Too many speakers...not enough ports!

Μηνύματα
13
Reaction score
4
Καλησπέρα,

Είπα να ξαναγράψω μετά από πολύ καιρό, ζητώντας και πάλι τη βοήθειά σας στο υπερ-πολύπλοκο σύστημα που έχω εγκαταστήσει χωρίς να το επιδιώξω (δώσε από εδώ, αγόρασε από εκεί, μπλέξαμε...). Έχω ως βάση του home cinema έναν παλιό JVC ενισχυτή (AX-R332), όπου κυρίως με τα RCA αλλά και με τη βοήθεια ενός απλού DAC, έχουν συνδεθεί πάνω του τηλεόραση, πικάπ, ραδιόφωνο, DVD player και TV box. Βρέθηκαν στα χέρια μου δύο πακέτα ηχεία, για να αντικαταστήσω τα ultra-basic υπάρχοντα (δύο φοιτητικά 20ετίας+, από mini σύστημα Philips και ένα LG woofer από πακέτο soundbar, go figure...):

- ένα set Crystal Audio Plasma (σετ 5.1 αλλά χωρίς το woofer, 4 tower + 1 center, όπως αυτά πάνω-κάτω: https://bit.ly/3VaFi0B)
- ένα Polk Audio PSW100 woofer (https://reverb.com/item/4914595-polk-audio-psw100-powered-subwoofer-black)
- ένα σετάκι Polk Audiο, αποτελούμενο από δύο RM SERIES II Reference Monitor Satellites (https://www.ebay.com/itm/175306538481) και ένα RM Series II Shielded Center Channel Speaker (https://www.ebay.com/itm/144255556893)

Μέχρι εδώ όλα καλά - το πρόβλημα είναι ότι ο ενισχυτής σηκώνει μέχρι 4 ηχεία σύνολο, ούτε καν δλδ ένα παραδοσιακό 5.1 setup. Έκανα μία ταρζανιά, συνδέοντας το Polk subwoofer με RCA καλώδια, όπως φαίνεται στη φωτό, για να γλιτώσω μία θέση καλωδίων ηχείου στον ενισχυτή. Το θέμα είναι ότι το Polk είναι έτοιμο να ρίξει το σπίτι - πρέπει να το έχω εξαιρετικά χαμηλά για να μη γίνεται σπαστικό, και δεν μεταβάλλεται η έντασή του μαζί με τα υπόλοιπα αν δυναμώσω από τον ενισχυτή π.χ., όπως συνέβαινε με το παλιό LG woofer.

Και τώρα η $1Μ question: υπάρχει τρόπος να συνδέσω περισσότερα ηχεία (όχι όλα προφανώς...), αυτοματοποιώντας πιθανώς και τη χαοτική συνδεσμολογία που έχω τώρα (π.χ. με A/V receiver, για να μη χρειάζονται και DAC κλπ);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Attachments


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Καλησπέρα.
Μπερδεύτηκα λίγο.

Έχεις 8 ηχεία και ένα υπογούφερ και θέλεις να τα βάλεις να παίζουν όλα μαζί?
Ή θέλεις να καταλήξεις σε ένα σετ 5.1?

2ο ημίχρονο.
Θέλεις όλα αυτά να τα κάνεις με τον ενισχυτή που έχεις ή με έναν άλλο που θα αγοράσεις αλλά δεν ξέρεις ποιον ή τί να κοιτάξεις?
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ο απόλυτος αχταρμας.
Για αρχή ξεσυνδεσε τα πάντα από πάνω από τον ενισχυτή και οταν τα ξανασυνδεσεις να ξερεις τι κανει το καθε ενα. Δεν βαζουμε τα βυσματα οπου χωρανε, τα βαζουμε εκει που ειναι η θεση τους.
Το subwoofer δεν μπορείς να το συνδέσεις με RCA με αυτόν τον ενισχυτή γιατί δεν έχει ούτε έξοδο subwoofer ούτε pre-out.
To subwoofer μπορεις να το συνδεσεις απο την εξοδο ηχειων και μετα απο το subwoofer να συνδεσεις τα ηχεια.
Ο ενισχυτης ειναι στερεοφωνικος. Δηλαδη για 2 ηχεια. Αν βαλεις και δευτερο ζευγαρι και παιζουν ολα μαζι, ο ενισχυτης θα βλεπει την μιση ωμικη αντισταση και αν την αντεχει καλως, απλα θα ζεσταινεται, αν δεν την αντεχει, μπορεις και να τον καψεις το γραφει και πανω απο την εξοδο των ηχειων "CAUTION" προσοχη! 1+2 απο 8 ωμ και πανω, τα Crystal Audio εχουν 4 ωμ ελαχιστη. Και αυτο ειναι μονο το ενα μερος που αφορα το τεχνικο θεμα, δεν συζηταμε για το ακουστικο μερος.
Αυτα οσον αφορα το υπαρχον συστημα.
Τωρα αν θες να κανεις ενα συστημα home cinema με μια τηλεοραση η ενα προβολεα στο κεντρο, ενα κεντρικο ηχειο απο κατω η απο πανω απο την τηλεοραση, ενα ζευγαρι ηχεια δεξια και αριστερα απο την τηλεοραση και ενα η δυο ζευγαρια ηχεια για surround, τοτε σου χρειαζεται ενας AV receiver 5.1, η 7.1, μας λες το ποσο που μπορεις να διαθεσεις και μετα θα σου γινουν προτασεις.
Αν δεν ειναι αυτος ο σκοπος σου, τοτε θα πρεπει να μας εξηγησεις τι ακριβως θες να κανεις για να μπορουμε να βγαλουμε ακρη.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
4
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις - αχταρμάς is an understatement... Με ένα 5.1 θα ήμουν απολύτως μια χαρά, ιδεατά με τον εξοπλισμό που ήδη υπάρχει. Αν δε γίνεται με τίποτα, ασφαλώς θα εξετάσω έναν AV receiver 5.1 σε δεύτερο χρόνο. Το 8.1 είναι overkill για το χώρο, δεν υπάρχει λόγος. Δεν ξέρω αν π.χ. τα Crystal Audio μπορούν να συνδεθούν μεταξύ τους (δλδ 2 να καρφώσουν στον ενισχυτή και τα άλλα 2 στα 2 πάνω στα ήδη συνδεδεμένα). Αν δεν υπάρχει λύση, τα αποσυνδέω όλα και πάμε για νέο ενισχυτή. Ευχαριστώ και πάλι!
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.485
Reaction score
5.628
Συνεχίζεις τον αχταρμά.

