα όσα έχουν ειπωθεί στο παρελθόν και τα όσα έγραψες κι εσύ εδώ, η απάντηση σε αυτό καταλαβαίνω πως είναι όχι.

β) Τα υπόλοιπα πράγματα που προσθέτουν, εφόσον συμφωνούμε πως δεν φαίνονται στην απόκριση συχνότητας, σε ποιά μέτρηση φαίνονται; Αυτό το ρωτάω αφενός για να καταλάβω καλύτερα ποιά πράγματα είναι αυτά, αφετέρου για να μην παρεξηγηθεί αυτό που λέμε (λέτε, απλά συμφωνώ) από κάποιους ως αντίστοιχο του "είναι καλύτερο γιατί ακούγεται καλύτερα". Είμαι σίγουρος λοιπόν πως μπορεί να τεκμηριωθεί και με μετρήσεις ώστε να μην μένει "στον αέρα", απλά εγώ δεν ξέρω ποιές μετρήσεις είναι αυτές, γι'αυτό ρώτησα.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Και ένταση προσφέρουν. Δεν είναι το ίδιο να ξεκινάς την target curve στους δορυφόρους από τα 80 Hz και την ένταση που αυτοί βγάζουν με το να την ξεκινάς από τα 40 και την (ίδια ή χαμηλότερη) ένταση που βγάζουν εκεί.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Για μένα όχι, δεν χρειάζεται να το κάνεις. Γιατί το πιστεύω (με βάση τα όσα έχω ακούσει και διαβάσει), δεν χρειάζομαι περαιτέρω αποδείξεις.

Η ερώτησή μου για το αν φαίνεται στις μετρήσεις είχε διπλό νόημα και ρωτούσα ουσιαστικά τα εξής:

α) Αυτό που "προσθέτουν" τα subwoofer είναι μόνο η επέκταση προς τα κάτω και η εξομάλυνση της απόκρισης συχνότητας; Με βάση τα όσα έχουν ειπωθεί στο παρελθόν και τα όσα έγραψες κι εσύ εδώ, η απάντηση σε αυτό καταλαβαίνω πως είναι όχι.

β) Τα υπόλοιπα πράγματα που προσθέτουν, εφόσον συμφωνούμε πως δεν φαίνονται στην απόκριση συχνότητας, σε ποιά μέτρηση φαίνονται; Αυτό το ρωτάω αφενός για να καταλάβω καλύτερα ποιά πράγματα είναι αυτά, αφετέρου για να μην παρεξηγηθεί αυτό που λέμε (λέτε, απλά συμφωνώ) από κάποιους ως αντίστοιχο του "είναι καλύτερο γιατί ακούγεται καλύτερα". Είμαι σίγουρος λοιπόν πως μπορεί να τεκμηριωθεί και με μετρήσεις ώστε να μην μένει "στον αέρα", απλά εγώ δεν ξέρω ποιές μετρήσεις είναι αυτές, γι'αυτό ρώτησα.
H ανταπόκρισή σου φανερώνει ότι χρειάζεται τελικώς...να γίνει το εγχείρημα,αφού θα μπορεί να διαπιστωθεί η θεμελιώδης διαφορά με πολύ απλές μετρήσεις...
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Οκτώ στις δέκα φορές που ακούω μουσική, δεν το κάνω σε εντάσεις που "γκρεμίζουν σπίτια". Μέχρι να στηθούν και να ρυθμιστούν σωστά τα subwoofers στο χώρο μου, νόμιζα ότι ήμουν ικανοποιημένος από την απόδοση των ηχείων μου σε όλο το ακουστικό φάσμα που εξυπηρετούν. Όταν άκουσα μουσική με τα subwoofers, κατάλαβα πόσο μεγάλο λάθος έκανα - υπάρχουν τα σχετικά posts μου στο thread μου. Μια δυο φορές που ξέχασα να τα ανάψω κατάλαβα εν ριπή οφθαλμού ότι "κάτι έλειπε". Όπως είπε κι ο @Dimifoot



Το αυτό. Συμφωνώ κι επαυξάνω. Έχει τώρα δυο τρεις νύχτες που ακούω μουσική πολύ αργά το βράδυ, σε "στάθμες ασανσέρ" που λες κι εσύ. Δεν λείπει τίποτα.
Εγώ θα το πάω και λίγο παρακάτω (αδιαφορώντας για το prestige μου :biggrin: σε περίπτωση που κάνω λάθος) λέγοντας πως κυρίως αυτοί που ακούνε σε χαμηλές εντάσεις και δεν έχουν κάνει καμμιά σοβαρή ενσωμάτωση-φροντίδα (όπως εγώ ας πούμε) θα επωφεληθούν από την προσθήκη sub's.
Διορθώστε με ελεύθερα, αλλά αυτό νομίζω ότι συμβαίνει.
Ειδικά αν ακούς nearfield.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγώ θα το πάω και λίγο παρακάτω (αδιαφορώντας για το prestige μου :biggrin: σε περίπτωση που κάνω λάθος) λέγοντας πως κυρίως αυτοί που ακούνε σε χαμηλές εντάσεις και δεν έχουν κάνει καμμιά σοβαρή ενσωμάτωση-φροντίδα (όπως εγώ ας πούμε) θα επωφεληθούν από την προσθήκη sub's.
Διορθώστε με ελεύθερα, αλλά αυτό νομίζω ότι συμβαίνει.
Ειδικά αν ακούς nearfield.
Εγώ πάλι Δημήτρη, αισθάνομαι πως σε χαμηλές στάθμες την παλεύω και χωρίς σαμπς, εκμεταλλευομενος βέβαια και τα tone controls του προενισχυτή. Όχι πως δε θα ήταν καλύτερα με σαμπς, αλλά και χωρίς αυτά ψιλοπαλευεται.
Εκεί που πραγματικά αισθάνομαι ότι μου λείπουν, είναι σε υψηλές στάθμες, όταν τα ηχεία αρχίζουν να τσιριζουν λόγω αδυναμίας των μονάδων των χαμηλών να ακολουθήσουν, ενώ ταυτόχρονα ο αφροντιστος χώρος βάζει τη σφραγίδα του. Σε προηγούμενο σπίτι, όταν ανεβαζα εντάσεις, αισθανόμουν κάτι ανεξήγητο, σαν νευρικότητα, άγχος, θεωρώ πως μου το προκαλούσε το δυσάρεστο άκουσμα. Και αυτό το γράφω χωρίς ίχνος υπερβολής.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top