To Tidal φέρνει dolby atmos

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Μόνο και μόνο που αντί για στέρεο, θα αξιοποιήσεις και το “ απλό “ 5.1 5.2 7.1 7.50 ( 🤪 ), είναι εξαιρετικό. Μακάρι να ακολουθήσουν και άλλοι, όπως και να έχει, είναι αδιαφισβητητα το μέλλον.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.412
Reaction score
27.698
Δεν μας νοιάζει
Μη λες δε μας νοιάζει γιατί το μισό και βάλε High End ψάχνει την απόλυτη προσέγγιση στο αληθινό γεγονός. :biggrin:

με 2 ηχεία βέβαια αλλά αυτό δεν το πιάνω καν
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Έχω tablet της Lenovo (TAB 4 10) πιστοποιημενο με Dolby Atmos μέχρι και το λογότυπο έχει στο πίσω μέρος καθώς και την εφαρμογή. Δυστυχώς μου βγάζει το Tidal ότι δεν έχει δυνατότητα να παίξει μουσική dolby Atmos και με βάζει σε στέρεο. Τι λέτε να φταίει;
Οτι έχει 2 "ηχεία". :p
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Και γιατί να μην είναι όπως το έπαιζαν οι Doors; Όλα από μπροστά!
Και στο δικάναλο με πηγή πισι - tidal συν dac εγώ την βροχή και τους κεραυνούς την ακούω από πάνω.
Δεν ήξερα ότι είναι δα και τόσο μεγάλο κατόρθωμα, θα το είχα γράψει εδώ και πολύ καιρό. :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.112
Reaction score
124.681
Ειδικά οι Doors, παιδεύτηκαν πολύ με τα εφφέ στο κομμάτι αυτό, με τα διαθέσιμα μέσα της εποχής τους, μάλιστα την τελική του βερσιόν την παρουσίασαν αρκετά αργότερα με τη βροχή κλπ.

Οι ιμερσιβ δυνατότητες είναι δημιουργικά εργαλεία στα χέρια των μουσικών, για να μας δώσουν αυτό που έχουν στο μυαλό τους με τον τρόπο που οι ίδιοι θέλουν.

Μπορεί στην κλασική ορχήστρα να είναι μερικές φορές "απλώς" το μέσο σύλληψης των χωρικών ανακλάσεων, ώστε να τοποθετούν τον ακροατή στο χώρο του μουσικού συμβάντος, αλλά σε άλλα είδη μουσικής, αποτελούν δημιουργικά εργαλεία έκφρασης.

Στο συγκεκριμένο κομμάτι, δεν ακούγονται μόνο βροχές και κεραυνοί πάνω από το κεφάλι σου, έχει εξαιρετικό ιμερσιβ αποτέλεσμα, είναι πολύ ενδιαφέρουσα κι ευχάριστη η εμπειρία ακούσματος.

Το άκουσε κανένας άλλος ατμιστής;
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Ειδικά οι Doors, παιδεύτηκαν πολύ με τα εφφέ στο κομμάτι αυτό, με τα διαθέσιμα μέσα της εποχής τους, μάλιστα την τελική του βερσιόν την παρουσίασαν αρκετά αργότερα με τη βροχή κλπ.

Οι ιμερσιβ δυνατότητες είναι δημιουργικά εργαλεία στα χέρια των μουσικών, για να μας δώσουν αυτό που έχουν στο μυαλό τους με τον τρόπο που οι ίδιοι θέλουν.

Μπορεί στην κλασική ορχήστρα να είναι μερικές φορές "απλώς" το μέσο σύλληψης των χωρικών ανακλάσεων, ώστε να τοποθετούν τον ακροατή στο χώρο του μουσικού συμβάντος, αλλά σε άλλα είδη μουσικής, αποτελούν δημιουργικά εργαλεία έκφρασης.

Στο συγκεκριμένο κομμάτι, δεν ακούγονται μόνο βροχές και κεραυνοί πάνω από το κεφάλι σου, έχει εξαιρετικό ιμερσιβ αποτέλεσμα, είναι πολύ ενδιαφέρουσα κι ευχάριστη η εμπειρία ακούσματος.

Το άκουσε κανένας άλλος ατμιστής;
Τι μόνο για ατμιστές κάνει?
Για απλούς καπνιστές τίποτα? :headbang:
 




Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
η βροχή ως γνωστό έρχεται από πάνω αλλά ακούγεται από κάτω, χίλια συγγνώμη
Την ακούς που έρχεται από πάνω αλλά την ακούς επίσης και την ώρα που χτυπάει κάτω:p
Σωστότατος ο παίχτουρας.
Με την πρώτη ευκαιρία πάντως θα το βάλω και σε ατμος έτσι για την σύγκριση:)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Την ακούς που έρχεται από πάνω αλλά την ακούς επίσης και την ώρα που χτυπάει κάτω:p
Σωστότατος ο παίχτουρας.
Με την πρώτη ευκαιρία πάντως θα το βάλω και σε ατμος έτσι για την σύγκριση:)
καλέ; ακούτε τη βροχή να έρχεται από πάνω;;; μόνο αν κρατάτε ομπρέλα ή είστε σε στεγασμένο χώρο
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.112
Reaction score
124.681
η βροχή ως γνωστό έρχεται από πάνω αλλά ακούγεται από κάτω, χίλια συγγνώμη
Είναι κλασσικό "ατόπημα" αυτό το γεγονός, και έχουν κατηγορηθεί αρκετές ταινίες για το αναληθές τελικό ηχητικό αποτέλεσμα σε πλάνα βροχής, όπου (κακώς) ακούς τη βροχή μόνο πάνω από το κεφάλι σου, λες και έχεις τέντα από πάνω και πέφτουν εκεί οι σταγόνες.

Σιγά σιγά βελτιώθηκε αυτή η λεπτομέρεια, και πλέον στις περισσότερες ταινίες που ακούω βροχή, είναι αληθοφανές το ηχητικό αποτέλεσμα, το έχουν μοιράσει σωστά και στα κάτω ηχεία.

Έχω διαβάσει σε διάφορα σημεία στο ίντερνετ σχόλια επί του θέματος.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
καλέ; ακούτε τη βροχή να έρχεται από πάνω;;; μόνο αν κρατάτε ομπρέλα ή είστε σε στεγασμένο χώρο
Τι μας πέρασες; Τα πάντα ακούμε. Την ώρα που χτυπάει η μία σταγόνα πάνω στην άλλη χαμός γίνεται. Ή έχεις αναλυτικό σύστημα ή δεν έχεις φίλε :biggrin:
 





Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αρκετά ωραία, μα νομίζω (αν θυμάμαι καλά) πως δε πρόκειται για αληθινό ιμερσιβ μάστερ, αλλά για τυπικό πολυκάναλο με απμίξινγκ για τα πάνω ηχεία.

Ήταν από τους πρώτους δίσκους που άκουσα ολόκληρο, ακούγεται ευχάριστα.
Εμένα αυτό το άλμπουμ μου φάνηκε περισσότερο "φουσκωμένο" από όσο έπρεπε.
Άκρως διασκεδαστικά (βγάζοντας φωνές πάνω από το κεφάλι του ακροατή) είναι κάποιες καινούργιες παραγωγές που ακούει η πιτσιρικαρία.
Σε τζαζ δεν άκουσα κάτι να με ξένισε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.370
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top