Σου απάντησαν ήδη στο ερώτημα.
ΔΕΝ γίνεται.

5.1 απαιτεί 5 ξεχωριστά κανάλια στον ενισχυτή. Έχεις 2.
Και 100 ηχεία να μπορούσες να βάλεις επάνω, πάλι στερεοφωνικό ήχο θα είχες, δεν έχει δυνατότητα άνω των 2 καναλιών ο ενισχυτής σου.

Τον παρατάς/πουλάς, και κοιτάς είτε αγγελίες για κάποιον σχετικά μοντέρνο 5.1 ή 7.1 ενισχυτή home cinema.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Αν δεν υπάρχει λύση, τα αποσυνδέω όλα και πάμε για νέο ενισχυτή
Τη γνώμη μου θα πω.

Βάλε τα polk εκτός του κεντρικού με τον ενισχυτή που έχεις σε ένα άλλο δωμάτιο.(γραφείο πχ).

Πάρε εναν 7.1 ή 5.1 av ενισχυτή μεταχειρησμένο με 100-150€ να έχει τα hdmi του και να μπορεί να αποκωδικοποιήσει τουλάχιστον τα dts master και dolby hd.

Μια χαρά βρίσκεις σε αυτήν την τιμή τέτοια μηχανήματα και αν έχει και κανα bluetooth ακόμα καλύτερα αλλά δεν θα σκάσεις κιόλας(βάζεις ένα receiver)
και συνδέεις επάνω του την 5άδα crystal audio που έχεις με το υπογούφερ.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις - αχταρμάς is an understatement... Με ένα 5.1 θα ήμουν απολύτως μια χαρά, ιδεατά με τον εξοπλισμό που ήδη υπάρχει. Αν δε γίνεται με τίποτα, ασφαλώς θα εξετάσω έναν AV receiver 5.1 σε δεύτερο χρόνο. Το 8.1 είναι overkill για το χώρο, δεν υπάρχει λόγος. Δεν ξέρω αν π.χ. τα Crystal Audio μπορούν να συνδεθούν μεταξύ τους (δλδ 2 να καρφώσουν στον ενισχυτή και τα άλλα 2 στα 2 πάνω στα ήδη συνδεδεμένα). Αν δεν υπάρχει λύση, τα αποσυνδέω όλα και πάμε για νέο ενισχυτή. Ευχαριστώ και πάλι!
Ξεκινα με λιγη εξασκηση στο διαβασμα. Διαβασε ξανα ολες τις απαντησεις απο 3 φορες. Αν δεν καταλαβεις τι εχει ειπωθει, διαβασε τις αλλες 3 φορες. Μετα πας για αλλο ενισχυτη.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Αν δεν υπάρχει λύση, τα αποσυνδέω όλα και πάμε για νέο ενισχυτή. Ευχαριστώ και πάλι!
Αν θες κατι μεχρι 150 ευρω δες εναν Denon AVR2311 που πουλαει ενα μελος εδω 150 ευρω (σημερα εγινε up). Πολυ καλη περιπτωση αν αναλογιστεις οτι οι περισσοτεροι AV Receivers που ειδα στις αγγελιες ειναι ειτε πολυ παλιοι ειτε πολυ basic χωρις αρκετες εισοδους-εξοδους.

(Δεν εχω καμια σχεση με τον πωλητη)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.109
Reaction score
18.807
Το βασικό που πρέπει να γίνει κατανοητό για αρχή είναι πάντως αυτό..

Και 100 ηχεία να μπορούσες να βάλεις επάνω, πάλι στερεοφωνικό ήχο θα είχες, δεν έχει δυνατότητα άνω των 2 καναλιών ο ενισχυτής σου.
Ταλαιπωρείς και ρισκάρεις να χαλάσεις ενισχυτή ή ηχεία χωρίς λόγο με αυτά τα πειράματα..
 

Μηνύματα
13
Reaction score
4
Ευχαριστώ πολύ για τις υποδείξεις - θα κάνω λίγο homework με βάση όλα αυτά και θα δω πώς θα το πάω, ήσασταν σαφείς! Καλό ΣΚ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.106
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top